در این مطلب از مجله مبل و دکوراسیون توکامگ قصد داریم در مورد رشته طراحی دکوراسیون داخلی صحبت کنیم. از شرایط ورود به این رشته مطالبی برای شما بنویسیم، در مورد بازار کار و درآمد آن در داخل و خارج از ایران صحبت کرده و نکاتی پیرامون این رشته پرطرفدار را ارائه دهیم. با این مقدمه به استقبال رشته طراحی دکوراسیون داخلی در دانشگاه می‌رویم. با ما همراه باشید.

طراحی داخلی بنا بر تعریف علمی، هنر و علم ارتقا درون یک فضا و محیط به حساب می‌آید که هدف از آن ایجاد یک محیط بر پایه سلامت روحی و زیبایی شناختی سازه‌ای است که در آن افرادی زندگی خواهند کرد. طراح داخلی نیز به کسی گفته می‌شود که در این مسیر وظایف تحقیق،برنامه ریزی، هماهنگی و مدیریت آن پروژه را بر عهده دارد. طراحی داخلی در اصطلاح کلی یک حرفه چند منظوره است که توسعه ذهنی، برنامه ریزی، ایجاد و تولید، بازرسی و نظارت عمومی، ارتباط با مالکان و ساخت و ساز را در خود جای داده است.

تاریخچه رشته طراحی دکوراسیون داخلی، که البته به اختصار با عنوان طراحی داخلی نیز از آن یاد می‌شود به اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم باز می‌گردد. جایی که پیش از آن هر چه در مورد طراحی و اجرا وجود داشته بر اساس ذوق قریحه درونی و به صورت غریزی انجام می‌گرفته است. از آنجایی که طراحی داخلی و رشد آن موجبات توسعه جامعه و رشد معماری را در پی داشته است، اتصال این بخش با اتفاقات انقلاب صنعتی، نمود تحول عظیمی در این رشته را خبر می‌دهد. از آنجا که در دنیا تمامی اصطلاحات اختصاصی شده‌اند، طراحی داخلی با دکوراتور داخلی تعاریفی جداگانه به شمار می‌رود. البته ما وجود ایده‌های ناب و تکرار نشدنی دیزاین های درونی را در گذشته‌های کهن را انکار نمی‌کنیم؛ صحبت ما در این مقاله در راستای پیدایش تعریف تخصصی رشته طراحی دکوراسیون داخلی و تحصیل آکادمیک و دانشگاهی آن است.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

برای فهم بیشتر موضوع، تفاوت بین دکوراتور داخلی و طراح داخلی را برای شما بیان می‌کنیم.

طراح داخلی کسی است که عادات و افکار مردم را شناسایی کرده و فضاهای کاربردی برای آنها خلق می‌کند. دکوراسیون نیز مجموعه‌ای ابزار و لوازمی است که برای زیباتر شدن و متمایز کردن محیط خانه و هر محیط درونی در ساختمان نامیده می‌شود. در مجموع، طراح داخلی می‌تواند دکوری را طراحی کند، اما دکوراتور فقط وظیفه اجرا یا پیاده سازی را بر عهده دارد. دکوراتور مجری و طراح داخلی مدیر اجرایی محسوب می‌شود.

یک دکوراتور داخلی از لحظه‌ای که شروع به گوش کردن موارد درخواستی کرده تا لحظه اتمام کار، همواره به چیزی جز پیاده کردن تمام جزییات از پیش برنامه ریزی شده و هدف گذاری شده فکر نمی‌کند.

حالا که دیدگاه نسبتاً کلی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی برای شکل گرفته است می‌خواهیم در مورد رشته طراحی دکوراسیون داخلی و جزییات آن مطالبی را بیان کنیم.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

رشته طراحی دکوراسیون داخلی از جمله رشته‌های پر طرفدار میان علاقه مندان ورود به دانشگاه های داخلی و خارج از کشور است و این موضوع ارتباطی به داخل و یا خارج ایران نداشته و نشان از محبوبیت آن دارد. طریقه ورود به این رشته از دبیرستان و از شاخه کار و دانش است. ورود به رشته معماری سرآغاز رسیدن به رویای تبدیل شدن به یک طراح دکوراسیون داخلی است.

در کنار این بخش موسسه‌های آموزش عالی و هم چنین برخی فعالان این عرصه دوره‌های تخصصی این رشته را به صورت آزاد برگزار می‌کنند و در انتها احکامی را با عناوین مندرج در آن که تأیید می‌کند شخص این دوره را گذرانده است به وی اعطا می‌شود.

واحدهای رشته طراحی دکوراسیون داخلی

در زمینه ورود به دانشگاه نیز رشته طراحی دکوراسیون داخلی مسیر آکادمیک زیر را باید بگذراند:

بیست و یک واحد دروس عمومی و یکصد و چهارده واحد اصلی و اختصاصی به همراه پایان نامه از جمله کارها و مطالعاتی است که باید طی گردد.

پذیرندگان این رشته اغلب دانشگاه‌های خاصی هستند که در دفترچه انتخاب رشته به آن ها اشاره شده است و در میان آن‌ها دانشکده‌های واحدهای هنری نیز این رشته را ارائه می‌دهند.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

یک فارغ التحصیل رشته طراحی دکوراسیون چه توانایی‌هایی خواهد داشت؟

پس از گذراندن این دروس و فارغ‌التحصیل شدن، توانایی‌های فردی یک طراح دکوراسیون داخلی شامل مواردی هم چون ورود به حیطه کسب اطلاع از مخاطبان و مشتریان به منظور بالا بردن ضریب دقت پروژه، طراحی و شکل دهی طرح اولیه مطابق با خواست و نظر مشتریان، که موارد متعددی را در این بخش باید مورد بررسی قرار دهند از جمله زمان٬ هزینه و نوع اجرا؛ همراهی و مشاوره به مشتریان در تمامی بخش‌های تعیین شده در پیش نویس طرح اولیه که این موارد شامل طراحی فضای درون منزل یا محیط تعیین شده است. طراحی و ساخت نمونه‌های اولیه دیجیتالی و تصویری و یا ساخت ماکت طرح نهایی به منظور دریافت تأیید و نظر مشتریان، ارائه مشخصات اجرایی پروژه با توجه به شرایط شکل گرفته و تعیین زمان، هزینه و نحوه اجرا کار تا پایان. سفارش و نظارت بر تهیه ملزومات اجرای کار با توجه به تشریفات و توضیحات قید شده در تفاهم همکاری با مشتری، نظارت بر اجرای تمامی مراحل و اجراییات طرح، تکمیل و تحویل نهایی پروژه با توجه به موارد از قبل تعیین شده و در نهایت نیز دریافت اطمینان از رضایتمندی مشتری.

یکی از معضلات بزرگ در راه دوستداران و حتی فارغ‌التحصیلان این رشته دانشگاهی، وجود تعداد زیادی فارغ التحصیل طراحی دکوراسیون داخلی است. تعداد زیادی از این رشته با مدرک ذکر شده وارد بازار کار می‌شوند و هم چنین ارائه مدرک توسط سایر مؤسسات نیز باعث شده خیل عظیمی از این افراد در جامعه به دنبال کسب و کار در این رشته و زمینه باشند. همین موضوع فشردگی و سختی تصاحب مسند شغلی را افزایش می‌دهد. وجود دفاتری با این عناوین در چند سال گذشته بسیار افزایش یافته است و همین موضوع کار را برای مشتریان نیز سخت‌تر می‌کند؛ چرا که انتخاب از بین خیل عظیمی از افراد و شرکت‌هایی که خدمات طراحی دکوراسیون داخلی را ارائه می‌دهند کار مشکلی است. از طرفی طراحان داخلی نیز باید با ایجاد شرایط خاص و متنوع در رقابتی نابرابر مشتریان خود را به دست آورده و رضایت آن‌ها را کسب کنند.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

بازار کار رشته طراحی دکوراسیون داخلی در ایران و کشورهای خارجی چگونه است؟

رشته طراحی دکوراسیون داخلی با طرح‌های تجاری به خوبی ارتباط برقرار می‌کند. گستردگی این بخش که شامل موارد زیر است، باعث رونق اقتصادی و اجتماعی نیز خواهد شد:

در بخش خرده فروشی، فارغ التحصیلان رشته طراحی دکوراسیون داخلی به دنبال آماده سازی و بهسازی جلوه‌های بصری فروشگاه‌ها و مراکز خرید رفته و کسب و کارهای تجاری مرتبط با مشتریان را در دست می‌گیرند.

در بخش طراحی دکوراسیون اختصاصی، دفاتر و دکوراسیون محیطهای اداری همانند بانک‌ها و مراکز اداری را ساماندهی می‌کنند. طراحی و اجرای دکوراسیون فضاهای خاص مانند شرکت‌های برندینگ از جمله فعالیت‌های اصلی در رابطه با طرح‌های تجاری برای آن‌ها محسوب می‌شود. در حوزه درمانی و بهداشت، طراحی و اجرای اماکنی هم چون بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی، دندانپزشکی‌ها، کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها، اماکن روان پزشکی، آزمایشگاه ها و مراکز تخصصی مرتبط با علوم پزشکی را بر عهده می‌گیرند.

در حوزه تفریحات و سرگرمی، هتل‌ها، استراحتگاه‌ها، کشتی‌های تفریحی، سالن‌های ازدواج، کافه‌ها، صحنه آرایی سینمایی و تئاترها، سالن‌های برگزاری موسیقی و کنسرت‌ها، سالن‌های ورزشی، رستوران‌ها باشگاه‌ها و اماکن مقدس را در دست طراحی و اجرا می‌گیرند.

در بخش دیگر، مؤسسات خصوصی و دولتی اعم از دانشگاه‌ها، مدارس و مهد کودک‌ها و سالن‌های اجلاس و همفکری نیز در حیطه مشاغل رشته طراحی دکوراسیون داخلی است.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

نمایشگاه‌ها و موزه‌ها، گالری‌های خصوصی، سالن‌های مخصوص و آتلیه‌ها از جمله کارکردهای تجاری طراحان داخلی به شمار می‌رود. خود اشتغالی و ایجاد مشاغل دیگر از جمله توانایی‌ها و امکاناتی است که یک تحصیل کرده رشته طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند از آن بهره مند شده و خود را وارد بازار کار کند. تمامی این مزایا و امتیازات را که در مقابل معضلات و مشکلات مطرح شده قرار می‌دهیم متوجه خواهیم شد که این بخش غلبه بیشتری بر بیکاری داشته و اعتماد به نفس و توانایی‌های شخصی افراد است که آن‌ها را در پله‌های موفقیت یا عدم موفقیت به پیش می‌برد.

یکی دیگر از فرصت‌های شغلی برای رشته طراحی دکوراسیون داخلی در ایران رونق کسب و کارهای آنلاین است. با رشد و پیشرفت تکنولوژی و افزایش ضریب نفوذ اینترنت در بین مردم فرصت کسب و کارهای اینترنتی برای همه مشاغل مهیا شده است که رشته طراحی دکوراسیون داخلی نیز از این موضوع مستثنی نیست. ارائه خدمات مشاوره‌ای آنلاین، طراحی و فروش طرح‌های آماده ، ارتباط آنلاین و زنده با مشتریان و کسب اطلاعات بدون نیاز به حضور در محل، و بسیاری از این دست کارها باعث می‌شود تا شغلی ایده آل از هر نظر برای شما آماده شده باشد.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

درآمد رشته طراحی دکوراسیون داخلی چقدر است؟

در مورد درآمد این رشته باید این نکته را به شما بازگو کنیم که میزان درآمد و دریافتی این رشته نیز همانند سایر رشته‌های دانشگاهی به موارد زیادی وابسته است. برای مثال، سابقه کار، محل کار، دفتر اختصاصی یا کارمند دفتری بودن، نمونه کارهای قبلی، محدوده شهری انجام فعالیت یا استقرار دفتر و بی شمار مورد دیگر. با این حال این رشته جزو مشاغل پر درآمد و یا در اصطلاح خوش درآمد در ایران به حساب می‌آید که هر چه میزان توانایی‌ها و موارد ذکر شده در فرد افزایش یابد به نسبت بر درآمد وی نیز اثرگذار خواهد بود.

اما میزان درآمد این رشته در سایر کشورهای جهان تعدادی جالب توجه را نشان می‌دهد. این اعداد گویای این حقیقت هستند که رشته طراحی دکوراسیون داخلی درآمدی بالاتر از میزان متوسط درآمد جامعه را دارا است. برای مثال در سال ۲۰۱۰ متوسط درآمد افراد در آمریکا حدود سی و چهار هزار دلار بوده است که این عدد برای طراح داخلی عدد چهل و شش هزار دلار در سال را نشان می‌دهد. جالب است بدانید که درآمد این افراد در سایر کشورها بیشتر از آمریکا است. چرا که بیشترین تعداد طراح داخلی در دنیا در کشور آمریکا است. کشورهای استرالیا و انگلستان با تعدادی در حدود ۵۲ و ۶۸هزار دلار در سال بیشترین میزان متوسط درآمد را در بین کشورهای جهان دارا هستند.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

آینده شغلی طراحی دکوراسیون داخلی در ایران چگونه است؟

در مورد آینده شغلی این رشته نیز باید بدانید که با رشد جمعیت نیازهای جمعیتی نیز به تبعیت از آن افزایش می‌باید، اما در همین بخش درخواست‌های شغلی نیز رشد خواهند کرد در نتیجه رقابت برای کسب مسند دشوارتر خواهد شد. اما از آنجایی که این رشته یعنی رشته طراحی دکوراسیون داخلی امکان خود اشتغالی را دارا است دغدغه‌های اولیه‌ای برای شما باقی نمیکذارد. به این صورت که با افتتاح دفتر شخصی خود و تبلیغات برای مشتریان هدف می‌توانید کسب و کار مستقلی برای خود به راه بیاندازید. از طرفی از صرف از این که سرمایه اولیه برای این کار ندارید امکان اجرای پروژه‌های مختلف در مکان‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد باعث می‌شود تا بتوانید پس از مدتی کسب و کار خود را داشته باشید. با افزایش تقاضا برای به کارگیری از هنر و علم در بستر خانه‌ها شما نیز باید مطابق با نیازهای جامعه حرکت کرده و توانایی‌های خود را به روز نگه بدارید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

برای مثال تا چند سال گذشته خبری از نمونه‌های رایانه‌ای برای نمایش پروژه به مشتریان نبود و بیشتر طرح‌ها بر روی کاغذ بوده یا به شکل ماکتی نمایش داده می‌شد. اما امروزه به کمک نرم افزارهای دو بعدی و سه بعدی این امکان برای مشتری مهیا شده است تا پروژه نهایی شده را به صورت کاملاً واقعی و عینی مشاهده کرده و خیالش از بابت نتیجه کار راحت باشد. این موضوع به شما گوشزد می‌کند در صورتی که در این رشته تحصیل می‌کنید یا قصد ورود به آن را دارید باید با تکنولوژی‌های روز همگام شده و آن‌ها را در راه پیشرفت خود به کار بگیرید. برای شروع نیز می‌توانید با کارآموزی در شرکت‌های خصوصی یا دفاتر خصوصی تجربه کاری خود را افزایش داده و توانایی‌های شخصی و مهارت‌های شغلی خود را افزایش دهید. امکان برقراری ارتباط نزدیک با مشتریان و هم چنین کسب تجربه اجرای پروژه‌های واقعی باعث خواهد شد تا اعتماد به نفس لازم برای ورود به این حوزه به صورت مستقل را نیز کسب نمایید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

اکنون قصد داریم ده نکته پیش از آن که طراح دکوراسیون داخلی بشوید به شما بگوییم.این نکات چشمان شما را در مورد حقایق این رشته باز کرده و نسبت به احساسی عمل کردن کمی باز می‌دارد.

نکته اول: آیا شما عاشق دکوراسیون و چیدمان منزل هستید؟ مطمئن باشید شما یک طراح نخواهید شد مگر این که تمام سختی‌های آن را نیز بپذیرید. از آنجایی که هر تصمیمی زندگی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد و ممکن است مسیر زندگی شما را عوض کند باید بدانید که چه فرقی میان دکوراتور داخلی و طراح داخلی وجود دارد و شما به دنبال کدام یک هستید؟

یک طراح داخلی کیست؟

رشته طراحی دکوراسیون داخلی خروجی مشخصی دارد. طراح داخلی. کسی که به صورت آکادمیک دروس مربوطه را گذرانده و از نظر علمی آماده پیاده سازی امور در عمل است.

دکوراتور داخلی کیست؟

اما دکوراتو داخلی به چه کسی گفته می‌شود؟ هر کسی با هر شرایطی می‌تواند یک دکوراتور داخلی باشد. از یک زن خانه دار تا یک کارگر بخش تولید در کارگاه چوب. محدودیتی برای این زمینه شغلی وجود نداشته و کسانی که به چیدمان منزل، ست کردن رنگ ها با یکدیگر و موارد مشابه علاقه مند هستند به راحتی و با کمی حوصله می‌توانند یک دکوراتور داخلی شوند. با کمی اعتماد به نفس شما حتی می‌توانید برای خود و کارتان تبلیغات کرده و از این راه درآمد حاصل کنید. درست مانند بسیاری از گردانندگان دفاتر تزیینات منزل که در سطح شهر به چشم می‌خورند. این افراد با فروش مواد اولیه تززینات منزل ماننند پارچه ، کاغذ دیواری، و … کسب و کار خود را شروع کرده و کم کم وارد عرصه تزیینات داخلی منزل نیز می‌شوند. کیفیت کار این افراد نیز بنا به تجربه کاری و ذوق و هنرشان متفاوت است. بسیار از مردم نیز با توجه به شرایط هزینه‌ای مناسب این مراکز آن‌ها را در اولویت اجرای کارهای خود قرار داده و سراغ طراحان داخلی نمی‌روند. اما در سوی دیگر همانطور که در بالا به آن اشاره شده است طراح داخلی کسی است که در رشته طراحی دکوراسیون داخلی تحصیل کرده و مدرک مورد تأیید از نظام واحد آموزشی کشور دارا است. با تجربیات اساتید خود و همین طور تسلط به اصول و قواعد این زمینه تبحر بیشتری نسبت به افراد عادی دارا است هر چند سابقه کاری نیز نداشته باشد.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

نکته دوم: برای این که در رشته طراحی دکوراسیون داخلی موفقیت به دست بیاورید باید استعداد این کار را نیز داشته باشید.

درست است که کسی که در این رشته تحصیل می‌کند به بسیاری از قواعد و شرایط این رشته تسلط پیدا کرده و فرصت‌های مناسبی برای رشد در این زمینه به دست می‌آورد، اما اگر استعداد لازم در این بخش را نداشته باشید تفاوتی با خیل انبوهی از افرادی که از این درس فارغ شده و در جستجوی کار هستند و یا مانند بعضی دیگر به یک شغل متوسط قانع شده‌اند نخواهید داشت. هنر دورنی و ذاتی به همراه استعداد در این رشته در کنار تلاش برای کسب درجات بالای موفقیت است که شما را به یک طراح داخلی برجسته و شناخته شده بدل می‌کند. ترکیب رنگ اگر با لمس احساس و علاقه نباشد، انتخاب دیزاین اگر با هوش و ذکاوت نباشد، تعریف شما اگر از فضا درونی و ذاتی نباشد، شما هیچ فرقی با مدرس کتاب‌های طراحی دکوراسیون داخلی دانشگاهی نخواهید داشت؛ چرا که فقط تئوری‌های آن را فرا گرفته و در حال بازگو کردن آن‌ها هستید. برای این که استعداد خود را محک زده و به شکوفا شدن آن کمک کنید گام اول را درست و استوار بردارید. هرگز کاری را که به آن تمایل ندارید شروع نکنید. زیرا دلزدگی ناشی از این کار شما را در مراحل بالاتر سرد و کم رمق خواهد کرد. همواره خود را به چالش بکشید و کارهای سخت را انتخاب کنید و از شکست خوردن نهراسید. از بزرگان و افراد خبره مشورت بگیرید و تجربیات آن‌ها را به کار ببندید. استعداد درونی خود را از امتحان کردن بخش‌های مختلف کشف کرده و آن را تقویت نمایید. پس از مدتی متوجه خواهید شد که چقدر در کار خود پیشرفت کرده‌اید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

نکته سومی که باید بدانید این است که طراحی داخلی تنها پارچه و سرگرمی‌های رنگی نیست.

هر چقدر هم که کار طراحی دکوراسیون داخلی از بیرون شسته و رفته به نظر بیاید و در رویاهایتان یک کار تمیز و بدون زحمت را در نظر بگیرید سریع‌تر و با شدت بیشتری به زمین خواهید خورد. این رشته یعنی رشته طراحی دکوراسیون داخلی نیز مانند همه کارها سختی‌ها و چالش‌های مخصوص به خود را دارد. حالا اگر بخش رنگی و ساده آن بیشتر به چشم می‌آید دلیلی بر راحتی آن نیست. دانستن مفاهیم تئوری مانند تاریخچه طراحی و سبک‌ها، ساختار سازه‌ها و ساختمان‌ها، تشکیلات ساختمانی، ارگونومی، ساختارهای مفهومی، روانشناسی رنگ‌ها، تسلط به امور رایانه‌ای و نرم افزارهای مرتبط، انواع سبک های دکوراسیون داخلی و بسیاری از این دست موارد جزء جدایی نشدنی از سختی‌های تئوریک این رشته‌اند.

حالا برنامه ریزی برای اجرا، درک نیازهای مخاطبان و مشتریان، سبک و نحوه پیاده سازی پروژه، نظارت بر اجرا و حفظ کیفیت کار در تمامی مراحل، اخذ رضایت مشتری در هر مرحله و تحویل کار و دریافت رضایت کامل مخاطب و مشتریان از جمله کارهایی است که برای رسیدن به نهایت این کار، یعنی طراح داخلی شدن باید پشت سر بگذارید؛ حتی بدون یک گام اشتباه؛ چرا که همان اشتباه آخرین اشتباه شما در این رشته بوده و دیگر کسی به شما برای اجرای پروژه اعتماد نخواهد کرد. برای این که این راه پر پیچ و خم را بهتر درک کنید، کافی است به یکی از دفاتر طراحی داخلی سری بنید و در یکی از پروژه‌ها از نزدیک با مدیر آن سفارش همراه شوید. پس از آن است که تصمیم بهتری در مورد این کار خواهید گرفت.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

نکته چهارم: حقوق و دستمز این کار اگرچه بالا و وسوسه کننده است، اما این شرایط برای همه برقرار نیست. زمانی که وارد این کار می‌شوید باید بدانید که افراد موفق در این حوزه هستند که درآمدهای عالی به دست می‌آورند. اگر برای خود یک درآمد ایده آل و مافوق تصور پیش بینی می‌کنید، بهتر است همین جای کار از این رشته فاصله بگیرید. البته همان طور که اشاره شد، که میزان درآمد شما به موفقیت پروژه‌های اولیه و رضایت مشتریانتان بستگی شدیدی دارد. هر چه در سال‌های اولیه کیفیت و هنر خود را بهتر و بیشتر به نمایش بگذارید نتایج مالی و شغلی آن را در سال‌های بعد لمس خواهید کرد. نوع آموزش، محل کسب و کار شما، تجربه، همکاری‌های مستقیم و غیر مستقیم با بخش‌های تجاری و عقد قراردادهای دو طرفه از جمله رموز موفقیت با شتاب بالا در رشته طراحی دکوراسیون داخلی است. برای این که بهتر با شرایط شغلی در این زمینه کنار بیایید با تعدادی از طراحان داخلی از نزدیک صحبت کرده و پیرامون مسائل مالی گفت و گو هایی انجام دهید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

نکته پنجم: برای اینکه بتوانید به مشتریان خود اعتماد کافی بدهید باید خودتان را به جای آن‌ها قرار داده و شخصیت سازی کنید.

منظور از شخصیت سازی این است که به کمک الگوهای روانشناختی، خود را به جای مشتری قرار داده و از ذهنیات و توقعات مشتری در مورد اجرایی شدن کار طراحی داخلی منزل یا محیط مورد نظر وی اطلاعات کافی را بدست آورید. از آنجا که مردم نسبت به مجریان هر نوع فعالیتی به صورت ضمنی اعتماد کرده ولی در انتهای خیال خود عدم اعتماد را لحاظ می‌کنند، باید با اصلاح الگوهای رفتاری و شخصیتی خود مانع از ایجاد حس شک و تردید در آن‌ها شوید. در کل یک طراح داخلی موفق مهربان و خوش برخورد است و تا حدودی ذهن مخاطبش را پیش گویی می‌کند و این کار باعث می‌شود مشتری شما احساس کند شما به تمامی موضعات و شرایط مسلط هستید و نگرانی‌های وی کاهش می‌یابد. این که مخاطب یا مشتری احساس کند شما بر خواسته‌ها و نیازهای او اشراف دارید شما را در ذهن خود تأیید کرده است و منتظر است تا کار شما را ببیند. طراحان حرفه‌ای همواره تصمیم‌هایشان را با متشتریان خود به اشتراک می‌گذارند تا آن‌ها نیز بدانند که برای کار او در حال تلاش هستند. این کمترین کاری است که شما می‌توانید در حق ایشان انجام دهید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

نکته ششم: شما نیازمند این هستید که رزومه خود را تقویت کنید.

این یکی از نکات کلیدی در رابطه با موفقیت در رشته طراحی دکوراسیون داخلی این است که پربار بودن رزومه تحصیلی و شغلی شما است. اما پیش از آن داشتن یک رزومه مهم‌تر از همه چیز است. برای خود یک پورتفولیو یا رزومه بسازید. این کار را با کمک گرفتن از افراد با تجربه و طراحان با سابقه انجام دهید. یک عکس از هزاران کلمه بیشتر توضیح می‌دهد. شما می‌توانید تمام روز در مورد کارهایی که انجام داده‌اید توضیح دهید اما با یک قطعه عکس از فعالیتی که انجام داده‌اید به راحتی می‌توانید همه حرف‌ها را کوتاه کرده ونتیجه را به دیدگان مشتریان خود برسانید. رمز موفقیت در داشتن این نوع نمونه کارها است.

اگر به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید و به دنبال کار هستید ممکن است در ابتدا کارهایی انجام دهید که رایگان صورت بگیرد یا هزینه‌ای ناچاز برای شما در برداشته باشد اما نا امید نشوید. همین کارهای رایگان رزومه شما را پربارتر می‌کند تا افراد بالا دستی نیز به شما اعتماد کنند. چرا که همیشه از خود بپرسید چگونه افراد باید به شما اعتماد کنند در حالی که هیچ هنری از شما ندیده‌اند. تأمین کنندگان بازار یا بازاریابان همواره برای کسب سود بیشتر طراحان کوچک و نوپا را وارد بازارهای بزرگ‌تر می‌کنند، با ارتباط گرفتن از یک از آن‌ها به راحتی می‌توانید پروژه‌های خوبی را اجرایی کنید، حتی اگر سود مالی چشم گیری نصیب شما نشود. به این نکته نیز باور داشته باشید که همه افراد موفق نیز روزی از صفر شروع کرده‌اند. پس با تلاش و پشتکار و امید به آینده به سوی اهداف خود گام بردارید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

نکته هفتم: در بخش طراحی داخلی رقابت بسیار شدید وجود دارد.

طراحی دکوراسیون داخلی یکی از محبوب‌ترین‌های مشاغل دنیا است. طراحی داخلی علاوه بر رشته شغلی محبوب یک تجارت رقابتی بزرگ در دنیا محسوب می‌شود که حتی در بعضی کشورها از آن برای جذب توریست بهره می‌برند. کلید موفقیت در آن در دستان شماست. این که طراح خوب روی زمین نمی‌ماند تنها و تنها به نمونه کارهایش بر می‌گردد. اگر شما هوشمندانه با موارد اجتماعی برخورد کنید مطمئناً دفتر خود را در مناطق رو به رشد از نظر جمعیتی و رو به پیشرفت از نظر شهری افتتاح می‌کنید. این نکته شما را در جذب مخاطبان بیشتر همراهی می‌کند. جمعیت جوان و نیازمند مسکن یکی از کلیدهای گشایش قفل‌های درامدی است که این موضوع در شهرهای بزرگ اشباع شذه انا در شهرهای کوچک و شهرستان‌ها مغفول مانده است. طراحی و سبک خاص شما مانند امضای شما است و هر چه این امضا بیشتر دیده شود در ذهن‌های بیشتری باقی می‌ماند و شما را به شهرت خواهد رساند. با مطالعه مجلات و مدل‌های روز دنیا و هم چنین مدل سازی های رایانه‌ای جدید مخاطبان جدیدتری به سبد مشتریان خود اضافه کنید. توجه داشته باشید که هنگامی که رقایت سختی برقرار است شما نیز باید سخت‌تر تلاش کنید و بیشتر وقت صرف کنید. با استفاده از وب سایت‌های خارجی و الگو گیری از آنها نمونه‌های بهتر و بیشتری را خواهید دید. برای مثال الگوهای مدرن و روز دنیا را با سبک‌های ایرانی ترکیب کردن یکی از راهکارهای افزایش مخاطبان خواهد بود.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

نکته هشتم : طراحانی که از طراحی مجازی یا آنلاین برای نمایش کارها استفاده می‌کنند در بازار از هم رشته‌ای های خود جلوتر هستند. در رشته طراحی دکوراسیون داخلی، تنها کسب تجربه در محل کار ملاک افزایش مشتریان و بهبود کارایی شما نخواهد بود. با توجه به این که تکنولوژی‌های امروزی کار را برای مشتریان در هر حوزه‌ای آسان نموده‌اند، رشته طراحی دکوراسیون داخلی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ویژه این که امکاناتی که فناوری‌های روز در اختیار این افراد می‌گذارد بسیار کاربردی و متنوع است. اگر جز طراحانی هستید که هنوز با طراحی‌های مجازی و رایانه‌ای کار نکرده‌اید و یا قصد دارید وارد این رشته شوید پیشنهاد می‌کنیم از همین حالا یادگیری را شروع کنید. افرادی که توانایی اجرای طرح‌ها و نقشه‌های مورد نظر مشریان خود را در این نرم افزارها داشته و یا به صورت آنلاین با انها ارتباط برقرار می‌کنند به راحتی فرصت پیروزی در کسب مشتریان بیشتر را از شما ربوده‌اند. این بخش حتی به عنوان یکی از خدمات ارزش افزوده رایگان در دفتر شما، می‌تواند شما را از سایر رقبا متمایز کند.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

نکته نهم: طراحان باید از قوانین و اطلاعات لازم را پیش از شروع کار به دست آورده باشند.

اجازه دهید این بخش را با مثالی توضیح دهیم. فرض کنید مدرسه‌ای خصوصی قصد دارد تا طراحی دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر خود را به شما بسپارد. در اینجا شما باید به تمامی قواعد و اصول حاکم بر مدارس که از طرف وازرت خانه آموزش و پرورش ابلاغ شده است اطلاع داشته باشید، زیرا ممکن است شرایطی را پدید بیاورید که مناسب حال دانش آموزان نباشد حتی اگر جزء زیباترین و تحسین برانگیزترین کارهای شما به شمار برود. موضع بعدی دانشتن اطلاعات مورد نیاز در حوزه اجرایی است. مثلاً دانستن اندازه یک لوله برای طراحی و دیزاین کفپوش‌ها مهم‌ترین اتفاقی است که باید بدانید؛ زیرا هنگام زیرسازی کف اتاق نباید لوله‌هایی با قطر کم و یا زیاد انتخاب کنید. اگر لوله‌ها کوچک باشند دچار گرفتگی و مسائل بعدی در آیند می‌شوند و اگر بزرگ باشند ارتفاع زیرسازی مورد نظر با کف کلی ساختمان مطابقت نداشته و طراز بودن اتاق به هم می‌خورد. پس مواردی مانند اطلاعات لوازم ساختمانی و برقی و حتی عایق‌های حرارتی جز ملزومات کاری شما به حساب می‌آید و باید نسبت به آن‌ها حساس باشید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

نکته پایانی: سبک شما مهم نیست، بلکه درخواست‌های مشتریان مهم هستند.

شاید شما پیش خود فکر کنید که از میان انبوهی از مشتریان خود آن‌هایی را که با سبک شما مطابقت دارند انتخاب کنید برای شما بهتر خواهد بود، اما در عمل این موضوع اشتباه است. مشتریان شما ممکن است که با سبک شما مطابقت نداشته باشند، اما توانایی‌های شما این اجازه را به آن‌ها بدهد که شما را برگزینند. باید بدانید که مشتریان از شما نمی‌خواهند سبکتان را به بهترین شکل پیاده سازی کنید، بلکه آن‌ها درخواست دارند تا شبک مورد نظر آن‌ها را به بهترین شکل پیاده سازی کنید. از طرفی اگر شما خود را محدود به یک یا دو سبک کنید در این صورت بازه بسیار بزرگی از مشتریان خود را به دلیل نداشتن تجربه یا نمونه کار از خود دور کرده و این یعنی دور کردن سرمایه‌های بیشتر از خود. اگر وارد خانه‌ای شدید که مالک آن قصد طراحی یک دکوراسیون نامناسب را داشت اگر پس از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های شما باز هم بر نظر خود اصرار داشت نباید وی را تحت فشار قرار داده یا سرزنش کنید؛ بلکه باید تمام تلاشتان را بکنید تا نظر وی به بهترین حالت ممکن اجرایی شود. با این شرایط این شما هستید که به یک طراح ایده آل از نگاه مشتریان تبدیل شده‌اید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

اکنون پس از خواندن این مقاله و نکات ارائه شده در این زمینه آیا هنوز هم حس می‌کنید به واسطه علاقه به چیدن مبل‌ها در خانه یا ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر، خود را یک طراح داخلی دکوراسیون می‌دانید؟ آیا هنوز هم قصد دارید تا آینده زندگی خود را صرف پرداختن به این رشته یعنی رشته طراحی داخلی دکوراسیون کنید؟ درست است که معایب و مزایای هر رشته و شغلی متفاوت و خاص است، اما آینده شما به تصمیم‌هایی که می‌گرید وابسته است. برای این که در آسمان پر ستاره طراحی داخلی پر نور تر از سایرین بدرخشید باید بی وقفه بیاموزید و اجرا کنید.

نظر شما در مورد تحصیل در این رشته دانشگاهی و یا یادگیری آن در موسسه‌های معتبر طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟ آینده این رشته را در ایران و کشورهای خارجی چگونه می‌بینید؟ ما بی‌صبرانه منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

برگرفته از: freshome.com و collegegrad.com

70 نظرات

  • سلام عرفان جان
   چون ممکنه هر سال رشته ای تو دانشگاه ها اضافه یا کم بشه، بهتره این مورد رو از دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش، یا وبسایت دانشگاه دماوند پیگیری کنی 🙂

 1. سلام با تشکر از این پست عالیتون!
  خیلی خوب بود خیلی آگاهیم ازین رشته بالارفت.و نکته هاب خوبی گفته شد.
  و اینکه این رشته ای که معرفی کردید فک کنم توی دانشگاه به اسم “معماری داخلی” تدریس میشه درسته؟یا اینکه معماری خونده میشه و بعد تو درجات بالاتر میرن دکوراسیون داخلی رو میخونن.اگر دقیق میدونید ممنون میشم پاسخ بدید !

  • سلام و درود خدمت شما و سپاس از لطف و توجهتون 🙂
   بله در حال حاضر در دانشگاه های ایران تو دوره کارشناسی معماری داخلی تدریس میشه و بعدا می‌تونید به طور تخصصی دکوراسیون داخلی بخونید. البته دوره‌های آموزشی تخصصی مختلفی هم برای دکوراسیون داخلی وجود داره که می‌شه در اون‌ها هم شرکت کرد.

 2. خیلی ممنونم از توضیحات مفید این سایت راستش من دیپلم معماری داخلی دارم و میخوام تو دانشگاه همین رشته رو ادامه بدم علاقه دارم ولی امیدی نداشتم برای ادامه با مطالعه این مطالب. خیلی خوشحال و آگاه شدم واقعا متشکرم

 3. من رشتم تجربیه و العان کنکوریم اما علاقه زیادی به رشته های پزشکی وپیراپزشکی ندارم اما من همیشه عاشق طراحی داخلی بودم همیشه جمع کردن و مرتب کردن و چیدن وسیال خونرو با ذوق انجام می‌دادم نمیدونم حالا چیکار کنم برم دنبال علاقم که نمیدونم بازار کارش چه جوریه

  • سلام و درود خدمت شما. در هر رشته درسی و در هر زمینه‌ای، اگر که کاری رو با علاقه و ذوق انجام می‌دین مطمئنا در اون زمینه موفق خواهید بود. در رابطه با بازار کار رشته طراحی دکوراسیون هم، شاید در گذشته توجه زیادی به این رشته نمی‌شد، اما امروزه این رشته جای خودش رو تو بازار کار ایران هم، مثل کشورهای خارجی، پیدا کرده و مطمئنا در آینده وضعیت بسیار بهتری هم خواهد داشت.

 4. درود بر شما..سپاس بابت اطلاعات مفیدتون..من در هنرستان فنی و حرفه ای رشته نقه کشی معماری خوندم و میخوام کنکور معماری هم بدم ولی میخام تو مقاطع بالاتر مثلا کارشناسی یا کارشناسی ارشد معماری داخلی بخونم اما نمیدونم دقیق تو کدوم مقطع میتونم تغییر رشته بدم..
  میشه لطفا راهنماییم کنید!

 5. من دانشجوی علوم پزشکی هستم ولی به طراحی دکوراسیون علاقه بیشتری دارم. به نظرتون دوره های خصوصی که برگزار میشه برای ورود به این رشته کفایت میکنه؟ و اینکه کتاب های مربوطه رو بخونیم؟

  • سلام و درود؛ بله اگر که دوره‌های خوبی رو انتخاب کنید مطمئنا می‌تونین نتیجه مورد نظر خودتون رو بگیرید، و حتما منابع به روز و کتاب‌ها و مجلات مرتبط رو هم دنبال کنید.

 6. سلام وقت بخیر من ۲۵سالمه به اجبار مدیریت امور اداری خوندم اما علاقه ای به این رشته و کسب و کارش ندارم به تازگی متوجه شدم که اندک استعدادی در طراحی داخلی دارم چند نفر هم از اطرافیان اینو تایید کردن اگه راهنماییم کنید با توجه به بالا بودن سنم نصبت به بقیه. چگونه این رشته را فرا بگیرم ممنون میشم.از طریق دانشگاه یا از طریق بخش های دیگه؟

  • سلام و درود. از طریق دانشگاه که همیشه می‌تونید اقدام کنین، ولی آموزشگاه‌ها و دوره‌هایی که برای این رشته وجود دارن هم می‌تونه گزینه مناسبی برای رشد و شکوفایی استعدادتون در این زمینه باشه ??

 7. سلام من درکاردانی رشته گرافیک روخوندم فارغ تحصیل شدم متاسفانه برای کارشناسی این رشته دراستانمون نیست نمیدونم بایدچیکارکنم ازبین رشته های گردشگری،طراحی داخلی یکی روبایدانتخاب کنم ویارشته مدیریت بازرگانی بخونم لطفامنوراهنمایی کنین?

  • سلام و درود خدمت شما. در انتخاب رشته علاقه مهم‌ترین عامل علاقه به رشته تحصیلی هست و سه رشته‌ای که فرمودید تفاوت‌های زیادی با هم دارن. بهتره ابتدا ببینید به کدوم رشته علاقه بیشتری دارید، و بعد با توجه به بازار کار اون رشته بهترین تصمیم رو بگیرید ??

 8. سلام میخواستم بدونم اگه از دانشگاه اقدام به یادگیربه دکوراسیون داخلی کنیم بهتره یا آموزشگاهم در همون سطحه
  و اینکه برای مهاجرت کودوم مدرکو قبول میکنن مدرک دانشگاهی یا مدرکه آموزشگاهیم قبوله؟

  • سلام خدمت شما، هر دو خوب هستن ولی اگه قصد ورود به بازار کار رو دارین آموزشگاه های آزاد گزینه بهتری هستن چون زمان کمتری رو از شما میگیرن ولی برای مهاجرت اگر قصد ادامه تحصیل دارین قطعا داشتن مدرک دانشگاهی بهتره

 9. سلام وقت بخیر ،بابت مطالب خوبتون ممنون.
  رشته دکوراسیون داخلی در دانشگاه فقط در مقطع ارشد وجود داره ؟و اینکه بنظر شما دانشگاه وقت گذاشتن اون هم بعد از شش سال رسیدن ب این رشته موفقیت بهتری رو در پی داره یا با دوره های آزاد هم میشه موفق شد؟؟

  • سلام خدمت شما، این رشته در مقطع لیسانس هم پذیرش داره، پیشنهاد میکنیم دفترچه سازمان سنجش رو مطالعه کنین. ولی اگر هدفتون بازار کار هست میتونین در دوره های آزاد شرکت کنین چون قطعا زمان کمتری نسبت به دانشگاه از شما میگیره، موفق باشین ?

 10. سلام خسته نباشید
  من الان مدرک فنی حرفه ای طراحی داخلی رو دارم
  سرمایه اشتیاق و علاقه و.. رو هم دارم و میخوام دفتر طراحی داخلی بزنم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم
  مثلا اینکه نیروی کاری رو از کجا بیارم اصلا چندتا نیرو میخوام و …
  اگ میشه راهنماییم کنید
  ممنون

  • سلام خدمت شما، شرکت کردن در این دوره ها میتونه مسیر رو برای شما هموارتر کنه و دید بهتری در مورد بازار کار به شما بده

 11. سلام
  سپاس از مطالب جالب و آموزنده تون.
  من می خوام یه طراح دکوراسیون داخلی بشم. برام مهمه که تو این کار حرفه ای بشم. آیا لزوما باید تحصیلات دانشگاهی داشت؟
  چون به نظرم اگه واقعا کسی علاقه مند باشه، می تونه تئوری ها را خودش بخونه حتی در مدت زمان بسیار کمتر از دانشگاه ها، و نرم افزارها رو کلاس های بیرون رو شرکت کنه.
  در همین راستا، سؤال بنده این هستش که، آیا امکانش هست که برای شروع کتاب های زبان اصلی ای که در دانشگاه ها تدریس میشه رو معرفی بفرمائید.
  ممنون

  • سلام ممنون از لطفتون
   تحصیلات دانشگاهی قطعا بی تاثیر نیست و مزایای خودش را دارد ولی اگر وقت کمی دارید و قصد دارید زودتر وارد بازار کار بشید بهتره در دوره های آزاد که موسسات برگزار میکنند شرکت کنید. در جواب به قسمت دوم سوالتون باید بگم که معمولا دانشگاه ها از منابع یکسانی استفاده نمیکنند و بنا به نظر استاد مربوطه ممکنه منبع تغییر کنه پس بهتره با یک سرچ ساده در اینترنت جدیدترین منابع موجود را پیدا کنید.
   با آرزوی موفقیت برای شما ?

   • سلام من کلاس نهم هستم
    میخوام بدونم که برای رفتن به رشته دکوراسیون داخلی باید اول چه رشته ای رو انتخاب کنم
    ایا دکوراسیون داخلی رشته دانشگاهی هست؟؟
    من از مشاور رشته های هنرستان رو خواستم و دکوراسیون داخلی در آن نبود یه کمک کنید ممنون میشم

    • سلام دوست عزیز، بله دکوراسیون داخلی رشته دانشگاهی هست و میتونید با دیپلم هنرستان و دیپلم ریاضی-فیزیک وارد این رشته در دانشگاه شوید.

 12. سلام ، مطالبتون برای آگاهی از این رشته خوب بود .
  من یه کنکوری هستم و رشته ام ریاضی فیزیک هست من تحصیل در این رشته رو خیلی دوست دارم و هدفم هم قبول شدن در رشته معماری هست اما دقیق نمی دونم وقتی در این رشته قبول شدم باید چطور در شاخه دکوراسیون داخلی تحصیل کنم، می تونید در این مورد کمکم کنید ؟

  • سلام خدمت شما، با توجه به اینکه رشته شما ریاضی-فیزیک هست باید توجه کنید که در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی فقط پذیرش با عنوان مهندسی معماری صورت می گیرد ولی در دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی امکان تحصیل در این رشته وجود داره. در کنکور هنر شرایط متفاوته و در مقطع لیسانس هم دانشگاه های دولتی مثل دانشگاه هنر تهران و دانشگاه هنر شیراز در این رشته پذیرش دارند.

  • سلام دوست عزیز
   بله وجود داره، ولی با توجه به ثابت نبودن ظرفیت رشته و پذیرش در دانشگاه ها بهتر است به دفترچه انتخاب رشته سال قبل مراجعه کنید.

  • سلام اگه قصد ورود به بازار کار رو دارین پیشنهاد می کنم به سایت های کاریابی مراجعه کنید و ببینید نیاز به چه تخصص هایی برای استخدام در آن شرکت ها هست و آن ها را یاد بگیرید.

 13. سلام خسته نباشید
  من دیپلم تجربی هستم که کنکور ریاضی دادم.
  چه طوری وارد این رشته بشم ؟
  توی لیست دانشگاه ازاد هم دکوراسیون داخلی نبود، معماری داخلی بود.

  • سلام دوست عزیز، دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر و همینطور رشته های دانشگاه علمی کاربردی رو هم چک کنید. هر سال تغییراتی در نحوه پذیرش و حتی اسامی رشته ها ممکنه وجود داشته باشه.

   • سلام
    ببخشید باید از چه رشته ی بریم به شغل طراحی دکوراسیون؟
    و اینکه واقعا میتونیم کار پیدا کنم
    واقعا برام مهمه
    چون آینده آدمه پس میشه راهنمای کنید؟

    • سلام وقتتون بخیر
     در سال های اخیر متاسفانه در ایران زیاد در بند تحصیلات آکادمیک نباشید چون در دانشگاه های ایران متاسفانه مهارت آموزش نمیدهند.
     برای کار پیدا کردن اصلا به مدرک نیاز ندارید بلکه باید تخصص داشته باشید. اما اگر میخواهید به دانشگاه های خارج از ایران بورس شوید تحصیلات آکادمیک خوب در ایران تاثیرگذار است.

 14. با سلام و خسته نباشید?
  میخواستم یک سوال مهم کنم که اگر پاسخ بدین خیلی ممنون میشم.
  من به این رشته بسیار علاقه مند هستم ولی ریاضیم در حد متوسط هستش و زیاد خوب نیست پدر و مادرم هم با رفتن من به رشته هنر خیلی مخالف هستن میخواستم بپرسم که اگر از ریاضی وارد این رشته بشیم باید ریاضیمون قوی باشه؟ اصلا برای این رشته ریاضی اولویت هستش؟

 15. سلام ممکنه راهنمایی بفرمائید در مورد اینکه برای رشته طراحی داخلی بعد از کلاس نهم وارد هنرستان بشم ودر این رشته دوره هنرستان رو بگذرونم بهتر هست یا مثلا رشته دیگری مانند ریاضی فیزیک برم بعد از دبیرستان وارد این رشته بشم کدوم بهتر هست در صورتیکه از هم اکنون به این رشته شدیدا علاقه مندم راهنمایی بفرمائید کما اینکه اگر هنرستان نروم برای تحصیل این رشته غیر از هنرستان ورودم به دانشگاه سخت تر نیست و بهتر نیست که از همین هنرستان شروع کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام طبیعتا بهتره که اگر از همین الان علاقه دارید و میدونید قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید از همین هنرستان وارد این رشته شوید و تخصصی تر اون رو یاد بگیرید چون هم به نفع خودتونه هم برای اینده شغلی شما بهتره

 16. سلام من الان سال اول رشته تجربی هستم و میخوام که تغییر رشته بدم برای نعمار داخلی شدن یا طراح لباس شدن باید برم رشته فنی حرفه ایی؟

 17. سلام بنده دانشجو هستم در رشته مکانیک اما علاقه ام به طراحی داخلی هست. پیشنهاد شما چیست؟ آیا داشتن مدرک تحصیلی در این رشته برای موفق بودن الزامیست؟ یا یاد گرفتن حرفه ای نرم افزارها با مطالعات دیگر در این زمینه کافیست؟

  • سلام وقتتون بخیر
   اگر به رشته مکانیک علاقه ندارید و در سال های ابتدایی تحصیل خود در این رشته هستید؛ نظر بنده این است که از این رشته انصراف دهید و رشته مورد علاقه خود را دنبال کنید. به این دلیل عرض میکنم که مکانیک رشته ای است که اگر علاقه نداشته باشید، اذیت میشوید و عمرتون صرف درس هایی میشود که اصلا دوست ندارید.
   برای سوال دوم اینکه؛ داشتن مدرک تحصیلی، هیچ تضمینی به شما نمیدهد که حتما آینده موفقی داشته باشید اما تحصیلات آکادمیک یک عامل موثر و در روابط شغلی شما تاثیر گذار است.
   بله یادگیری نرم افزار ها و مطالعه مربوطه بشدت به رشد و ارتقا شما در هر رشته ای کمک میکند و گزینه های شغلی متعددی را بر سر راه شما قرار میدهد.
   در آخر اینکه نظرات بنده از روی تجربه بوده و حتما برای انتخاب مسیر زندگیتون به یک متخصص در این زمینه هم مراجعه کنید. با تشکر

 18. سلام وقتتون بخیر
  من به این رشته علاقه دارم تو این رشته استعدادم دارم اتفاقا و تازگی ها متوجه شدم
  الان ۲۴ سالمه میخوام براش اقدام کنم ولی با توجه به سنم نمیدونم دانشگاه گزینه مناسبی برای پیشرفت و وارد بازار کار شدنه یا دوره های آموزشگاه ها؟؟؟،
  لطفا راهنماییم کنید

  • سلام روزتون بخیر
   مقطع کارشناسی چه رشته ای خوندید؟
   برای پاسخگویی بهتر در صورت تمایل به واتس اپ ۰۹۲۰۱۷۶۲۴۱۹ پیام ارسال بفرمایید.

  • سلام وقتتون بخیر
   رشته های مثل معماری و طراحی داخلی همیشه بازار خود را دارند. اما نکته مهم این است که شما به طور کامل با آن حوزه آشنایی داشته باشید و در آن قسمت که علاقه مند هستید؛ به صورت کامل قوی و حرفه ای شده باشید.

  • سلام وقتتون بخیر
   با مراجعه به سایت سنجش می‌توانید از دانشگاه هایی که رشته طراحی دکوراسیون داخلی ارائه می‌دهند آگاه شوید.

 19. با عرض سلام و ادب
  من دوره دکوراسیون داخلی رو در فنی و حرفه ای گذروندم و مدرک هم دریافت کردم.میخواستم ببینم برای شروع کارم از کجا باید اقدام کنم و اینکه بهترین نرم افزار کدام هست؟به من پیشنهاد شده وی ری رو اموزش ببینم
  نظر شما چیست؟

  • سلام وقتتون بخیر
   بله اگر نرم افزار ۳D Max را مسلط باشید؛ خیلی موقعیت های شغلی خوبی براتون ایجاد میشه.
   با تسلط به این نرم افزار میتونید در حوزه های دیگر طراحی نیز پروژه دریافت کنید.

    • سلام
     وی ری که فرمودید پیشنهاد دادن که یاد بگیرید؛ یک افزونه (پلاگین) از نرف افزار ۳D max هست. که این افزونه برای طراحان خیلی کاربردیه.
     برای اینکه شما بتونید از پلاگین وی ری استفاده کنید باید یک آشناییتی با نرم افزار اصلی یعنی ۳D max داشته باشید.
     در کل تسلط بر ۳D max برای طراحان یک مزیت بزرگ است.

نظر شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید