دکوراسیون اتاق خواب نوستالژیک فیلم “لیدی برد”

ظهور آن دسته از فیلم‌های هالیوودی که در آن زن جوانی درگیر یک سری روابط عاشقانه است، تاکنون بارها اتفاق افتاده است. اما آنچه فیلم “لیدی برد” را در سال گذشته ویژه ساخت، بیانی دقیق از روابط  و تجربیات نامحسوس مادر و دختری بود تا روابط دوستانه، که بر رشد شخصیت “لیدی برد” متکی بود. بازیگران این فیلم در مراسم اسکار یکشنبه‌ شب به اندازه زیادی توجه و تحسین را معطوف به خود کردند. اما آن چیزی که کمتر به آن توجه شده و ما می‌خواهیم در موردش صحبت کنیم، اتاق خواب نوستالژیک و تحسین‌برانگیز “لیدی برد” است. با ما همراه باشید.

اتاق خواب این نوجوان بخش جدایی‌ناپذیر از داستان می‌باشد. اتاق خواب در این فیلم هم محلی برای زندگی و هم جایی برای پناه گرفتن از دعواهای والدین است. طراح تولید فیلم “کریس جونز” در مورد این آپارتمان گفته است:

ما واقعاً می‌خواستیم نشان دهیم که “لیدی برد” دختری است که به همه چیز همان قدر اهمیت می‌دهد که به دردهایش اهمیت می‌دهد و تلاش می‌کند که آن‌ها را راست و ریست کند.

وبسایت apartmenttherapy مصاحبه‌ای با جونز در مورد همکاری‌اش با کارگردان و نویسنده این مجموعه و اینکه چطور تمامی این احساسات موجود در فیلم را در یک خانه واقعی در ون نیس کالیفرنیا به وجود آورده انجام داده که در ادامه به آن پرداخته‌ایم:

دکوراسیون اتاق لیدی برد

من جایی خوندم که گرتا گرویگ گفته بود که می‌خواد از فیلم لیدی برد به عنوان یک خاطره در آینده صحبت بشه. به نظر من خیلی از ما این تجربیات رو در دوران نوجوانی داشته‌ایم. مثلاً یه پوستر بزرگ روی دیوار، کتاب‌های توی قفسه و وسایل روی میز تحریر. اما شما چطور تونستید این نوستالژی‌ها رو از فیلم‌نامه لیدی برد خلق کنید؟ شما چه ارتباطی با این اشیاء برقرار کردید؟

هدف اصلی و مهم ما این بود که نشون بدیم فیلم “لیدی برد” در چه برهه زمانی اتفاق افتاده. فیلم در مورد اینه که چه اتفاقاتی واسه این دختر، چه در طول فیلم و چه در آینده، خواهد افتاد. ما به این اتاق خواب به این منظور نیاز داشتیم تا تغییرات سن “لیدی برد” رو از نوجوانی به جوانی نشون بدیم. ما دنبال مبلمانی دخترونه می‌گشتیم تا در طول بزرگ‌تر شدنش بتونه اونو نگه داره. میزی که در گوشه اتاق استفاده شده بود که یک میز کهنه سفید رنگ از دهه هشتاد تا نود بود.

در نهایت تخت خواب هم با نهایت جزئیات ایجاد شده بود و طوری بود که به نظر برسه در طول سال‌ها فرسوده شده. ما لوازم اصلی یک اتاق خواب رو در نظر گرفته بودیم و حالا روی آن‌ها از وسایل و ابزاری استفاده کردیم تا حال و هوای سن و سال نوجوانی تا جوانی رو القا کنه.

چرا از رنگ صورتی برای دیوارها استفاده کردید؟

من و گرتا در مورد رنگ‌ها صحبت کردیم و در نهایت تصمیم گرفتیم از نقاشی در ساکرامنتو بخواهیم تا کار نقاشی اتاق رو انجام بده. وقتی که نقاش به اتاقمون اومد در مورد رنگ صورتی و بنفش باهاش صحبت کردیم. اما بنفش یک رنگ سلطنتی بود ولی صورتی بیشتر به بازیگوشی می‌خورد و از اونجایی که شخصیت داستان ما یک آدم بازیگوش و قوی بود، ما رنگ صورتی رو انتخاب کردیم.

این رنگ همون چیزی بود که ما فکر می‌کردیم مناسبه یه دختره بچه باشه و این رنگ رو با رنگ موهاش توی فیلم ترکیب کردیم. این رنگ نسبت به سایر قسمت‌های خونه متفاوت بود. ما تست‌های زیادی با دوربین فیلم برداری روی رنگ صورتی انجام دادیم تا مطمئن شویم که انتخاب این رنگ درسته یا نه و البته خیلی زیاد هم با سایر قسمت‌های خونه تفاوت نداشته باشه یا به عبارت دیگه تافته جدا بافته نباشه.

دکوراسیون اتاق لیدی برد

چطوری فضای فیلم رو ساختید؟

وقتی شما روی یک فیلم با بودجه مثل “لیدی برد” کار می‌کنید نمیشه هر چیزی رو که می‌خواین فراهم باشه، و یکی از سختی‌هایی که با اون مواجه بودیم معطوف کردن ذهن مخاطب به داستان با وجود این همه وسایل و تصاویر چسبیده به دیوار بود. یکی از چیزهایی که واقعاً ارزان بود همین کاورهای کاغذی بود. ما تصمیم گرفتیم از کاور موزیک‌هایی انتخاب کنیم که در اون زمان ممکنه “لیدی برد” بهش علاقمند باشه؛ مثل بیکینی کیل و پیکیس. به نظر ما این کاورها در اون زمان خیلی جذاب بودند.

فضای اتاق رو به گونه‌ای ساختیم که انگار همیشه داره روی یه موضوعی کار انجام میده. در کنار هنر و موسیقی یکی دیگه از چیزهایی که به اتاق اضافه شده بود و اون بهش افتخار می‌کرد، پوستر “لیدی برد برای ریاست جمهوری” بود. ما این پوسترها رو با هم ترکیب کردیم و نمونه اولیه اش رو برای گرتا فرستادیم. یک سری جزئیات کوچک زیبایی نیز به فیلم اضافه شده بود؛ مثلاً از پرنده‌ها در طول فیلم استفاده کردیم اما نه اونقدر زیاد.

دکوراسیون اتاق لیدی برد

آشفتگی اتاق کاملا واقعی بود که این واقعاً ما رو یاد دوران نوجوانی می‌انداخت. این صحنه‌ها رو چطور ایجاد کردید؟

ما در این فیلم با اپریل ناپیر طراح لباس کار می‌کردیم، بنابراین ما از لباس‌هایی که اون واقعاً در فیلم می‌پوشید در کمدش استفاده کردیم. همانطور که در حال انجام این کار بودیم بعضی از لباس‌ها رو تو جارختی، بعضی‌ها رو تو کمد و چند تا رو هم آماده پوشیدن قرار دادیم. ما دریافتیم که چقدر خوبه که اون لباسهاش رو زیاد مرتب نمیکنه. دقیقا در یکی از صحنه‌ها مادرش وارد اتاق میشه و از اینکه لیدی برد زیاد مراقب وسایلش نیست ناراضیه.

اتاق در کل بسیار شلوغه و ما سعی کردیم این خصوصیت رو حفظ کنیم. لباس پوشیدن بخش بزرگی از فیلم بود و همون طور که مشاهده کردید، اتاق هم به همین صورت (شلوغ) طراحی شده بود. به همین خاطر شروع به زدن برچسب‌های در کل اتاق کردیم و از لامپ‌های آویز هم در هر جایی استفاده کردیم.

این همه وسیله رو از کجا آوردید؟

همه این مبلمان در واقع از دو تا خونه بزرگ درست پشت استودیوی فیلم برداری آورده شد. مبل‌ها ظاهر خوبی نداشتند که بخوایم کلا نگهشون داریم و برای همین آن‌ها رو کرایه کردیم. اما همه وسایل مصرفی که اتاق رو پر کرده بود درست روز قبل از فیلم برداری اولین صحنه، از فروشگاهی در پایین شهر لس انجلس به نام موسکاتلس خریداری شد. جالب اینجا بود که همه اون قلب‌ها، رزهای خشک شده، مارها و … تو این فروشگاه موجود بود. به طور خلاصه بهتون بگم که هر چیزی که شما توی اتاق مشاهده می‌کنید درست صبح روز فیلم بردای از این فروشگاه خریداری شد. بعدش نیاز به یه کار تیمی بود تا تمام این وسایل رو به دیوار اتاق بچسبونیم.

ما از کامپیوتر، تلفن، چراغ‌ها و مدل ساعت‌های مخصوص همون زمان استفاده کردیم. واقعاً برای من جالب بود که درست ۱۵ سال پیش هیچ کابل USB شارژ یا چیزهای که الان هست وجود نداشت!

دکوراسیون اتاق لیدی برد

در مورد سایر قسمت‌های خونه چطور؟ چطوی اتاق لیدی برد رو در حال و هوای دیگری نسبت به کل خونه طراحی کردید؟

کل خونه دقیقا نقطه مقابل اتاق‌خواب بود. اما نظر ما، درباره جایی که اون‌ها زندگی می‌کردند این بود که ماریون و همسرش عاشق این خونه هستند و مدت زیادیه که دارن داخلش زندگی میکنن. ما می‌خواستیم در این خونه احساس غم‌انگیز یا نفرت‌انگیزی وجود نداشته باشه. اونجا همیشه تمیز و شسته رفته بود، اما یه حس رو هم القا می‌کرد و اون احساس ناراحتی توی خونه بود.

لیدی برد هم در چنین شرایطی بزرگ شده بود و من واقعاً همه چیزهایی که اتاق و فضای زندگیش رو پر کرده بود دوست داشتم. خونه هم بیشتر جایی برای قرار دادن وسایل مورد نیاز زندگی بود.

دکوراسیون اتاق لیدی برد

به نظر می‌رسه که اتاق خواب‌ها همیشه نقش مهمی در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی بازی می‌کنند. شما چرا فکر کردید اتاق خواب میتونه داستانی برای گفتن داشته باشه؟

اتاق خواب منطقه خصوصی یک فرد است. خیلی مهمه که خصوصیات فردی یک نفر رو در اتاق خوابش نمایش بدهیم، چون جاییه که فرد مدت زیادی از زندگیش رو اونجا گذرونده. اتاق‌خواب تقریبا مثل روح آدمیزاد میمونه، شما تو اتاق‌خوابتون دراز می‌کشید و به سقف نگاه می‌کنید. اتاق‌خواب در حقیقت جاییه که به دنیاتون نگاه می‌کنید و تجربه‌اش می‌کنید. همچنین اتاق خواب محلی برای فرار از چیزهایی که شما از آن‌ها می‌ترسید. وقتی چنین اتفاقی می‌افته شما به اتاق خوابتون رفته و در رو پشت سرتون قفل می‌کنید.

شما اتاق‌خوابی که مورد علاقه نوجوان‌ها باشه دارید؟

شاید اتاق خواب فیریس بالر. من واقعاً به موسیقی علاقه داشتم، این واقعیتی بود که جان هوز از موسیقی به طور موثر در فیلم‌هایش استفاده کرد و فریس بالر پوسترهایی از گروه موریسی در اتاق خوابش داشت.

اجازه بدید یه خاطره جالب از گذشته بگم. اتاق خواب پسرونه بردی بانچ بسیار شبیه جایی بود که من در اونجا با برادرم بزرگ شدم. ما یه تخت دو نفره داشتیم و مدت زمان زیادی رو صرف ارتباط برقرار کردن و گفت و گو کردن می‌کردیم. با وجود اینکه کمی عجیب و غریب به نظر میرسه، ولی من هنوز هم می‌تونم اون اتاق خواب رو توی ذهنم تجسم کنم.

ما کمی در مورد تاثیر تفکرات گرتا بر روی اتاق‌خواب لیدی برد صحبت کردیم. آیا خاطرات بچگی شما یا دیگر عوامل فیلم تاثیری بر روی ساخت فیلم داشت؟

بله، تریسی اسپادوریکا طراح دکوراسیون فیلم بود که بخش کوچکی از تجربیات ملموس شخصی‌اش را مانند چسباندن روبانی که اصلاً هیچ ضرورتی برای وجودش نبود به فیلم اضافه کرد. زیرا که از روبان در اتاق خوابش استفاده کرده بود.

در پایان فیلم، وقتی لیدی برد از خونه بیرون میزنه، چیزی رو روی دیوار مینویسه. می‌تونید کمی در مورد این حرکت نمادینش صحبت کنید؟

اتفاقاً این صحنه در فیلم‌نامه نبود. اما وقتی که ما در مورد باقی گذاشتن اتاق برای صاحب خانه صحبت کردیم، گرتا و من در مورد اینکه چقدر طول میکشه تا  این وسایل کوچک از دیوار کنده بشه صحبت کردیم. بنابراین سعی کردیم این تغییر را ایجاد کنیم. در حقیقت این صحنه بدان معناست که او شخصیت جدیدی ایجاد می‌کند و در صحنه بعدی می‌بینیم که او شروع به استفاده از نام واقعی خود می‌کند. او پس از این تغییر، از نام واقعی خودش “کریستین” به جای لیدی برد استفاده می‌کنه.

نظر شما در مورد این اتاق خواب نوستالژیک در فیلم لیدی برد چیست؟

در مطالب بعدی توکامگ منتظر معرفی دکوراسیون اتاق‌ها و خانه‌های شخصیت‌های معروف و دکوراسیون‌های خاطره‌انگیز فیلم‌ها و سریال‌ها باشید.

برگرفته از: apartmenttherapy.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد امتیازات 4

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

omid
کار اصلی من نویسندگی نیست اما به دلیل علاقه ام به دکوراسیون داخلی منازل، مقالاتی رو در این زمینه‌ها ترجمه می‌کنم و بر اساس تجربه‌ای که تو این سال‌ها کسب کردم در اختیار مخاطب‌ها قرار میدم؛ به نویسندگی علاقمندم و هر زمانی که از لحاظ روحی شرایط مناسبی داشته باشم، سعی می‌کنم خودم رو با نوشتن مشغول کنم... ممنون که مطالبم رو میخونین!