اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست

طراحی دکوراسیون در زندگی امروزی اهمیت ویژه‌ای در بین افراد داشته و بسیاری از افراد هنگام تغییر دکوراسیون و یا طراحی دکوراسیون خانه خود، به دنبال مطالعه درباره انواع سبک‌های دکوراسیون می‌روند تا با آشنایی کامل با این سبک‌ها و با توجه به سلیقه و روحیات خود، بهترین و مناسب‌ترین سبک را برای منزل خود انتخاب کنند. در این بین سبک‌های امروزی نظیر مینیمال و یا مدرن، از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. در این پست از مجله دکوراسیون توکامگ، به معرفی ویژگی‌های اتاق خواب مینیمال پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

اتاق خواب مینیمال؛ اولین سؤالی که در ذهن پدید می‌آید مینیمال یعنی چه؟ برای اینکه مقاله امروز را به‌ راحتی مطالعه کرده و از مفاهیم آن استفاده ببرید نیاز است تا معنی مینیمال را برای شما ترجمه کرده و کمی در مورد آن و کاربردش در هنر و آرایه‌گری توضیحاتی ارائه کنیم.

همان طور که در مطلب دکوراسیون مینیمال چیست به طور کامل توضیح دادیم، کلمه مینیمال (minimal) واژه‌ای لاتین بوده و در لغت به معنی حداقل است. اصطلاح مینیمالیست نیز با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ها است. به همین منظور مینیمالیست ها به ساده بودن و ساده گرایی شهرت دارند. در هنر نیز مینیمالیسم یک سبک بوده و هنرمند طرح یا اثر خود را با ساده‌ترین و حداقلی‌ترین ویژگی‌ها و جزییات خلق می‌کند. پس می‌توان گفت ساده گرایی همان مینیمالیسم بوده و در صنعت دکوراسیون نیز به ساده‌تر کردن فضا و محیط و استفاده حداقلی از لوازم در هر بخش سبک مینیمال گفته می‌شود.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ

حالا که با معنی مینیمال آشنا شدید به سراغ آشنایی و اجرای ایده‌هایی برای اتاق خواب مینیمال می‌رویم.

سبک مینیمالیست که مختص دسته هنرهای مدرن بوده و در عصر جدید طرفداران بی‌شماری دارد، برای اتاق خواب به سبک مینیمال ویژگی‌هایی را در نظر گرفته و شرایط را لحاظ کرده است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

نه‌ تنها اتاق خواب مینیمال، بلکه یک فضای مینیمال برای جوان‌ها از جذابیت بیشتری برخوردار است تا افراد مسن و میان سال که در عصر سنتی زندگی کرده‌اند. چرا که این سبک قسمتی از محل فرار شلوغی‌ها و روزمرگی‌های امروزی بوده و علاوه بر آن مزیتی به نام سادگی و دسترسی آسان را با خود به همراه دارد. آرامش‌بخش بودن و عدم استفاده از لوازم غیرضروری، از دیگر ویژگی‌های آن است.

نقش ایستایی (سکون) سبک مینیمالیست در اتاق خوابی با این ویژگی به دیوارها مربوط می‌شود. آن هم با سفیدی خیره کننده و تمیزی یکدست و همیشگی اولین بخش از پازل اتاق خواب مینیمالیستی را فراهم می‌کند. حالا اگر به نظر شما این رنگ برای چنین اتاقی خیلی ساده به نظر می‌رسد می‌توانید با رنگ‌های خاکستری، بژ، قهوه‌ای مایل به زرد و رنگ‌های ملایم این چنینی انتخاب‌های بیشتری برای خود به وجود آورید. کالای خواب موجود در اتاق ( ملافه ، بالشت، تشک و حتی روتختی ) نیز تأثیر فوق‌العاده زیادی بر روی آرامش‌بخش بودن اتاق خواهد داشت حتی بیشتر از چیدمان دکوراتیو‌ها در اتاق!

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که برای رسیدن به یک اتاق خواب مینیمال نیازی نیست اقیانوس رنگ‌های اتاق خواب خود را به رنگ دانی سفید و خاکستری تبدیل کنید تا مثلاً ” مینیمالیست ” خوانده شوید. شما با  استفاده از الگوهایی که خواهیم گفت به راه‌حل‌های بی نظیری دست پیدا می‌کنید که از پایه و اساس نقش سادگی را در اتاق شما بازی می‌کنند. با این کار نه‌ تنها آرامش را به اتاق  راه داده‌اید بلکه به جای اینکه فقط به ظاهر بپردازید کیفیت را نیز میهمان اتاقتان کرده‌اید.

پیاده سازی سبک مینیمالیست در اتاق خواب وقتی به پنجره‌ها معطوف می‌شود نیازمند رعایت نکاتی ساده ولی پر کاربرد است؛ بسته به اینکه شما چه نوع انتخابی برای اتاق خود انجام داده‌اید، اتاق لخت و ساده یا یک محیط منحصر به فرد ولی منظم، نور ورودی به اتاق اهمیت خاصی پیدا می‌کند. مثلاً برای اتاق ساده‌ای که وسایل کمی در آن قرار دارد نور ورودی را می‌توانید با پرده‌ها و حتی پوشش‌های شیشه‌ای تنظیم نمایید. در طول روز که کمتر اتاق خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد اتاق‌خواب میهمانی به نام نور خورشید را مهمان نوازی می‌کند. اما در شب کمی فرق می‌کند. تابش آویزهای برنجی و برنزی از سقف و نورهای مهتابی سرد از دیوارها فقط با لحاف‌های کلفت و ضخیم مرتب روی تخت گرما بخش شب‌هایتان خواهد بود. نور شب را با لامپ‌های تخت سقفی قابل تنظیم فراهم کنید تا هنگام نیاز تعدادی را خاموش کرده و یا بر تعداد آن‌ها بی افزایید.

با وجود اینکه تمام ترتیبات رنگ و نور را در اتاق رعایت کرده‌اید و سادگی را در این زمینه به حداکثر رسانده‌اید ولی بازهم دلیلی وجود ندارد که از ادامه فرایند مینیمال سازی اتاق دست بکشید. برای ایجاد یک گام بعدی به سراغ مبلمان اتاق‌خواب بروید. خرید یک  میز کنار تختی یا همان پاتختی سرویس خواب ساده و قدیمی، تهیه یک گنجه قدیمی روستایی و زیبا، صندلی‌های آنتیک و سنتی و حتی کتابخانه‌های قدیمی دیواری نیز می‌توانید تکمیل‌کننده فرایند ساده گرایی اتاق باشد. اشتباه تصور نشود که چگونه در حال ساده‌سازی هستیم ولی لوازم این چنین باید برای اتاق تهیه کنیم ؟ این لوازم دقیقاً مکمل‌های یک اتاق ساده مینیمال است تا لختی بیش از حد اتاق توی ذوق نزند.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ

با این لوازم شما  اتاق شخصی‌سازی شده خود را با کسری از بودجه در نظر گرفته‌ شده برای تغییرات به دست آورده‌اید.

خیلی از افراد پس از تغییر دکوراسیون اتاق خواب خود به اتاقی مینیمال به صورت کامل با آن ارتباط برقرار نکرده و از آن راضی نیستند. برای اینکه سریع‌تر با اتاق خو بگیرید از دیوار شاخص یا ایجاد یک گالری دیواری کمک بگیرید. به این ترتیب به راحتی می‌توانید آرام‌آرام به سمت مینیمالیست شدن پیش بروید. در کنار همه این‌ها چه بخواهید قبول کنید و چه نخواهید این سبک اتاق بیش‌تر از آنچه شما تصورش را هم بکنید برای شما ایجاد حس تسکین دهندگی خواهد داشت، درست زمانی که می‌خواهید به خواب بروید.

این اتاق‌ها در اتاق مزیتی دیگر نیز برای شما به همراه خواهید داشت؛ اینکه شما تا پیش از این با پیروی از یک سبک معمولی پیش رفته بودید ولی امروز این اجازه را خواهید داشت برای رسیدن به مینیمال ها به بررسی جنس پارچه‌ها، الگوها و نقش‌ها و همین‌طور رنگ‌ها بپردازید و از تک بعدی بودن خارج شوید. برای مثال آیا انتخاب یک فرش که از پوست گوسفند و تاروپودهای پشمین آن ساخته شده برای شما هیجان انگیز، متفاوت و خاص نیست؟

قبل از اینکه به همین سادگی از کنار فرش‌ها بگذریم اجازه دهید کمی در مورد کف‌پوش یک اتاق خواب مینیمال صحبت کنیم. در اینجا گزینه‌هایی برای پیشنهاد به شما وجود دارند که آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

چوب‌های جنگلی بادوام که فرسایش کمی دارند بهترین انتخاب برای اتاق‌خواب مینیمال شما هستند. هر چند امروزه کاربرد چوب به دلیل آسیب رسیدن به جنگل‌ها و محیط زیست به شدت کاهش یافته و منطقی به نظر نمی‌رسد، اما چوب فرش‌ها و کف‌پوش‌های مشابه به خوبی می‌توانند جایگزین این مورد شوند. پیشنهاد دیگر کف‌پوش‌های سرامیکی روشن و سفید هستند که با ایجاد هماهنگی بین سایر اجزا اتاق روشنی خاصی به اتاق بخشیده و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. استفاده از قالی‌های ایرانی و به خصوص گلیم‌ها که رنگ‌بندی فوق‌العاده زیبا و دل‌نشینی دارند علاوه بر تکمیل کف اتاق خواب به سبک مینیمال شما رابطه مدرنیته و سنت را نیز به وجود آورده و ترکیبی رؤیایی با یکدیگر می‌سازند.

هنگامی که به سمت طراحی دکوراسیون مدرن حرکت می‌کنید آرام‌آرام چوب از دایره لوازم به کار رفته در محیط کنار می‌رود. اما در مینمالیسم با کنار هم قرار دادن این دو با یکدیگر گرما بخش فضای سرد مدرنیته خواهید بود، از طرفی حس لوکس بودن و منظره‌ای طبیعی را برای بیننده به ارمغان آورده‌اید.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ

دیوارهای سفید این اتاق‌ها نیازمند تکمیل کردن خود با یکی از لوازم اتاق هستند، مهم نیست بالشت باشد یا کمد، فرش باشد یا وسیله‌ای آویزان از سقف، مهم ایجاد یک رابطه همگون در فضاست.

یکی از سناریوهای جذاب در دکوراسیون اتاق خواب مینمیال استفاده از رنگ‌های طبیعی است. وقتی شما از گیاهان در اتاق استفاده می‌کنید اجباراً رنگ سبز را که همخوانی کاملی با فضا ندارد را به اتاق تحمیل کرده‌اید. اما با کمی دقت متوجه خواهید شد که این اجبار باعث شده گوشه‌های اتاق شما زیباتر از گذشته به نظر بیایند و حس طراوت و تازگی بیشتری به اتاق‌خواب شما ببخشند و از طرفی رنگ‌بندی اتاق را به تکامل برسانند.

در این بین افرادی نیز وجود دارند که به هیچ وجه حاضر به تسلیم در برابر سبک مینیمالیست نبوده و نخواهند بود و با تمام قوا سعی می‌کنند رنگ‌های مورد علاقه خود را در اتاق به کار ببندند، حتی اگر با این سبک سازگار نباشد. برای اینکه این افراد نیز هر دو بخش را یکجا داشته باشند باید توجه کنند که استفاده از دو رنگ در اتاق خوابی مینیمال این سبک را به بلوغ می‌رساند و اگر سعی دارند از رنگ‌های بیشتری استفاده کنند بهتر است تا حد امکان از طیف‌های روشن و تون‌های ملایم کمک بگیرند؛ چرا که تجربه ثابت کرده است رنگ‌های روشن بهتر از رنگ‌های تیره برای این فضا جواب می‌دهد.

اکنون با گام‌های زیر شروع به ساخت یک اتاق خواب به سبک مینیمال خواهیم کرد.

توجه کنید یک اتاق‌خواب مینیمال لزوماً یک اتاق سرد،گنگ و بی روح نیست.
توجه کنید یک اتاق‌خواب مینیمال لزوماً یک اتاق سرد،گنگ و بی روح نیست.

شروع : از بین بردن شلختگی و به هم ریختگی‌ها

وقت آن رسیده که اتاق را از شر لوازم اضافی، آشغال‌ها و به درد نخورها و بلااستفاده‌ها خلاص کنید. برای اینکه این کار را به خوبی پایان دهید ابتدای کار کمی وقت صرف کنید و سراسر اتاق را بررسی کنید و برای اجسام کوچک سبدی تهیه کرده و لوازم مازاد را آن‌هایی که زیر دست و پا هستند را جمع‌آوری کنید. بعد نوبت به لوازم بزرگ‌تر اضافی است که با کمک دیگران باید آن‌ها را خارج سازید. مهم نیست چه چیزهایی را خارج می‌کنید، اما باید پس از این کار واقعاً این حس در شما به وجود بیایید که ” لوازم خارج شده فقط فضا را اشغال کرده بودند چقدر خوب شد که آن‌ها بیرون برده شدند. ” با این کار می‌توانید پاسخی به سوال چگونه شلخته نباشیم نیز داده باشید.

توجه کنید یک اتاق‌خواب مینیمال لزوماً یک اتاق سرد،گنگ و بی روح نیست.

دقت کنید که مینیمالیسم نمی‌خواهد شما را از داشتن یک اتاق با کمدی بزرگ یا قفسه‌ای پر از لوازم رنگی محروم سازد؛ بلکه این سبک سعی می‌کند نحوه چیدمان را اصلاح کرده و در مرحله بعدی روش‌های ساده‌سازی را برای شما بیان کند. اصطلاحی که در این سبک مرسوم هست این است که ویرایش تا جایی که نیاز به تخریب نباشد انجام می‌شود. به همین دلیل انتظار نمی‌رود که شما همه وسایل را از اتاق خارج کنید و تغییرات عجیب در آنجا پدید بیاوردید. در عوض شما با رعایت اصول مینیمالیستی آرامش را به اتاق خواب تزریق کرده‌اید؛ آرامش دل‌چسب برای استراحت پس از یک روز پر تنش و شاید خسته کننده.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ

انتخاب تخت خواب مناسب اتاق خواب مینیمال

مهم‌ترین وسیله در هر اتاق خوابی، تخت خواب است و در طراحی اتاق خواب به سبک مینیمال نیز این وسیله مستثنی نخواهد بود. تخت خواب انتخابی شما چگونه باید باشد؟ برای اتاق‌خواب مینیمال انتخاب یک تخت خواب که حاشیه نداشته و کاملاً مسطح باشد بسیار پسندیده و اصولی خواهد بود. با این انتخاب شما نقطه کانونی اتاق را به سمت تخت چرخانده‌اید و توجه به آن در اولویت قرار گرفته است. اگر تخت مورد استفاده شما چنین ویژگی ندارد، لااقل فضای کناری تخت را بپوشانید تا یکدست و هم‌سطح شود و برآمدگی‌ها و برجستگی‌ها را از بین ببرید ( بپوشانید ). چیزی که در ذهن مینیمالیست‌ها می‌گذرد فلزی یا چوبی بودن تخت نیست؛ بلکه  وقتی در اتاق شروع به چرخیدن می‌کنید هیچ ناهمواری نباید روی تخت دیده نشود. به همین دلیل مدل‌های سرویس خواب مدرن برای این کار مناسب‌تر هستند.

پس انتخاب فریم یا قاب تخت نوبت به رنگ آن می‌رسد. وقتی به سراغ تخت خواب می‌روید اولین چیزی که شما را به سمت خود می‌کشد رنگ آن است. بهترین ترفند نیز برای عالی دیده شدن تخت خواب مینیمال استفاده از رنگ‌های طبیعی و ملایم است. رنگ‌هایی هم چون خاکستری ملایم، سفید شیری، زرد کمرنگ و هر رنگی که پایه روشن و متمایل به سفید دارد. دلیل انتخاب این رنگ‌ها نیز کاملاً واضح است. چرا که این رنگ‌ها پس زمینه ایده آلی برای یک اتاق‌خواب مینیمال را به وجود می‌آورند. دوباره تأکید می‌کنیم که هر چه تاکنون برای ایده‌های دکوراسیون خود داشته‌اید را می‌توانید در مینمالیست هم تکرار کنید و قرار نیست شما همه چیز را از نو بسازید.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ
تنها شرط رنگی در اتاق‌خواب مینیمال استفاده از رنگ‌های خنثی است

 

از رنگ‌های طبیعی استفاده کنید

از آنجا که ملافه‌ها ارزان‌ترین ملزومات تخت خواب هستند با بازی کردن با رنگ آن‌ها و همین‌طور نقش‌های متنوعی که می‌توانند اختیار کنند، تحت تأثیر قرار دادن اتاق کار دشواری نخواهد بود. اما در زمینه اتاق‌خواب مینیمال کار کمی پیچیده‌تر است. در این نوع اتاق‌های به خصوص که قواعد خاصی بر آن‌ها حاکم است، باید با مهره‌های موجود و قوانین بازی کار را ادامه داد. تنها شرط رنگی در اتاق‌خواب مینیمال استفاده از رنگ‌های خنثی است.

شاید پیش خود فکر کنید که این کار چه سودی خواهد داشت، در نظر گرفتن این موضوع که نیازی به صرف هزینه‌های بسیار برای تغییر محیط به سبک مینیمال نیست در جایی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم این الگو و روش به وجود آمده تا هزینه‌ها را کم کند و با ساده‌سازی از ریخت و پاش و پرداخت هزینه‌های گزاف جلوگیری شود.

از نورهای طبیعی استفاده کنید

در اتاق خویی مینیمال نور مناسب می‌تواند به زیباتر جلوه کردن لوازم جانبی کمک فراوانی کند. با مبلمان موجود در اتاق رابطه برقرار کرده و فضایی بازتر را به نمایش دربیاورد. نورهای طبیعی که از ورودی‌های اتاق وارد می‌شوند انعکاس‌ها را به وجود آورده و سبب روشنایی بیشتر خواهند شد و در نتیجه نیازی به روشنایی‌های تصنعی در طول روز نیست، از طرفی اگر تابش‌ها بیش از حد باشند به کمک پرده‌ها می‌توانید میزان نور مورد نیاز برای فضای اتاق را تنظیم کرده تا به حد استاندارد خود دست یابید. این روش‌های ساده در نور پردازی باعث مدرن‌تر، دل‌بازتر و تازه‌تر بودن اتاق خواب شما خواهد شد. توجه کنید که استفاده از نور طبیعی در این سبک، یکی از مهم‌ترین ویژگی های دکوراسیون مینیمال به شمار می‌رود.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ
در اتاق خویی مینیمال نور مناسب می‌تواند به زیباتر جلوه کردن لوازم جانبی کمک فراوانی کند

تابلوهای دیواری؛ کم ولی پربار

برای اتاق خواب مینیمال که دیوارها اهمیت بسیاری دارند، استفاده از تابلوها تا حد امکان، پیشنهاد نمی‌شود. مگر یک تابلو آن هم هنری و غنی از ذائقه‌های مدرنیته. دلیل این موضوع در زیبایی‌شناسی به سبک مینیمالیست است. ساده گراها که از نامشان مشخص است به دنبال رسیدن به حداکثر سادگی در عین استفاده از حداقل لوازم هستند، پس زیادی یا شلوغی را نمی‌پسندند. از منظر دیگر خالی بودن دیوار، یکی از نمادهای مینیمالیستی بودن فضا است؛ حتی اگر تابلوهای استفاده شده بر روی دیوار ساده و مدرن بوده باشند.

سرسبزی اتاق را فراموش نکنید

یک گلدان یا گیاه زیبا در اتاق مدرن و مینیمالیستی، حس تازگی و طراوت و همین‌طور شادابی را به ارمغان خواهد آورد. در کنار این موارد اینکه پالت رنگی اتاق مدرن شما از رنگ‌های متنوع پرشده و مهم‌تر اینکه رنگ‌ها همگی طبیعی و زنده هستند باعث می‌شوند تا شما به بهترین نحو ممکن به سمت اتاق مدرن مورد نظر خود حرکت کرده باشید. گلدان‌های سفید یا حتی شیشه‌ای بهترین انتخاب‌ها برای این کار هستند و نکته دیگر این که گل‌های به کار رفته در آن‌ها را طوری انتخاب شوند که نیاز به مراقبت‌های شدید و پیاپی نداشته باشند.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ
سرسبزی اتاق را در سبک مینیمال فراموش نکنید

 

لباس‌ها و جالباسی‌ها را مخفی کنید

در یک پروژه مینیمالیستی مفیدترین چیزی که می‌توانید در اتاق خواب رعایت کنید این است که مجموعه لباس‌هایتان را از معرض دید خارج کنید و دیگر اینکه کمد لباس‌ها و یا قفسه‌های مربوط به آن را به صورت مخفی در اتاق به کار بگیرید. آویزان کردن لباس‌ها در اتاق یا فضای قابل رؤیت را کاملاً از ذهن خود خارج کنید و از کشوهای تخت استفاده کنید. محل دیگر برای نگه‌داری لوازم مازاد در قفس‌های زیر تخت خواب است که باعث صرفه جویی در مکان‌های  مورد استفاده در اتاق می‌شود.

یک قفسه تکی برای دکوراتیوها و لوازم اختصاصی

حداکثر طبقات یا طاقچه‌های به کار رفته در اتاق خواب مینیمال را می‌توانید در یک قفسه شخصی یا میز خاطره خلاصه کنید. این محل برای قرار دادن تصاویر، قاب‌ها یا حتی لوازم مورد علاقه شما در اتاق کافی است و در صورتی که نمی‌توانید از وسایلتان دل بکنید، آن‌ها را در کمد یا انبار نگه‌داری کنید. به خاطر داشته باشید که همواره برای به دست آوردن چیزی باید قید بعضی از چیزها را بزنید.

اگر هنوز هم با توجه به کارهای صورت گرفته اتاق را جمع و جور و ساده نمی‌بینید، علت را در تخت خواب باید جستجو کنید. تخت‌ها اگر زیادی بزرگ یا زیادی خاص باشند به شدت روی اتاق تأثیر منفی می‌گذارند، اما تخت‌های با قالب قدیمی و فلزی، با طرح‌های ساده خود کار را بسیار هموار می‌کنند. تخت‌های پایه فلزی قدیمی را به یاد بیاورید؛ فوق‌العاده ساده و چشم‌گیر. درست زمانی که فکر می‌کردید از مد افتاده باشند وارد دنیای مینیمالیست‌ها شده و جانی دوباره گرفته‌اند. شاید پیدا کردن این موارد کار سختی به نظر بیاید اما جوینده یابنده است.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ

پنجره‌های بزرگ و شیشه‌ای در دکوراسیون مینیمال

این نوع اتاق‌ها که رو به حیاط یا فضای سبز یا یک محیط زیبا هستند در مناطق شهری یا کاشانه‌ای به‌ندرت دیده می‌شوند؛ از همین رو این مورد را برای کسانی که امکان ایجاد آن را دارند مطرح می‌نماییم. اتاق‌هایی با پنجره‌ای بزرگ و تمام قد که در اتاق جای گرفته همه موارد زیباسازی اتاق مینیمال را یکجا برای شما به همراه می‌آورد، نور، سادگی، رنگ‌های طبیعی و … . بعلاوه ایجاد یک فضای زیبا در اتاق آن را کاملاً آرامش‌بخش و دلپذیر کرده درست همان چیزی که مبدعین مینیمالیست به دنبال آن بوده‌اند.

انتخاب صحیح تشک

در فرآیند انتخاب تشک در این سبک، قوانین حول و حیطه راحتی ، سبکی ، سادگی می‌چرخند و محدودیت‌ها از میان برداشته می‌شوند. استفاده از تشک‌های سفید و با اندازه استاندارد، باعث می‌شوند شما در محل قرار گیری تخت خواب خود با مشکلی مواجه نشوید. توصیه‌ها برای ارتفاع و وزن تخت خواب نیز به همین صورت است. پس همه چیز را برای راحتی خود تعیین و تنظیم نمایید.

از موارد جالبی که در مینیمالیستی ها دیده می‌شود استفاده از دوخت و دوز های دستی برای از بین بردن خطوط بی نهایت سادگی است. این موارد با استفاده از تشک‌ها و بالشت‌های قدیمی و دست‌دوز هموار شده و غرایز طبیعی و سنتی شما را نیز زنده نگه می‌دارد. اما رعایت رنگ و طرح در استفاده از دست‌دوز ها هنوز بر جای خود استوار بوده و مورد تأکید ما نیز هست.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ

انتخاب مبلمان مینیمالی برای اتاق

منظور از مبلمان در اتاق خواب چیدن مبل و میز در فضای اتاق نیست؛ بلکه استفاده از پوف‌ها و پاتختی‌هایی است که امروز همراه سرویس خواب و حتی جهیزیه‌های نو عروسان به وفور یافت می‌شود. با توجه به شعار اتاق خواب مینیمال یعنی هر چی کمتر بهتر، این لوازم در وهله اول نبودشان به بودنشان ارجحیت داشته و نیازی به وجود آن‌ها در اتاق نیست. اما در صورتی که  می‌خواهید حتماً از آن‌ها استفاده کنید، بهترین راه قرار دادن این لوازم در موازات تخت و یا پایه تخت خواب است تا اینکه اتاق را دچار ناهمگونی و به هم ریختگی نکند.

شب تاب ها، آری یا نه ؟

شاید برای شمایی که تا به امروز از اتاق خواب‌های معمول استفاده کرده‌اید و حالا قصد مهاجرت به سبک مینیمالیست را دارید، سؤال پیش آمده باشد که چه بلایی بر سر شب تاب ها یا آباژور و یا نور دهنده‌های رومیزی می‌آید؟ باید پاسخ این سؤال را در سادگی بیشتر، بیابید. اگر از این لوازم استفاده می‌کنید بهتر است از نوع مدرن یا دیواری آن استفاده کنید و در صورتی که از طرح‌های شلوغ کمک گرفته‌اید آن‌ها را از این اتاق خارج سازید. بعضی از این تخت خوب‌ها خود مجهز به نور پردازهای متحرک بوده و نیازی به اضافه کردن آن‌ها به فضای اتاق نیست اما اگر نیاز بود آن‌ها را پس از استفاده از دید خارج سازید.

در مواردی نیز این امکان برای شما وجود دارد که با استفاده از لوازم قدیمی مانند نور پرداز های قدیمی و خاک خورده جان دوباره­ای به سقف یا دیوارهای سرد اتاق ببخشید. نورهای سرد اتاق با برنزها و طلایی­‌های لوستر برخورد کرده و رقص نورهای جذابی پدید می‌آورند. از طرفی استفاده از شمع‌ها و شمعدانی‌های شیشه‌ای بر روی مکان‌هایی که امکان قرار گیری این لوازم وجود دارد باعث می‌شود تا شما در ایجاد یک فضای رومانتیک در خانه بسیار آزادانه رفتار کنید. انتهای بخش نورپردازی شبانه اتاق را با توصیه بر حذف لوازم اضافی به پایان می رسانیم.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ

قرار دادن تلویزیون در اتاق ؟!

یکی از پیچیده‌ترین انتخاب‌ها استفاده از تلویزیون در اتاق خواب است. این که شما تصمیم بگیرید تلوزیون در اتاق قرار بگیرد یا نه تنها مشکل نیست. مشکل در وجود فضای کافی روی دیوار یا اتاق نیست. مشکل در محل قرار گیری میز تلویزیون و همینطور نحوه استقرار است. مشکلات جدیدتر در جایی به وجود می‌آیند که بدانیم قرار است در یک اتاق خواب مینیمال تلویزیون را مستقر کنیم، اتاقی که باید از لوازم اضافی و بدون کاربرد عاری شود. راه‌کار اصلی این انتخاب سلیقه شخصی است، اما تاکید و تصمیم ما با توجه به ساختار سبک مینیمال عدم وجود تلویزیون در اتاق است. به همین منظور توصیه می‌کنیم با حذف تابلو و سایر لوازم اتاق جا را برای قرار گرفتن در اتاق خواب مینیمال خود باز کنید. این امر باعث می شود حضور تلوزیون در اتاق کمتر حس شده و دیگر مبنای اصلی مینیمالیست زیر سوال نرود.

اتاق خواب مینیمال و ویژگی های دکوراسیون و چیدمان مینیمالیست | توکامگ
زیبایی در سادگی است…

 

موارد بسیاری در بیرون بردن از اتاق برای ساخت یک اتاق خواب مینیمال مطرح شد. از سقف گرفته تا دیوارها و کف‌پوش. همه این موارد به نکته‌ای ظریف اشاره کرده‌اند و آن هم سادگی است. پس از این همه گفتار به سخن ” زیبایی در سادگی است ” رسیدیم و این گونه است که مینیمال ها با الگو قرار دادن آن زندگی راحت‌تر و آرامش‌بخش‌تری را در کنار کاستن از هزینه‌ها و حواشی برای خود ساخته‌اند. سخن پایانی ما نیز برای شما به همین موضوع اشاره می‌کند که چه از روش‌هایی که ما برای شما مطرح کردیم و چه کارهایی که خودتان در ذهن می‌پرورانید استفاده کنید هر دو به سمت و سوی مینیمالیست شدن حرکت خواهد کرد و این برای دنیای مدرن و پر از شلوغی‌ها مناسب‌تر از سایر گزینه‌ها خواهد بود. در صورتی که شما نیز پیشنهاداتی در زمینه ساده‌سازی اتاق به منظور دست‌یابی به اتاق خواب مینیمال دارید، پیام‌های خود را در قالب کامنت در بخش نظرات با ما و خوانندگان توکامگ در میان بگذارید. ما مثل همیشه منتظر خواندن نظرات شما عزیزان هستیم.

برگرفته از: impressiveinteriordesign

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.1 / 5. تعداد امتیازات 9

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...