چگونه دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی داشته باشیم؟

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی کاشی های فیروزه ای
فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی کاشی های فیروزه ای

دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی سبب جلوه دادن به قلب خانه می‌شود. امروزه با تلفیق هنر مدرن و بهره گرفتن از وسایل سنتی به راحتی می‌توان یک دکوراسیون سنتی را شکل داد. به همین منظور باید گفت نمی‌توان یک آشپزخانه صد در صد سنتی داشت. استفاده از دیوار پوش‌های کاه گلی دیگر همانند گذشته مرسوم نیست و این اولین موردی است که در دکوراسیون داخلی چیدمان یک آشپزخانه حذف می‌شود. ما به شما کمک می کنیم با استفاده از یک چیدمان سنتی با دکوراسیون داخلی امروزی به این مهم دست پیدا کنید. با ما همراه باشید.

چگونه دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی داشته باشیم؟

برای اینکه یک آشپزخانه سنتی داشته باشید بایستی از لوازم جانبی سنتی در محیط آشپزخانه بهره ببرید. شما می‌توانید از یادگاری‌های مادر بزرگ‌های خود به منظور بهره بردن در فضای داخلی سنتی نهایت لذت را ببرید. ما مدل‌هایی از آشپزخانه سنتی را برای شما بازگو می‌کنیم که بی شک هنر، ذوق و سلیقه شما در چیدمان یک آشپزخانه سنتی به شما بسیار کمک خواهد کرد.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با ظروف قدیمی

طراحی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با چینی‌های گل قرمز یکی از بهترین ایده‌هایی است که همیشه مورد استفاده  قرار می‌گیرد. شما می‌توانید از باکس‌های شیشه‌ای دیوارکوب برای این منظور استفاده کنید. به این صورت که به عنوان یک کمد شیشه‌ای در گوشه‌ای از آشپزخانه آن را نصب کرده و ظروف گل قرمز را داخل آن قرار دهید. مورد دوم برای استفاده از ظروف چینی گل قرمز این است که شما به عنوان دیوار کوب و قاب برای آشپزخانه از آن ها بهره ببرید. در نهایت آخر استفاده از چینی‌های گل قرمز به عنوان ظروف مصرفی برای سرو غذا بهترین ایده برای چیدمان سنتی به شمار می‌روند.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با ظروف قدیمی

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با ظروف مسی

ظروف مسی در گذشته بسیار مورد مصرف قرار می‌گرفت. امروزه استفاده از این ظروف در آشپزخانه‌ها به منظور آشپزی و یک وسیله دکوری در فضای خانه بسیار استقبال شده است. از همین رو تهیه این ظروف کار دشواری نخواهد بود. شما به راحتی می‌توانید به جای قابلمه‌های دیگر در زمان آشپزی از ظروف مسی استفاده کنید. همچنین با چیدن میوه و گل و گیاه در داخل بعضی از قابلمه‌های مسی در سایزهای مختلف می‌توانید به این مهم دست پیدا کنید. یکی از نمادهای اصلی آشپزخانه سنتی، قابلمه‌های مسی هستند.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی

فضاسازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با قوری و سماور قدیمی

به جای استفاده از کتری و قوری به شما پیشنهاد می‌کنیم از قوری و سماورهای قدیمی برای داشتن یک آشپزخانه سنتی بهره ببرید. سماورهای زغالی، سماورهای طلایی برای دکوراسیون، سماورهای برقی قدیمی و بسیار موارد دیگر که در گذشته مرسوم بود به چیدمان سنتی شما کمک می‌کند. می‌توانید از این سماورها به عنوان یک دکوری استفاده کنید و هم می‌توانید از این وسیله برای مصارف روزانه خود بهره ببرید.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با قوری و سماور

فضاسازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با کوزه و ظروف شیشه‌ای

دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با ظروف سنتی گلی و شیشه‌ای تکمیل می‌شود. شما به راحتی با استفاده از پارچه‌های گل‌دار و سنتی می‌توانید درب ظروف مربا را پوشش دهید و یک جلوه زیبا به محیط ببخشید. همچنین می‌توانید از کوزه‌های گلی برای قرار دادن ترشی و رب استفاده کنید. این کار علاوه بر اینکه به ماندگاری مواد غذایی بسیار کمک می‌کند، سبب سنتی‌تر شدن محیط نیز می‌شود.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با کوزه و ظروف شیشه ای

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با سبدهای حصیری

دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با سبدهای حصیری از راه‌های مختلفی ممکن می‌شود. در ابتدا می‌توانید ظروف ادویه را در داخل یک سبد حصیری مربعی شکل رو میز قرار دهید. مورد دوم اینکه از سبدهای حصیری دردار به عنوان ظرف نان می‌توان استفاده کرد. مورد سوم اینکه استفاده از سبدهای حصیری به عنوان گلدان نیز ممکن است. یا حتی می‌توانید داخل آن را با سیر خشک، فلفل و مواردی که مورد استفاده در آشپزخانه است پر کنید و مورد استفاده قرار دهید.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی سبد های حصیری

استفاده از آویزهای طبیعی

برای این منظور از سیر، فلفل قرمز، انگور و گل‌های خشک می‌توانید ایده بگیرید. در صورت تمایل می‌توانید آن‌ها را به صورت یک قاب در آشپزخانه به شکل ریسه‌ای استفاده کنید. استفاده از آن‌ها به صورت تکی هم انتخاب مناسبی برای دیزاین شما به شمار می‌رود. علاوه بر استفاده از این مواد غذایی می‌توانید به محیط جلوه سنتی به سبک خانه‌های مادر بزرگ‌ها ببخشید.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی آویز های طبیعی

استفاده از چراغ‌های قدیمی

به راحتی می‌توان از این چراغ‌های خوراک پزی علاوه بر استفاده در آشپزی برای دکوراسیون به سبک سنتی نیز استفاده کرد. به راحتی با قرار دادن یک قابلمه مسی بر روی چراغ خوراک پزی قدیمی می‌توان به این مهم دست پیدا کرد. چراغ‌های پیک نیکی هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانید از این وسیله نیز برای ایده پردازی خود بهره ببرید. هم چنین چراغ‌های گل سوز نیز انتخاب خوبی برای دیزاین داخلی آشپزخانه به شمار می‌روند.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی با استفاده از چراغ های قدیمی

استفاده از ظرف های سنگی

دکوراسیون آشپزخانه سنتی با استفاده از ظروف سنگی و دیزی‌های سنگی جلوه‌ای خاص به محیط می‌بخشد. شما می‌توانید برای دیزاین روی کابینت‌ها از دیزی‌های سنگی استفاده کنید. حتی به صورت نمادین می‌توانید آن را با گل‌های خشک دیزاین کنید. نیازی نیست برای دیزاین چیزی خریداری کنید. گل‌های خشک، لیمو خشک، سیر، سنجد و موارد دیگر را می‌توانید به صورت گل در این تزئینات مورد استفاده قرار دهید. استفاده از هاون در کنار دیزی سنگی ایده مناسبی است.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی با استفاده از ظرف های سنگی

استفاده از کاشی‌های فیروزه ای سنتی

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی با کاشی های فیروزه ای شاید کار یک متخصص در این زمینه باشد. شما می‌توانید تأثیر آن را به خوبی در محیط آشپزخانه خود احساس کنید. کاشی‌های فیروزه‌ای را  در بالای قسمت‌هایی که لوازم سنتی را در آن قرار داده‌اید استفاده کنید. همچنین می‌توانید به صورت خطی در زیر کابینت‌ها از این کاشی‌های قدیمی بهره ببرید. استفاده از کاشی‌های سنتی فیروزه‌ای خود ایده مناسبی برای داشتن یک دیزاین سنتی به شمار می‌رود.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی کاشی های فیروزه ای

فضاسازی دکوراسیون آشپزخانه با گلدان

دکوراسیون آشپزخانه سنتی را با گلدان های طبیعی تکمیل کنید. شما می‌توانید سبزیجات مورد نیاز خود را در کوزه‌های گلی بکارید. این کار در گذر زمان نیاز شما را مرتفع می‌کند و به جلوه بخشیدن به محیط نیز کمک بسیار زیادی می‌کند. شما به راحتی می‌توانید با استفاده از گل و گیاه‌های طبیعی در آشپزخانه به محیط آن نشاط و شادابی را هدیه دهید.

ایده پردازی های قدیمی برای داشتن آشپزخانه قدیمی

داشتن آشپزخانه سنتی با ایده گرفتن از الگوهای قدیمی کار دشواری نیست. به عنوان مثال شما به جای استفاده از پارچ می‌توانید از کوزه برای سرد نگه داشتن آب استفاده کنید. به جای رومیزی‌های به سبک امروزی از سفره‌های زری بافت موجود در بازار بهره ببرید. با استفاده از چینی‌های گل قرمز، سبدهای حصیری به جای سبد نان و موارد دیگر در کنار سفره ناخودآگاه شاهد یک دکوراسیون سنتی خواهید بود. می‌توانید از کوزه‌های سبز ترشی را در کنار سفره خود برای جلوه دادن به فضا استفاده کنید. در سینی‌های مسی غذا را سرو کنید و از کاسه‌های آبی برای سرو ماست و ترشی بهره ببرید.

فضا سازی دکوراسیون آشپزخانه سنتی با ظروف آشپزخانه

نظر شما در این مورد چیست؟ از چه عناصر دیگری می‌توان برای داشتن یک آشپزخانه سنتی بهره برد؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.9 / 5. تعداد امتیازات 13

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

راحله عجم اکرامی
سلام راحله عجم اکرامی هستم طراح دکوراسیون داخلی، مدت 18ساله کار نویسندگی انجام میدم و حدود یک ساله با کار محتوا نویسی آشنا شدم .