نو کردن مبل کهنه تنها با چند ترفند ساده

نو کردن مبل کهنه تنها با چند ترفند ساده

ما معمولاً مبلمان خانه را با توجه به زیربنای منزل خودخریداری می‌کنیم و به اسباب‌کشی آن‌ها به خانه‌های دیگر که ممکن است بعداً در آن‌ها زندگی کنیم، فکر نمی‌کنیم. شما در این مطلب می‌خوانید که چطور مبلمانتان را برای چیدمان جدید و یا فضای جدید آماده کنید و چه روش‌هایی برای نو کردن مبل کهنه وجود دارد. این کار می‌تواند چالشی بزرگ برای بروز ایده‌های جدید شما باشد. با مجله مبل و دکوراسیون توکامگ و ایده‌هایی برای نو ساختن مبلمان منزل همراه باشید.

نو کردن میل کهنه 1
مبل شما ممکن است بیش از حد بزرگ، کوچک و یا خیلی قدیمی باشد، در این صورت اتاق نشیمن بسیار قدیمی و یا بیش‌ از حد مستعمل به نظر می‌رسد. شما می‌توانید رنگ صندلی‌ها را طوری انتخاب کنید که با رنگ دیگر اجزای اتاق هماهنگ نباشد. عدم هماهنگی با فضایی که جدیداً دکوراسیون شده است نیز فوق العاده مخرب و زشت است، اما این مشکل راهکاری دارد و آن این است که صندلی خود را از نظر رنگ به ترکیب اتاق نزدیک کنید.

نو کردن میل کهنه 2

اکثر مردم، وقت و هزینه کافی برای خرید مبلمان جدید برای فضای خانه خود را ندارند و علاوه بر این، نو کردن مبل کهنه و تمامی وسایلی که قابلیت تعمیر دارند، قابلیت نوستالژی شدن دارند و مطمئناً خاطرات خوبی که در این فضا تجربه کرده‌اید را هیچ وقت فراموش نخواهید کرد.

نو کردن میل کهنه 3

بهترین و ساده‌ترین راه برای مقابله با این چالش جدید، استفاده مجدد از مبلمان قدیمی در فرم، رنگ و طراحی جدید است. بنابراین دیگر نیازی به بیرون انداختن مبلمان قدیمی یا حتی پنهان کردن آن‌ها در اتاق پشتی نیست. راه‌های زیادی برای بازسازی و نو کردن مبل کهنه بسته به نوع و سبک و رنگ آن‌ها وجود دارد. در این میان چند نکته کاربردی در مورد چگونگی نو کردن و بازسازی مبل کهنه وجود دارد. پس با ما همراه باشید که یک‌به‌یک این راهکارها را بررسی کنیم.

برای نو کردن مبل‌های کهنه می‌توانید ست مبلمان را از هم جدا کنید

ست کامل مبلمان، عملیات نوسازی و فضاسازی شما را محدود می‌کند. اگر یک صندلی، برای نمونه یک صندلی لهستانی که در برخی نهارخوری‌های کلاسیک استفاده می‌شود، در مجموعه‌ای چهار نفره را از ست خود به دلیل کهنگی بیش‌ازحد جدا کنید، شما مجبور به جایگزینی یک صندلی معمولی و در دسترس هستید. صندلی جدید در ست شما عجیب‌ و غریب و ناخوشایند به نظر می‌رسد که ناهماهنگی واضحی با سایر مجموعه دارد. این ناهماهنگی زمانی بیشتر به چشم می‌آید که سایر بخش‌های طراحی داخلی اتاق بر اساس مبلمان، انجام‌ شده باشد.

نو کردن میل کهنه 4

اگر در حال حاضر مجموعه‌ای از مبلمان کهنه را در منزل خود نگهداری می‌کنید، یکی از راه‌های تزیین و نو کردن مبل کهنه این است که قطعات مختلف موجود در ست مبلمان را در اتاق‌های مختلف خانه پراکنده کنید. این کار علاوه بر این‌که هماهنگی خاصی در تمامی بخش‌های خانه ایجاد می‌کند، می‌تواند نمای جدیدی را به اتاق‌های منزل شما ببخشد. این یک ترفند بی هزینه در طراحی دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید. در واقع وجود مبلمان در فضای اتاق محیط‌های جدید برای استراحت و کتاب خواندن فراهم می‌کند.

نو کردن میل کهنه 5

برای نو کردن و بازسازی مبل کهنه خلاق و ایده پرداز باشید

نو کردن میل کهنه 6

برای نو کردن مبلمانتان، در یک فضای محدود ذهنی فکر نکنید. شما باید به پارچه‌ها و رنگ‌های دیگر برای ترکیب‌بندی جدید مبلمان منزلتان مدام فکر کرده و ایده پرداز باشید.

لوازم جانبی مربوط به مبلمان را عوض کنید

به یاد داشته باشید که هیچ قاعده‌ای برای نو کردن مبل کهنه وجود ندارد. بنابراین با فکری باز شروع به طراحی و ایده پردازی کنید. اگر یک صندلی قهوه‌ای قدیمی در انباری دارید و چیدمان جدی منزلتان بر اساس رنگ‌های روشن و ساحلی انجام‌ شده است، چه راهی را برای استفاده از صندلی قدیمی خود در چیدمان انتخاب می‌کنید؟ اگر مبل شما قهوه‌ای باشد می‌تواند ترکیب با چیدمانی ساحلی گزینه بسیار مناسبی باشد.

چون این ترکیب رنگ ماسه بوده و با استفاده از کوسن و بالشتک هم‌رنگ مبلمان، بسیار کارآمد می‌شود. انتخاب میز قهوه‌ای روشن هم می‌تواند ترکیبی عالی به وجود آورد. باید در نظر داشته باشید که مبل شما خیلی فرسوده نباشد؛ وگرنه می‌بایست از پارچه‌های رومبلی استفاده کنید که برای اتاق نشیمن ساحل خود خریداری کرده‌اید. قهوه‌ای مایل به قرمز ما را به یاد شن و ماسه می‌اندازد. میز قهوه‌ای رنگ روشن و بالش‌های الگو دار دریایی روشن نیز همین ویژگی را دارند.

روش‌های دیگر برای نو کردن مبل کهنه

شما با استفاده از قدرت تجسم و تخیل و کمی ذوق می‌توانید مبل خود را به یک مبل زیبای قابل‌ استفاده بدل کنید. اگر از پارچه‌های زیگزاگی که رنگ‌های آبی روشن و صورتی دارند نیز استفاده کنید، با ترکیب رنگ‌های ساحلی همخوانی بسیاری خواهد داشت. استفاده از میز عسلی هماهنگ در کنار این مبل هم می‌تواند آن را بسیار جذاب جلوه دهد. شما با این کار ترکیبی خلاقانه و مدرن در اختیار خواهید داشت که بسیار شیک و منحصربه‌فرد است. تغییر پارچه رومبلی و اضافه کردن چند کوسن نیز می‌تواند بهترین گزینه برای نو کردن مبل کهنه باشد.

تغییراتی که می‌توانید در مبلمان و وسایل جانبی آن به وجود آورید

یکی دیگر از راه‌حل‌ها تغییر کاربری مبلمان است. در واقع عوض کردن محل چیدمان آن‌ها و استفاده از یک میز و چند صندلی در آشپزخانه برای غذا خوردن اعضای خانواده موجب به وجود آوردن جوی صمیمی خواهد شد. حتی می‌توان از صندلی‌های مناسب برای میز مطالعه و یا کامپیوتر بهره بگیرید.

اضافه کردن یک المان جدید به ست مبلمان قدیمی

این ترفند نیز روشی هوشمندانه است که موجب می‌شود تمامی دکوراسیون نو و تازه به نظر رسیده و این کار می‌تواند به بهترین و کم‌هزینه‌ترین شکل ممکن، محیط را احیا کند. این ترکیب کاملاً منحصربه‌فرد و تک است. بهتر است استفاده از اجزای مختلف مثل تابلو و فرش و غیره را در دکوراسیون در نظر بگیرید.

نو کردم مبل کهنه 10

در ادامه می‌توان از روکش‌های مبل که سازگار با قالب مبلمان شماست استفاده کرد. این کار در عین هیجان‌انگیز بودن، در عرض فرصت کوتاهی چهره اتاق شما را زیر و رو می‌کند. استفاده از روکش‌های مبل نیز بهترین گزینه برای تغییر رنگ و پارچه مبلمان شما است.

نو کردم مبل کهنه 11

لوازم جانبی مربوط به مبلمان را عوض کنید

تغییر کوسن‌ها و یا بالشتک‌های رومبلی تا حد زیادی ظاهر مبلمان را تغییر می‌دهد.این کار قطعاً ارزان‌تر از خرید یک ست جدید مبلمان است و در این ترفند، تغییرات بسیار راحت‌تر و زودتر انجام می‌شوند.

نو کردن مبل کهنه 12

روش‌های دیگر برای نو و تازه کردن مبل کهنه

گاهی اوقات نو کردن مبل کهنه چیزی فراتر از تعویض پارچه و یا کوسن است. شاید شما برای نو به نظر رسیدن مبلمان خود احتیاج به تعویض پایه‌های مبل و یا حتی میز وسط و میزهای عسلی داشته باشید و این بار می‌توانید از رنگ‌های جدیدی برای این کار انتخاب استفاده کنید.

تغییراتی در دکوراسیون منزل

تغییراتی که می‌توانید در مبلمان و وسایل جانبی آن به وجود آورید

تعمیرات در واقع آغاز تغییرات است. پس از تعمیرات ممکن است ایده‌های جالب‌تری برای کاربری وسایل به ذهنتان خطور کند . برای مثال اگر از فرم و ظاهر میز ناهارخوری خسته شده‌اید، می‌توانید از پایه‌های کوتاه‌تری برای آن استفاده کرده و آن را در آشپزخانه به‌ عنوان میز قهوه قرار دهید. حتی اگر میز ناهارخوری شما بزرگ است، می‌توانید صفحه روی میز را به ابعاد و شکل هندسی دلخواه برش دهید.

تغییراتی در دکوراسیون منزل

اگر در حین تعمیرات متوجه شدید که تکیه‌گاه مبل شما بسیار فرسوده است با حذف تکیه‌گاه و دستگیره‌ها و قرار دادن روکشی مناسب می‌توانید یک پاف برای میزبان طراحی کرده و بسازید. این کار می‌تواند فضای اتاق را به طرز شگفت‌انگیزی تغییر دهد. ترکیب خلاقیت، تعمیرات و تغییرات در نو کردن مبل کهنه جلوه‌ای فوق العاده در عمل خواهد داشت.

با توجه به مد روز ظاهر مبلمان خود را عوض کنید

برخی از مبلمان ها فقط یک چشم‌انداز بیش‌ازحد بزرگ، دارای رنگ‌های خاص و سبک‌های بسیار نزدیک به مد روز هستند. در واقع سبک‌هایی که بسیار مطابق مد روز باشند، خیلی سریع هم از رده خارج می‌شوند و این اشکالی است که به وسایل مد روز وارد است. بهتر است این آیتم‌ها را با نمونه‌های معمولی و شیک تعویض کنید و یا با کمی مرمت به یک مبل زیبا تغییرش دهید. شما می‌توانید به راحتی این مبلمان را در سایت‌های اینترنتی به فروش رسانید.

نو کردن مبل کهنه 15

اگر مبلمانتان خیلی کهنه نیست و قابلیت استفاده مجدد را دارد بهتر است قبل از اینکه به تعمیر بیافتید، آن‌ها را بفروشید و دکوراسیونی جدید برای منزلتان انتخاب کنید.

نو کردن مبل کهنه 16

برخی از قطعات مبلمان را کنار بگذارید

در نهایت اگر قصد تغییر محل زندگی خود را دارید به خاطر داشته باشید که چه جایی را برای زندگی انتخاب کرده‌اید. به ابعاد خانه فکر کنید که اگر کوچک‌تر از خانه قبلی شماست می‌توانید چند قطعه از مبلمان را به فروش رسانده و یا به افراد نیازمند اهدا کنید. نگه‌ داشتن مبلمان های قدیمی به این معنی است که شما فرصتی برای به‌روز کردن دکور خود ندارید. استفاده بهتر و مناسب‌تر از برخی قطعات مبلمان می‌تواند بسیار زیبا و مدرن خود را نمایش دهد.

برگرفته از:  impressiveinteriordesign.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد امتیازات 15

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

omid
کار اصلی من نویسندگی نیست اما به دلیل علاقه ام به دکوراسیون داخلی منازل، مقالاتی رو در این زمینه‌ها ترجمه می‌کنم و بر اساس تجربه‌ای که تو این سال‌ها کسب کردم در اختیار مخاطب‌ها قرار میدم؛ به نویسندگی علاقمندم و هر زمانی که از لحاظ روحی شرایط مناسبی داشته باشم، سعی می‌کنم خودم رو با نوشتن مشغول کنم... ممنون که مطالبم رو میخونین!