چگونه مبل را رنگ کنیم ؟ آموزش رنگ کردن مبلمان در خانه

چگونه مبل را رنگ کنیم ؟ آموزش رنگ کردن مبلمان در خانه

مواجه شدن با سوالی عجیب؛ چگونه مبل را رنگ کنیم ؟ احتمالاً همه ما در دوره‌ای شاهد این بوده‌ایم که مبل‌های ما فرسوده شده و نیاز به تعویض یا ترمیم دارند. معمولاً افراد در هنگام مواجه با این شرایط سه دسته می‌شوند، دسته اول کسانی که به سرعت مبل‌های فرسوده را کنار گذاشته یا دور می‌اندازند و به سراغ خرید مبل‌های نو می‌روند که کار راحتی بوده و هزینه‌های آن را نیز تأمین می‌کنند، دسته دوم دسته‌ای هستند که با توجه به وسع مالی از کنار تعویض یا ترمیم آن گذشته و با همان شرایط مدارا می‌کنند، و دسته سوم افرادی هستند که در پی ترمیم بر می‌آیند و با توجه به میزان آسیب مبل‌ها را اصلاح می‌کنند.

موضوع مورد بحث ما در این مطلب از مجله مبل و دکوراسیون توکامگ افراد دسته سومی هستند که به دنبال ترمیم بخشی از مبل و یا تمام آن هستند و نیاز به راهنمایی و راهکار دارند. در میان این افراد که به خود به دو گروه تقسیم می‌شوند، عده‌ای به دنبال برون سپاری و کار کارگاهی هستند تا کارشان با کیفیت اجرا شود و عده‌ی دیگر خودشان قصد انجام این کار را می‌کنند. ما در این بخش قصد داریم رنگ کردن مبل در خانه را که مختص افراد گروه دوم از دسته سوم توضیح داده شده است را همراه با مزایا و معایب آن بررسی کرده و آموزش دهیم.

وقتی که از دور به مبل‌های خود نگاه می‌کنید، هیچ موردی از آسیب دیدگی یا فرسودگی یافت نمی‌شود؛ اما هنگامی که به آن نزدیک شده و یا روی آن می‌نشینید متوجه می‌شوید که پایه‌ها دچار رنگ پریدگی شده، دسته‌ها به دلایل مختلف سایش پیدا کرده و رنگ آن‌ها رفته است و نشیمن و بخش‌های مختلف دچار لک و کثیفی هستند. به منظور اقدام برای این که چگونه مبل را رنگ کنیم نکته مهمی که باید در نظر بگیرید، این است که هر نوع مبلی قابلیت رنگ شدن و رنگ پذیری مجدد نداشته و انجام این کار  ممکن است آسیب‌های غیر قابل برگشت به مبلمان شما وارد کند. پس در ابتدا به معرفی آن دسته از مبل‌های که این امکان برایشان فراهم است می‌پردازیم.

رنگ کردن مبل مراحل

انواع مبل را می‌توان به دسته مبل‌های راحتی، سلطنتی و مبلمان کلاسیک دسته بندی کرد، در این میان هر یک با انواع پارچه‌ها، دسته، پایه‌ها و حتی تاج‌ها تولید و تزیین می‌شوند. مبل‌های چرمی دسته‌ی دیگری هستند که شرایط مخصوص به خود را دارند و مبل‌های فضای بیرونی منزل نیز نوع دیگر این گروه بندی را شامل می‌شوند. ما نیز در پی آن هستیم تا مبل‌های پارچه‌ای راحتی، استیل و کلاسیک را برای  رنگ کردن پارچه‌شان و تمام مبل‌هایی که در آن‌ها پارچه به کار رفته مورد آموزش قرار دهیم. در مورد رنگ کردن پایه  مبل‌های چوبی نیز به تفصیل توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

در ادامه با چهارده گام مراحل رنگ آمیزی مبل را به شما آموزش می‌دهیم.

رنگ کردن مبل راحتی
چگونه مبل را رنگ کنیم: گام اول

انتخاب مبل یا مبلمان مورد نظر در ابتدا مهم‌ترین کار شماست. اما باید به این نکته توجه کنیم که اگر در میان مبل‌های شما یک کاناپه کارکرده وجود دارد و یا یکی از مبل‌های خانه شما امکان تعمیر برایش مهیا شده، کافی نیست. بلکه همراهی اعضای خانواده با این تصمیم و ایجاد آمادگی ذهنی پیش از این کار نیز جز کارهای مهمی است که باید برای آن برنامه ریزی داشت، معمولاً همه افراد خانواده بیشتر به تعویض مبل تمایل دارند تا تعمیر، و در صورتی که تمایلی به تعمیر آن در میان آن‌ها دیده شود اکثراً خواهان اجرای کار توسط افراد خبره و استاد کارها هستند تا اینکه به صورت شخصی در خانه انجام شود. به همین دلیل این موضوع اهمیت ویژه‌ای دارد. موضوع بعدی مشورت و اشتراک نظر در مورد انتخاب رنگ برای این است که چگونه مبل را رنگ کنیم. اگر فقط خود شما هستید که به چیدمان، رنگ بندی و هماهنگی دکور در خانه اهمیت می‌دهید، احتمالاً باید صفر تا صد کار را نیز خودتان بر عهده بگیرید.

پس از کسب موافقت‌های اولیه اکنون نوبت آن است که به سراغ مبل مورد نظر برویم تا گام‌های بعدی را برای رنگ کردن مبل در خانه مرور کنیم. دقت کنید مبل‌های چرم و پوشش‌های پلاستیکی رنگ پذیری نبوده و شما را به دردسر می‌اندازند و مبل‌هایی که پوشش‌های پلی استر دارند نیز رنگ را به بدنه چوبی خود جذب نمی‌کنند.


پیش شرایط اجرای کار

این گونه فرض کنیم که از مقابل فروشگاه دست دوم فروشی در حال گذر هستید که نگاهتان به مبلی قدیمی و جذاب می‌افتد اما به هیچ وجه رنگ آن به دلتان نمی‌نشیند. تصمیم می‌گیرید که مبل را تهیه کرده و رنگ آن را تغییر دهید. آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر این مبل با همین رنگ مبلی نو بود، به فکر تغییر رنگ آن می‌افتادید یا از آن عبور می‌کردید؟ در مقابل واکنش دیگران چه واکنشی از خود نشان می‌دادید؟

در مرحله بعد از همراهی اطرافیانتان مطمئن شوید چرا که ممکن است پس از اجرا عدم استقبال آن‌ها موجب نارضایتی شما را نیز فراهم سازد. و پیش شرط شروع کار تست کردن این کار بر روی بخشی از مبل است تا از اجرای صحیح این امر اطمینان خاطر حاصل کنید و نتیجه مطلوب را انتظار داشته باشید. برای این کار نیز بخش کوچکی از پارچه را که در معرض دید نیست می‌تواند آزمایش کرده و نتیجه آن را مورد ارزیابی قرار دهید. یعنی همان کاری که قبل از شستن مبل در منزل نیز بایستی با محلول خاص شستشو انجام شود.

در برسی پارچه این نکته را فراموش نکنید که پارچه شما آب دوست است یا آب گریز؛ چرا که در همین مرحله کار می‌تواند متوقف شده و اجرا نگردد. در بسیاری از مبل‌ها میزان جذب آب و شرایط پارچه بر روی تگ‌ها و برچسب‌های که شرکت سازنده روی محصول نصب می‌کند توضیح داده شده است. از بین این موارد گزینه‌های مربوط به شست و شو را با دقت مطالعه فرمایید. رنگ‌های پایه آب با ماندگاری طولانی مدت بهترین انتخاب برای رنگ کردن مبل هستند و آلودگی شیمیایی به مراتب کمتری از رنگ‌های روغنی دارند. در صورتی که نمی‌دانید نوع پارچه مبل شما چگونه است، می‌توانید با سازنده آن تماس گرفته و نوع آن را جویا شوید.

چگونه مبل را رنگ کنیم : گام دوم

مهم‌ترین اتفاق در گام دوم اتفاق می‌افتد، یعنی انتخاب رنگ. درست همین جا است که شما با دنیایی از رنگ‌ها روبرو هستید. در قدم دوم برای رنگ کردم مبل شما باید رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید. همه رنگ‌ها مناسب و جذاب هستند، اما توجه به این نکته ضروری است که تنها ملاک انتخاب رنگ نباید سلیقه شخصی و نظر انفرادی باشد. بلکه تصمیم همه افراد بایستی پرسیده شود و نتیجه کلی حاصل گردد، از طرفی پس از این نظرسنجی باید نکات زیر را نیز به مرحله انتخاب رنگ بیافزایید. نکاتی مانند تطابق رنگ با رنگ دکوراسیون منزل و سایر مبلمان – در صورت وجود – تطبیق رنگ با چیدمان کلی محل قرار گیری مبل مورد نظر و همین طور استفاده از رنگ‌های با کیفیت و مرغوب برای استفاده در مبل. این که انتخاب رنگ برای شما آزاد است از جهاتی به نفع شماست، مثلاً ست کردن مبل با کوسن‌ها، یا هماهنگ کردن فرش‌ها و مبل و مواردی از این دست. توجه داشته باشید که اگر در نظر دارید بیش از یک رنگ در رنگ‌آمیزی مبل مورد نظر خود به کار بگیرید، پیش از اجرا این ترکیب‌ها را با هم مقایسه کرده و بعد روی کار اجرا کنید. برای ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر بایستی ابتدا اطلاع داشته باشید که چه رنگ‌هایی با هم ست می‌شوند و سپس اقدام به ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر کنید.

رنگ کردن مبل راحتی

چگونه می‌توان مبل را رنگ کرد؟ گام سوم

فراهم کردن رنگ مورد نیاز برای رنگ آمیزی مبل یا مبل‌ها؛ شما برای انجام این کار به رنگ پارچه مخصوص صنعتی نیاز دارید تا بتواند تمام سطح و درزهای مبلمان شما را پوشش داده و رنگی یکدست بر روی پارچه مبلی شما بنشاند. هرگز از رنگ‌های صنعتی با قابلیت اسپری که در فروشگاه‌ها به چشم می‌خورند استفاده نکنید. این رنگ‌ها دارای مواد شیمیایی مضر برای پارچه‌های مبلی هستند که باعث خورندگی بافت پارچه شده و باعث پوسیدگی الیاف پارچه‌ها خواهند شد. از دیگر عوارض استفاده از این رنگ‌ها این است که اگر چه شما در ظاهر مبلی درخشان و جذاب از نظر بصری خواهید داشت، اما زبری و عدم لطافت این پوشش دهنده باعث می‌شود که کسی دیگر تمایلی برای نشستن بر روی آن نداشته باشد و یک مبل خشن حاصل کار شما خواهد شد. در عوض به سراغ غرفه رنگ‌های صنعتی که مخصوص پارچه و مبل است بروید. غرفه داران این بخش با سؤال‌هایی که از شما خواهند پرسید بهترین محصول را در اختیار شما قرار خوااهند داد تا شما از نتیجه کار رنگ آمیزی مبلمان راضی باشید. این رنگ‌ها که دارای درجه بندی نیز هستند، برای همین منظور و با کاربرد صنایع دستی و ترمیم لوازم منزل – به خصوص مبلمان خانگی – تهیه و تولید شده‌اند.

نکات گام سوم در رنگ کردن مبلمان

نکته اول: هنگام تهیه رنگ اطمینان حاصل کنید رنگ انتخابی شما دقیقاً همان رنگ با پوشش و غلطت مورد نظر شما است. با سؤال و جواب‌هایی که با فروشنده در میان می‌گذارید مطمئن شوید رنگ‌ها قابلیت جذب درون پارچه شما را دارا می‌باشند. برای اینکه از کار خود اطمینان حاصل کنید تکه‌ای از پارچه مورد نظر خود را به فروشگاه ببرید و در اختیار فروشنده قرار دهید. تا جایی که مقدور است از وی بخواهید با نمونه پارچه شما تستی از رنگ برای شما انجام دهد تا از نتیجه نهایی پیش از اجرای کار اطمینان خاطر حاصل کنید.

نکته بعدی در استفاده از ابزارهای رنگ آمیزی است. ترجیح و پیشنهاد ما بر این است که به جای استفاده از پاشش رنگ بر روی پارچه از رول‌ها یا قلموها استفاده کنید تا رنگ را به خوبی در جان پارچه تزریق و آغشته کنید. همچنین رنگ‌های ترکیبی با آکریلیک و همساز با بافت منسوجات سرعت کار و کیفیت خروجی نهایی را در کار شما افزایش خواهند داد. رعایت این نکات در ابتدای کار بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در آینده برای شما رخ دهد را به حداقل خواهد رساند.

رنگ کردن مبل راحتی

رنگ کردن مبل: گام چهارم

آماده سازی مبل‌ها برای رنگ آمیزی

بهترین کار این است که قبل از شروع فرآیند رنگ کردن مبل، آن را تمیز کنیم. آلودگی‌های وارد شده درون بافت پارچه و همین طور گرد و غبار موجود در بطن الیاف موجب می‌شود رنگ به خوبی در درون آن نفوذ نکرده و یا اثر کمی از خود به جای بگذارد. برای اینکه با این موارد رو برو نشوید مبل را نظافت کنید. تمیز کردن با بخارشوها بهترین و ایده آل ترین راه برای نظافت مبل‌ها است. هم چنین روش‌هایی نظافت ماشینی و حتی شستشوی دستی پارچه مبل‌ها نیز از روش‌هایی‌اند که به عنوان حداقلی‌ترین کارها توقع اجرای آن از شخص مجری انتظار می‌رود. این کارها باعث می‌شود کار شمایی که به عنوان رنگ کننده مبل قصد انجام کار را دارید حرفه‌ای‌تر و بهتر دیده شود. حتی اگر فرصت نظافت مبل را ندارید بهتر است از مجموعه‌های خدماتی کمک بگیرید تا در محل حاضر شده و به نظافت اصولی و درست مبل شما بپردازند. چرا که شما باید از پس این که از خود پرسیده‌اید چگونه مبل را رنگ کنیم برآیید.

نکات گام چهارم:

نکته اول: اکنون که مشغول نظافت مبل چه قسمت‌های بیرونی و چه درونی شده‌اید بهتر است از فرصت به وجود آمده استفاده کرده و درون نشیمن‌ها و پشتی‌ها را نیز باز سازی کنید. ممکن است رطوبت ناشی از شستشو در درون مبل باقی مانده و باعث ایجاد لک در هنگام رنگ آمیزی و یا حتی پس از آن شود. به همین منظور با خشک کن‌ها و یا در صورت نبود امکانات با سشوار نیز می‌توانید ابرها و بالشتک‌های مبل خود را از شر رطوبت ناشی از تمیز کاری خلاص کنید. پس از نظافت قسمت‌هایی که دچار آسیب دیدگی شده‌اند را بازسازی کنید؛ چرا که مبل شما قرار است دوباره متولد شده و مورد استفاده طولانی مدت قرار بگیرد. اگر خود را در این کار حرفه‌ای نمی‌بینید ویا وقت آن را ندارید از تعمیرکنندگان مبلمان خانگی کمک بگیرید تا بخش‌های فرسوده را برای شما تعویض یا تعمیر کنند.

رنگ کردن مبل راحتی

نکته دوم در مورد فنرها یا فوم‌های قسمت نشیمن مبل‌ها است. اگر فنرهای کفی مبل شما آسیب دیده و یا فوم‌های نشیمن مبلتان حالت خود را از دست داده‌اند، کم هزینه‌ترین راه را انتخاب کنید؛ چرا که ممکن است با یک روش دیگر هزینه‌های بیشتری به شما تحمیل شود. برای تعویض فوم‌ها که کار سختی در پیش ندارید و با خرید و تعویض یا کمک گرفتن از استادکاران این قسمت مشکلاتان را حل خواهید کرد. اما برای مشکل فنرها باید با یک فرد که در این زمینه خبره است مشورت کنید تا برای شما برآرود هزینه کند. اگر این امکان وجود داشت که نشیمن‌های فنری خود را با نشیمن‌های فوم سرد تعویض کنید لحظه‌ای درنگ نکنید. که این کار بهترین راه حل برای شما خواهد بود. در بسیاری از موارد مبل‌های فنری نیاز به تخریب کلی و بازسازی از نو دارند که در این هنگام مشخص می‌شود مبل شما کاندیدای مناسبی برای رنگ کردن و استفاده طولانی مدت دوباره نیست و باید فکر دیگری مانند خرید مبل را جایگزین این روش کنید.

رنگ کردن مبل راحتی

نکته سوم در مورد کوسن‌ها است. کوسن‌ها را پس از شست و شو در محلی که نور آفتاب به آن‌ها بتابد قرار دهید تا به حالت طبیعی خشک شده و میکروب زدایی صورت بگیرد. سپس آن‌ها را با همان روش رنگ آمیزی مبل رنگین کرده و این فرایند را دوباره تکرار کنید. با این کار غلظت رنگ کوسن‌ها با مبل‌ها متمایز شده و جلوه بصری خاص و زیبایی به مبل‌های شما  هدیه می‌دهد.

نکته چهارم: دقت کنید ممکن است بخش‌های خاصی از مبل‌ها نیازی به رنگ کردن و یا شست و شو ندارند. این نقاط را مشخص کرده و با نوارهای چسبی ضد آب آن‌ها را بپوشانید. این نقاط که در هنگام رنگ آمیزی بدون رنگ باقی مانده و رنگ قبلی را نمایش خواهند داد. مهمولا محل چسب‌های پارچه‌ای، زیپ‌های کاور کوسن و نشیمن و زیر دسته‌ها که دستگیره‌های مبل بر روی آن‌ها سوار می‌شود نقاطی هستند که رنگ آمیزی نمی‌شوند(این نقاط در معرض دید نیستند).

رنگ کردن مبل راحتی

چگونه مبل را رنگ کنیم: گام پنجم

محل نقاشی ( رنگ کردن مبل ) را آماده سازی کنید. شما قصد دارید رنگ را بر روی مبل‌ها اسپری کرده یا با لوازم دیگر این کار را انجام دهید. پیش از این کار شما به مکانی نیاز دارید که بتوانید با آزادی کامل و بدون تأثیر به محیط اطرافتان این کار را به انجام برسانید. برای این منظور شما به محیطی نیاز دارید که دارای تهویه‌ای قوی و کارا بوده و یا در فضای بازی مشغول به کار شوید که علاوه بر عاری بودن از آلودگی و گرد و غبار در مسیر جریان باد به صورت حداقلی باشد. گاراژ یا پارکینگ‌های خالی و همین طور حیاط‌های پشتی و خلوت بهترین مکان‌ها برای این کار هستند. توجه کنید که اگر در پارکینگ این کار را می‌کنید حتماً تمامی درب‌ها باز بوده و اگر فن در اختیار دارید از آن استفاده کنید.

نکات گام پنجم: نکته اول این است که شما برای به پایان رساندن این فرآیند نیاز به حداقل یک هفته آسمان آفتابی و نسبتاً خشک دارید تا پروسه انجام رنگ کردن مبل به درستی انجام پذیرد. اگر فضای باز این امکان را به شما نداد، یک اتاق یا محوطه خشک و ایزوله نیز می‌تواند جایگزین مناسبی برای این فرایند باشد. بهترین روش نیز رنگ کردن یکباره مبل است تا شرایط چند رنگی و عدم هماهنگی نقاط برای مبل شما پیش نیاید.

نکته دوم: استفاده از زیر انداز در محل نیز نکته‌ای است که مانع از ترشح و پرتاب چکه‌های رنگ به پایه‌ها و نقاط زیرین مبل می‌شود. در محلی که اقدام به رنگ آمیزی می‌کنید حتماً به موارد زیر توجه کنید:

هنگامی که آمادگی کامل برای رنگ کردن مبل را بدست آوردید و نوبت به فراهم سازی شرایط مکان رنگ کردن رسید دقت کنید محل را به صورت کامل ایزوله کنید تا ذرات اضافی پس از رنگ آمیزی وارد محیط نشود و بر روی پارچه رنگ شده قرار گیرد. اما پیش از این کار و برای آمادگی جهت رنگ کردن تمام سطوحی که ممکن است رنگ روی آن بنشیند را با ورقه‌های کاوری نازکی از قبل تهیه کرده‌اید بپوشانید، اگر چنین پوشش دهنده‌هایی در اختیارتان نیست با مراجعه به نزدیک‌ترین فروشگاه رنگ و ابزار می‌تواند آنها را تهیه فرمائید. حتی از نایلون‌های بزرگ نیز می‌توانید کمک بگیرید. پوشاندن لوازم موجود در محل، کف، دیوارها و حتی شیشه‌های موجود در محل جز ضروری‌ترین سطوحی هستند که نیاز است از رنگی شدن آن‌ها جلوگیری شود، علت این تاکیدات هم مشخص است، ذرات رنگی معلق هنگام نقاشی به راحتی در هوا منتقل شده و روی سطوح و اجسام حاضر در محل می‌نشیند.

نکته سوم: فراهم کردن ابزار نقاشی و رنگ آمیزی است. اسپری‌های مورد نیاز، قلموی نقاشی، تینر (حلال و پاک کننده‌های رنگ )، پارچه تمیز و نگه دارنده محفظه رنگ جز اقلامی است که پیش از شروع کار حتماً باید کنار شما حاضر باشد. تینر حلال‌های رنگی برای مواقعی نیاز به استفاده پیدا می‌کنند که ممکن است حین انجام کار، کار رنگ کردن مبل دچار اشکال یا اشتباه شده و سریعاً نیاز به پاکسازی محل و از بین بردن رنگ محدوده مورد نظر حس شود. قلمو و انواع برس های نقاشی برای پر کردن گوشه‌ها و نقاطی که با اسپری به خوبی پوشش داده نمی‌شود به کار گرفته خواهند شد. پارچه‌ای تمیز را کنار دست خود داشته باشید تا در هنگام سر ریز شدن رنگ یا پاشش بیش از حد رنگ بر روی پارچه میزان رنگ اضافی را با آن جمع آوری کنید و همین طور به صورت مداوم نقاطی که نباید رنگی شوند را به سرعت پاک کنید. اگر حس کردید نیاز است تا به اینجای کار مراحل چگونه مبل را رنگ کنیم برای بار چندم این کار را انجام دهید تا چیزی از قلم نیوفتد.

رنگ کردن مبل راحتی

چگونه مبل را رنگ کنیم: گام ششم

اکنون نوبت آماده سازی شرایط خود نقاش یا رنگ کار است. نکاتی که برای حفظ سلامتی و هم چنین جلوگیری از آغشته شدن بدن و لباس‌های وی در هنگام رنگ کردن مبل باید به آن‌ها توجه کرد؛ بخش مهم و اساسی در هنگام رنگ کردن مبل پوشاندن نقاط حساس بدن مانند چشم‌ها، موی سر، دست‌ها و نقاطی که در معرض رنگی شدن باشد است. به همین منظور استفاده از عینک‌های مخصوص کار، دستکش برای محافظت از دست‌ها، کلاه یا هر نوع محافظی برای حفاظت از موهای سر و یک روپوش بلند برای جلوگیری از رنگین شدن لباس‌های فرد نقاش ضرورت دارد. بهتر است برای راحتی خاطر خود از لباس‌ها و کفش‌های قدیمی خود هنگام کار استفاده کنید تا در صورتی که نیاز شد آن‌ها را دور ریخته یا از بین ببرید.
اگر بنا به هر شرایطی دست‌ها یا پوست بدنتان به رنگ آغشته شد بلافاصله فرآیند رنگ آمیزی را متوقف کرده و با حلال‌های رنگ آن را از روی پوست خود پاک کنید و با آب و صابون‌هایی که میزان قلیایی بودن آن‌ها کم است محدوده مورد نظر را شست و شو دهید. ( منظور صابون‌های ملایم و ضعیف‌تر نسبت به هم نوعان خود ).

رنگ کردن مبل راحتی

رنگ کردن مبلمان: گام هفتم

تست رنگ آمیزی پیش از شروع فرآیند اصلی؛ همواره این امکان برای شما فراهم است که با رنگ کردن آزمایشی بخشی از مبل که در معرض دید نیست، کار خود را در مرحله تست مورد ارزیابی قرار داده تا علاوه بر نوع کار، به حسی که رنگ انتخابی شما برایتان  ایجاد می‌کند دست بیابید. این کار قبل از اسپری یا نقاشی تمام مبل توصیه می‌شود تا شما را از هر نظر برای این کار آماده سازد. شاید ممکن است با این رخداد نتیجه حاصله به گونه‌ای رقم بخورد که به هیچ وجه برای شما راضی کننده نباشد و تحمل دیدن مبل پس از اتمام کل کار برایتان سخت و دشوار باشد.

نکته گام هفتم: سازگاری رنگ موجود با رنگ زمینه مبل را بررسی کنید. معنی این جمله این است که اگر رنگ کنونی مبل شما مشکی یا سورمه‌ای یا هر رنگ تیره و پر رنگی است، برای تغییر رنگ مبل خود به رنگی روشن‌تر علاوه بر حجم بالایی از رنگ ممکن است انتهای کار شرایط مطابق پیش بینی و میل شما رقم نخورد. در محل تست رنگ پیش از اجرای کار اصلی، توجه و دقت کنید چه مدت نیاز است تا رنگ خشک شده و جذب پارچه شود؟ بررسی کنید آیا رنگ پس از پاشیده شدن به محیط اطرافش مالیده می‌شود و یا با دست کشیدن بر محل رنگ پاک یا محو می‌شود؟زمایش کردن است. تکه‌ای پارچه سفید را برداشته و هنگامی که رنگ در حال خشک شدن است بر روی مبل بکشید. با توجه به مدت زمان رنگ شدن محل مورد نظر  و همین طور میزان آغشته شدن پارچه به رنگ جدید می‌توان در مورد کیفیت رنگ مصرفی و همین طور اجرای صحیح کار نظر داد. به صورت طبیعی مبل رنگ شده پس از مدت 8 ساعت الی 72 ساعت آماده استفاده در منزل می‌باشد، اما اگر شرایط خاصی در محل خشک کردن مبل وجود دارد ممکن است این پروسه تا یک هفته زمان ببرد.

رنگ کردن مبل راحتی

چگونه مبل را رنگ کنیم؟ گام هشتم

روش رنگ کردن مبل؛ همانطور که یک اتاق را به بخش‌های مختلف تقسیم کرده و بعد شروع به نقاشی می‌کنید مبل‌ها را نیز به همین روش رنگ کنید. یعنی مبل را به چند بخش تقسیم کرده و هر بخش را مفصلاً و با دقت رنگ کنید.

بهتر است برای شروع کار رنگ کردن مبل ابتدا یک لایه نازک از رنگ را بر روی پارچه بپاشید و اجازه دهید تا خشک شود سپس به بررسی نقاطی که ممکن است رنگ شُرّه کرده و جاری شده باشد پرداخته و با قلم مویی که تهیه کرده بودید اثر آن را از بین ببرید. هر بخش را با این روش رنگ آمیزی کرده و بعد وارد فاز جدید شوید تا نقطه‌ای دچار فراموشی یا کم رنگی نشود.

نقطه‌های حساس مبل مانند دسته‌ها، پایه‌ها، کنج‌ها و همین طور قسمت‌هایی که دارای موج یا انحنا می‌باشند امکان جاری شدن رنگ را دارند پس با یک قلم موی نرم و مناسب این نقاط را به طور مداوم نگاه کرده و ایرادات را برطرف نمایید.

اگر درست در همان لحظه که رنگ را روی طسوح مبل می‌پاشید قسمت‌های که رنگ چکه کرده یا روی پارچه شروع به حرکت کرده را با براش یا قلم مو یکسان سازی نکنید. علاوه بر اینکه در آینده امکان پاک کردن و از بین بردنشان مسیر نخواهد شد بلکه کار نهایی شما غیر حرفه‌ای و نازیبا دیده خواهد شد.

رنگ کردن مبل راحتی

رنگ کردن مبلمان در خانه: گام نهم

ابتدا پشت مبل را رنگ کنید. کارتان را از پشت مبل شروع کنید. در قسمت پشتی مبل و مسلط به کار قرار بگیرید و از بالا به پایین شروع به پاشیدن رنگ بر روی سطح مبل کنید. لایه‌های نازک را به صورت سطری ( خط به خط ) با حالتی باریک و کم عرض به پشت مبل بپاشید و خطوط فرضی را در ذهن خود در هنگام رنگ پاشی ترسیم کنید. این بخش‌ها را مرتب و با حوصله رنگ کرده و به سراغ لکه گیری در حاشیه‌ها، کنج‌ها و مواردی مشابه آن بروید. اگر مطابق روش ارائه شده پیش بروید مشکل خاصی برای کار شما به وجود نخواهد آمد.

نکته گام نهم: اگر پس از رنگ کردن مبل هنوز هم طرح پارچه قبلی و نگاره‌های آن قابل مشاهد بود هیچ جای نگرانی نیست. به خاطر داشته باشید که پوشاندن رنگ‌های تیره و بافت‌های عمیق با یک بار رنگ پاشی محو نخواهند شد و شما دو راه در مقابل خود خواهید داشت.

رنگ کردن مبل راحتی

نحوه رنگ‌آمیزی مبل؛ گام دهم

چرخاندن مبل برای ایجاد یکنواختی رنگ آمیزی؛ اگر مبل را در محلی مستقر کرده‌اید که امکان چرخیدن به دور آن را ندارید و یا میز متحرکی وجود ندارد که مبل را روی آن قرار داده و بگردانید احتمالاً کمی دچار چالش شده و یا کیفیت رنگ کردن شما ممکن است پایین بیاید. دلیل این موضوع را برای شما تشریح خواهیم کرد. هنگامی که از پشت مبل شروع به رنگ کردن آن کردید و مراحل رنگ آمیزی را مرحله به مرحله اجرا کردید باید توجه کنید که یکی از نکات مهم در رنگ آمیزی این نوع اجسام پیوستگی رنگ پاشی محل و استمرار یکنواخت آن است. باید طوری این کار انجام شود که هنگام اسپری کردن مبل رنگ از حالت پاشیده شدن مستقیم خارج نشود تا دچار دو رنگی یا کم رنگی بعضی نقاط شود. به همین دلیل است که عنوان کردیم وجود یک چرخ گردان و یا قرار گرفتن در محلی که امکان گردش به دور مبل به آسانی فراهم باشد ضروری است. در محل نقاشی نیز این موضوع را حتماً لحاظ کرده و رعایت کنید که یگ کام قبل‌تر از آن محلی که رنگ پاشی را به پایان رساندید شروع به رنگ کردن منطقه بعدی کنید. این کار باعث می‌شود هیچ نقطه‌ای از سطح مورد نظر بدون رنگ باقی بماند و یا حتی کم رنگ مانده باشد. برای رنگ آمیزی کوسن‌ها این موضوع متفاوت است. چرا که ابتدا سطح و رویه‌ای را رنگ کرده و باید اجازه دهید تا خشک شود و در مرحله بعدی سمت دیگر را رنگ کنید. این فرایند با دو بار تکرار نییجه ای ایده آب درپی خواهد داشت.

نکته گام دهم: شاید بهتر باشد به جای رنگ کردن کوسن روشی دیگر را بیازمایید که هم ساده‌تر بوده و هم به زیباتر شدن آن‌ها کمک فراوانی خواهد کرد. مثلاً تعویض پارچه کوسن‌ها را امتحان کنید و یا روکشی جدید برای آن‌ها خریداری کنید. این موارد که کم هزینه‌تر بوده و کار آسان‌تری نسبت به رنگ کردن محسوب می‌شوند کیفیت کوسن‌ها را نیز افزایش خواهند داد.

رنگ کردن مبل راحتی

چگونه مبل را رنگ کنیم: گام یازدهم

ایجاد زمان استراحت برای خشک شدن رنگ؛ تقریباً فاصله زمانی که شما برای رنگ کردن مرحله اول یا همان دست اولی که کار پوشش زیرین را انجام می‌دهد تا مرحله دوم، حدود سه روز باید لحاظ گردد. پس از این که سه روز از زمان مشخص شده گذشت حوله سفیدی را با آب مرطوب کرده و بر روی پارچه مبل که رنگ شده بکشید، با این کار می‌توانید میزان رنگی که ممکن است بر اثر نشست و برخاست و شرایط دیگر به محیط اطراف پخش شود را ملاحظه کنید. بهترین اتفاق این است که حوله مرطوب شما هیچ رنگی به خود نگیرد تا کار مرحله دوم را آغاز کنید. این یعنی رنگ شما به اندازه کافی خشک شده است. اگر رنگ به حوله مالیده شد یا روی آن حتی اثر کمی گذاشت باید اجازه دهید تا چند روز دیگر مبل با همان شرایط که برای خشک کردن فراهم کرده بودید باقی بماند و این فرایند را دوباره تکرار کنید.

رنگ کردن مبل راحتی

چگونه مبل را رنگ کنیم؟ گام دوزادهم

سرسیدن به رنگ مورد انتظار؛ با توجه به روش‌های گفته شده در متن فوق مراحل را به همان صورت که بیان شد به پیش ببرید تا به مرحله‌ی تعیین غلظت و رنگ مورد نظرتان برسید. بدین صورت که با پاشیدن رنگ و اجرای گام‌های رنگ کردن مبل و خشک شدن، این مراحل را تا رسیدن به حد و اندازه دلخواه جلو برده و نظرات کلی بر امور داشته باشد. این کار علاوه بر تمیزی کار و افزایش کیفیت رنگ کردن مبل به زیبایی بصری مبل نیز کمک شایانی خواهد کرد.

نکته گام دوازدهم: هدف از اجرای مراحل رنگ کردن چند باره افزایش کیفیت مبل رنگ شده است. پس باید دقت کنید که این فرایند به صورت افراطی انجم نشود چرا که ممکن است ناهمواری‌های رنگی که پس از چند بار پاشش به وجود آمده دیگر قابل حذف و یا اصلاح نباشند و با حالتی مواجه شوید که حتی دیگر مبل از کارایی خارج شده باشد.

مراحل رنگ کردن مبل

رنگ کردن مبل؛ گام سیزدهم

توقف رنگ کردن در مرحله دلخواه؛ هنگامی که از رنگ، پوشش و میزان جذب آن اطمینان خاطر پیدا کردید یعنی هم راضی کننده بوده و هم کیفیت در آن رعایت شده مراحل را متوقف کنید. ادامه فرایند کار یعنی آسیب رساندن به چیزی که شما راضی کرده بود و نیازی به تشدید رنگ نداشت. این حس را زمانی که کار در حال اجراست متوجه نخواهید شد به همین منظور در هر بخش یک نظر سنجی کلی صورت دهید. چون زمانی که درگیر کار شده و به جزییات توجه می‌کنید از کلیات دور شده و تصمیم گیری برای شما دشوار خواهد شد.

نکته گام سیزدهم: پس از این که از میزان رنگ پاشیده شده احساس رضایت پیدا کردید روش حوله خیس را به کار برده تا پس از اطمینان از خشکی مبل آن را وارد مرحله تست نهایی نمایید.

مراحل رنگ کردن مبل

چگونه مبل را رنگ کنیم؟ گام چهاردم

تست مبل رنگ شده؛ این مرحله را طوری برنامه ریزی کنید که در بازه‌های زمانی متنوع اجرا شود. مثلاً زمانی که دوستان خود را به خانه دعوت می‌کنید یا میهمان دارید.

مرحله تست به این صورت است که پس از پایان مراحل رنگ کردن مبل، مبل را در معرض استفاده قرار دهید تا هم کارایی و هم زیبایی آن مورد سنجش واقع شود. از دوستان خود بخواهید همراه شما بر روی مبل بنشینند و نظرشان را مطرح کنند. بهتر است پیش از این که نظراتشان به پایان برسد حرفی در مورد این که مبل را رنگ کرده‌اید به آن‌ها بزنید. همچنین با قرار دادن مبل در معرض دید به افزادی که نسبت به آن واکنش می‌دهند اجازه دهید نظراتشان را در مورد کیفیت، نوع رنگ و راحتی آن بیان کنند.

مراحل رنگ کردن مبل

با طی این چهاده گام آسان ولی حساس مبل خانگی خود را از حالت کهنه و فرسوده به مبلی زیبا و نو تبدیل کرده و دوباره آن را وارد چرخه زندگی خود سازید. به همین راحتی شما فعل ” چگونه مبل را رنگ کنیم ” را صرف خواهید کرد اگر گام به گام با ما پیش روید.

اگر شما نیز پیشنهادی در زمینه رنگ کردن مبل و یا تجربه‌ای در این بخش دارید آن را با ما در میان گذاشته تا در معرض دید خوانندگان و افرادی که مجله دکوراسیون توکا را پیگیری می‌کنند قرار دهیم.

برگرفته از: wikihow

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد امتیازات 60

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...