ترفندهای استفاده از اسفنج در آشپزخانه و بیرون آن

ترفندهای استفاده از اسفنج در آشپزخانه و بیرون آن

از بسیاری از وسایل موجود در خانه می‌توان استفاده‌های خلاقانه و کاربردی کرد که شاید حتی باورش هم برایتان سخت باشد. اسفنج یکی از این وسایل است که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم. با توکامگ و ترفندهای استفاده از اسفنج همراه باشید.

ترفندهای استفاده از اسفنج در آشپزخانه و بیرون آن

اسفنج مسئول برق انداختن ظرف‌های آشپزخانه است. به علاوه استفاده‌های خلاقانه دیگری هم می‌توان در کنار شستشوی ظرف با اسفنج ابداع کرد که در ادامه این مطلب، تقدیم حضورتان می‌کنیم.

یکی از ویژگی‌های این اسفنج‌های دوست داشتنی این است که ارزان قیمت و همیشه در دسترس هستند. می‌توانید با کمترین هزینه، تعداد زیادی از آنها را در خانه انبار کنید تا دیگر نیازی نباشد هر بار برای تهیه اسفنج به بازار بروید. یکی از دیگر از ویژگی‌های آن‌ها این است که یک اسفنج فقط ظرف نمی‌شوید. شستن ظرف با اسفنج تنها یکی از قابلیت‌های این شی پر طرفدار است. بعد از خواندن این مطلب، به یک اسفنج، دیدی گسترده و خلاقانه خواهید داشت. با ما و ترفندهای استفاده از اسفنج همراه باشید.

با اسفنج لاکتان را پاک کنید

ترفندهای استفاده از اسفنج در آشپزخانه و بیرون آن - لاک پاک‌کن

اسفنجتان را به یک لاک پاک‌کن تبدیل کنید. اسفنج را لوله کنید و درون یک شیشه قرار دهید. حالا روی آن استون یا هر مایع پاک‌ کننده‌ای که استفاده می‌کنید بریزید و انگشتتان را درون اسفنج فرو ببرید. چند بار انگشتتان را بچرخانید و بعد در‌آورید. لاکتان به همین راحتی پاک شد! در ظرف را ببندید و برای استفاده‌های بعدی در جای خنک و تاریک نگهداری کنید. این تنها یکی از کاربردهای اسفنج به غیر از ظرف شستن است و در ادامه می‌توانید ترفندهایی را برای استفاده بهتر از اسفنج در آشپزخانه مشاهده کنید.

اضافه کردن روغن معطر به اسفنج

هیچ کس از یک اسفنج انتظار ندارد که خوشبو باشد! ولی اگر هم خوشبو باشد کسی اعتراضی نمی‌کند. این ترفند را امتحان کنید. کمی عطر روغنی را روی اسفنج بچکانید. با این کار نه تنها اسفنجتان بوی خوبی می‌گیرد، بلکه باکتری‌های آن نیز از بین می‌روند.

گوشه اسفنج را ببرید

ترفندهای استفاده از اسفنج در آشپزخانه و بیرون آن - بریدن گوشه اسفنج

باید میان اسفنجی که با آن ظرف‌ها را می‌شویید و اسفنجی که با آن کارهای سنگین یا دردسردار می‌کنید، تفاوت قایل شوید. برای این کار گوشه اسفنجی که با آن کارهای سنگین می‌کنید ببرید. حالا می‌توانید برای شستن و ساییدن کف قابلمه‌ها و یا تمیز کردن سطل زباله از این اسفنج بدون گوشه استفاده کنید.

اسفنج را داخل مایکروویو بگذارید

ترفندهای استفاده از اسفنج در آشپزخانه و بیرون آن - تمیز کردن مایکروویو

شما هم باید از دست غذاهایی که داخل مایکروویو چسبیده و به دیواره‌های آن پاشیده به ستوه آمده باشید. خبرخوبی برایتان دارم! اسفنج این مشکل را حل کرده است. کافی است اسفنج را خیس کنید و درون مایکروویر قرار دهید. بگذارید چند دو تا پنج دقیقه حرارت ببیند و بعد آن را در آورید. بخار آب بلند شده از اسفنج غذاها و لکه‌ها را ضعیف می‌کند و حالا به همان اسفنج که حالا خشک شده می‌توانید به راحتی لکه‌ها و غذ‌اها را از از درون و دیواره‌های مایکروویو تمیز کنید. به همین راحتی!

یک چسب‌کاری تمیز!

ترفندهای استفاده از اسفنج در آشپزخانه و بیرون آن چسب‌کاری با اسفنج

می‌خواهید چسب‌کاری کنید، ولی از کثیف‌کاری آن نفرت دارید؟ باز هم اسفنج مشکلتان را حل می‌کند! اسفنج ظرف‌شویی را درون یک ظرف در‌دار قرار دهید و روی آن چسب مورد نظرتان را بریزید. در ظرف را ببندید و در جای خنک و  تاریک قرار دهید. بگذارید چسب به بافت‌ اسفنج نفوذ کند. حالا اسفنج چسبی شما آماده است. برای استفاده از آن، در ظرف را باز کنید، بعد قطعه‌ مورد نظرتان را که می‌خواهید به آن چسب بزنید روی اسفنج فشار دهید تا خوب به چسب آغشته شود. حالا آن را هر جا که می‌خواهید بچسبانید.

کیسه یخ بسازید

ترفندهای استفاده از اسفنج در آشپزخانه و بیرون آن - کیسه یخ

بچه‌ها کیسه یختان را دور انداخته یا گم کرده‌اند؟ باز هم اسفنج به دادتان می‌رسد! اسفنج را در آب فرو کنید و بگذارید خوب خیس بخورد. بعد آن را درون یک کیسه زیپر بگذارید و درون فریزر قرار دهید. بگذارید خوب منجمد شود. کیسه یخ شما آماده است!

جاهایی هست که نمی‌توانید تمیزشان کنید؟

گول تبلیغات وسایل عجیب و غریب و بی‌استفاده را نخورید. آنهایی که چیزهایی به شما می‌فروشند برای اینکه بتوانید با آنها مثلا لای درز کابینت‌ها یا پره‌های پنکه را تمیز کنید. آنها فقط شما را مجاب می‌کنند که پولتان را دور بریزید. در عوض یک اسفنج را به تکه‌های کوچک و مناسب آن مکانهایی ببرید که می‌خواهید تمیز کنید، و بعد آنرا با چسب یا هر ترفند دیگری سر یک دسته یا میله نازک بچسبانید. حالا دست به کار شوید و تمیزکاری و خانه تکانی را شروع کنید.

خوشبو‌کننده لباس درست کنید

ترفندهای استفاده از اسفنج در آشپزخانه و بیرون آن - خشبوکننده لباس

ماشین لباس‌شوییتان این قابلیت را ندارد که در آن خشبوکننده یا نرم‌کننده بریزید؟ نگران نباشید. بازهم یک بار دیگر دست به دامن اسفنج می‌شویم. اسفنج  را به دو قطعه ببرید و درون ظرفی دردار قرار دهید و بعد روی آن نرم‌کننده یا خشبو‌کننده بریزید. بگذارید چند ساعت بماند تا نرم‌کننده یا خوشبوکننده خوب به بافت اسفنج نفوذ کند. وقتی می‌خواهید لباس‌ها را درون ماشین لباسشویی بریزید، یکی از این قطعات اسفنج را هم با آنها درون ماشین لباس‌شویی قرار دهید. باقی قطعات را هم درون ظرف دردار بگذارید و درش را ببندید. برای استفاده‌های بعدی ظرف دردار را در جایی خنک و تاریک قرار دهید.

موهایتان را فر کنید!

بله درست خواندید. اگر بخواهید اسفنج آرایشگر شما هم هست! تنها کافیست موهایتان را دور یک اسفنج خیس بپیچانید و با گیره مو محکم کنید. شب بخوابید و صبح گیره‌ها و اسفنج را از موهایتان باز کنید و از فرهای درشت و زیبای موهایتان لذت ببرید! هر کسی که نداند خیال می‌کند چقدر پول برای فر موهایتان خرج کرده‌اید! این مورد بدون شک یکی از عجیب‌ترین ترفندهای استفاده از اسفنج در منزل می‌باشد!

اسفنج ظرفشویی واقعا نابغه است، نه؟ اگر قبل از این تصور می‌کردید شستن ظرف با اسفنج تنها چیزی است که از یک اسفنج ساده بر‌می‌آید، حالا نظرتان باید به کلی تغییر کرده باشد!

هر کدام از این ترفندها و نحوه عملی کردن آن‌ها را هم می‌توانید در ویدیوی زیر تماشا کنید:

 

 

امیدواریم مطالعه این مطلب برایتان جالب و مفید بوده باشد. به نظر شما چه استفاده‌های دیگری به جز تمیز کردن ظرف‌ها، می‌توان از اسفنج داشت؟

برگرفته از: www.apartmenttherapy.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد امتیازات 2

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.