لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید [اینفوگرافیگ]

لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید [اینفوگرافیگ]

لیست وسایل ضروری اتاق پذیرایی یا نشیمن یکی از مواردی است که شاید در هنگام خانه تکانی، نقل مکان به خانه دیگر و یا هنگام خرید جهیزیه مورد سوال واقع شود و از خود بپرسید چه وسایلی برای یک اتاق پذیرایی لازم و ضروری هستند؟ اگر دنبال پاسخ این سوال هستید، در ادامه با مجله مبل و دکوراسیون توکامگ و لیست وسایل اتاق پذیرایی همراه باشید.

به طور مختصر لیست وسایل اتاق پذیرایی را در زیر مشاهده می کنید، برای آشنایی کامل با این لوازم تا آخر این مطلب همراه ما باشید:

  • مبلمان
  • میز تلویزیون
  • میز قهوه یا چای
  • قفسه کتاب
  • پرده
  • شلف های دیواری
  • فرش
  • نورپردازها
  • دکوراتیوها: گلدان / آینه / شمعدانی / قاب و تابلو / عکس / ساعت

برای اینکه بهترین احساس را برای میهمانان خود رقم بزنید، بایستی اتاق پذیرایی خود را شگفت انگیز کنید. به همین منظور نیاز است تا به طور کامل این فضا را شناخته و عوامل موثری بر اثرگذاری و زیبایی آن را تشخیص دهید، و پس از این مرحله به سراغ ایجاد تغییرات در تهیه لوازم مورد نیاز آن رفته و در نهایت چینش و طراحی ( یا بازطراحی ) آن را انجام دهید. در این مطلب از مجله دکوراسیون توکامگ قصد داریم به سراغ یکی از موضوعات مهم در دکوراسیون و جلوه‌های بصری هر دکوراسیونی برویم: لیست وسایل اتاق پذیرایی

همواره دو عامل مهم در زیباتر دیده شدن یک فضا و پاسخ به سوال چگونه یک دکوراسیون زیبا داشته باشیم، نقش مهمی بازی می‌کنند: یک: طراحی و چیدمان. دو: وسایل مورد استفاده در آن مکان.

در مورد بخش اول توضیحات فراوانی به صورت کلی و جزیی با رعایت سلایق مختلف ارائه شده است. در این پست می‌خواهیم در مورد لیست وسایل ضروری اتاق پذیرایی صحبت کنیم. در ابتدای هر مورد نام وسیله قابل استفاده در اتاق پذیرایی را مشخص کرده و سپس با توضیحاتی تکمیلی نحوه قرار گرفتن و چیدمان آن‌ها را در خانه بیان خواهیم کرد.

نشیمن | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

مبل

مهم‌ترین وسیله در لیست وسایل اتاق پذیرایی را بایستی مبلمان نامید. بزرگ‌ترین و حجیم‌ترین وسیله‌ها است که تأثیر مثبت فراوانی در اتاق ایجاد خواهدکرد.

با توجه به وجود انواع مبل مانند مبل‌های استیل، مبل‌های کلاسیک، مبل‌های راحتی ( که هر یک به دسته‌های متنوع بیشتری دسته بندی می‌شوند ) در مرکز اتاق نشیمن، مطمئناً این مبل‌ها براساس رنگ، ساختار کلی اتاق پذیرایی و دکور آن و عواملی از این دست انتخاب می‌شوند. با این نگاه بایستی در انتخاب این وسایل مهم دقت لازم را به خرج داد تا مدت‌های زیادی از این بابت آسوده خاطر شد. مبل‌های تک نفره و دو نفره و همین طور صندلی‌های موجود جز دسته مبلمان اتاق پذیرایی محسوب می‌شوند. در کنار این وسایل میزهای بزرگ و کوچکی که در طرفین یا مقابل مبل‌ها قرار می‌گیرند نیز در لیست مورد نظر ما جای دارند.

مبل | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

میز تلویزیون

میزهای تلویزیون که امروزه در طرح و نقش‌های گوناگون در همه خانه‌ها خودی نشان می‌دهند، از جمله مواردی هستند که در فهم کلی اتاق پذیرایی کمک کننده چشمان بیننده می‌شوند. اگر چه در بسیاری از خانه‌ها میز تی وی یا میز تلویزیون از دور خارج شده است و نمایشگرها جای خود را بر روی دیوارها یافته‌اند، اما استفاده از میز تلویزیون به عنوان یکی از اصلی‌ترین موارد لیست وسایل اتاق پذیرایی به حساب می‌آید. انواع سبک‌ها و مدل‌های میز مدرن همانند مبلمان منزل متأثر از فضای کلی اتاق انتخاب می‌شوند و قبل از خرید میز تلویزیون بایستی به سبک کلی اتاق پذیرایی و خانه خود توجه داشت باشید.

میز تی وی| لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

میزهای چای یا قهوه

کافی تیبل یا میز قهوه از جمله وسایل خاص و کم نام و نشانی است که از فرهنگ دکوراسیون اروپایی وارد کشورمان شده و آرام آرام در دل نمای کلی اتاق پذیرایی شیک ایرانی جایی برای خود دست و پا کرده‌اند. این میزها که در گذشته ایرانیان نیز به یاد آورده می‌شوند همان میزهای کوچکی است که کنج هر خانه شمار و قوری مادر یا مادر بزرگ همیشه در حال جوشیدن بود و چای تازه و لب سوز آن به راه بود. اکنون این میزهای کوچک و دکوری که برای نگه داری جعبه‌های چای و قهوه و همین طور فنجان‌های چینی زیبا ساخته شده جایگزین گذشته جذاب ما شده است . لیست وسایل اتاق نشیمن با این میز تکمیل نمی‌شود، اما حضورش در خانه قوت قلب اتاق پذیرایی خواهد بود.

میز چای خوری | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

قفسه کتاب یا کتابخانه

اکثر انسان‌ها به داشتن یک کتابخانه جذاب و دیدنی تمایل فراوانی دارند، حتی اگر یک کتاب از آن قفسه را که با زحمت ساخته و پرداخته‌اند را نخوانده باشند . وجود کتابخانه در دکوراسیون‌های امروزی جدا از مبحث سرانه مطالعه به امری تزییناتی و وسیله‌ای دکوری تبدیل شده است. بعضاً دیده می‌شود حتی خانه‌های که فضای بسیار کوچکی دارند یک قفسه کوچک کتاب در خانه نصب کرده‌اند تا از وجود این وسیله دکوری که در لیست وسایل اتاق پذیرایی قرار گرفته بهره مند شوند. در کنار این قفسه کتاب، وجود یک مبل تکی و یا یک صندلی گهواره ای یا همان صندلی راک، می‌تواند تکمیل کننده محیط مطالعه خانه شما باشد.

کتابخانه | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

پرده

پرده‌های خانه در هنگام به حرکت درآمدن چین‌هایشان با وزش هر بادی، در حکم طره‌ها و یال‌های اسبی می‌مانند که خود را در آغوش دشت رها کرده و خرامان به این سو آن سو می‌رود. زیبایی‌های خانه را پرده‌ها چندین برابر می‌کنند. هر چند در موارد متعددی پرده‌ها پوشاننده نواقص و کسری‌های یک فضا و یک محیط هستند، اما در بیشتر موارد جزء زینت دهندگان اتاق‌ها خواهند بود. همان گونه که در لیست وسایل اتاق پذیرایی مبل‌ها نمادی از استخوان بندی اتاق محسوب می‌شوند، پرده‌ها نیز گیسوان پریشان در باد آن خواهند بود. پرده‌ها نیز دارای سبک و سیاق متنوعی هستند و هر یک برای منظوری طراحی شده‌اند و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

پرده | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

شلف دیواری

در گذشته و در خانه‌های قدیمی، هر خانه‌ای برای خود یک طاقچه زیبا داشت که بر روی آن لوازم تزیین یا خاطره انگیز قرار داده می‌شد. به نوعی می‌توان گفت طاقچه‌های دیروز میزهای خاطره امروز بودند. کم کم و با ورود سبک‌های طراحی دکوراسیون جدید خانه‌ها دچار تحولات گسترده‌ای شدند، یکی از این تغییرات عظیم حذف طاقچه‌های منازل بود که به پذیرایی یا نشیمن ختم نمی‌شد و در اتاق‌ها نیز وجود داشت. اما پس از گذشت مدت زمانی، طراحان و صاحبان سبک دریافتند با برچیده شدن طاقچه‌ها خلأ نسبتاً مشخصی بر روی دیوارها پدید آمد، به همین دلیل دوباره سعی در احیا آن‌ها کردند و این بار با اضافه کردن شلف های دیواری سعی در جبران خسارت به وجود آمده برآمدند. هرچند این دکوری‌های کوچک کارایی طاقچه‌های قدیمی را ندارد اما به خودی خود زیبایی را به دیوارها برگرداند.

شلف | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

فرش

هنر دست و خلاقیت ذهن با هم درآمیخت تا نتیجه‌ای بی نظیر شکل بگیرد؛ فرش. این زیباترین وسیله موجود در هر خانه‌ای که حتی نوع ماشینی آن نیز به خانه درخششی غیر قابل دست یابی می‌بخشد. با وجود تمام لوازم و وسایل دکوری در اتاق‌ها به خصوص نشیمن، این فرش‌ها هستند که باعث افزایش اعتبار و وقار خانه می‌شوند و احترام را در پی خواهند داشت. فرش‌های دستی ایرانی که دنیای هنر و زیبایی هستند در صدر لیست وسایل اتاق نشیمن باید قرار بگیرند تا میزان اهمیت وجودی آنها برای هر کسی که چه به صورت حرفه‌ای و چه تازه کار، دکوراسیون‌ها را دنبال می‌کند آشکار گردد. فرش‌ها یا قالیچه‌های کوچک امروزی هر چند به سبک مدرن درآمده‌اند، ولی هنوز هم از نیاکان خود اغوا کنندگی را به ارث برده‌اند و به همین دلیل نیز استقاده از فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی به وفور دیده می‌شود.

فرش | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

چشمه‌های نور

در مورد چشمه‌های نور نظرات متنوع و متعددی به جهت قرار گرفتن در لیست وسایل اتاق نشیمن وجود دارد. عده‌ای این وسایل را غیر تزیینی دانسته و جایگاهی برای آنان قائل نیستند و عده‌ای دیگر آنها را جز لوازم اتاق پذیرایی می‌دانند، اما همه ما می دانیم که آباژورها همان طور که در اتاق خواب به کار گرفته می‌شوند در اتاق نشیمن نیز با کاربردی دکوری مورد استفاده واقع می‌شوند، لوسترها نیز به عنوان پایه ثابت وسایل اتاق پذیرایی در بالاترین جایگاه قرار دارند. پس می‌توان ادعا کرد که چشمه‌های نور به صورت تفکیک شده در لیست وسایل اتاق نشیمن و برای نورپردازی آن قرار می‌گیرند، هرچند جز لوازم ضروری نباشند.

نور | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

اکسسوری ها

اکسسوری‌ها خود به تنهایی دسته بزرگی از وسایل اتاق نشیمن را شامل می‌شوند که تمام آن‌ها را به صورت تک به تک معرفی می‌کنیم.

گلدان‌ها: مهم نیست اتاق پذیرایی بسیار بزرگی داشته باشید یا فضای اتاقتان کوچک باشد، در هر صورت در گوشه‌ای از اتاقتان یک گلدان با گل‌های زیبا را به کار خواهید گرفت. حتی اگر آن گلدان بر روی میز جلوی مبل قرار داده شده باشد. گل‌های طبیعی یا گل‌های مصنوعی هر یک به نوعی در بازی زیبایی این فضا به ایفای نقش می‌پردازند و گلدان‌های رنگی یا بدون رنگ آن‌ها را در این راه همراهی می‌کنند. لیست وسایل اتاق پذیرایی کم کم در حال تکمیل شدن است و گلدان‌ها که گفتیم تکه‌ای از این پازل هستند.

گلدان | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

آینه و شمعدان: آینه‌ها در فرهنگ اصیل و غنی ایرانی نماد زیبایی‌های درونی و ذاتی بوده نشانه پاکی و درستی روح هستند، اهمیت بالای این وسایل باعث شده تا هر خانه‌ای را که برای اولین بار مورد گشایش قرار می‌دهند، آینه را به آن مکان اضافه می‌کنند تا اثر خود را بر محیط وارد نماید. اما آینه به صورت دکوراتیو نیز جایگاه مهمی در صنعت دکوراسیون امروزی دارد و همگام علاقمندند تا از آن برای خانه‌های خود به بهترین نحو ممکن بهره‌مند گردند. شمع دانی‌ها و پایه‌های نگه دارنده تزیینی نیز که اگر جز لوازم و وسایل یک عروس نبوده باشند، مطمئنا پس از مدت زمانی به عنوان یک وسیله تزیینی به خانه اضافه گردیده‌اند. پس در لیست وسایل اتاق پذیرایی باید نام‌هایی همچون آینه و شمعدان را نیز افزود تا بهتر بدانیم چگونه این مکان را آماده پذیرایی نماییم.

آینه | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

قاب عکس و تابلو: آیا تا به حال برای شما پیش آمده است به خانه‌ای وارد شوید و هیچ تابلو یا قاب عکسی را بر روی دیوار آن نبینید؟ کمتر پیش می‌آید خانه‌ای یا به تعبیر درست، دیواری بدون تابلو یا قاب عکس باقی مانده باشد. تابلوها و قاب‌های عکس یکی از بهترین دکوراتیوهای اتاق نشیمن هستند که با نصب بر روی دیوارها ممکن است دیواری خالی و عاری از هر گونه جلب توجه را به یک دیوار کانونی تبدیل کرده و شاخصی برای بیشتر دیده شدن نمای اتاق پذیرایی باشد . هر چه تابلوها زنده‌تر و عکس‌ها طبیعی‌تر باشند حس نشات گرفته از آنها برای بیننده واقعی‌تر جلوه خواهد کرد. در لیست وسایل ضروری اتاق پذیرایی خانه خود این وسایل را نیز تیک بزنید.

قاب عکس | لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

ساعت: اگر به ساعت‌ها به چشم وسایل ضروری در تعیین زمان و یادآوری آن نگاه کنیم از حیاتی‌ترین  و مهم‌ترین وسایل خانه محسوب می‌شوند و به همین دلیل نیز باید در محلی از خانه قرار گیرند که دید کافی از هر نقطه‌ای بر آن‌ها وجود داشته باشد که مسلماً این فضا اتاق نشیمن و بعضاً اتاق خواب نیز است. اما از نگاه زیبایی شناختی به ساعت باید نکات زیر مورد توجه واقع شوند.

انواع ساعت‌های دیواری و ایستاده برای بهتر کردن نمای اتاق نشیمن در بازار یافت می‌شوند، اما آیا همه باید ساعت دیواری استفاده کنند یا ساعت‌های ایستاده؟ با کمی توجه به نوع دکوراسیون حتی به آنالووگ یا دیجیتالی بودن آن‌ها نیز می‌توان پی برد چه برسد به نوع دیواری یا غیر دیواری بودنشان. با این حال در لیست وسایل اتاق پذیرایی ساعتی را قرار دهید که دکور شما را به نریزد. اگر فضای خانه شما بزرگ و باز است ساعت‌های استندی و ایستاده انتخاب شایسته‌ای هستند، در غیر این صورت به سراغ ساعات دیواری بروید تا بیش از این خانه را شلوغ‌تر و کوچک‌تر نشان ندهید. در مورد ساعت‌های دیواری نیز آن‌هایی را انتخاب کنید که با رنگ و تم اتاق نشیمن همخوانی دارند و نه صرفاً به دلیل آنتیک بودن یا قیمت‌های بالایشان. در مجموع نیز بایستی اشاره کرد که ساعت‌های بسیار بزرگ یا بسیار کوچک برای خانه‌ها توصیه نمی‌شوند. برای حفظ هارمونی خانه جنس ساعت‌ها را نیز با سبک دکوراسیونی خانه خود هماهنگ سازید.

ساعت |‌ لیست وسایل اتاق پذیرایی و نشیمن را بشناسید | توکامگ

این هم یک لیست کامل از وسایل اتاق نشیمن و پذیرایی که به صورت ریز بینانه و با رعایت نکات دکوری و دکوراسیونی تهیه و ارائه شد. همچنین در اینفوگرافیک زیر می توانید به صورت خلاصه لیست وسایل اتاق پذیرایی را ببینید.

لیست وسایل اتاق پذیرایی-اینفوگرافیک

نظر شما راجع به این لیست وسایل برای اتاق پذیرایی و نشیمن چیست؟ اگر احساس می کنید می‌توان به این لیست مواردی را افزود که در آن گنجانده نشده در زیر همین پست عنوان نمایید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد امتیازات 36

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...