رنگ مناسب آشپزخانه کدام است؟ بهترین رنگ ها برای آشپزخانه ایرانی

رنگ مناسب آشپزخانه کدام است؟ بهترین رنگ ها برای آشپزخانه ایرانی

متخصصان طراحی دکوراسیون در مورد انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه می‌گویند که رنگ‌های گرم و خنثی، و رنگ‌های روشن و شاد، که انتظار می‌رود رنگ سال 98 نیز جزو همین رنگ‌ها باشد، بهترین رنگ‌‌ها برای آشپزخانه هستند. این رنگ ها باعث می‌شوند که اعضای خانواده در آشپزخانه احساس راحتی کنند. به علاوه رنگ‌های روشن و گرم و خنثی، مزایای دیگری نیز دارند، از جمله اینکه هنگام فروش خانه‌تان، نظر مثبت خریدار را جلب می‌کنند! در ادامه با توکامگ همراه باشید تا مطالبی را پیرامون رنگ مناسب آشپزخانه تقدیم حضورتان کنیم.

در این مقاله سعی خواهیم کرد موراد زیر را در رابطه با رنگ های آشپزخانه پوشش دهیم:

  • پاسخ به سوال مناسب ترین رنگ های آشپزخانه کدامند؟

  • رنگ سرد و گرم مناسب برای آشپزخانه کدامند؟

  • معرفی نمونه‌هایی از رنگ های گرم و سرد برای آشپزخانه

قواعد انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه

رنگ مناسب آشپزخانه - آشپزخانه سفید و سیاه

قوانین انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه همیشه گوشزد می‌کنند که رنگ‌های تاریک و خنثی، و همه رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز، و دیگر خانواده‌های رنگ‌های سرد و خنثی، مثل طوسی و خاکستری، مانع از ایجاد حس گرسنگی می‌شود. بنابرین از این‌ رنگ‌ها برای آشپزخانه استفاده می‌شود تا مانع از پرخوری افراد شود.

با توجه به این نکته، می‌توان گفت رنگ مناسب آشپزخانه بهتر است با توجه به نیاز و سلیقه افراد خانواده انتخاب شود. برای مثال، بیشتر افراد تصور می‌کنند که سیاه، رنگ مناسب آشپزخانه نیست. ولی همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ترکیب رنگ سیاه، با رنگی کاملا مخالف آن، مثل رنگ سفید میز و لامپ‌های آویز یا رنگ استیل جزیره آشپزخانه، زیبایی بی‌نظیری را ایجاد کرده است.

استفاده از رنگ‌های گرم برای آشپزخانه

رنگ مناسب آشپزخانه - دیوارهای با رنگ گرم

با استفاده از نورپردازی و رنگ‌بندی مناسب، می‌توان هر رنگ خنثی‌ای را به تعادل رساند. منتها مساله این است که از نظر شما رنگ متعادل چیست. اگر نگران این هستید که رنگ آشپزخانه‌تان را اشتباه انتخاب کنید، پس حتما از رنگ‌های خنثی کمرنگ‌‌تر استفاده کنید. این رنگ‌ها هیچ وقت از چشم نمی‌افتند و همه را راضی نگه می‌دارند.

شاید بیشتر افراد تصور کنند که رنگ‌های خنثی، کمی خسته‌کننده و خواب‌آور باشند. ولی واقعا این طور نبوده و قرار هم نیست اینگونه باشد. با اضافه کردن رنگ‌های شاد به دکوراسیون آشپزخانه، می‌توان رنگ‌های خنثی را به تعادل رساند و کمی شادشان کرد. و همچنین رنگ‌های آبی، سبز، یاسی، و از این دست رنگ‌ها، آشپزخانه را خنک و آرام بخش می‌کنند. برای مثال در تصویر بالا رنگ شتری برای کابینت‌ها و کف و دیوار‌هایی با رنگ کرم، باعث شده فضایی گرم و آرامش بخش ایجاد شود، و همچنین کابینت‌ها زیبایی خود را دو چندان نشان دهند.

استفاده از رنگ‌هایی با توناژ قرمز برای آشپزخانه

رنگ مناسب آشپزخانه - رنگ هایی با توناژ قرمز

ممکن است همه افراد برای انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه، به سراغ رنگ‌های قرمز نروند. ولی شاید رنگ قرمز برای اضافه کردن روح و نشاط به آشپزخانه، مناسب باشد. در آشپزخانه‌هایی که رنگ‌های تیره زیادی در آن‌ها به کار رفته است، همانند آشپزخانه‌هایی با کابینت مشکی، قرمز می‌تواند بر تیرگی فضا غلبه کند. همچنین قرمز و رنگ‌هایی از خانواده قرمز، با رنگ‌های استیل، ترکیبی زیبا و شیک و مدرن بوجود می‌آورند. البته استفاده نادرست از رنگ قرمز می‌تواند فضا را غیر قابل تحمل کند. اگر می‌خواهید از رنگ‌های خانواده قرمز استفاده کنید، حتما از متخصصان طراحی دکوراسیون، مشورت بگیرید.

استفاده از رنگ قهوه‌ای برای آشپزخانه

رنگ مناسب آشپزخانه - استفاده از رنگ قهوه ای

رنگ قهوه‌ای در دسته رنگ‌های زمینی قرار می‌گیرد و استفاده از آن در آشپزخانه، این احساس را ایجاد می‌کند که غذاهای سرو شده در آن آشپزخانه، اورگانیک هستند. قهوه ای همچنین از آن دسته رنگ‌های خنثی است که هیچ کسی را نا امید نمی‌کند. رنگ‌های زیبا و جذاب زیادی وجود دارند که با قهوه‌ای ست می‌شوند. به تصاویر بالا نگاه کنید. قهوه‌ای مایل به قرمز دیوارها، ترکیبی عالی با کابینت‌های قهوه‌ای تیره ایجاد کرده‌اند. و از همه بهتر، جزیره سبز وسط آشپزخانه است که احساس فضا را بیش از پیش به طبیعت نزدیک کرده است. اگر خیلی طرفدار رنگ قهوه‌ای نیستید، ولی می‌خواهید از آن در ترکیب آشپزخانه‌تان استفاده کنید، قهوه‌ای سوخته حتما شما را راضی خواهد کرد.

آشپزخانه سفید و منحصر به فرد

رنگ مناسب آشپزخانه - آشپزخانه سفید

سفید خودش یک دنیای متفاوت در طراحی دکوراسیون داخلی است. زیبا و منحصر به فرد و چشم نواز.

برخی طراحان انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی، مثل کریستوفر پیکاک به خاطر طراحی و ترویج آشپزخانه‌های تماما سفید، بسیار مشهور شده‌اند. این طراحی را اینطور خلاصه می‌کنیم: دیوارهای سفید، کابینت‌های سفید، سقف سفید، پیشخوان سفید، کف سفید و همه چیز سفید. اگر چیزی از قلم افتاد، بدانید آن‌هم سفید است.

آشپزخانه‌هایی که توسط پیکاک و همتایان اون طراحی شده‌اند، دارای سبک مدرن و اعیانی هستند. مثل خانه‌های تاجران بورس ثروتمند خیابان وال استریت. برای اینکه بیشتر متوجه منظورم بشوید باید بگویم که گران قیمت ترین آشپزخانه دنیا، به قیمت 300 میلیارد تومان، که در گرینویچ قرار دارد، تماما سفید است. حالا متوجه شدید چه سبک آشپزخانه‌هایی مد نظر است؟

اگر می‌خواهید آشپزخانه‌تان را از کف تا سقف سفید کنید، از طراحی های مدرن استفاده کنید. صندلی‌های سفید، ساعت دیواری سفید، و دیگر وسایل، همه و همه را سفید انتخاب کنید. و در آخر با یخچال و لامپ‌های آویز استیل، کار را تمام کنید.

استفاده از زرد ملایم برای آشپزخانه

رنگ مناسب آشپزخانه - زرد ملایم

بسیاری از صاحب‌خانه‌ها و طراحان دکوراسیون داخلی، متفق‌القول هستند که زرد ملایم یکی از بهترین گزینه‌ها برای رنگ مناسب آشپزخانه است. زرد ملایم هم خیلی صمیمی و گرم است و هم با تقریبا هرنوع کابینت چوبی، همخوانی دارد. زرد هم مثل سفید، حداکثر بازتاب نور را دارد. اگر خانه شما آفتاب گیر نیست یا فضایی پر نشاط ندارد، زرد یکی از بهترین گزینه‌های برای طراحی دکوراسیون داخلی است. و البته مثل سفید احساس یک فضای بیمارستانی تمیز و استریلیزه را ایجاد نمی‌کند!

زردهای گرم‌تر و پررنگ‌تر را با طرح های سیاه و تیره ترکیب کنید تا احساس یک آشپزخانه سنتی و کلاسیک را ایجاد کنید.

استفاده از رنگ‌های آبی برای آشپزخانه

رنگ مناسب آشپزخانه - آبی

در بیشتر مواقع آبی در لیست رنگ های مناسب برای آشپزخانه قرار نمی‌گیرد. همیشه تصور این بوده است که آبی، جلوی اشتها را می‌گیرد، و رنگی است که باعث افسردگی می‌شود. از همه این‌ها گذشته، آبی چه ربطی به غذا دارد؟

در مورد آبی باید بگویم که اگر با رنگ‌های مناسبی ترکیب شود، اگر به اندازه مناسبی استفاده شود، و اگر توناژ درستی به کار گرفته شود، یکی از بهترین و منحصر به فرد‌ترین آشپزخانه‌ها را خلق خواهد کرد. در صورت استفاده از آبی، کار ست کردن رنگ آشپزخانه و پذیرایی نیز برایتان آسان خواهد بود. آبی را دست کم نگیرید. با استفاده درست از آن، نظر همه را درباره آبی عوض کنید. عکس‌های زیر را ببینید:

رنگ مناسب آشپزخانه - آبی

در این تصویر از پایین آشپزخانه که آبی تیره است به سقف آشپزخانه که ابی روشن است، احساس حرکت و نور وجود دارد.

رنگ مناسب آشپزخانه - آبی

سفید و آبی، یکدیگر را خنثی می‌کنند.

رنگ مناسب آشپزخانه - آبی

ترکیب آبی با طرح های رنگ چوب، فضایی فوق العاده ایجاد می‌کند. این مورد یکی از ایده‌های دکوراسیون آشپزخانه‌های 2018 نیز به حساب می‌آید.

رنگ مناسب آشپزخانه - آبی

رنگ چوب و آبی نیز مکمل یکدیگر هستند و به آشپزخانه جلوه زیبایی می‌دهند.

امیدواریم از این ایده‌ها برای انتخاب رنگ آشپزخانه خود بهره برده باشید. در صورت داشتن هر گونه سوال و یا پیشنهاد، حتما آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات و نظرات شما عزیزان هستیم.

منبع: www.thespruce.com

به این مطلب امتساز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.8 / 5. تعداد امتیازات 34

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.