هفت مکان فراموش شده در نظافت عید نوروز

خانه تکانی عید نوروز یکی از زیباترین سنت‌های ایرانیان است که در آن تفریبا همه بخش‌های خانه به طور کامل تمیز می‌شوند. اما مکان‌ها و قسمت‌هایی در خانه وجود دارند که معمولا نظافت آن‌ها در این خانه تکانی و نظافت عید فراموش می‌شوند. در این پست با توکامگ و هفت مورد از مکان های فراموش شده در نظافت عید نوروز با ما همراه باشید.

در پایان هر سال و بر طبق آداب و رسوم ایران باستان، خانواده‌ها علاوه بر تدارک خریدهای جدید برای سال نو، آماده‌ تمیز کردن و تغییرات در منازل خود می‌شوند. بر این اساس بسیاری از آن‌ها شروع به بخش بندی نقاط منزل کرده و با توجه به نیاز، نظافت آن محل را انجام می‌دهند.

در این بین با توجه به این که این کارها به صورت دسته جمعی (همراه با اعضای خانواده) انجام می‌شوند، نقاطی که در معرض دید هستند نظافت شده و بعضی از مکان‌ها دیده نشده یا فراموش می‌شوند. به همین منظور قصد داریم تا هفت مکانی که فراموش می‌کنیم در خانه تکانی و نظافت منزل تمیز کنیم را به شما معرفی کرده و روش‌های نظافت آن‌ها را بیان کنیم.

هفت مورد از مکان های فراموش شده در نظافت عید نوروز - توکامگ

مکان های فراموش شده در نظافت عید و خانه تکانی:

هنگامی که اتاق‌ها را نظافت می‌کنید معمولاً از بالا به پایین آن محل شروع به نظافت کرده و تا انتها پیش می‌روید. با شروع گرد گیری و تمیز کردن، به دلیل آن که ابتدای روز بوده و دارای انرژی هستید، معمولاً امور پاک سازی را با دقت انجام داده و محل را چندین بار مورد بررسی قرار می‌دهید. اما با گذشت زمان و طاقت فرسا بودن کار، وارد مرحله‌ای می‌شوید که دقت شما کم شده و نظافت به صورت سطحی انجام می‌گیرد. برای جلوگیری از چنین اتفاقی روال کار را مطابق معمول انجام دهید، ولی در هنگام نظافت سرعت را چاشنی کار کرده و انرژی را بین تمام نقاط خانه تقسیم کنید. این گونه است که بخش‌هایی از منزل را فراموش می‌کنیم نظافت کنیم. اما نیازی به نگرانی نیست؛ چرا که چند روز تا عید مانده و با خواندن این مطلب می‌توانید با این مکان‌های فراموش شده آشنا شده و تا دیر نشده همه قسمت‌های خانه خود را تمیز کرده و به استقبال سال نو بروید.

۱. زیر مبل‌ها

اولین مکان از هفت مکانی که فراموش می‌کنیم نظافت کنیم زیر مبل‌ها هستند. لوازمی که نظافت آن‌ها دستورالعمل خاصی دارد. اگر در خانه مبل چرمی دارید باید با روش مخصوص تمیز کردن مبل‌های چرمی آن را پاک کنید چرا که در غیر این صورت ممکن است باعث آسیب زدن به رویه‌ی مبل شوید. برای این کار پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مطلب آموزش شستشوی مبل چرمی را مطالعه کرده و در صورتی که مبل چرمی پوسته شده دارید، آن را تعمیر کرده و در نهایت نیز مبل چرمی خود را براق کرده و آن را همانند روز اول تازه کنید.

برای مبل‌های پارچه‌ای نیز بر اساس اصول و روش تمیز کردن مبل‌های پارچه‌ای باید نظافت را انجام دهید، مگر اینکه در هر دو حالت شما از گروه‌های خدماتی منزل و یا مشاوران نظافت مبلمان کمک بگیرید.

اما تمیز کردن رویه و دسته‌ها و میزهای جلو مبل کافی نیست. به دلیل همین فراموشی‌های پیاپی یا عدم دسترسی مناسب به زیر مبل‌ها، معمولاً مدت زمان طولانی طول می‌کشد تا زیر مبل‌ها نظافت شوند. تصور کنید که در آن جا چه خبر است، گرد و غبار، لوازمی که به زیر مبل‌ها قِل خورده‌اند، تارهای عنکبوتی که آنجا را پوشانده و بسیاری از این آلودگی‌ها؛ حالا گذر زمان و نظافت نکردن را به این‌ها اضافه کنید. تمیز کردن این نقطه فراموش پذیر در بازه‌های زمانی کوتاه مدت شاید کار سختی باشد (به دلیل ارتفاع کم پایه‌های مبل‌ها و یا سنگینی مبل‌ها).

راهکارهایی هم چون استفاده از گردگیرهای دسته بلند، استفاده از لوله جاروبرقی به تنهایی (بدون قسمت کفی) و همین طور نصب لوله‌های کمکی برای جاروهای شارژی شاید بتواند مشکل شما را برطرف کند، اما راهکار درست این است که مبل‌ها را جابجا کرده و نظافت را انجام دهید. معمولاً انجام این کار و تمیز کردن مبلمان هر هفته یا هر ماه امکان پذیر نیست، اگر هم باشد طاقت فرسا خواهد بود، اما حداقل طوری برنامه ریزی کنید که این کار را دو بار در سال انجام دهید.

هفت مورد از مکان های فراموش شده در نظافت عید نوروز - توکامگ

۲. قرنیز ها و پایه های دیوار

با در نظر گرفتن اینکه کف اتاق را جارو می‌زنید و دیوارها را شستشو داده یا گردگیری می‌کنید، خیال این که کار نظافت اتاق تمام شده باعث می‌شود نقاطی فراموش شوند که به سادگی از کنار آن‌ها گذشته‌اید. پایه‌های دیوار و قرنیزها، دومین نقطه از مکان های فراموش شده در نظافت عید نوروز هستند. این مکان‌ها امکان نظافت آسانی ندارند. درست جایی که دیوار به کف زمین وصل می‌شود و یک کنج می‌سازد. اگر لبه‌های پایین دیوار را با چوب یا سنگ که در اصطلاح به آن قرنیز گفته می‌شود کار کرده باشند، خود همین بیرون زدگی‌ها طاقچه‌های کوچکی می‌شوند برای نشستن گرد و غبار بر رویشان. لازم به ذکر است که قرنیز، نوارهای کار شده از چوب یا سنگ‌های تزیینی و حتی شیشه است که برای زیباسازی محیط در پایین دیوارها ساخته شده یا نصب می‌شوند و در اکثر خانه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای نظافت این مکان‌ها کافی است تا با ابزارهای مخصوص درون جاروبرقی و مکنده‌ها، نقاط را پاک و تمیز کنید. روش دیگر استفاده از جارو های تِی است. بر سر این جاروها پارچه‌ای بسته و دور تا دور محل را به آرامی گرد گیری کنید. اگر کف پوش یا پارکت ضد آب در محل نصب شده بود، می‌توانید با کف شوهای موجود در بازار محل را شستشو دهید.

هفت مورد از مکان های فراموش شده در نظافت عید نوروز - توکامگ

۳. بالای کابینت‌ها، لبه بالای درب‌ها و پنجره‌ها

نظافت کابینت‌های آشپزخانه به خودی خود کار بسیار سختی است؛ چرا که در مدت زمان آشپزی، بخار طبخ غذا باعث می‌شود لایه‌ای از آلودگی بر روی این سازه‌ها بنشیند. هر چه زمان نظافت کابینت‌ها طولانی‌تر باشد، تمیز کردن آن‌ها نیز دشوارتر خواهد شد. هنگامی که تصمیم می‌گیرید کابینت‌ها را نظافت کنید، ابتدا وسایل و لوازم آن را خارج کرده، درون آن را تمیز می‌کنید و پس از پایان یافتن این مرحله به سراغ درب‌ها و رویه کابینت رفته و آن را هم به پایان رسانده و به سراغ کابینت‌های دیگر می‌روید.

شاید این رویه کاملا درست به نظر برسد، اما ایراد کار همین جاست! سقف یا بالای کابینت‌ها را در نظافت و خانه تکانی فراموش کرده‌اید! جایی پر از گرد و غبار ترکیب شده با چربی که چسبندگی اذیت کننده‌ای را آن بالا به وجود آورده است. خوشبختانه محلول‌ها و پاک کننده‌های قوی در فروشگاه‌ها یافت می‌شوند که شما را از دست این کثیفی‌ها نجات دهند. از آن بالا که به پنجره‌ها و درب‌های دور و بر خود نگاهی بیاندازید متوجه می‌شوید که هنگانم نظافت آن نقاط را فراموش کرده‌اید.

به کمک یک گردگیر با دسته بلند یا چهار پایه‌ای مطمئن محل‌ها را از آلودگی پاک کنید. لبه‌های بالای پنجره‌ها را اگر فلزی هستند و ممکن است زنگ بزنند را با پارچه‌ای مرطوب تمیز کنید و در غیر این صورت می‌توانید با آب و شوینده مناسب آن را شستشو داده و سپس خشک کنید. این مورد یکی از سخت‌ترین نقاط از هفت مکانی است که فراموش می‌کنیم نظافت کنیم؛ پس بهتر است دقت بیشتری در این مورد داشته باشید.

هفت مورد از مکان های فراموش شده در نظافت عید نوروز - توکامگ

۴. دریچه‌های هوا و فیلترها

حتما برای شما هم این مسئله به وجود آمده است؛ هنگام گردگیریِ اتاق‌ها و نشیمن به دریچه‌های کولر رسیده اید و آن جا را پر از گرد و غبار دیده‌اید. اولین راهی که به ذهنتان می‌رسد چیست؟ تمیز کردن دریچه با دستمال و یا گرفتن گرد و غبار با جارو برقی. اما باید بگوییم که هیچ کدام از این روش‌ها راهی اصولی برای این بخش نیستند.

بهتر است با صرف کمی وقت پیچ‌های دریچه را باز کرده و از درون شروع به نظافت کنید. سپس دریچه‌ها را درون یک ظرف از آب و محلول شوینده قرار دهید تا رسوبات از آن‌ها جدا شود و در مرحله آخر نیز با فرچه‌های کوچک یا مسواک‌های از رده خارج، تیغه‌های دریچه را تمیز کنید. این کار را با دستگاه فشار آب (کار واش های خانگی) هم می‌توانید انجام دهید.

محفظه‌های دیگری که در نظافت خانه فراموش می‌شوند، فیلترهای هود آشپزخانه هستند. این فیلترها که تماما با بخار هوا و چربی سر و کار دارند، پیوسته در حال کثیف شدن بوده و نیازمندند در بازه‌های زمانی کوتاه مدت تعویض شوند، و یا اگر به صورت دائمی هستند نیز شسته شوند. این فیلترها که معمولا فلزی هستند قابلیت شستشو دارند و به راحتی تعویض می‌شوند، ولی چون در دید خانم خانه نیستند فراموش می‌شوند؛ چرا که از دل برود هر آنکه از دیده رود!

در انتها نیز لوله‌های فیلتر هود و تهویه‌های خانه را بررسی کنید؛ زیرا اگر دچار آسیب شده باشند، اطراف آن‌ها نیز دچار آلودگی می‌شوند.

هفت مورد از مکان های فراموش شده در نظافت عید نوروز - توکامگ

۵. جاکفشی

نظافت جای جای منزل  ویژگی‌های خاص خود را دارد؛ از تمیز کردن سرویس بهداشتی تا راه پله‌ها. هنگام ورود به منزل بسیاری از خانه‌ها محل قرار دادن کفش‌های خود را در ورودی خانه (قسمت داخل ورودی) تعبیه می‌کنند. این نقاط به دلیل وجود کفش‌ها و ماهیت آلوده آن‌ها، همواره دچار خاک آلودی بوده و گرد و خاکی است که در نهایت با جارو برقی یا تکاندن بخش زیرین این محل، غائله این بخش هم به سر خواهد آمد.

اما در خانه محل‌هایی هست که شما کفش‌های مخصوص یا میهمانی خود را پس از تمیز کردن اولیه در آن محل قرار می‌دهید. مانند کمد‌های دیواری یا جاکفشی‌های درون اتاق. به خیال اینکه کفش‌ها را به صورت تمیز و پاکیزه در محل قرار داده‌اید، از آلودگی‌های آن محل غافل می‌شوید. در حالی که در آنجا خاک‌های زیر کفش روی هم در حال تلنبار شدن هستند. به همین منظور بهتر است زیر چنین محل‌هایی از پلاستیک یا پارچه‌های یک بار مصرف استفاده کرده و هر چند وقت یک بار آن‌ها را تعویض نمایید، و یا اینکه به صورت هفتگی این نقاط را جارو بزنید. ساده‌ترین مکان از مکان های فراموش شده در عید نوروز شاید همین مورد باشد که تمیز کردن آن نیز زمان زیادی نمی‌برد.

هفت مورد از مکان های فراموش شده در نظافت عید نوروز - توکامگ

۶. پشت تلوزیون و لوازم صوتی – تصویری

مهم‌ترین محل از هفت مکانی که فراموش می‌کنیم در خانه تکانی‌ها نظافت کنیم همین جاست. اکثر خانم‌ها به صورت معمول، هفتگی محیط خانه را گرد گیری می‌کنند و محل‌های در معرض دید عموم را نظافت می‌کنند. این مکان‌ها از میزهای غذاخوری و پذیرایی گرفته تا شیشه‌های استندها و دکوراتیو‌ها تنوع زیادی دارند. لوازم صوتی و تصویری نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

اما اتفاقی که رخ می‌دهد این است که معمولا خانم‌ها شیشه تلویزیون را پاک می‌کنند و کار را پایان یافته قلمداد می‌کنند. حال آن که بر طبق گفته‌های محققان با توجه به سمی بودن غبار لوازم الکترونیکی، دقت در نظافت این مکان‌ها اهمیت بالایی دارد. معمولا به دلیل پاک نکردن محفظه‌های پشت این لوازم، همیشه این نقاط دارای آلودگی (از نوع خطرناک) هستند.

پیشنهاد می‌گردد با توجه به اهمیت این موضوع به صورت دوره‌ای و در مدت کوتاه با تمیز کردن این نقاط خطر را از خانه بیرون کنید. بهتر است این کار با دستکش انجام شده و هنگام گردگیری با ماسک تنفسی، نظافت را انجام دهید. همچنین از دستمال‌های یک بار مصرف استفاده کرده و آن‌ها را پس از استفاده درون کیسه‌ای پلاستیکی قرار دهید و درون سطل زباله بیاندازید. و یا با پارچه‌ای که این لوازم را تمیز می‌کنید، سایر وسایل منزل را نظافت نکنید.

هفت مورد از مکان های فراموش شده در نظافت عید نوروز - توکامگ

۷. گل‌ها و گلدان‌ها

بسیار از خانم‌ها علاقه زیادی به نگهداری از گل و گیاه در خانه خود دارند و معمولا برای نگه داری از آن‌ها محلی را در نظر می‌گیرند و آن‌جا را همواره تحت نظارت دارند. یکی از این نظارت‌ها پاکیزه نگه داشتن محل مورد نظر است. چرا که این نقاط محل مناسبی برای رشد و انتشار موجودات در محیط خانه هستند. پاکیزه نگه داشتن این مکان‌ها کار آسانی به نظر نمی‌رسد؛ چرا که امکان فراموش شدن بعضی از جایگاه‌ها در این قسمت از خانه وجود دارد. یکی از این نقاط روی برگ‌ها و داخل گل‌ها است. گل‌های پهن برگی که هر روز آن‌ها را آبیاری کرده و مراقبت می‌کنید، و یا گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز که به زیبایی منزلتان  کمک می‌کنند، بهترین محل برای فراموش کردن تمیزی آن‌هاست. روی برگ‌های این گل‌ها گرد و غبار نشسته و با آبپاشی توسط اسپری تمیز نمی‌شوند. بهتر است با دستمال مرطوب یا پارچه‌های لطیف برگ‌ها را یک به یک تمیز کرده و زیر گلدانی‌ها را نیز هر هفته بشویید.

اگر در خانه گل‌های مصنوعی نگه داری می‌کنید، درون آن‌ها و برگ‌هایشان نیز به همین صورت که گفته شد محل مناسبی برای جمع شدن آلودگی هاست. این گل‌های تزیینی را می‌توانید با فشار باد هوا پاکسازی کنید. استفاده از سشوار با باد سرد که قدرت دمندگی خوبی داشته باشد هم می‌تواند در این راه کمک حال شما باشد.

هفت مورد از مکان های فراموش شده در نظافت عید نوروز - توکامگ

بسیار خوب، حالا که این مطلب را خوانده‌اید، چقدر از این نقاط را هنگام نظافت فراموش کرده بودید؟ آیا نقاط بیشتری از این هفت مکانی که فراموش می‌کنیم نظافت کنیم در خانه وجود دارد؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 1 / 5. تعداد امتیازات 1

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...