تزیین اتاق خواب و نکات مهم در دکوراسیون و چیدمان آن

تزیین اتاق خواب

اتاق خواب یکی از اتاق‌های خانه است که شاید چون مانند سایر اتاق‌ها در معرض دید میهمان‌ها نباشد، توجه زیادی به تزیین آن نشود. اما هر شخصی مدت زمان زیادی از زندگی خود را در این اتاق می‌گذارند و به همین دلیل نیز بایستی به چیدمان، دکوراسیون و تزئین آن نیز توجه ویژه‌ای داشت. در این مطلب از توکامگ سعی کرده‌ایم که نکاتی را در رابطه با تزیین اتاق خواب بیان کنیم. با ما همراه باشید.

در هر منزلی اتاق خواب از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که اتاق خواب برای هر فردی بهترین مکان برای استراحت و آرامش محسوب می‌شود. به احتمال زیاد شما هم مثل شمار زیادی از افراد بیشترین نیازتان بعد از یک روز سخت و پرمشغله‌ کاری یک جای امن و دنج است تا بتوانید در آن خود را از خستگی‌های روزمره رها کرده و برای یک روز جدید و پرمشغله‌ی دیگر آماده شوید. بنابراین دقت در دکورسیون، قوانین چیدمان منزل و البته تزیین اتاق خواب بسیار مهم است. چرا که در صورت ایده آل بودن طراحی آن، می‌توانید فضایی آرامش بخش و مناسب با روحیه‌ خودتان را برای خود ایجاد کنید.

با این حال می‌بینیم که برخی از افراد تزیین اتاق خواب را مهم‌تر از تزیین سایر اتاق‌ها و فضای بیرونی منزل نمی‌دانند و چندان توجهی به این مساله نمی‌کنند، شاید به این دلیل که مهمان‌ها کمتر از اتاق‌ها دیدن میکنند، اما نکته اینجاست که ما حدود یک سوم از عمرمان را در اتاق خواب‌هایمان سپری می‌کنیم و تزیین مناسب برای اتاق خوابمان تاثیر به سزایی در بهتر کردن روحیه ما دارد. تزیین اتاق خواب با وسایل ساده چندان کار سختی نیست، اما تزیین یک اتاق خواب شیک و در عین حال راحت و کاربردی کار آسانی نیست و عوامل زیادی در نتیجه بخش بودن آن موثرند. مانند رنگ و طرح دیوار‌ها، کاغذ دیواری، پرده‌ها، فرش و یا قالیچه‌ها و همچنین رنگ و چیدمان وسایل و غیره.

تزیین اتاق خواب

تزیین اتاق‌ خواب های کوچک

یکی از مشکل‌ترین کا‌رها در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی تزیین اتاق خواب‌های کوچک است. چه بسا که تزیین مناسب این گونه از اتاق‌ها باعث می‌شود که اندازه آن‌ها از آنچه که واقعا هستند بزرگ‌تر به نظر برسند. شما باید در انتخاب جزیی‌ترین وسایل و لوازم برای دکوراسیون و تزیین اتاق خواب خود دقت کافی را داشته باشید تا با حفظ محیطی دلچسب و خوشایند، همه لوازم مورد نیازتان را در اتاقی با فضای محدود جا دهید. در اینجا ما سعی داریم نکاتی را برای تزیین اتاق خواب کوچک برایتان خاطر نشان شویم که در کنار مفید بودن به صرفه و کارآمد باشند.

برای شروع این نکته را در نظر بگیرید: تختتان را مقابل پنجره قرار دهید. چرا که در اتاق‌های کوچک فضای دیوار‌ها بسیار با ارزش هستند و بهتر است که با وسیله ای اشغال نشوند. دیگر اینکه از رنگ‌های روشن و در عین حال پررنگ استفاده کنید که اثر بخشی فضای این گونه اتاق ها را بالاتر می‌برند. این درست است که رنگ سفید اتاق را بزرگ‌تر نشان میدهد اما توجه داشته باشید که لازم نیست اتاقتان را تماما به رنگ روشن در بیاورید؛ چون اتاق خواب در اصل باید فضایی آرامش بخش برای استراحت  هم باشد، پس بهتر است برای رنگ اتاق خواب ترکیبی از رنگ های تیره و روشن را داشته باشید. میز تحریر خود را در یکی از گوشه‌های اتاقتان قرار دهید و درحد امکان تخت‌های کشودار را تهیه کنید تا بهترین استفاده را در نگه داری از وسایلتان داشته باشید. همچنین برای مدیریت در حفظ فضای موجود بهتر است که از صندلی های تاشو  استفاده کرد. آینه بزرگ‌تری را برای قرار دادن در اتاق های کوچک استفاده کنید که باعث منعکس شدن نور در فضا و بازتر جلوه دادن آن می‌شود.

تزیین اتاق خواب

تزیین اتاق خواب کودکان

جای تعجب نیست که بچه‌ها بیشتر وقتشان را در اتاق‌هایشان سپری می‌کنند. تزیین اتاق خواب کودک می‌تواند بازتابی از روحیه و شخصیت کودکانه آن‌ها باشد. وقتی صحبت از تزیین اتاق خواب کودکان می‌شود اولین چیزی که به ذهن می‌رسد محیطی رنگارنگ و پز از نشاط کودکانه است. موضوع مهم در اینجا ایجاد فضایی است که با روحیه بچه ها سازگار باشد و در آن‌ها حس آرامش و شادی را یه وجود آورد. صرف نظر از جنسیت کودک و دقت زیاد و یا وسواس به خرج دادن در انتخاب رنگ‌های دخترانه یا پسرانه برای رنگ آمیزی اتاق با ایده‌های خلاقانه و ساده می‌توان اتاق خواب آن‌ها را به فضایی تخیلی و رویایی تبدیل کرد. به عنوان مثال برای طراحی سقف اتاق خواب کودک، نقاشی کردن تصاویری از ماه و خورشید و ستارگان با استفاده از رنگ های مخصوص شب رنگ ایده‌ی جالبی است. این کار باعث می‌شود در هنگام شب و زمانی که چراغ ها خاموش می‌شوند کودکتان احساس هیجان و خوشحالی کند. نقاشی کردن منظره یک شهر یا جنگل بر روی دیوار‌ها و یا استفاده از کاغذ دیواری هایی با طرح‌های کارتونی مورد علاقانه آن‌ها هم بسیار خلاقانه است.

مساله دیگر توجه به اندازه قفسه اسباب بازی هاست که بهتر است کم ارتفاع باشد تا برای کودکان قابل دسترسی باشد، در غیر این صورت فقظ جنبه تزیینی پیدا کرده و آنچنان کارآمد نیست. نکته دیگر این است که اکثر بچه‌ها عاشق جمع آوری کلکسیونی از وسایل‌ها ،عکس‌ها و یا حتی بعضی از نقاشی‌هایشان هستند و مایلند که آن‌ها را در معرض دید داشته باشند. بهتر است که فضایی از دیوار اتاقشان را برای چسباندن استیکر‌ها و یا نقاشی های مورد علاقشان اختصاص دهیم تا در اتاقشان احساس راحتی و صمیمیت کنند. قرار دادن نمودار رشد بر روی دیوار از جزییات تزیینی و بسیار جذاب است که به شما این امکان را می‌دهد تا شاهد بزرگ شدن فرزند دلبندتان باشید. دکوراسیون اتاق خواب با وسایل دور ریختنی نیز یکی از ایده هایی است که می‌توانید از آن در تزیین اتاق خواب کودک خود استفاده کنید.

تزیین اتاق خواب

تزیین اتاق خواب نوجوان

با توجه به اینکه نوجوانان روحیه حساسی دارند و تا حدودی مشکل پسندتر هستند، بهتر است برای تزیین اتاق خوابشان تا حد ممکن با آن‌ها مشورت کنید و طبق سلیقه آن‌ها عمل کنید. همچنین تزیین اتاق خواب یک نوجوان از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چه بسا که آن ها احساس امنیت و آرامش بیشتری در این مکان می‌کنند، جایی که بتوانند به دور از هیاهوی بیرون به آرامش خاطر برسند.

اتاق خواب نوجوانان نباید تنها فضایی آرام برای خواب شبانه باشد؛ بلکه می‌بایست فضایی را برایشان ایجاد کند که مناسب برای مطالعه و تفریح هم باشد. برخلاف بزرگترها که رنگ های سرد و خنثی را برای تزیین دیوارها ترجیح می‌دهند، نوجوانان بیشتر مایلند که از رنگ‌های گرم و شلوغ که انرژی آورند برای اتاق‌هایشان استفاده کنند. گاهی نوجوانان خواهان تزیینی خلاقانه و سرگرم کننده هستند که از نمونه‌های آن استفاده از صندلی‌های تابی، تخت خواب‌هایی با طرح های متفاوت و نصب تخته‌های وایت بورد بر روی دیوار است. یکی از نکات اصلی در تزیین اتاق نوجوانان قرار دادن میز تحریری است که آن‌ها به راحتی بتوانند به امور درسی و تکالیف خود برسند. در انتخاب رنگ دیوار‌ها و سقف دقت کنید. از رنگ‌های دخترانه و گرم برای اتاق دختر‌ها و بیشتر از رنگ های سرد و خنثی در اتاق پسران استفاده کنید. برای اتاق خواب نوجوان تزیین اتاق خواب با ریسه هم می تواند گزینه خوبی باشد.

تزیین اتاق خواب

برای تزیین اتاق خوابها لازم است که دقت و حوصله بیشتری به خرج دهید و عوامل مختلفی مثل  اندازه اتاق خواب، سن، جنسیت و مهم تر از همه علاقه افراد را در دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب در نظر بگیرید تا اتاق خوابی ایده آل، زیبا و دوست داشتنی داشته باشید. نکته دیگر اینکه اگر قصد دارید برای اتاق خواب خود مبل بخرید اما نمی‌دانید چه مبلی برای شما مناسب است، مطلب مبل مناسب اتاق خواب از مجله خبری توکامگ را مطالعه کنید.

نظر شما در مورد اتاق خواب و تزیین آن چیست؟ چه نکاتی را بایستی هنگام طراحی دکوراسیون اتاق خواب بایستی در نظر گرفت؟ نظرات خود را با ما و خوانندگان توکامگ در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد امتیازات 34

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?