جزیره آشپزخانه چیست؟ و چگونه از آن در دکوراسیون استفاده می‌شود؟

جزیره آشپزخانه - مخصوص آشپزی

اگر به دنبال ایده‌های چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه باشید، احتمالا با عبارت جزیره آشپزخانه روبرو شده و برایتان این سوال پیش آمده که جزیره آشپزخانه چیست؟ در این پست از توکامگ قصد داریم به این سوال پاسخ داده و نمونه‌هایی از این نوع آشپزخانه برای انواع دکوراسیون‌ها را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

جزیره آشپزخانه یک پیشخوان مستقل است که جدا از دیگر کابینت‌ها و پیشخوان‌ها، درست در وسط فضای آشپزخانه قرار می‌گیرد. این قطعه چند کاره به کارایی آشپزخانه افزوده و ظاهر آشپزخانه را زیبا می‌کند.

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های امروزی، جزیره به یک عنصر ضروری بدل شده است. یک جزیره آشپزخانه، به کارایی آشپزخانه می‌افزاید و نحوه کار در آشپزخانه را به کل تغییر داده است.

حداقل کاری که یک جزیره انجام می‌دهد، این است که یک پیشخوان اضافی و جای بیشتر برای وسیله‌ها به آشپزخانه اضافه می‌کند. با اضافه کردن گاز، سینک ظرف‌شویی و صندلی به یک جزیره آشپزخانه، این پیشخوان به تنهایی مرکز فعالیت‌های زیادی در آشپزخانه می‌شود. به همین خاطر است که وقتی می‌خواهید آشپزخانه‌تان را توسعه دهید، بیشتر طراحان و کابینت سازها استفاده از جزیره آشپزخانه در دکوراسیون خانه را توصیه می‌کنند.

با ما همراه باشید تا هر آنچه در مورد یک جزیره آشپزخانه نیاز است، برای شما شرح دهیم.

جزیره آشپزخانه چیست؟

اندازه مناسب جزیره آشپزخانه چیست؟

یک جزیره آشپزخانه باید فضای کافی برای پیشخوان داشته باشد تا بتوانید فعالیت‌های مورد نیازتان را بر روی آن انجام دهید. به علاوه نباید آنقدر بزرگ باشد که فضای آشپزخانه را به کل اشغال کند و اجازه حرکت آزادانه در فضا را از شما بگیرد. در بیشتر آشپزخانه‌ها به جای جزیره‌های ثابت و غیر متحرکت، از میزهای متحرک استفاده می‌شود.

جزیره را کجا بگذاریم؟

جزیره بیشتر در وسط آشپزخانه‌های بزرگ قرار می‌گیرد. و اگر آشپزخانه کوچک باشد، جزیره در مرز بین اتاق نشیمن و آشپزخانه قرار می‌گیرد. به هر ترتیب، جزیره را در هر کجای آشپزخانه یا خانه که قرار می‌دهید، مطمئن شوید به اندازه کافی با دیوارها و کابینت‌ها و دیگر وسایل فاصله دارد و جلوی رفت و آمد را سد نمی‌کند.

ارتفاع مناسب برای جزیره آشپزخانه چقدر است؟

معمولا ارتفاع استاندارد جزیره آشپزخانه، ۹۰ سانتی‌متر است. ولی اگر قصد دارید از آن به عنوان سطح کار استفاده کنید، ۷۰ تا ۷۵ سانتی‌متر مناسب است.

اگر می‌خواهید از جزیره به عنوان میز صبحانه استفاده کنید، به یاد داشته باشید که فاصله سطح نشیمن صندلی با سطح پیشخوان جزیره، همیشه ۳۰ سانتی متر است. جزیره هر ارتفاعی که داشته باشد، باید این فاصله حفظ شود.

در ادامه پاسخ به سوال « جزیره آشپزخانه چیست » میخواهیم برخی نکات را پیرامون کاربردها، انواع، لوازم جانبی و شکل، و جنس های مختلف جزیره‌های آشپزخانه تقدیم حضورتان کنیم.

کاربردهای مختلف جزیره آشپزخانه کدامند؟

مخصوص کار

جزیره آشپزخانه چیست؟ - مخصوص کار

این نوع جزیره‌ها که از سبک‌های روستایی الهام گرفته شده‌اند، از قفسه‌های باز و جای زیاد بهره می‌برند. البته در این نوع جزیره، مرتب نگه‌داشتن فضا کمی دشوار می‌شود.

مخصوص انبار وسایل مختلف

جزیره آشپزخانه چیست؟ - مخصوص انبار

این نوع جزیره، یک کابینت ثابت با پیشخوانی معمولی است. سینک ظرف‌شویی یا گاز ندارد و شبیه به یک کمد در وسط آشپزخانه است.

مخصوص آماده سازی مواد غذایی و شستشو

در این نوع از جزیره آشپزخانه از سینک ظرفشویی استفاده شده است. به علاوه فضایی بر روی پیشخوان این جزیره‌ها فراهم شده که بر روی آن می‌توانید مواد غذایی را آماده کنید و حتی برای مهمانی‌های سلف سرویس از آن استفاده کنید.

جزیره آشپزخانه چیست؟ - با سینک ظرف شویی

مخصوص میز غذاخوری

جزیره آشپزخانه چیست؟ - مخصوص غذاخوری

یک جزیره آشپزخانه که برای غذاخوری طراحی شده است، باید فضای کافی برای قرارگیری زانوها در زیر آن را داشته باشد. به همین خاطر، لبه‌های پیشخوان در سمت صندلی‌ها باید به اندازه ۶۰ سانتی‌متر، از جزیره بیرون زده باشد.

مخصوص آشپزی

جزیره آشپزخانه چیست؟ - مخصوص آشپزی

وقتی اجاق‌ گاز روی جزیره آشپزخانه کار شده باشد، آشپز به وسط اشپزخانه هدایت می‌شود و به این ترتیب تسط کامل به فضای اطراف پیدا می‌کند. ولی مشکل این نوع جزیره این است که ریخت و پاش زیادی دارد و آشپزخانه را کمی سلخته نشان می‌دهد.

مخصوص آشپزی و غذاخوری

جزیره آشپزخانه چیست؟ - جزیره برای آشپزی و غذاخوری

برای این منظور، توجه داشته باشید که بهتر است سطح غذاخوری از سطح آشپزی پیشخوان بالاتر باشد تا امنیت بیشتری برقرار شود.

انواع مختلف جزیره آشپزخانه کدامند؟

میز متحرک چرخ‌دار

جزیره آشپزخانه چیست؟ - چرخدار

این نوع جزیره برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب است تا هر زمان آن را نیاز نداشتید به یک گوشه حرکت دهید. ابعاد این نوع جزیره آشپزخانه معمولا ۶۰ سانتی‌متر در ۹۰ سانتی‌متر است.

جزیره‌های L-شکل

جزیره آشپزخانه چیست؟ - L-شکل

چیدمان ال، تنها به مبل‌های ال شکل محدود نمی‌شود. این شکل از جزیره آشپزخانه، امکان انجام فعالیت‌های زیادی را به شما می‌دهد. می‌توانید از یک طرف آن برای آشپزی و از طرف دیگرش به عنوان میز غذاخوری یا سینک ظرف شویی یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

جزیره‌های T-شکل

جزیره آشپزخانه چیست؟ - T-شکل

می‌توانید میز غذاخوری را به وسط جزیره آشپزخانه بچسبانید و فضای آشپزخانه را یکپارچه کنید.

جزیره آشپزخانه منحنی

جزیره آشپزخانه چیست؟ - منحنی

جزیره آشپزخانه منحنی، برای ایجاد حس حرکت و پویایی در محیط مناسب است. به علاوه، به دلیل احاطه شدن توسط جزیره، تسلط شما بر قسمت‌های مختلف جزیره بیشتر خواهد شد.

چه قطعات و وسایلی را می‌توان بر روی یک جزیره آشپزخانه سوار کرد؟

سینک ظرفشویی

جزیره آشپزخانه چیست؟ - جزیره دارای سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی چه بزرگ باشد و چه کوچک، باید به چاه تخلیه متصل باشد. لوله تخلیه را هم میتوان از داخل کابینت ها رد کرد و هم از زیر زمین.

ماشین ظرفشویی

جزیره آشپزخانه چیست؟ - ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی مکمل مناسبی برای سینک ظرفشویی در جزیره آشپزخانه است. بهتر است ماشین ظرفشویی و سینک ظرفشویی نزدیک به هم باشند، تا هم استفاده از آن‌ها راحت باشد و هم از یک چاه تخلیه استفاده کنند.

یخچال در جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه چیست؟ - یخچال

یخچال زیر پیشخوان برای نگهداری مواد غذایی، و پذیرایی از مهمانان و افراد خانواده، ایده جالبی است.

گاز روکار جزیره آشپزخانه چیست؟ - گاز روکار

گاز روکار جزیره آشپزخانه از آن جهت خوب است که به آشپز اجازه می‌دهد، به جای نگاه کردن به دیوار، به تمام فضا تسلط داشته باشد. بهتر است گاز از هر طرف ۶۰ سانتی‌متر با لبه های کناری جزیره و حداقل ۱۵ سانتی‌متر با لبه عقبی جزیره فاصله داشته باشد. برای راه‌اندازی گازهای برقی به یک مدار ۲۴۰ ولتی در زیر گاز نیاز دارید. برای گازهای گازی هم یک کپسول کوچک گاز کفایت می‌کند.

جنس پیشخوان جزیره آشپزخانه

استفاده از سنگ در آشپزخانه

جزیره آشپزخانه چیست؟ - پیشخوان سنگی

سنگ گزینه‌ای مناسب برای جزیره آشپزخانه است؛ زیرا هم محکم است و هم در برابر حرارت و آب مقاوم است.

استیل ضدزنگ در آشپزخانه

جزیره آشپزخانه چیست؟ - پیشخوان استیل

در اشپزخانه‌های اداری و رستوران ها، بیشتر از پیشخوان‌هایی با جنس استیل ضدزنگ استفاده می‌کنند. چرا که در برابر حرارت، آب، رطوبت و انواع آلودگی مقاوم است.

استفاده از چوب در آشپزخانه

جزیره آشپزخانه چیست؟ - پیشخوان چوبی

چوب یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرد کردن مواد بر روی آن است. به علاوه اگر خط و خش روی آن بیوفتد، به راحتی می‌توان آن را سمباده زد.

در آخر باید به یاد داشته باشید که از جزیره آشپزخانه مطابق با نیازتان استفاده کنید تا هم فضای کافی برای کار در آشپزخانه فراهم شود و هم ظاهر آشپزخانه‌تان زیبا و مرتب باقی بماند. اضافه کردن مواردی که از آنها هیچ استفاده‌ای نمی‌کنید، تنها مساله را پیچیده‌تر می‌کند.

امیدواریم از مطالب ارائه شده لذت برده باشید و به سوال شما در مورد جزیره آشپزخانه پاسخ داده باشیم. در صورت داشتن هر گونه سوال و یا پیشنهاد، می‌‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: thisoldhouse.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.6 / 5. تعداد امتیازات 71

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.