دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی ؛ چیدمان و طراحی آشپزخانه زوجهای جوان

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - آشپزخانه یاسی

پیش از هر چیز به شما زوج‌های ایرانی که به تازگی زندگی مشترک خود را شروع کرده‌اید و به دنبال تزیین و طراحی دکوراسیون خانه خود هستید، تبریک می‌گوییم. ما در این پست از توکامگ می‌خواهیم به نکاتی در مورد دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی بپردازیم و ایده‌هایی خلاقانه و البته متفاوت نسبت به ایده‌های معمولی را در این رابطه تقدیم حضورتان کنیم. با ما همراه باشید.

باید بگوییم که ما نمی‌خواهیم در این پست نحوه تزیین آشپزخانه عروس ایرانی را با میوه‌ها و غذاهای رنگارنگ و روبان بستن به قابلمه‌ها و درب کابینت‌ها، که شاید در بسیاری از سایت‌های ایرانی و یا در بسیاری از پیج‌های اینستاگرام دیده باشید، برایتان شرح دهیم. هدف ما در این پست این است که پیشنهاداتی را عنوان کنیم، تا بتوانید آشپزخانه جدید زندگی مشترکتان را به بهترین و بهینه‌ترین نحو طراحی و مدیریت کنید و از آشپزی در آن لذت ببرید. نکات و پیشنهاداتی که مطمئنا علاوه بر زیباتر شدن آشپزخانه‌تان، در زندگی آینده شما نیز بسیار کاربردی خواهند بود.

امروزه، با توجه به اشتغال به کار برخی خانم‌ها و دو برابر شدن مشغله ایشان، آشپزخانه دیگر فقط متعلق به خانم خانه نیست. از آنجا که کارهای خانه میان زن و شوهر تقسیم می‌شود و احتمالا زن و شوهر سهمی مساوی در کارهای آشپزخانه خواهند داشت، بهتر است سیستم چیدمان آشپزخانه‌های کوچک امروزی به نحوی باشد که یک زوج به راحتی و بدون فوت وقت بتوانند به کارهای آشپزخانه برسند و آن‌ها را مدیریت کنند. ما از عبارت دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی استفاده کرده‌ایم، ولی بهتر است دامادهای عزیز نیز این مطلب را بخوانند! پس پیشنهاد می‌کنیم که حتما این مطلب را با همسر خود، و یا افرادی که قرار است به تازگی زندگی مشترک خود را شروع کنند، به اشتراک بگذارید.

نمای کلی آشپزخانه عروس و داماد

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی
آشپزخانه عروس با کابینت های رنگارنگ

 

رنگ دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی

شاید به عنوان یک تازه عروس و داماد، بخواهید همه چیز در آشپزخانه سفید باشد. سفید رنگ تمیزی و سادگی است. رنگ طراوت و تازگی. تمیز کردن آن راحت است و فضا را دلبازتر و بزرگتر نشان می‌دهد. سفید می‌تواند، نه تنها برای زوج‌های تازه، بلکه برای هر خانواده‌ای، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای رنگ آشپزخانه باشد. این رنگ همچنین به خوبی نشان می‌دهد که آشپزخانه برای یک تازه عروس و داماد است!

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - آشپزخانه سفید

ولی اگر دلتان نمی‌خواهد از موارد معمول تبعیت کنید و جزو آن دسته از زوج های قانون شکن باشید، به سراغ رنگ‌های شادتر بروید و شور و شوق خود را ناشی از شروع زندگی مشترکتان، در فضای آشپزخانه به نمایش بگذارید. کافی است کمی شجاعت به خرح دهید و کاری را کنید که اکثر افراد نمی‌کنند! تصاویر زیر را ببینید و از این رنگ‌های زیبا لذت ببرید. برای انتخاب رنگ شاد نیز می‌توانید یکی از رنگ‌های سال ۹۸ را انتخاب کنید. چرا که این رنگ‌های اشتهاآور و شاد می‌توانند بهترین انتخاب برای رنگ آشپزخانه‌ها به شمار بروند.

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - آشپزخانه آبی
آشپزخانه عروس با رنگ آبی آسمانی
دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - آشپزخانه زرد
آشپزخانه زوج‌های جوان با رنگ زرد متالیک
دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - آشپزخانه سیاه
آشپزخانه عروس با زمینه مشکی و کابینت‌هایی با رنگ شاد
دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - آشپزخانه یاسی
آشپزخانه عروس و داماد با رنگ بنفش و یاسی با دیوارپوش‌ گلدار

 

کابینت‌ها و قفسه‌های دیواری

سعی کنید قبل از نصب کابینت‌ها و قفسه، حتما کارایی مورد نظرتان را مشخص کنید. از کابینت‌ها چه انتظاراتی دارید؟ آیا در جهیزیه خود ظروف زیادی دارید که میخواهید درون کابینت‌ها جا بشوند؟ آیا می‌خواهید سرویس چینی جهیزیه یا یادگار مادربزرگتان را به نمایش بگذارید؟ آیا جادار بودن کابینت‌ها، بیش از زیبایی آنها برایتان اهمیت دارد؟ همه موارد احتمالی را در نظر بگیرید و بعد کابینت‌ها را سفارش دهید و حتما از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی

در این آشپزخانه از قفسه‌های باز دیواری برای به نمایش گذاشتن سرویس ظروف استفاده شده. یکی از مزیت‌های این نوع قفسه‌ها، دسترسی سریع به وسایلی است که می‌خواهید فورا جلوی چشمتان باشند. می‌توانید از این نوع قفسه‌های دیواری به عنوان جای ظروف ادویه نیز استفاده کنید.

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی

این آشپزخانه تمام کابینت نیز برای زوج‌هایی مناسب است که ‌می‌خواهند وسیله‌های زیادی را درون کابینت جای دهند.

جزیره آشپزخانه

هر چیزی که تا اینجای مطلب گفته‌ایم به کنار، پیشنهاد می‌کنیم این یکی را از قلم نیندازید. جزیره آشپزخانه، چه برای زوج‌های جوان و چه خانواده‌های بزرگ و چند نفره، یک نعمت است! می‌توانید هر استفاده‌ای که فکرش را می‌کنید از جزیره آشپزخانه ببرید. از میز غذا‌خوری گرفته، تا گاز و ظرف‌شویی، و انباری برای وسایل اضافیتان! بنابراین حتما و حتما به طرح دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی خودتان، یک جزیره آشپزخانه نیز اضافه کنید. پشیمان نمی‌شوید!

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - جزیره آشپزخانه
نمونه‌ای از جزیره آشپزخانه

 

هرچه ساده‌تر، بهتر

آشپزی در یک آشپزخانه جدید، برای یک زوج جدید، به خودی خود دشوار و گیج کننده است. پس نیازی نیست خودتان را با شلوغ کردن فضای آشپزخانه بوسیله چیزهای ناکارآمد و اضافی، بیشتر سردرگم کنید. نیازی نیست انواع جا ادویه‌ای‌های رومیزی را بخرید و روی پیشخوان بچینید، یا حتما فضا را پر از شمع و گل و روبان کنید! فضای آشپزخانه هرچه خلوت‌تر باشد، کار در آن راحت‌تر خواهد بود و ریخت و پاش کمتری خواهد داشت. می‌توانید از سبک طراحی دکوراسیون مینیمال که این روزها محبوبیت زیادی پیدا کرده است و در طراحی‌های آشپزخانه‌های کوچک جدید ۲۰۱۸ نیز از آن استفاده می‌شود، بهره بگیرید.

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - آشپزخانه ساده و خلوت

جزئیات مهم در دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی

تا به اینجای مطلب، هر چه گفتیم مربوط به کلیات نمای دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی بود. در ادامه می‌خواهیم به جزئیات مهمی بپردازیم که مطمئنا شما را، به عنوان یک زوج جدید و تازه کار، در استفاده بهینه از وقت و مهارتتان در آشپزخانه یاری خواهد کرد.

کاربردهای کشو در آشپزخانه

وجود کشو در آشپزخانه، یکی از ضروری‌ترین عناصری است که نباید هرگز از قلم بیفتد. اگر به اندازه کافی کشو در آشپرخانه داشته باشید و از آن‌ها به درستی استفاده کنید، هرگز در آشپزخانه سردرگم نمی‌شوید و همیشه جای کافی برای وسایلتان خواهید داشت.

کشوی مخصوص ادویه‌ها

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - کشو برای جای ادویه

یکی از محبوب‌ترین استفاده‌ها از کشو، همین است. می‌توانید انواع ادویه‌هایتان را درون شیشه‌های کوچک بریزید و آن ها را در یک کشو بچینید. بهتر است این کشوی مخصوص ادویه‌ها دقیقا زیر گاز کار شده باشد که دسترسی به آن هنگام آشپزی سریع و راحت باشد.

کشوی مخصوص لوازم نظافتی

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - کشو برای لوازم نظافتی

بهتر است این کشو درست زیر سینک ظرف‌شویی قرار گیرد تا به راحتی و سرعت بتوانید هنگام نظافت و شستن ظروف، به محتویات داخل کشو دسترسی داشته باشد.

کشوی مخصوص پیاز و سیب زمینی

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی

پیاز و سیب زمینی همیشه پایه ثابت و وفادار همه غذاهای ایرانی بوده‌اند و هستند. بنابرین لیاقت داشتن یک جای مخصوص و آبرومند برای خودشان را دارند، نه؟!!!

کشوی مخصوص سرویس کارد و قاشق و چنگا‌ل‌ها

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی

این هم یک استفاده دیگر از کشو در دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی که از کارآیی و زیبایی زیادی برخوردار است.

چیدمان داخل کابینت‌ها در تزیین و طراحی دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی

یکی از موارد مهم در بالا بردن کارایی و بهینه‌سازی فصای آشپزخانه برای زوج‌های جوانی که به تازگی به خانه جدیدشان نقل مکان کرده‌اند، استفاده بهینه از فضای داخل کابینت‌ها است.

برای استفاده درست از فضای داخل کابینت‌ها ابتدا وسیله‌هایتان را طبقه بندی کنید. ظروف دم دستی را از ظروف و سرویس پذیرایی مخصوص مهمان‌ها جدا کنید. لیوان‌ها، پیاله‌ها، قابلمه‌ها وماهیتابه‌ها را از هم جدا کنید و برای هر کدام کابینتی مجزا مشخص کنید. یا بنا به منطق خودتان و نظمی که در سر دارید این کار را انجام دهید. برخی افراد ترجیح می‌دهند که ظروف و وسایل آشپزخانه را بنا به کاربردشان مجزا‌سازی کنند و برخی هر سرویس را یک جا قرار می‌دهند.

بعد نوبت می‌رسد به طبقه‌بندی فضای داخل کابینت‌ها. سعی کنید هر کاببینت چند طبقه داشته باشد. اگر کابینت‌ها زیادی گود باشند می‌توانید آن ها را کشویی کنید تا دسترسی به محتویات در عمق کابینت راحت‌تر باشد. مانند تصویر زیر.

 

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی

اگر کابینت‌هایی در کنج آشپزخانه دارید که به فضای عمقی آن دسترسی آسان ندارید، می‌توانید از ایده‌های زیر کمک بگیرید. ایده‌هایی که شاید طراحی و پیاده‌سازی آن‌ها برای طراحان کابینت کار دشواری نباشد.

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی

 

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی

تفکیک زباله کنید

تفکیک زباله ربطی به چیدمان دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی ندارد. ولی حالا که صحبت از یک زندگی جدید و آشپزخانه‌ای جدید شده است، فکر می‌کنیم بد نباشد فرهنگی جدید را هم در خانه جدیدتان نهادینه کنید. تفکیک زباله را شاید در خانه پدریتان خیلی جدی نمی‌گیرفتید، ولی بیایید از حالا آن را در برنامه زندگیتان قرار دهید.

احتمالا با خودتان می‌گویید در آشپزخانه‌های جدید و کوچک امروزی، یک سطح زباله به زحمت جا می‌شود، چه برسد به چند تا سطل زباله. نگران این موضوع نباشید. فقط کافی است در هنگام سفارش کابینت برای آشپزخانه جدیدتان، طرح‌های زیر را نیز در نظر داشته باشید. این طرح‌ها هم بسیار شیک هستند و هم اقدامی متناسب با فرهنگ دوستداران محیط زیست.

دکوراسیون آشپزخانه عروس ایرانی - تفکیک زباله

 

کافی است تنها زباله‌های خشک و تر را از هم جداسازی کنید تا قدمی در این راه برداشته باشید.

امیدواریم توانسته باشیم مطالب و ایده‌های مفیدی را به شما زوج‌های جوان ارائه کرده و نقشی کوچک را در بوجود آوردن یک زندگی ایده‌آل مشترک داشته باشیم. به نظر شما چه مواردی در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های عروس و دامادهای ایرانی مهم است؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.4 / 5. تعداد امتیازات 10

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.