خانه داری در رمضان و نکاتی برای راحتی شما در ماه رمضان

خانه داری در رمضان

رمضان، این ماه پر خیر و برکت، برای بسیاری از افراد در سراسر جهان و به خصوص در کشور عزیزمان ماه مهمی محسوب می‌شود. یکی از آداب مهم این ماه که همه ما کاملا با آن آشنایی داریم، روزه گرفتن است و بهتر است برای آن برنامه‌ریزی ویژه‌ای در خانه خود کنیم. معمولا روال خانه و خانه داری در رمضان دچار تغییر و تحولی اساسی می‌شود و با مدیریت درست می‌توان از این تغییر به نحو احسن استفاده کرد. در این پست از مجله دکوراسیون داخلی توکامگ قصد داریم تا به شما همراهان عزیز و همیشگی پیشنهاداتی را در زمینه خانه داری در ماه مبارک رمضان ارائه کنیم. پس با ما همراه باشید.

خانه داری در رمضان

مدیریت خانه و خانه داری در رمضان

با توجه به تغییر و تحولات در عادات غذایی و روال زندگی که در طول ماه مبارک و پر خیر و برکت رمضان رخ می‌دهد، همه ما نیاز داریم تا به نحوی خود را با این تغییرات تطبیق دهیم تا بتوانیم نهایت استفاده را از این ماه ببریم. همه ما می‌دانیم که مهم‌ترین قسمت خانه آشپزخانه است. به عبارتی آشپزخانه قلب یک خانه است و به علاوه در ماه مبارک رمضان نیز نقش بسزایی دارد. پس بهتر است از سازمان دهی این قسمت شروع کنید.

تقریبا می‌توان گفت میزان وعده‌های غذایی در این ماه مشابه ما‌ه های عادی دیگر است، تنها با یک تفاوت؛ بیشتر زمانی که صرف آماده کردن افطار می‌کنید، روزه هستید. می‌توان گفت که آماده کردن افطار آن هم با شکم خالی نباید کار آسانی باشد. به همین دلیل است که بهتر است آشپزخانه خود را به نحوی سازماندهی کنید که مدت زمان کمتری را صرف آشپزی کنید. در ادامه راه‌هایی را برای سازماندهی و مدیریت آشپزخانه شما عزیزان ارائه می‌کنیم تا بتوانید خود را برای این آماده کنید.

مواد غذایی خشک را چک کنید

خانه داری در رمضان

مواد غذایی خشک مثل حبوبات، رشته آش و غیره، در ماه رمضان بیشتر مصرف می‌شوند. بهتر است قبل از شروع این ماه از وجود این نوع مواد غذایی در آشپزخانه خود اطمینان حاصل کنید و نسبت به برطف کردن کم و کسری آن اقدام کنید. در ضمن سعی کنید بیشتر مواد غذایی را خرید کنید که به آن احتیاج دارید و از خرید مواد غذایی اضافه خودداری کنید. به این ترتب دیگر مجبور نخواهید بود که هنگامی که روزه هستید انرژی خود را صرف رفتن به فروشگاه و خرید کنید. در ضمن این نکته را به یاد داشته باشید که خرید کردن هنگام گرسنگی باعث خرید بیش از حد نیاز می‌شود؛ یعنی به خاطر اینکه گرسنه هستید دوست دارید هر چیزی را، حتی اگر غیر ضروری باشد، بخرید.

مواد غذایی داخل فریزر را تکمیل کنید

خانه داری در رمضان

یکی دیگر از نکاتی که در خانه داری در رمضان باید به آن توجه داشته باشید، فریزر است. یکی از تغییراتی که در ماه پر خیر و برکت رمضان رخ می‌دهد، تغییر در عادت خواب ما است. یعنی اغلب اوقات در این ماه تا دیر وقت بیداریم و صبح‌ها بیشتر می‌خوابیم. پس رفتن به سوپر گوشت و خرید مواد گوشتی آن هم هر روز، کاری دشوار است. اطمینان حاصل کنید که یخچال‌تان به اندازه لازم، مواد مورد نیاز شما را در طول ماه فراهم می‌کند. به این ترتیب می‌توانید بار بیرون رفتن از خانه را از روی دوشتان بردارید. البته این امر به این معنا نیست که شما باید قبل از ماه رمضان یک بار به خرید رفته و یخچال خود را برای یک ماه پر کنید؛ بلکه بهتر است این کار در فواصل زمانی کوتاه مدت، و البته بعد از افطار انجام دهید که روزه‌داری نیز براتان سخت نباشد.

غذاهای راحت برای سحر انتخاب کنید

خانه داری در رمضان

آماده کردن غذا در این ماه برای سحر کمی دشوار است. برای رفع سختی و راحت‌تر کردن کار خود، بهتر است غذاهایی را برای سحر انتخاب کنید که پخت راحتی دارد. بهتر است بیشتر از غذاهای خشک مثل لوبیا پلو و یا باقلی پولو استفاده کنید و تا حد امکان از غذاهای خورشی برای سحر پرهیز کنید. یکی دیگر از راه‌هایی که پیشنهاد می‌کنیم، استفاده از غذاهای پیش پخت است. لازم نیست زودتر بیدار شوید و غذا برای سحر آماده کنید؛ می‌توانید غذا را قبل از خواب پیش از سحر آماده کنید و برای صرف سحری فقط آن را گرم کنید. همچنین می‌توانید از غذاهای آماده مثل ناگت یا کوکو استفاده کنید.

یک برنامه غذایی ماهانه یا حتی هفتگی تهیه کنید

خانه داری در رمضان

یکی از کارهای جالب و در عین حال مهم دیگری که می‌توانید برای ماه مبارک رمضان انجام دهید، تهیه منو غذا یا برنامه غذایی کامل و متنوعی برای روزهای مختلف این ماه است. آماده کردن یک برنامه غذایی به شما این امکان را می‌دهد تا وقت کمتری را صرف فکر کردن در مورد نوع غذا کنید. این لیست یا برنامه غذایی می‌تواند به صورت ماهانه و همینطور هفتگی تهیه شود. اگر تهیه برنامه غذایی ماهانه را ترجیح می‌دهید، بهتر است قبل از شروع ماه رمضان نسبت به این کار اقدام کنید. اما اگر دوست دارید به صورت هفتگی برنامه غذایی خود را برنامه ریزی کنید، بهتر است آخر هفته‌ها پس از افطار این کار را انجام دهید و برنامه غذایی هفته آینده خود را آماده کنید. با این کار فکرتان در طول ماه رمضان آزادتر خواهد بود و از طرفی دیگر مزیت این کار این است که خواهید فهمید به چه مواد غذایی در طول این ماه احتیاج خواهید داشت.

مدیریت میهمان‌های ماه رمضان

اگر از آن دسته خانواده‌هایی هستید که در ماه مبارک رمضان دوستان و اقوام خود را به صرف افطاری به منزل دعوت می‌کنید، بهتر است از قبل برای میهمانی خود برنامه ریزی کنید. در مورد غذایی که می‌خواهید طبخ کنید برنامه ریزی کنید؛ چه تعداد مهمان می‌خواهید دعوت کنید، چه مواد غذایی برای میمهمان‌های خود نیاز دارد و چه چیزی می‌خواهید بپزید. وقتی چنین کاری را از قبل انجام دهید وقت خواهید داشت به چیز های دیگر نیز فکر کنید؛ مثلا وقت خواهید داشت نحوه طراحی دکوراسیون میز افطار و حتی نحوه طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن و غذا خوری را نیز در نظر بگیرید و فضا را مطابق با ماه رمضان طراحی و تزئین کنید و به خود احساس آرامش و لذت هدیه کنید.

خانه داری در رمضان

خانه تکانی در رمضان

رمضان برای ما مسلمانان عیدی بزرگ و ضیافتی زیبا است. با فرا رسیدن عید رمضان بهتر است دست و رویی نیز به خانه بکشید تا احساس و فضایی مطابق با این ماه برای اعضای خانواده و به علاوه میهمان‌های خود ایجاد کنید. به علاوه کمی تغییر در دکوراسیون خانه خود  ایجاد کنید برای نمونه می‌توانید دعاهای این ماه را قاب کنید و روی دیوار بزنید؛ یا از دیوار کوب‌ها و آویزهای نماد این ماه استفاده کنید.

خانه داری در رمضان

در نهایت باید گفت که با داشتن مدیریتی صحیح در خانه داری در رمضان می‌توانید، از نعمات و مزایای زیاد این ماه نهایت بهره را ببرید. ما تنها بخشی از نکات خانه داری در رمضان را در این پست به شما ارائه کردیم و امیدواریم برای شما مفید باشند و مورد توجه شما قرار گیرند.

نظر شما در زمینه خانه داری در رمضان چیست؟ چه کارهای دیگری را می‌توانیم برای خانه داری درست و موفقیت آمیز در ماه مبارک رمضان انجام دهیم؟ شما همراهان عزیز نیز ایده‌های خود را در این راستا با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.5 / 5. تعداد امتیازات 4

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.