ویژگی های اتاق کار نقاشی حرفه‌ای را بشناسید

حتما نباید یک نقاش حرفه‌ای باشید تا ویژگی های اتاق کار نقاشی در خانه خود را بدانید. در وجود هر انسانی علاقه به هنر موج می‌زند. برای هر کسی این علاقه بنا به ویژگی‌های همان شخص و به صورت منحصر به فرد، نِمود پیدا می‌کند. شاید از ذهنتان این فکر بگذرد که شاید عده‌ای وجود داشته باشند که هیچ علاقه‌ای به هنر نداشته باشند؟! پاسخ این سوال یک نه بزرگ است. چرا که خدا در فطرت انسان این علاقه را از ابتدا نهادینه کرده است؛ حال ممکن است شخصی در شرایط خاص و یا نامناسبی به دنیا آمده و رشد پیدا کرده باشد، به طوری که حتی تعریف معمول هنر و زیبایی را درک نکرده باشد که این جز شرایط خاص محسوب می‌شود.

ویژگی های اتاق کار نقاشی

علت بیان این موضوع این است که هنر وجودی هر کس به نحوی نمایان می‌شود، عده‌ای با موسیقی، عده‌ای با نمایش و بازیگری، عده‌ای با هنرهای تجسمی و عده‌ای نیز با نقاشی…

در این مطلب از توکامگ سعی داریم تا مهم‌ترین ویژگی‌های اتاق کار نقاشی را برای علاقمندان به هنر و بالاخص هنر نقاشی بیان کنیم. پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

مهم‌ترین نکات و ویژگی های اتاق کار نقاشی

داشتن یک اتاق اصولی برای نقاشی المان‌های مختلفی را شامل می‌شود که معمولا در دوره‌های پیشرفته برای هنرجوها تشریح می‌شود تا براساس آن امور خود را به پیش برند، اما ما در این مقاله راه آسان‌تر دست‌یابی به اطلاعاتی از ویژگی های اتاق کار نقاشی را برایتان آماده کرده‌ایم.

ویژگی های اتاق کار نقاشی

ما در اینجا قصد داریم یک اتاق برای افراد علاقمند به نقاشی و همچنین افرادی که دوست دارند این هنر را آغاز کنند، بررسی کنیم:

اولین نکته‌ای که در این زمینه مطرح می‌شود این است که بهتر است اتاق کار نقاشی در منزل باشد یا خارج از آن؟ که مزایای هر دو را بررسی می‌کنیم:

اتاق کار نقاشی خارج از خانه

ممکن است شما در ساختمان خود، گوشه‌ای از حیاط، زیر زمین یا حتی پشت بام خانه خود را برای ساخت یک اتاق نقاشی در نظر گرفته باشید. این اتفاق نکته مفیدی به همراه دارد و آن وجود محل اختصاصی برای یک امر اختصاصی است که باعث می‌شود تمرکز نقاش فقط و فقط بر روی کار خویش قرار داشته باشد، و از طرفی نیازی به مرتب نگه داشتن همیشگی اتاق نیست؛ چرا که کسی جز شما یا اطرافیانتان از آن با خبر نخواهد شد و با رفت و آمدهای پیاپی اطرافیان کار به صورت مستمر ادامه خواهد یافت.

ویژگی های اتاق کار نقاشی

اتاق کار در داخل منزل

این موضوع از دو منظر قابل بحث است. یکی تمرکز و دومی الهام گرفتن از محیط.

پیش از بررسی دو موضع فوق، نکته‌ای را برای شما بیان می‌کنیم؛ عده‌ای هستند که فقط برای جلوه خانه خود بخشی از منزلشان را برای به نمایش گذاشتن ابزار و لوازم نقاشی اختصاص می‌دهند تا به نوعی اطرافیانشان را تحت تاثیر قرار دهند. ما این بررسی را برای کسانی انجام می‌دهیم که می‌خواهند از ویژگی های اتاق کار نقاشی مطلع شده و مشابه آن را در خانه خود داشته باشند تا این دسته از هنر را اجرایی و پیاده‌سازی کنند (نقاشی کنند).

ویژگی های اتاق کار نقاشی

به موضوع اصلی باز می‌گردیم؛ اگر فضای خانه شما این اجازه را می‌دهد که اتاق مخصوصی داخل خانه برای کار نقاشی اختصاص دهید، بهتر است دنج‌ترین و کم رفت و آمدترین آن‌ها را انتخاب کنید. در بحث تمرکز باید عرض کنیم که نقاش معمولا در داخل خانه نیاز به یک محیط آرام دارد تا سوژه خود را روی بوم خود پیاده کند. وجود اتاق کار نقاشی در خانه باعث می‌شود شخص مستمرا به کار خود ادامه دهد تا کار به پایان برسد. از دلایل مثبت وجود اتاق کار در خانه برای نقاشی الهام گرفتن از محیط است. برخی سوژه‌ها‌در داخل خانه هستند؛ مانند نگارگری چهره و برخی سوژه‌ها در محیط خارج از خانه و حتی از قاب پنجره، به همین دلیل اگر منزل شما در محلی واقع شده که نمای بیرون از خانه یک ویو (دید هنری) برای شما به ارمغان می‌آورد و شما نیز نقاش طبیعت‌گرا هستید، بهترین اتفاق ممکن قرار دادن بوم خود در کنار پنجره و رو به فضای مورد نظرتان است.

ویژگی های اتاق کار نقاشی

از کلیات موضوع فاصله می‌گیریم و به ویژگی‌های جزیی یک اتاق کار نقاشی در خانه می‌پردازیم. فضای داخل اتاق کار باید عاری از هر گونه بهم ریختگی و بی‌نظمی باشد (مگر برای بعضی از سبک‌های خاص). بدین منظور وجود قفسه‌بندی و کمدهای متعدد برای نگه داری لوازم ضروری و لازم است. بهتر است دیوارها ساده و به رنگ روشن باشند. نور کافی برای این اتاق الزامی است، چه این نور طبیعی و از دریچه پنجره‌ها و نورگیرهای سقفی باشد و چه از راه نورهای تامین شده از لوازم نورزا در خانه به وجود آمده باشد. به این نکته نیز توجه کنید که وجود نور کافی و دیوارهای رنگ روشن مکمل یکدیگر هستند.

بهتر است فضای اتاق به اندازه کافی بزرگ باشد تا باعث نشود حس سرکوب و خفقان به شخص انتقال یابد. وجود فضای بزرگ باعث می‌شود تا شما محیط اتاق کار را به نحوی که بیشترین آزادی عمل را داشته باشید برای خود بیارایید.

ویژگی های اتاق کار نقاشی

از دریچه‌های رفت و آمد هوا برای اتاق خود استفاده کنید. این دریچه‌ها باعث می‌شوند هوای اتاق همواره تازه و مطبوع باقی بماند و بوی رنگ نیز شخص نقاش را دچار عوارض جانبی نکند. از دیگر مزایای این دریچه‌ها این است که باعث می‌شوند نقاشی‌هایی که روی بوم پیاده شده‌اند، سریع‌تر خشک شوند و سرعت کار نیز بالا می‌رود.

در صورتی که مدت زمان زیادی را در اتاق برای پیاده کردن هنر خود صرف می‌کنید، محلی را برای استراحت و آرام کردن ذهنتان فراهم سازید تا با بدست آوردن انرژی کافی، کار خود را با انگیزه هر چه بیشتر به پیش ببرید. این فضا ممکن است قرار دادن یک نیمکت، یک تخت خواب راحت و حتی یک مبل راک باشد. هدف از مطرح کردن چنین چیزی تخلیه انرژی منفی شما و آماده‌سازی دوباره شما در مدت زمان اندک می‌باشد.

از دیگر ویژگی های اتاق کار نقاشی به منظور جلوگیری از ورود صدا و پرت شدن حواس نقاش، بایستی به عایق بودن صدا باید توجه کرد.
برای الهام بخشیدن و به جریان انداختن انرژی در اتاق کارتان از گیاهان زینتی استفاده کنید. در صورتی که این امکان برایتان فراهم بود می‌توانید آکواریوم جانوران زنده و یا خشک شده را نیز به اتاقتان اضافه کنید. پیشنهاد می‌کنیم در این رابطه استفاده از گیاهان در آپارتمان را نیز مطالعه کرده و با ایده‌های از این دست آشنا شوید.

همچنین سعی کنید تا جایی که ممکن است به جز لوازم ضروری کار، از ابزار و لوازم خاص دیگری مانند انواع دکوراتیوها و تزیینات داخلی استفاده نکنید. چرا که باعث شلوغی اتاق و از بین رفتن تمرکز شما خواهد شد.

ویژگی های اتاق کار نقاشی

کف اتاق نقاشی باید چگونه باشد؟

برای کف اتاق بهتر است از پوشش‌های قابل شستشو استفاده نمایید. شما حتی می‌توانید پوشش‌هایی که قابلیت تعویض دارند را در محل اتاق کار نصب نمایید تا پس از کار اتاق را به حالت اولیه باز گردانید.

استفاده از یک کمد بزرگ دیواری بهترین راه برای جلوگیری از ریخت و پاش لوازم نقاشی در اتاقتان می‌باشد که پس از اتمام روز کاری می‌توانید با قفسه‌بندی کمد هر یک از ابزار کار خود را در محل از پیش تعیین شده قرار دهید تا برای استفاده دوباره از آن‌ها دچار مشکل نشوید.

در صورت عدم وجود کمد دیواری از دیوارهای اتاق کمک بگیرید؛ شما می‌توانید با نصب طبقات چوبی یا فلزی بر روی دیوار، علاوه بر زیباسازی اتاق، محلی برای قرار دادن ابزار و لوازم نقاشی خود نیز به وجود بیاورید.

ویژگی های اتاق کار نقاشی

تمامی نکات بیان شده در این مقاله بر اساس نیازهای استاندارد از ویژگی های اتاق کار نقاشی هستند که ممکن است عده‌ای تمایل داشته باشند بعضی از این موارد را تغییر داده و یا حتی به موارد فوق شرایط دیگری را نیز اضافه کنند، همه این بحث‌ها کاملا اختیاری بوده و شخص با سلیقه و چیدمان خود می‌تواند آن‌ها را ساماندهی نماید. نظر شما در مورد اتاق نقاشی چیست؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.4 / 5. تعداد امتیازات 40

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...