ایده‌ هایی برای سازمان ‌دهی اتاق ‌های نشیمن کوچک

ایده‌هایی برای سازمان‌دهی اتاق‌های نشیمن کوچک

اگر جزء افرادی هستید که در آپارتمان‌های کوچک زندگی می‌کنند و در تلاشید تا اتاق نشیمن کوچک خود را طراحی کنید، این مطلب از مجله مبل و دکوراسیون توکامگ را با عنوان ایده های طراحی اتاق نشیمن کوچک از دست ندهید.

طراحی اتاق نشیمن کوچک ؛ ایده ها و ترفندهایی کاربردی | توکامگ

زندگی شهری برای برخی افراد می‌تواند تجربه‌ای چالش برانگیز باشد، به همین خاطر تمام طراحان معاصر با تمام ترفندهای شگفت انگیزشان به میدان آمده‌اند تا اتاق کوچک شما را به سالنی بی‌نظیر جهت مهمانی‌های دورهمی تبدیل نمایند. ما در این مطلب قصد داریم به صورت خلاصه طرح‌هایی از اتاق‌های نشیمن کوچک را که به بهترین روش طراحی شده‌اند به شما نشان دهیم. بر اساس این طراحی‌های چند منظوره، شما نیازی به عقب نشینی از خواسته‌های خود به منظور ایجاد مکانی مورد علاقه در اتاق نشیمن ندارید.

خب حالا به دکوراسیون اتاق‌های نشیمن کوچک و راه کارهایی برای بزرگتر نشان دادن اتاق نشیمن کوچک می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

استفاده از آینه در اتاق نشیمن فراموش نشود

طراحی اتاق نشیمن کوچک ؛ ایده ها و ترفندهایی کاربردی | توکامگ

شاید شما هم تابه حال چشمتان به آینه‌ای در اتاق نشیمن خورده باشد. استفاده چندین و چند باره از آینه در اتاق نشیمن تصادفی نیست. طراحان فضاهای داخلی اصرار دارند که به منظور افزودن فضای بصری به اتاق‌های نشیمن کوچک، از آینه استفاده کنند و آن را یکی از مهم‌ترین ترفندهای بزرگتر نشان دادن خانه می‌دانند.

در آپارتمان‌های کوچک به طور معمول آینه‌ها عناصر مرکزی و کانونی اتاق نشیمن می‌باشند. اغلب هم از آینه‌ها در پشت چراغ‌های آویز و یا سایر منابع نورپردازی اتاق نشیمن استفاده می‌شود. این کار موجب می‌شود تا آینه‌ها منعکس‌کننده درخشندگی محیط باشند و نشستن در اتاق نشیمن را لذت‌بخش‌تر از قبل کنند. بهترین مکان جهت قرار گرفتن یک آینه، گذاشتن آن روبروی پنجره است تا منعکس‌کننده نور طبیعی باشد و نور بیشتری در طول روز جذب اتاق کند.

تغییراتی در سقف اتاق ایجاد کنید

طراحی اتاق نشیمن کوچک ؛ ایده ها و ترفندهایی کاربردی | توکامگ

اغلب ما به طور معمول به زیربنای اتاق‌ها توجه می‌کنیم و ابعاد عمودی آن را نادیده می‌گیریم. دکوراسیون سقف اتاق نشیمن از جمله قسمت‌هایی است که در صورت تزیین شدن می‌تواند توجه زیادی را به خود جلب کند. همین نتیجه را در صورت استفاده از یک پرده شیک و مناسب را هم می‌توانید حاصل کنید.

صاحب‌خانه‌های خلاق اکثراً توجه ویژه‌ای به آثار و تابلوهای هنری می‌کنند و سعی می‌کنند به طور مبالغه آمیز از آن‌ها روی دیوارهای اتاق نشیمن استفاده کنند. با این ترفند چشم به راحتی به سمت دیوارهای اتاق جلب شده و مساحت و زیربنای اتاق نادیده گرفته می‌شود. برای این کار پیشنهاد توکامگ به شما، طراحی یک گالری دیواری زیبا بر روی یکی دیوارهای اتاق نشیمن کوچک خانه‌تان است.

بیشتر از رنگ‌های پاستیلی خنثی استفاده کنید

طراحی اتاق نشیمن کوچک ؛ ایده ها و ترفندهایی کاربردی | توکامگ

متأسفانه، در طراحی اتاق نشیمن کوچک اکثرا نمی‌توان از رنگ‌های تیره و جسورانه استفاده کرد. از سقف، دیوار و کف اتاق بگیرید و مخصوصاً زمانی که به اثاثیه اتاق مانند مبلمان می‌رسیم. در عوض، انتخاب یک رنگ هماهنگ برای تمام اتاق، چشم‌اندازی به اتاق می‌بخشد که انگار دیوارها به سمت عقب هل داده شده‌اند. این کار موجب می‌شود نور به خوبی در اتاق تابیده شود. استفاده از رنگ‌های روشن نه تنها موجب بزرگ‌تر به نظر رسیدن اتاق می‌شوند، بلکه راحتی و آرامش اتاق را بهبود می‌بخشند.

از مبلمانی با ظاهر سبک استفاده کنید

طراحی اتاق نشیمن کوچک ؛ ایده ها و ترفندهایی کاربردی | توکامگ

در تمام سناریوهای طراحی اتاق نشیمن، خواه بزرگ یا کوچک، شما باید هم وزن واقعی، و هم وزن بصری مبلمان را در نظر بگیرید. به این نکته توجه کنید که قطعات مبلمان به چه صورت مونتاژ شده‌اند و در نهایت چه مقدار فضا را در اتاق نشیمن اشغال می‌کنند. در پایان به انتخاب رنگ مناسب بپردازید. سبد خرید خود را به چند مبلمان سبک که به راحتی هم با یکدیگر ترکیب می‌شوند تقسیم کنید. سعی کنید از هر چیزی که فضای اتاق را محدود می‌کند دوری کنید.

مبلمان با پارچه روشن بایستی بر روی چوب تیره‌تر سوار شوند. مبل‌های پایه‌دار هم به نمونه‌های بدون پایه ترجیح داده می‌شوند. چنانچه به مبلمان شیشه‌ای دسترسی دارید، بهتر است از این مدل استفاده کنید تا جلوه‌های بصری اتاق نشیمن را افزایش دهند و فضا را بازتر نشان دهند.

از مبلمان پنج نفره یا کمتر استفاده کنید

اکثر شما شاید تا الان به فکر کم کردن تعداد مبلمان منزل خود افتاده باشید. بنابراین شاید ذکر این نکته در اینجا خالی از لطف نباشد. به عنوان یک مثال ساده جهت روشن شده موضوع، بهتر است جای خرید مبلی که نیاز به کوسن جهت نشستن دارد، مبلی خرید کنید که نشیمنگاه و پشتی آن به‌اندازه‌ای باشد که نیازی به استفاده از کوسن نداشته باشد.

در حقیقت نیاز به داشتن مبلمان در اتاق‌های نشیمن کوچک، یک امر ضروری نیست. بنابراین شما می‌توانید با حذف این وسیله و یا حذف تنها تعدادی از آن، فضا را برای داشتن صندلی یا حتی پشتی باز کرده و جای مبلمان از آن‌ها استفاده کنید.

با وسایل موجود خلاقیت خود را نشان دهید

طراحی اتاق نشیمن کوچک ؛ ایده ها و ترفندهایی کاربردی | توکامگ

خصوصیت بارز مکان‌های کوچک این است که بهتر است از لوازم ضروری در دکوراسیون اتاق نشیمن استفاده کنید. یعنی وسایلی که در طول روز به آن‌ها احتیاج پیدا می‌کنید. این نکته را فراموش نکنید که همواره از وسایل بیرون در محیط بیرون استفاده کنید؛ هم از جهت همخوانی نداشتن با سایر وسایل و هم از لحاظ جاگیر بودن، آن‌ها را به داخل منزل نیاورید،

به‌کارگیری اشیاء عتیقه در طراحی مکانی مدرن

طراحی اتاق نشیمن کوچک ؛ ایده ها و ترفندهایی کاربردی | توکامگ

در تصویر بالا، آینه عتیقه فرانسوی و قاب‌های عکس برش داده شده با لیزر، در ایجاد فضای مدرن الهام‌بخش هستند. استفاده از وسایل منحنی شکل و عجیب‌ و غریب در هر سناریویی جهت دکوراسیون اتاق نشیمن به خوبی به وظیفه خود عمل می‌کنند. این وسایل در محیط‌های کوچک، معجزه می‌کنند. عملکرد آن‌ها بدین صورت است که سایر وسایل اتاق نشیمن را بزرگ‌تر از آنچه هستند نمایش می‌دهند.

در اتاق نشیمن کوچک شما جایی برای وسایل اضافی وجود ندارد. بنابراین سعی کنید تا می‌توانید جلوه‌های بصری اتاق را افزایش دهید و وسایل غیرضروری را به انباری منتقل کنید. بسته به نیازتان می‌توانید از میز قهوه یا پاف مبل نیز استفاده کنید. شاید با کمی جست‌وجو در فروشگاه‌های صنایع چوب بتوانید کشویی چند منظوره نیز برای اتاق نشیمن خود پیدا کنید.

برای مهمان‌های ناخوانده چند عدد پشتی خریداری کنید

در هر صورت فضای کوچک اتاق نشیمن شما برای یک مهمانی دورهمی ممکن است ایده آل نباشد. همواره چند صندلی تاشو و یا پشتی‌های نرم در انباری منزل خود داشته باشید تا چنانچه مهمانی بیشتر از حد تصورتان به منزلتان آمدند ، غافلگیر نشوید.

به مبلمان نامرئی فکر کنید

بله درست است، مبلمان نامرئی. اما منظور ما معنی تحت الفظی کلمه نیست. مبلمان با قطعات ساخته‌ شده از شیشه و آکرولیک، انتخابی مناسب برای طراحی اتاق‌های نشیمن کوچک هستند. این وسایل نور را از خود عبور داده و موجب بازتر نشان داده شدن فضا می‌شوند.

شومینه را به مکانی برای نشستن تبدیل کنید

طراحی اتاق نشیمن کوچک ؛ ایده ها و ترفندهایی کاربردی | توکامگ

با استفاده از چند صندلی کوچک، نیمکت، پاف مبل یا … و قرار دادن آن‌ها درست جلو شومینه، می‌توانید به فضای نشستن اتاق نشیمن خود بیفزایید و در عین حال به ترکیب و ظاهر اتاق لطمه‌ای وارد نکنید. با تبدیل تمام فضای اتاق به محلی برای نشستن شما اتاقی جذاب و دوست‌ داشتنی ایجاد کرده‌اید که از بودن در آن لذت خواهید برد.

ترکیب مبل راحتی و صندلی

اتاق نشیمن کوچک منزل شما حتی با مبلمان و صندلی‌های ساده هم زیبا به نظر می‌رسد. آپارتمان‌های شهری از قواعد خانه‌های روستایی پیروی نمی‌کنند. بنابراین سعی کنید از ترکیب و طراحی استفاده کنید که برای اتاق شما مناسب‌تر باشد. شما حتی می‌توانید با کمی خلاقیت فضای خالی پنجره را به صورت کاربردی درآورید. قرار دادن پاف مبل در اتاق نشیمن می‌تواند به چند منظور صورت بگیرد. شما از این قطعه هم می‌توانید به عنوان میز استفاده کنید و هم به عنوان مکانی برای نشستن.

خرید مبلمان، یک تیر و چند هدف

طراحی اتاق نشیمن کوچک ؛ ایده ها و ترفندهایی کاربردی | توکامگ

با داشتن اتاق نشیمنی کوچک برای طراحی، بایستی توجه ویژه‌ای به وسایل چند منظوره داشته باشید. به عنوان مثال برخی میزها با تغییر کاربری تبدیل به نیمکت می‌شوند یا همان‌طور که قبلاً ذکر گردید از پاف مبل می‌توان به عنوان میز قهوه هم استفاده کرد.

مبل‌هایی که قابلیت تا شدن دارند، گزینه‌های مناسبی برای انتخاب در اتاق‌های نشیمن کوچک هستند. خاصیت این مبلمان این است که در صورت خسته شده از آن‌ها می‌توانید با آن‌ها را به راحتی در فضایی کوچک در اتاق نگهداری کنید.

گل و گیاه را فراموش نکنید

طراحی اتاق نشیمن کوچک ؛ ایده ها و ترفندهایی کاربردی | توکامگ

گیاهان حتی بیشتر از آینه و تابلوهای نقاشی عمل می‌کنند و عمق بیشتری به اتاق نشیمن اضافه می‌کنند. در صورت انتخاب گیاه مناسب، تمام چشم‌ها به آن دوخته می‌شود و کسی متوجه کوچک بودن اتاق نمی‌شود. در این مورد، پیشنهاد ما انتخاب یکی از محبوب‌ترین گل‌های آپارتمانی برای اتاق نشیمن خانه‌تان است. بهترین مکان برای قرار دادن گیاه آپارتمانی در طراحی اتاق نشیمن کوچک گوشه اتاق یا پشت و کنار بزرگ‌ترین مبلمان اتاق است.

اتاق نشیمن مکانی است که ما ساعات بسیاری از روز را در آنجا می‌گذرانیم؛ لذا از لحاظ جلوه‌های بصری باید به همان اندازه که معنی این کلمه دلالت دارد، راحت باشد. اگر شما صاحب‌خانه هستید نباید اجازه دهید دکوراسیون برای شما تصمیم بگیرد. بلکه با هدف افزایش قابلیت استفاده از حداکثر فضا، چیدمان منزل را دست گرفته و بین تمام عناصر تعادل برقرار کنید.

خود را زیاد درگیر نکنید

با گسترش شهرنشینی و افزایش نرخ مسکن، خانه‌های بزرگ و جادار جای خود را به خانه‌های کوچک اما مجلل شهری داده‌اند. بیشتر طراحان عصر حاضر تمرکز خود را بر روی نحوه چیدمان چنین فضاهایی گذاشته‌اند.  بنابراین خود را درگیر طراحی فضای اتاق نشیمن نکرده و سعی کنید از کارشناسان خبره در این مسائل سود جویید.

در مطالب گذشته مجله توکامگ در مورد جزئیات و چگونگی بهینه‌سازی خانه‌های کوچک توضیح داده شد. اتاق نشیمن هم از این قاعده‌ها مستثنا نیست و مانند هر مکان دیگری در صورت انتخاب ایده‌ای هوشمندانه می‌تواند به طرز شگفت‌آوری بزرگ‌تر و زیباتر جلوه کند.

اتاق نشیمن منزل شما مکانی برای نشستن، جلسات دوستانه و تماشای تلویزیون است. این نکته را در نظر بگیرید که به طور میانگین در ماه چند نفر همیشه در اتاق حضور دارند و بر طبق این برنامه از تعداد صندلی و مبلمان مناسب استفاده کنید. از وسایل غیر ضروری همیشه دوری کنید. یک قفسه کوچک کتاب که بتواند کاربری چند منظوره داشته باشد وسیله مناسبی جهت اتاق است.

در نهایت این شما هستید که تصمیم نهایی را می‌گیرد، لذا تمام ذوق و سلیقه خود را به خرج دهید تا مکانی مناسب برای استراحت روزانه خود ایجاد کنید. همیشه از تبدیل اتاق نشیمن به مکانی رسمی و کاملاً خنثی دوری کنید. درست است که طراحی سبک مینیمالیستی مناسب برای طراحی اتاق کوچک اتاق نشیمن است، اما مهم‌تر از آن احساس راحتی شماست که باید فراهم شود تا خاطرات به‌یادماندنی در آن بجا گذارید.

در پایان اگر اعتماد به‌ نفس کافی در تزیین اتاق خود ندارید، همان‌طور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم از کارشناسان خبره در این مسائل کمک بخواهید.

برگرفته از: impressiveinteriordesign.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد امتیازات 1

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

omid
کار اصلی من نویسندگی نیست اما به دلیل علاقه ام به دکوراسیون داخلی منازل، مقالاتی رو در این زمینه‌ها ترجمه می‌کنم و بر اساس تجربه‌ای که تو این سال‌ها کسب کردم در اختیار مخاطب‌ها قرار میدم؛ به نویسندگی علاقمندم و هر زمانی که از لحاظ روحی شرایط مناسبی داشته باشم، سعی می‌کنم خودم رو با نوشتن مشغول کنم... ممنون که مطالبم رو میخونین!