پنج روش عالی برای چیدن مبلمان راحتی در پذیرایی

نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی

در طراحی دکوراسیون منزل، اتاق نشیمن یا پذیرایی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و از طرفی با توجه اینکه خانه‌های امروزی متراژ بالایی ندارند، بهتر است که در پذیرایی به جای استفاده از مبل استیل و کلاسیک، از مبلمان راحتی استفاده شود تا فضای اتاق زیاد شلوغ نشود. پس اگر به دنبال نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی هستید، ادامه این مطلب توکامگ را از دست ندهید.

از دور همی‌های صمیمی خانوادگی تا پذیرایی‌های رسمی از میهمانان، معمولا همگی در پذیرایی رخ می‌دهند. به همین دلیل این اتاق نقش مهمی را در هر منزلی دارد و بایستی به طراحی دکوراسیون و مخصوصا نحوه چیدمان مبلمان آن توجه ویژه‌ای شود. چرا که با توجه به کاربرد این اتاق، بایستی مبلمان در آن به گونه‌ای قرار داده شود که فضایی صمیمانه، زیبا و در عین حال منعطف در برابر تغییر داشته باشیم.

نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی

اکثر اتاق‌های نشیمن یا پذیرایی به شکل مستطیل بوده و نوع چیدمان مبل در این نوع اتاق‌ها نیز بستگی به نقطه کانونی فضای اتاق دارد. در بعضی از اتاق‌ها این نقطه با معماری اتاق مانند شومینه و یا تعدادی از پنجره‌ها مشخص شده و در برخی نیز نقطه کانونی می‌تواند تلویزیون باشد. وقتی که نقطه کانونی اتاق مشخص شد، چیدمان مبل نیز بر اساس آن تعیین می‌گردد. در ادامه می‌توانید نکاتی تجربی از وبسایت Better homes and gardeens، که یکی از وبسایت‌های معتبر در زمینه دکوراسیون به حساب می‌آید، در رابطه با نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی را مشاهده کنید.

نکاتی برای نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی

انعطاف‌پذیری در چیدمان مبل

چیدمان مبل و چگونگی قرار دادن آن‌ها در منزل کاملا بستگی به شما دارد. اکثر افراد برای پذیرایی خود یک مبل سه نفره به همراه دو یا چند مبل تک نفره انتخاب می‌کنند. در چیدمان این مبل‌ها در پذیرایی سعی کنید آن‌ها را به نوعی بچینید که فضای کافی بین دیوار و مبلمان و همچنین گوشه‌های اتاق وجود داشته باشد. در این صورت افرد به راحتی می‌توانند در پذیرایی جابجا شوند. همچنین سعی کنید چیدمان میزهای جلومبلی نیز به گونه‌ای باشد که همه افراد به یکی از میزها دسترسی داشته باشند. از طرفی به این نکته نیز توجه کنید که چیدمان خود را قابل تغییر و انعطاف‌پذیر طراحی کنید تا بتوانید در صورت ضرورت آن را تغییر دهید.

نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی

توجه به نقطه کانونی در چیدمان مبل

همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، نقطه کانونی اتاق نقش مهمی را در نحوه چیدمان مبل منزل دارد و مبل‌ها با توجه به آن در اتاق قرار می‌گیرند. این امر باعث می‌شود که همه افراد دید خوبی نسبت به نقطه کانونی، که می‌تواند تلویزیون و یا شومینه باشد، داشته باشند.

نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی

نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی های کوچک و با چند در ورودی

در فضاهایی با چند در ورودی، ابتدا یک خط فرضی از یک ورودی به ورودی دیگر ترسیم کرده و سعی کنید مبلمان را به گونه‌ای بچینید که حرکت و جابجا شدن بین آن‌ها راحت بوده و از طرفی بتوان از یک ورودی به ورودی دیگر رفت. البته در این نوع چیدمان نیز بایستی به نقطه کانونی اتاق توجه داشته و مبلمان را با توجه به به آن بچینید.

نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی

اتاق را با مبلمان بخش‌بندی کنید

در صورتی که اتاق نشیمن یا پذیرایی نسبتا بزرگی دارید، می‌توانید مبلمان را به گونه‌ای در آن قرار دهید که اتاق را بخش بندی نمایید. در این صورت علاوه بر این که فضایی برای نشستن دور همی خود خواهید داشت، فضای اتاق نیز به گونه‌ای بخش‌بندی خواهد شد که بتوان از آن استفاده‌های متعددی کرد. برای مثال در صورتی که تعداد میهمانانتان زیاد باشد، افراد می‌توانند در قسمت‌های مختلف منزل با یکدیگر بنشینند و یا کودکان در بخشی از پذیرایی مشغول به بازی باشند. مبلمان ال شکل می‌توانند گزینه مناسبی برای این امر محسوب شوند. برای آشنایی بیشتر با مبل‌های بخش‌بندی پیشنهاد می‌کنیم مطلب راهنمای چیدمان مبل‌های ال شکل در خانه‌های کوچک را نیز مطالعه کنید.

نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی

چیدمان متقارن پذیرایی

یکی از محبوب‌ترین چیدمان مبل راحتی اتاق نشیمن یا پذیرایی، موضع چهره به چهره است؛ به گونه‌ای که افراد روبروی هم قرار گرفته و بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط داشته باشند. البته در این نوع چیدمان نیز بایستی نقطه کانونی اتاق را در نظر بگیرید. چرا که برای مثال اگر نقطه کانونی اتاق تلویزیون است، چیدمان مبل در اتاق بایستی به نوعی انتخاب شود که افراد روبروی هم بوده و در عین حال نیز بتوانند آن را تماشا کنند.

نحوه چیدمان مبل راحتی در پذیرایی

در این مطلب از توکامگ سعی کردیم راهنمای جامعی را در رابطه با نحوه چیدمان مبلمان راحتی در پذیرایی و اتاق نشیمن  برای استفاده مناسب از فضا ارائه دهیم. اگر در مورد راهنمای خرید مبل راحتی نیز کنجکاو هستید به این مطلب از مجله توکامگ سر بزنید. امیدواریم با استفاده از نکات گفته شده بتوانید منزل خود را به زیبایی هر چه تمام‌تر طراحی کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال و یا پیشنهاد می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.3 / 5. تعداد امتیازات 4

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

علی عیسی زاده
دانشجوی تجارت الکترونیک هستم و عاشق مطالعه، گردش و فیلم و سریال. چند ساله که کار نویسندگی و تولید محتوا انجام میدم و خوشحالم این بار مطالبی رو آماده میکنم که قراره به خوشگل‌تر شدن خونه‌هاتون کمک کنه!