بلند نشان دادن سقف خانه های کوتاه با ترفندها کاربردی در دکوراسیون منزل

بلند نشان دادن سقف خانه های کوتاه

چگونه میتوان سقف خانه را بلندتر نشان داد؟ سقف های کوتاه خانه خود را چگونه بلندتر نشان دهیم؟ خانه های با سقف کوتاه و ارتفاع کم را چگونه بلندتر نشان دهیم و… از جمله سوالاتی هستند که در رابطه با بلند نشان دادن سقف خانه پرسیده می‌شوند در این مطلب از توکامگ قصد داریم به آن‌ها پاسخ دهیم. با ما همراه باشید تا با ترفندهای دکوراسیون سقف های کوتاه منزل آشنا شوید.

بلند نشان دادن سقف خانه با ارتفاع کم و کوتاه

زمانی که با یک سری محدودیت در خانه روبرو می‌شویم تا وقتی که در مورد آن موضوع راهکاری مناسب پیدا نکرده باشیم ذهن ما درگیر حل کردن آن مشکل است. اما به محض آن که به جواب دست پیدا کنیم فعالیت‌های مغزی ما حول بهبود یا کشف روش‌های بهتر و مناسب‌تر خواهد گشت. در دکوراسیون خانه نیز ماجرا به همین شکل است. در حالی که به دنبال یافتن یک طرح برای زیبا سازی خانه هستید ناگهان با موارد متعددی از سبک‌ها و روش‌ها آشنا می‌شوید که شما را به سمت خود می‌کشاند. موضوع این مقاله که به آن خواهیم پرداخت یکی از موارد جالبی است که بسیاری از لوازم پیرامون خانه را از خود متأثر خواهد کرد. اگر قوانین چیدمان منزل را بدانید این کار برای شما راحت تر نیز خواهد بود.

بلند نشان دادن سقف خانه یک روش اجرایی توسط یک وسیله یا تخریب و ساخت دوباره نیست، بلکه به کمک روش‌ها و تغییراتی در موجودیت خانه این امکان برای بیننده فراهم می‌شود تا سقف را بلندتر از آنچه هست ببیند. برای این که این اتفاق رخ دهد موارد متعددی در این راه به شما کمک خواهند کرد. رنگ‌ها، دکوراتیوها، سبک‌های دکوراسیونی، نور پردازی و مواردی که درجه اهمیت آن‌ها به قدری نیست که در بخش مطرح شود.
با بررسی هر قسمت از موارد ذکر شده به راحتی می‌توانید محدودیت‌های خود را به فرصت تبدیل کرده و خانه را آن گونه که مناسب دیدگاه شماست بیارایید.

ابتدا از پایه‌های اولیه این کار یعنی سبک‌های دکوراسیون خانه شروع می‌کنیم. در گذشته و زمانی که خانه‌های بیشتر به صورت یک طبقه و در اصطلاح ویلایی ساخته می‌شد، با کمک گرفتن از علوم و فنون ساخت و ساز سنتی، سقف‌ها به طور معمول بلندتر ساخته می‌شدند. نمود این مثال را در به کارگیری چلچراغ‌ها و لوسترهای بزرگ در اماکن به جا مانده از تاریخ نه چندان دور و حتی در تصاویر مربوطه می‌توان دید. رفته رفته با ورود سبک‌های شهر نشینی مدرن و اضافه شدن آپارتمان‌ها به سازه‌های شهری این نوع خانه رنگ باخته خانه‌هایی با اندازه‌های جمع و جور به مردم تحمیل شد. این آپارتمان‌ها که با سبک‌های مدرن و یا امروزی ساخته می‌شوند، در حالت عادی سقف‌های کوتاه و در قوانین ساختمانی استاندارد دارند که در مقایسه با سبک‌های سنتی کوتاه‌تر هستند. با این حال خانه‌های مدرن و پیشرفته سفارشی‌سازی شده سقف‌های بلندتر را برای خود انتخاب می‌کنند. پس پیش از خرید و با توجه به میزان بودجه خود می‌توانید از انتخاب خانه‌های با سقف‌های کوتاه جلوگیری کنید.

بلند نشان دادن سقف خانه با ارتفاع کم و کوتاه

مورد بعدی نقش رنگ‌ها در بلندتر دیده شدن سقف خانه است. همان طور که قبلا نیز در تاثیر رنگ در دکوراسیون خانه گفته‌ایم، رنگ‌ها هم به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم بر روی این فرایند و دکوراسیون سایر قسمت‌های خانه و البته خود افراد خانواده تأثیر می‌گذارند. تأثیر مستقیم این بخش که جزء ویژگی‌های اصلی آن به شمار می‌آید رنگ دیوارها و سقف است. بخش غیر مستقیم نیز مربوط به رنگ لوازم دکوراسیونی است که در محدوده مورد نظر چیده می‌شوند.

برای توضیح این بخش بهتر است با اصطلاحاتی که مطرح می‌شود آشنا باشید. اصطلاحاتی مانند رنگ‌های سرد و گرم و رنگ‌های خنثی. پیش از هر سخنی ابتدا باید بگوییم که رنگ‌های گرم ارتفاع محیط را کوتاه‌تر نشان داده و رنگ‌های سرد با توجه به ویژگی‌های ذاتی خود ارتفاع اتاق را بلندتر نشان می‌دهند.

برای بلند نشان دادن سقف خانه چه رنگی بهتر است؟

برای بلندتر نشان دادن سقف خانه باید هم به رنگ خود سقف و هم رنگ دیوارهای خانه توجه کنید. در مجموع می‌توان اذعان کرد که هم رنگ بودن رنگ هر دو بخش یعنی هم دیوار و هم سقف باعث بلند نشان دادن سقف خانه می‌شود. این یعنی بهتر است هنگام انتخاب رنگ اولاً رنگ‌های سرد و پس از آن رنگ‌های سرد روشن در اولویت هستند.

رنگ‌های پیشنهادی برای بلند نشان سقف اتاق های منزل شامل موارد زیر است:

رنگ آبی روشن یا فیروزه‌ای

این رنگ یعنی آبی روشن یا فیروزه‌ای روشن را برای خانه خود در نظر بگیرید. رنگ مذکور که مورد پسند بسیاری از افراد است هنگامی که در یک خانه به کار برده می‌شود باعث خواهد شد آرامشی به وسعت یک آسمان وارد خانه شود. سقف اتاق شما به شرط استفاده از یک همراهی کننده مناسب مانند یک پرده کوتاه سفید یا یک پرده بلند متضاد ارتفاع سقف را بلندتر نشان خواهد داد. رنگ‌هایی که با این رنگ سازگار بوده و به آن در بلند نشان دادن سقف خانه کمک می‌کند کم نیستند، اما اگر بنا به توصیه ما عمل کنید بهتر است از همین رنگ برای سقف نیز استفاده کنید.

بلند نشان دادن سقف کوتاه با رنگ آبی روش و فیروزه ای

رنگ سبز کاهویی

رنگ دیگری که بسیار مورد پسند واقع شده و علاوه بر تحسین بینندگان خانه را نیز قد بلندتر نشان می‌دهد رنگ سبز کاهویی است. این رنگ که از خانواده رنگ‌های سبز است و در دسته رنگ سرد قرار می‌گیرد، مکمل جذابی دارد که خانه را دگرگون می‌سازد. سبز آبی تیره رنگ مکمل این رنگ با پرده، مبلمان و هر وسیله دیگری قابلیت تطبیق داشته و به راحتی روی فضا می‌نشیند. برای این که به بلند نشان دادن سقف خانه با این رنگ دست پیدا کنیم باید خانه‌ای سبز را بسازید از سبزه‌های روشن تا زرد لیمویی. در مجموع باید بگوییم که رنگ‌های روشن و سرد خیلی خوب از عهده کار بر آمده می‌توانند همان طور که از آن‌ها انتظار می‌رود خانه‌ای با قامت بلند برای شما فراهم سازند. روی رنگ‌های سقف خانه حساب کنید تا نتایج شگفت انگیز آن را به چشمان خود ببینید.

نور پردازی قسمت دیگری از این فرایند است که در مورد آن صحبت خواهیم کرد. به کمک نور و نورپردازی تغییرات غیرقابل باوری در خانه می‌توان ایجاد کرد. شاید این سؤال پیش بیایید که نورپردازی در هنگام تاریک شدن هوا امکان پذیر است و در طول روز نمی‌توان این کار را انجام داد. پاسخ این است که با نورپردازی صحیح و استفاده از نور محیط منزل همه این شرایط فراهم خواهد شد.

برای نورپردازی و استفاده از نور خورشید باید دقت کنید که پرده‌ها نقش مهمی دارند، یعنی هم باید به اهمیت پرده به عنوان یک دکوراتیو که خودش و هم رنگ آن در بلند نشان دادن سقف خانه مؤثر است توجه کرد و هم این که پرده نباید مانعی برای ورود نور مناسب به نقاط مورد نظر در خانه باشد. پس با اولویت بندی در این بخش باید در نظر بگیرید کدام یک از عوامل را برای بلند نشان دادن سقف خانه انتخاب می‌کنید.

بلند نشان دادن سقف خانه با ارتفاع کم و کوتاه

نور خورشید که فضا را روشن می‌کند با روشنایی دیوارها و سقف در کل خانه را بزرگتر نشان می‌دهد، اما نباید وسایل موجود در فضا مانند میزها، مبلمان یا وسایل جانبی دیگر شکست نور ایجاد کنند. اما نور پردازی در شب شکل و شمایل خاص خود را دارا است. نورهای سقفی باید از کنارها به زمین بتابند تا دیوار را طویل به نمایش در بیاورند. نورهای جانبی که به صورت تخت در خانه به کار می‌روند نباید درون سقف قرا  بگیرند، بلکه باید با ارتفاعی از سطح زمین بر روی دیوار نصب شوند تا با ایجاد سایه نسبت به سقف آن را بلندتر نشان دهند. نورهای مرکزی و لوسترها جزء لوازم تجملی و لوکس به حساب آمده و در خانه‌هایی که سقف کوتاهی دارند مناسب نیستند. یعنی در مجموع برای بلند نشان دادن سقف اتاق های خانه لوستر وسیله مناسبی نبوده و نورهای موضعی بهترین جایگزین برای این مورد است. هالوژن‌ها و ال  ای دی‌های سقفی این معضل را برای شما برطرف می‌سازند. نور پردازی‌های جانبی مانند دیوارکوب‌ها نیز یکی دیگر از راه حل‌ها هستند. مورد دیگر استفاده از آباژور برای کناره‌های خانه است تا این نقاط نیز از تاریکی خارج شده و فضا روشن‌تر از حالت عادی خانه شود.

بلند نشان دادن سقف خانه با ارتفاع کم و کوتاه

برای این که نور در خانه بیشتر گسترش را پیدا کند می‌توان از لوازم براق و آینه‌ها برای انتشار نور بیشتر استفاده کرد. هم چنین رنگ‌های دیوار و خود سقف نیز تأثیر بسزایی در بلند نشان دادن سقف خانه دارند. هر چه رنگ تیره‌تر باشد نور بیشتری برای روشن کردن فضا نیاز است. از طرف دیگر رنگ‌های روشن عکس این موضوع عمل می‌کنند.

آخرین بخش در مورد بلند نشان دادن خانه های با سقف کوتاه مربوط به لوازم دکوراسیونی یا همان دکوراتیوها است.

اولین مورد از آخرین قسمت که در بخش‌های مختلف این متن به آن اشاره شد پرده‌ها هستند که نقش بسیار مهمی در دکوراسیون و طراحی سقف کوتاه دارند. پرده‌هایی که هم از نظر ارتفاعشان ( کوتاهی و بلندی ) و هم رنگ و مدل و جنس پارچه بسیار حائز اهمیت هستند. پرده‌های توری شکل از نظر نور موقعیت مناسبی برای خانه به شمار می‌آیند و از نظر رنگی نیز قابلیت همگام سازی با دیوارها را دارند. جنس آن‌ها نیز مناسب هر فضایی است. در مجموع پرده‌های توری بهترین انتخاب برای یک وسیله تزیینی در خانه‌ای است که قصد بلند نشان دادن ارتفاع سقف آن را داریم.

پرده‌های کرکره‌ای نیز از جمله پرده‌های مناسب برای اجرای این کار است. خوشبختانه با جا افتادن سبک دکور مدرن و استفاده از پرده‌های مناسب این سبک، کار بلند نشان دادن سقف کوتاه خانه کمی جلوتر خواهد افتاد. در مورد این پرده‌ها نیز نکات متعددی را می‌توان بیان کرد. مورد اول طرح و رنگ انتخابی است که باید به مانند حالت قبلی رعایت گردد. اما مورد دیگر این است که چه نوع پرده‌ای از پرده‌های کرکره‌ای را باید مورد استفاده قرار دهیم. منظور از نوع، جهت آنها است. پرده‌های افقی بدترین نوع از این پرده‌ها برای دکوراسیون سقف کوتاه هستند و در عوض بهترین آن‌ها پرده‌های عمودی شکل است. این پرده‌های عمودی اگر قابلیت انتخاب رنگ به صورت شخصی سازی را نیز داشته باشند همه چیز برای شما مهیا شده است. انتخاب رنگ شما باید طوری باشد که حالت راه راه در پرده ایجاد کرده که همین موضوع یکی از عوامل بلند نشان دادن سقف خانه است. مثلاً اگر خانه‌ای دارید که با کاغذ دیواری کرم تزیین شده است می‌توانید از پرده‌های شیری و سفید به عنوان ست رنگ کرم در خانه خود استفاده کنید تا راه راه ایجاد شده توسط رنگ پرده کرکره‌ای شما یک نمای تجملی را نیز پدید بیاورد.

استفاده از آینه برای بلندتر نشان دادن سقف های کوتاه

مورد دوم از این بخش آینه‌ها هستند که با توانایی‌هایی که در خود دارند کمک شایانی به بلند نشان دادن سقف خانه می‌کنند. قرار دادن آینه‌ها در مقابل هم بر روی دو دیوار موازی روشی است که می‌توانید علاوه بر کاهش توجه به ارتفاع از نظر عرضی نیز خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

تابش نور یا تاباندن نور به آینه نیز روش بعدی است تا با این کار خانه و به خصوص سقف را روشن‌تر نشان دهیم تا ارتفاع بیشتری به آن داده باشیم. آینه کارهای سقفی نیز که در گذشته مرسوم بوده دوباره به عنوان یک مد جدید به دکوراسیون خانه‌ها بازگشته و همین روش نیز انتخابی زیبا و هوشمندانه است. تابلوهایی که بر روی دیوارها نصب می‌شوند نیز کمک کننده هستند به شرط آن که به صورت موازی و در یک راستا نصب شوند.

بلند نشان دادن سقف خانه با ارتفاع کم و کوتاه

کاغذ دیواری مناسب سقف های کوتاه

از بین این موارد برای طراحی سقف های کوتاه خانه، کاغذ دیواری را می‌توانستیم در بخش رنگ دیوار توضیح دهیم، اما به نظر می‌آید توضیح در بخش تزیینات منزل جای بهتری برای آن باشد. امروزه کاغذ دیواری تنها برای پوشاندن زیرکار دیوار و معایب آن نیست بلکه نقش ثابت شده‌ای در تزیین و دکوراسیون منزل ایفا می‌کند. نقشی که برای آن در این مقاله در نظر گرفته‌ایم، کمک به بلندتر نشان دادن ارتفاع سقف خانه است. به این صورت که برای ایجاد چنین حالتی هم می‌توان از طرح‌های خاص و هم از نوع انتخاب و نصب آن بهره برد. در بخش طرح‌های مناسب برای این کار، طرح‌های مستطیلی نسبت به مربعی و دایره‌ای اولویت اصلی هستند ( مستطیل ها عمودی در نظر گرفته شوند) در بخش رنگی نیز می‌توان همان روش تک رنگ ( رنگ روشن ) و یا راه راه را برای آن استفاده کرد. راه راه کردن دیوارها به شدت در بلند دیده شدن سقف مؤثر است، که شرط آن استفاده صحیح از یک طرح با دو رنگ نزدیک بهم و یا تا حدودی متضاد است. این روش حتی در رنگ کردن دیوار نیز کاربرد داشته و قابلیت توسعه به پرده‌های پارچه‌ای را نیز دارا است.

موارد دیگری نیز هستند که باعث می‌شوند سقف نسبتاً بلندتر دیده شود، اما بیشتر در بطن دکوراسیون قرار می‌گیرند. مثلاً در یک راستا بودن وسایل در محیط و هم چنین رعایت فاصله مناسب وسایل از هم می‌تواند یک فضای باز را نشان دهد که در نتیجه منجر با بزرگ‌تر دیده شدن خانه و در پی آن بلند نشان دادن سقف خانه می‌شود. منظم بودن محیط هم مانند مورد قبلی همین اثر گذاری را خواهد داشت.

با توجه به این که خانه های امروزی فضاهای کوچکی در اختیار شما قرار می‌دهند، استفاده از  راه حل‌هایی که در این مطلب ارائه گردید باعث خواهد شد تا شما خانه‌ای مرتفع‌تر را آماده کرده و از محدودیت‌هایی که برای شما به وجود آمده عبور کنید. مجله دکوراسیون توکامگ همراه همیشگی شما در طراحی دکوراسیون خانه شما و زیباتر نشان دادن آن است. در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید آن را با ما در میان بگذارید. ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستیم.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد امتیازات 26

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...