اتاق پذیرایی شیک ایرانی با عناصر سنتی زیبای ایرانی

اتاق پذیرایی شیک ایرانی با عناصر سنتی زیبای ایرانی

شاید امروزه خیلی از افراد در بین انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی، به دنبال سبک‌های دکوراسیون مدرن و امروزی بوده و کمی از سبک زیبای ایرانی دور شده باشند. اما بایستی بگوییم که با استفاده از هنر ایرانی در دکوراسیون منزل، می‌توانیم دکوراسیون‌هایی بی‌نظیر طراحی کنیم که در این مطلب تعدادی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. با توکامگ و چند مدل اتاق پذیرایی شیک ایرانی همراه باشید.

دکوراسیون اتاق پذیرایی شیک ایرانی

معماری امروزی خانه‌های ما، چه آپارتمان و چه خانه‌های ویلایی، تفاوت چندانی با خانه‌های دیگر در سراسر جهان ندارد. به عبارتی، ما در یک دهکده جهانی زندگی می‌کنیم و بر خلاف تفاوت فرهنگ و ملیت و با وجود مسافت‌های طولانی که میان ملل مختلف وجود دارد، سبک زندگی تقریبا یکسانی بر بخش عظیمی از ساکنان این دهکده جهانی مسلط شده است. ما ایرانی‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستیم و با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی فوری به اطلاعات، بیشتر و بیشتر با جهان اطراف خود هماهنگ و یکرنگ شده‌ایم. این هماهنگی و یکسانی، خود را به خصوص در شکل ظاهری زندگی‌های‌مان نشان می‌دهد. مثلا طرز لباس پوشیدن، آرایش و دکوراسیون خانه‌های ما ایرانیان، تقریبا تفاوت چندانی با سبک زندگی مردمان اروپا یا امریکا و یا شرق آسیا ندارد. صرف نظر از مثبت یا منفی بودن این مساله، برخی از ما به دنبال حفظ هویت ایرانی خود هستیم و در عین حال می‌خواهیم به روز و مدرن باشیم. این مساله می‌تواند خود را در نحوه چیدمان و دکوراسیون منزل نیز نشان دهد. اتاق پذیرایی یا همان اتاق نشیمن یکی از عناصر مهم هر خانه‌ای است. با توجه به اینکه خانه‌های ما از نظر معماری چندان ایرانی نیست، پس برای داشتن یک اتاق پذیرایی شیک ایرانی باید تنها از عناصر چیدمان و دکوراسیون کمک گرفت.

همانطور که گفتیم، خانه‌های ما از نظر معماری، چندان روح ایرانی ندارد. یکی از بهترین مکان‌ها برای ایجاد ماهیت ایرانی در خانه، اتاق پذیرایی است. در این پست می‌خواهیم به کمک طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان، و اضافه کردن عناصری ایرانی، ایجاد یک اتاق پذیرایی شیک ایرانی را به شما نشان دهیم. با ما همراه باشید.

معرفی چند مدل اتاق پذیرایی شیک ایرانی

اتاق پذیرایی شیک ایرانی

عناصر ثابت یک اتاق پذیرایی ایرانی

فرش ایرانی

فرش ایرانی عضو ثابت یک اتاق پذیرایی شیک ایرانی هستند. وجود فرش ایرانی در خانه، احساس صمیمیت و در عین حال شکوه را در خانه می‌پراکند. فرش ایرانی، روحی ایرانی و سنتی دارد و در هر دکوراسیونی، چه مدرن و چه سنتی، و با هر رنگ و چیدمانی هماهنگی می‌شود.

می‌توانید فرش ایرانی را هم با مبلمان استیل و کلاسیک یا مبل راحتی استفاده کنید. می‌توانید آن را روی کفپوش یا موکت قرار دهید و می‌توانید به زوایای مختلف آن را در اتاق پذیرایی پهن کنید. در ادامه می‌توانید نمونه‌هایی از استفاده از فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی خانه‌های ایرانی را مشاهده کنید. اتاق‌هایی شیک که در آن‌ها از عناصر ایرانی برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده شده است.

اتاق پذیرایی شیک ایرانی - فرش ایرانی و مبل استیل
فرش ایرانی همراه با مبل کلاسیک
اتاق پذیرایی شیک ایرانی - فرش ایرانی و مبل راحتی
فرش ایرانی و مبل راحتی در یک دکوراسیون سنتی ایرانی
اتاق پذیرایی شیک ایرانی - فرش ایرانی گرد
فرش ایرانی گرد در یک اتاق پذیرایی دوست داشتنی

گلیم ایرانی

گلیم ایرانی نیز، مثل فرش ایرانی از عناصر زیبای دکوراسیون اتاق پذیرایی شیک ایرانی است. گلیم ایرانی کاربردهای زیاد و متنوعی در دکوراسیون داخلی دارد و می‌توان از آن استفاده‌های خلاقانه‌ای کرد. مثلا می‌توانید کف اتاق پذیرایی را به زیبایی با آن بیارایید. توجه کنید که با کمی خلاقیت، می‌توانید یک دکوراسیون مدرن ایرانی با قالیچه و گلیم ایرانی، همانند تصویر زیر، داشته باشید.

اتاق پذیرایی شیک ایرانی - گلیم ایرانی برای کف اتاق

یا اگر نمی‌خواهید از آن برای کف اتاق پذیرایی استفاده کنید، ممکن است بخواهید آن را به صورت تابلو از دیوار آویزان کنید که در این صورت نمایی بسیار سنتی و زیبا به اتاق پذیرایی شما می‌دهد. در تصویر زیر نمونه‌ای از این کاربرد و یک دکوراسیون ایرانی سنتی را مشاهده می‌کنید.

اتاق پذیرایی شیک ایرانی - تابلو گلیم ایرانی

یا می‌توانید از آن به عنوان روکش مبل استفاده کنید.

اتاق پذیرایی شیک ایرانی -گلیم ایرانی برای روکش مبل

و استفاده‌های خلاقانه دیگر.

تابلو فرش ایرانی

تابلو فرش ایرانی یکی دیگر از عناصری است که می‌تواند روح ایرانی را در فضای خانتان بپراکند. تابلو فرش‌های ایرانی تنوع بسیار زیادی دارند. از تابلوهای آیات قرآن و دعاهای معروف گرفته تا مینیاتورهای بی‌نظیر و رویایی استاد فرشچیان و یا نظیر آن.

سعی کنید در هنگام انتخاب تابلو فرش به عناصری مانند رنگ، طرح و اندازه آن ذقت کنید. بهتر است رنگ تابلو فرش با رنگ فرش کف اتاق و دیگر عناصر اتاق پذیرایی هماهنگی داشته باشد. همچنین اندازه آن مناسب اتاق پدیرایی شما باشد تا به بهترین نحو خود را نشان دهد.

اتاق پذیرایی شیک ایرانی - تابلو فرش ایرانی
تابلو فرش ایرانی دعای “و ان یکاد”
اتاق پذیرایی شیک ایرانی - تابلوفرش ایرانی
تابلوفرش مینیاتوری ایرانی

دیگر عناصر ایرانی برای اتاق پذیرایی شیک ایرانی

تا اینجا، ما در باره عناصر ثابت یک اتاق پذیرایی ایرانی صحبت کردیم. در ادامه می‌خواهیم عناصر دیگری را برای بخشیدن روح ایرانی به اتاق پذیرایی شیک ایرانی معرفی کنیم.

انواع ظروف نگارین ایرانی

اتاق پذیرایی شیک ایرانی

انواع رومیزی‌های سنتی ایرانی

اتاق پذیرایی شیک ایرانی

تخت و پشتی سنتی ایرانی به جای مبلمان

اتاق پذیرایی شیک ایرانی

داشتن مبلمان اضافی با طرح گلیم یا فرش

اتاق پذیرایی شیک ایرانی

میز کاشی سنتی ایرانی

اتاق پذیرایی شیک ایرانی

نکاتی در مورد چیدمان اتاق پذیرایی شیک ایرانی

وقتی صحبت از اتاق پذیرایی شیک ایرانی می‌شود، ناگزیر باید به فکر سفره شام مهمان‌ها نیز باشیم. همیشه وقتی چیدمان اتاق پذیرایی ایرانی را طراحی می‌کنید، این نکته را در ذهن داشته باشید که باید به اندازه کافی فضای خالی برای پهن کردن سفره شام مهمان‌هایی با تعداد زیاد، باقی بگذارید.

نکته دوم اینکه اتاق پذیرایی را هیچ‌گاه آنقدر شلوغ و در هم و برهم نکنید که وقتی تعداد زیادی مهمان داشتید، سر در گم و کلافه شوید. همیشه سادگی را رعایت کنید و به فکر اعصاب خودتان و مهمانانتان باشید.

و نکته سوم و مهم دیگر این که، همیشه مبلمان را طوری بچینید که فضای کافی برای حرکت و پذیرایی داشته باشید. در خانواده‌های ایرانی رسم است که دیس میوه و شیرینی و دیگر خوراکی‌ها را دور بچرخانیم و اگر فضای کافی برای این کار بین مبل‌ها و میز وسط قرار نداده باشید، هم خودتان و هم مهمان‌ها را کلافه خواهید کرد.

امیدواریم مطالب گفته شده مورد پسند شما قرار گرفته باشد و توانسته باشیم شما را در طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق پذیرایی شیک ایرانی کمک کرده باشیم. نظر شما در مورد استفاده از عناصر ایرانی در دکوراسیون خانه‌های امروزی چیست؟ از چه عناصر دیگری می‌توان در طراحی خانه‌هایی با سبک ایرانی استفاده کرد؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4 / 5. تعداد امتیازات 26

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.