تمیز کردن آشپزخانه و ۸ ترفند بسیار کاربردی برای شستشوی آشپزخانه

تمیز کردن آشپزخانه

آشپزخانه منزل شما اصلی ترین قسمت خانه شما بوده و حتی گفته می‌شود که آشپزخانه شما قلب خانه شماست! آشپزخانه بیشتر از سایر قسمت‌های خانه کثیف می‌شود و نیاز به تمیز شدن دوره‌ای دارد. تمیز کردن آشپزخانه همیشه جزء سخت‌ترین کارها برای هر خانم خانه داری بوده است. تصمیم گرفتن درباره اینکه چطور آشپزخانه را تمیز کنید و نیز از کجا باید شروع کنید، بسیار سخت و دشوار است. در این مطلب از توکامگ ما می‌خواهیم با بیان این 8 ترفند بسیار کاربردی به شما در تمیز کردن آشپزخانه کمک کنیم. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما کاربردی باشند و بتوانیم به شما همراهان همیشگی توکامگ در امر دشوار تمیز کردن آشپزخانه کمک کنیم. با ما همراه باشید.

* با شستن ظرف‌های کثیف کار تمیز کردن آشپزخانه خود را شروع کنید

تمیز کردن آشپزخانه

پیش از هر کاری ظرف‌های کثیف را در سینک ظرف شویی جمع کنید و با شستن ظروف کثیف تمیز کردن آشپزخانه خود را شروع کنید. این کار با عث می‌شود روی میز و کابینت‌ها مرتب شده و شما بتوانید به راحتی سطح روی آن‌ها را تمیز کنید. وقتی دارید ظرف‌ها را می‌شویید، به هیچ چیز دیگر مثل تمیز کردن کف آشپزخانه فکر نکنید، بعدا به قسمت‌های دیگر آشپزخانه نیز خواهیم پرداخت. شما حتی می‌توانید سینک را با آب گرم و مایع ظرف شویی پر کنید و ظرف‌ها را داخل آن گذاشته و اجازه دهید ظروف کمی خیس بخورند، و در این حال به کار دیگری در آشپزخانه بپردازید. این کار باعث می‌شود ظروف شما راحت‌تر شسته شده و تمیزتر شوند.

نکته؛ قبل از شروع به شستن ظرف‌ها، ظروف را دسته بندی کنید. به این صورت که لیوان‌ها را در یک طرف، بشقاب‌ها در طرف دیگر و قاشق و چنگال‌ها و دیگر ظروف را به ترتیب در دسته‌های مختلف قرار دهید. با این کار شستن ظرف‌ها بسیار راحت‌تر خواهد شد.

* گوشه و کنار دیوارها و سقف را تمیز کنید

تمیز کردن آشپزخانه

در مرحله دوم دیوارها و سقف آشپزخانه خود را تمیز کنید. سقف و دیوارهای آشپزخانه نسبت به سایر قسمت‌های خانه زودتر کثیف و به خصوص روغنی می‌شوند. پس سقف و دیوارها باید با دقت تمیز شوند. این قسمت‌ها را باید هر چند وقت یکبار شست، اما برای تمیز شدن موقت آن‌ها تنها گردگیری سقف و دیوارها در هنگام تمیز کردن آشپزخانه کافی است. گردگیری را از بالا به پائین انجام دهید، زیرا اگر گردگیری از پائین به بالا صورت گیرد، دوباره باید قسمت‌های پائینی را تمیز کنید، چرا که گرد و خاک و کثیفی‌های موجود در قسمت‌های بالایی و مخصوصا سقف بر روی قسمت‌های پائین‌تر دیوارها ریخته و باعث کثیف شدن مجدد آن‌ها می‌شوند. همه جای دیوارها، سقف، و بالای کابینت‌ها را تمیز کنید و نگران کثیف شدن کف آشپزخانه نباشید، کف آشپزخانه را بعدا تمیز خواهیم کرد.

* تمیز کردن تابلوها و عکس‌های روی دیوار آشپزخانه

تمیز کردن آشپزخانه

در مرحله بعدی تابلوها و عکس‌های روی دیوار آشپزخانه را تمیز کنید. مراقب باشید که هنگام تمیز کردن قاب تابلوها از اسپری پاک کننده یا آب استفاده نکنید. ممکن است آب یا اسپر پاک کننده روی تصاویر بریزد و آن‌ها را خراب کند. در عوض، از پارچه مرطوب برای تمیز کردن این تابلوها استفاده کنید.

* داخل یخچال و فر را تمیز کنید

تمیز کردن آشپزخانه

در مرحله بعدی تمیز کردن آشپزخانه، غذاهای ته مانده و اضافی را از یخچال و فر خارج کرده و داخل آن‌ها را تمیز کنید. همانطور که گفتیم کار تمیز کاردن را از بالا به پایین انجام دهید. اگر قبلا مواد غذایی یا چیزی روی قفسه‌های یخچال شما ریخته است، آن‌ها را نیز تمیز کنید. ممکن است که لکه‌های غذاها روی قفسه‌ها سفت شده باشند و جای آنها به راحتی تمیز نشود. می‌توانید یک تکه پارچه را به آب و کف آغشته کنید و با آن روی لکه‌ها چند ضربه بزنید تا کف روی لکه‌ها را بپوشاند. بگذارید کف چند دقیقه‌ای روی لکه‌ها بماند تا لکه‌ها را بزداید. بعد با یک پارچه تمیز آن‌ها را پاک کنید. حالا یخچال و فر شما نیز تمیز شده‌اند. همچنین می‌توانید از ترفندهای استفاده از اسفنج نیز در این مورد استفاده کنید.

* بروید سراغ کابینت‌ها

تمیز کردن آشپزخانه

حال به سراغ کابینت‌ها بروید. وسایل غیر ضروری روی کابینت‌ها را برداشته و سر جای خود قرار دهید، و شروع به تمیز کردن سطح روی کابینت‌ها کنید. اگر احساس می‌کنید که داخل کابینت‌ها نیز نیاز به تمیز کردن دارند و عجله‌ای نیز برای زودتر تمیز کردن آشپزخانه ندارید، می‌توانید وسایل داخل کابینت‌ها را نیز خالی کرده و داخل آنها را تمیز کنید. می‌توانید برای تمیز کردن گرد و غبار داخل کابینت از جاروبرقی استفاده کنید. مکان‌های فراموش شده در نظافت را نیز از یاد نبرید.

* اکنون نوبت به شستن سطل زباله آشپزخانه رسیده است

تمیز کردن آشپزخانه

نوبتی هم که باشد نوبت به سطل زباله آشپزخانه رسیده است. حال باید به سراغ سطل زباله آشپزخانه خود بروید. زباله‌های داخل آن را خالی کرده و شروع به شستن آن کنید. آیا سطل زباله شما بوی بدی می‌دهد؟ آیا هر بار که به آشپزخانه می‌روید، بوی بد سطل زباله را حس می‌کنید؟ آیا این بوی بد باعث اذیت شما شده است؟ آیا هر راهی را برای از بین بردن این بوی بد امتحان کرده‌اید اما نتیجه نگرفته‌اید؟ خب، دیگر نگران این موضوع نباشید، ما می‌خواهیم ترفند جالبی به شما یاد دهیم که از شر این بوی بد خلاص شوید! بهترین راه حل برای خلاص شدن از شر بوی بد سطح زباله استفاده از پوست لیمو است!  بعد از اینکه زباله‌ها را خالی کردید، مقداری آب سرد داخل سطل بریزید و چند تکه پوست لیمو ترش را داخل آن بیندازید و بگذارید این مواد مدتی در داخل سطل بماند. این کار باعث می‌شود بوی بد سطل از بین برود و یا کاهش یابد. آب لیمو ترش نیز برای این کار بسیار موثر است. ریختن تنها چند قطره آب لیمو در آب سرد باعث می‌شود بوی بد سطل از بین برود. پس اگر بوی بد سطل زباله شما را اذیت می‌کند، حتما این راه را امتحان کنید.

* اکنون سینک ظرف شویی را تمیز کنید

تمیز کردن آشپزخانه

یک سینک ظرفشویی تمیز و درخشان برای هر آشپزخانه‌ای نیاز است. برای اینکه بتوانید سینک ظرفشویی خود را سریع و نیز بدون خراشیدن تمیز کنید، از اسفنج مرطوب و نوشابه گازدار استفاده کنید. نوشابه و اسفنج دو مورد از ابزاری هستند که کاربردهای زیادی دارند. نوشابه گازدار لکه‌ها را از بین می‌برد و به سینک هیچ آسیبی نمی‌زند. بعد از اینکه لکه را تمیز کردید، از سرکه برای برق انداختن سینک ظرفشویی استفاده کنید. سرکه می‌تواند سینک ظرفشویی شما را مثل روز اول درخشان کند.

نکته؛ هیچگاه اسید لوله بازکن را روی سطح سینک ظرفشویی استیل نریزید. زیرا این کار باعث سیاه شدن سینک ظرفشویی شما می‌شود. سعی کنید لوله بازکن را مستقیما داخل چاه بریزید. اما اگر به اشتباه چند قطره‌ای از آن روی سطح سینک شما ریخت می‌توانید از مواد جلادهنده سطح استیل برای زدودن سیاهی روی سطح سینک استفاده کنید.

* کف آشپزخانه را تمیز کنید

تمیز کردن آشپزخانه

در مرحله آخر خانه تکانی خود و تمیز کردن آشپزخانه، به سراغ کف آشپزخانه بروید. از جاروبرقی استفاده کنید تا به تمام گوشه و کنار آشپزخانه، زیر کابینت‌ها، زیر اجاق گاز، و زیر میز غذاخوری دسترسی داشته باشید و همه جای آشپزخانه را تمیز کنید. پس از اینکه مطمئن شدید تمام خورده نان‌ها و غذاهای ریخته شده روی کف آشپزخانه تمیز شدند، از یک طی برای تمیز کردن لکه‌ها و چربی‌ها استفاده کنید. برای تمیز کردن لکه‌های ماندگار نیز می‌توانید از ترفند گفته شده در بخش تمیز کردن یخچال استفاده کنید.

حالا آشپزخانه شما تمیز شده است. یک لیوان چایی برای خود آماده کنید و به استراحت بپردازید! ما سعی کردیم تا با ارائه چند راهکار ساده و کاربردی به شما در تمیز کردن آشپزخانه‌تان کمک کنیم. امیدواریم به این هدف رسیده باشیم! شما می‌توانید با توجه به این مرحله بندی که ما بیان کردیم آشپزخانه خود را سریع و به راحتی تمیز کنید.

از شما همراهان همیشگی توکامگ متشکریم که با ما تا انتهای مقاله همراه بودید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان و همراهان همیشگی هستیم.

بر گرفته از: www.rd.com و www.thespruce.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.9 / 5. تعداد امتیازات 35

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

زهرا جلیلی
زهرا هستم. کارشناس ادبیات انگلیسی و مترجم هستم. شغل اصلیم نویسندگی نیست ولی به نویسندگی علاقه مندم.