آشپزخانه به سبک زیبای دکوراسیون اسکاندیناوی را مهمان خانه خود کنید

آشپزخانه اسکاندیناوی

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی که در مطالب قبلی توکامگ به طور کامل در مورد آن و ویژگی‌های مختلفش به طور کامل توضیح دادیم، یکی از محبوب ترین سبک های دکوراسیون خانه است که بسیاری از افراد از آن به خاطر سادگی و زیبایی‌اش بهره می‌برند. در این مطلب از مجله مبل و دکوراسیون توکامگ، به طور کامل به بررسی ویژگی های آشپزخانه اسکاندیناوی خواهیم پرداخت تا ببینیم چطور می‌توان آشپزخانه ای به سبک اسکاندیناوی در منزل داشت؟ با ما همراه باشید.

پنج نکته‌ای که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، به شما کمک می‌کنند که چگونه آشپزخانه خود را به دکور اسکاندیناوی مزین کنید.

آشپزخانه اسکاندیناوی | آشپزخانه به سبک دکور اسکاندیناویایی

یک: ساخت فضای سفید ساده در آشپزخانه

اگر قصد حرکت به سمت یک آشپزخانه اروپایی با دکور اسکاندیناوی دارید بهتر است که تمام لوازم خود را به رنگ سفید تغییر داده یا مهیا کنید و دکور خود را به یک دکور معمولی و ساده دربیاورید. مطمئنا یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در این راه استفاده از کابینت سفید رنگ در آشپزخانه است.

این تغییر و افزایش رنگ سفید در آشپزخانه باعث می‌شود اگر در حال طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک هستید، محیط شما بزرگتر دیده شده و نور بیشتری به محیط سرازیر شود و نتیجه آن ایجاد یک حس بزرگتر بودن غیرعادی خواهد بود. همین حس باعث می‌شود حس بعدی شکل بگیرد که چیزی جز ورود به دنیای مدرنیته نیست. گام به گام که پیش بروید متوجه می‌شوید همین مدرن شدن و بزرگ‌تر دیده شدن در عمل نیز نمود پیدا کرده و فضای بیشتری برای ذخیره سازی در آشپزخانه برای شما به وجود خواهد آمد.

آشپزخانه اسکاندیناوی | آشپزخانه به سبک دکور اسکاندیناویایی

دو: استفاده از ویژگی و مزایای لامپ‌ها چراغ‌های خاص

احتمالاً دقت کرده‌اید که مدتی است آشپزخانه‌ها را با چراغ‌های و لامپ‌های آوزیان تزیین می‌کنند. این موضع برای خود دلیلی دارد. اکنون که شما نیز آن را مطالعه می‌کنید احتملا تمایل به استفاده از آن در آشپزخانه شما بیشتر می‌شود. لامپ‌های آویزان الهام بخش سبک مدرن هستند و به نوعی کراوات آشپزخانه مدرن محسوب می‌شوند؛ یعنی در نبودشان مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر به کار گرفته شوند به بهترین شکل ممکن اثر خود را بر محیط نشان می‌دهند. به همین علت به شدت مورد توجه عموم مردم نیز قرار گرفته‌اند. این نوع لامپ‌ها و نورها شاید کم نورتر و خاص‌تر باشند به همین دلیل باید از نورهای بیشتر در جای جای آشپزخانه استفاده کرد.

آشپزخانه اسکاندیناوی

سبک نورهای آویزان در آشپزخانه جزو قواعد آشپزخانه با دکوراسیون اسکاندیناوی نیست، اما بخش مهمی را در دکورهای مدرن تشکیل می‌دهد و از آنجا که دکور مورد نظر ما زیر مجموعه‌ای مدرنیته و دکوراسیون مینیمال است در نتیجه بخش‌های اعظمی از دو سبک مدرنیته و مینیمال را در بر می‌گیرد. دقت کنید که این نوع چراغ‌ها در محل‌هایی مستقر شوند که اولاً آسیبی به چهره کلی آشپزخانه نرسانند و ثانیاً در محل قرارگیری نور مناسبی به محیط برسانند تا علاوه بر زیبایی کارایی خود را نیز حفظ کرده باشند.

آشپزخانه اسکاندیناوی | آشپزخانه به سبک دکور اسکاندیناویایی

سه: کفپوش های چوبی فراموش نشوند

در هر آشپزخانه‌ای باید کفپوش چوبی وجود داشته باشد. چرا که آن‌ها یکی از کلیدی‌ترین اجزای این محیط هستند و مهم‌تر از همه جز اساسی‌ترین اجزای یک آشپزخانه با سبک دکوراسیون اسکاندیناویایی هستند. جایگزین‌هایی نیز برای این قسمت وجود دارند مانند سرامیک‌ها و کاشی‌های مخصوص و حتی انواع سنگ‌ها. اما نکته مهم در تزیین یک آشپزخانه کفپوش‌های چوبی آن است که باعث می‌شود قدرت مانور شما در این بخش بسیار بالا رود. مزایای کفپوش چوبی را می‌توان در سادگی هنگام نظافت، عدم احساس کثیفی و لک و مواردی این چنینی دانشت و از معایب آن به آسیب پذیر بودنشان نسبت به سنگ‌ها و سرامیک‌ها می‌توان اشاره کرد. کف پوش‌های چوبی که گستره متنوعی از رنگ و حتی متریال را شامل می‌شوند نصب و جداسازی آسان‌تری نیز دارند که همین موضوع برتری محسوسی به طراحان در انتخاب‌هایشان بین چوب و سنگ قائل می‌شود. این یعنی آزادی عمل بیشتر و هزینه کمتر برای تغییرات کوتاه مدت در کف آشپزخانه بدون نیاز به آسیب‌های جدی به آن محدوده. به علاوه کف پوش‌های چوبی با تنوع رنگی امکان ست کردن و یا ایجاد تضاد مناسب را راحت‌تر برای شما یا طراحان به وجود می‌آورند.

آشپزخانه اسکاندیناوی | آشپزخانه به سبک دکور اسکاندیناویایی

چهار: استفاده از مبلمان آشپزخانه به رنگ روشن

در یک دکوراسیون واقعی به سبک اسکاندیناوی، اگر شما تم قالب خود را به رنگ سفید انتخاب کرده‌اید بهترین کار برای اضافه کردن یک مکمل رنگی به محیط آشپزخانه شما به کار گیری از مبلمان رنگ روشن است. منظور از مبلمان آشپزخانه میز و صندلی‌های نهارخوی، صندلی‌های مخصوص اوپن نظیر صندلی لهستانی و همین طور میز و صندلی صبحانه خوری است. در کنار آن‌ها یخچال سفید یا گلدان‌های سفید رنگ کوچک و بزرگ و همین طور لوازم پر کاربرد به رنگ روشن از مواردی است که به شما یک آشپزخانه زیبای اسکاندیناویایی هدیه می‌دهد.

بخش بعدی بهره مندی از رنگ‌های روشن در آشپزخانه پارچه‌های رنگ روشنی است که می‌توانند به  آشپزخانه اضافه شوند. مثلاً پرده‌های بلند برای پنجره‌ها که به رنگ زرد لیمویی روشن یا پارچه‌های قسمت نشیمن صندلی‌ها که با رنگ‌های آبی آسمانی یا صورتی ملایم دوخته شده‌اند. این رنگ‌ها باعث می‌شود انرژی و جنب و جوش در محیط حفظ شده و گرمای آشپزخانه نیز دوباره شعله بگیرد. در رنگ‌های روشن محدودیتی نیست فقط باید حضور پیدا کنند تا قدرت نمایی کرده و خود را به رخ سایر بخش‌های خانه بکشند.

آشپزخانه اسکاندیناوی | آشپزخانه به سبک دکور اسکاندیناویایی

پنج: استفاده از سبک هنر معاصر

این بخش برای دوستداران هنر و کسانی که حتی آشپزخانه را محیط نمایش هنر می‌دانند بسیار جذاب خواهد بود. از نگاه این دسته افراد و علاقه مندان به هنر هیچ آشپزخانه اسکاندیناویایی بدون اضافه کردن تعدادی شاخصه‌های هنری مانند تابلو یا قاب عکس یا صنایع دستی، به تکامل نمی‌رسد. حتی اگر لوازم ساده‌ای مانند یک بوم سفید بدون طرح و نقش یا یک قاب بزرگ که درون آن با گل‌های خشک تزیین شده باشد، باید در چنین آشپزخانه ای با سبک اسکاندیناوی قرار بگیرد. صنایع دستی مانند مجسمه ها یا لوازم دست باف نیز از جمله مواردی است که در آشپزخانه ای با دکوراسیون اسکاندیناوی امکان حضور خواهند داشت. در قسمت ابزارهای هنری در آشپزخانه باز هم رنگ سفید را در نظر داشته باشید تا یکدست بودن و هماهنگی آشپزخانه شما دچار تزلزل نشود.

آشپزخانه اسکاندیناوی | آشپزخانه به سبک دکور اسکاندیناویایی

بهترین اتفاق برای این که هنر معاصر را در این فضا به نمایش بگذارید تهیه لوازم مخصوص به کشورهای حوزه اسکاندیناوی است تا با رعایت اصول و طرز فکر آنها، به هر چه نزدیک تر شدن در سبکشان نام این نوع دکوراسیون را زنده نگه بدارید.

برگرفته از: housebeautiful.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

علی عیسی زاده
دانشجوی تجارت الکترونیک هستم و عاشق مطالعه، گردش و فیلم و سریال. چند ساله که کار نویسندگی و تولید محتوا انجام میدم و خوشحالم این بار مطالبی رو آماده میکنم که قراره به خوشگل‌تر شدن خونه‌هاتون کمک کنه!