تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها

کاکتوس از جمله محبوب‌ترین گل‌های آپارتمانی در خانه‌های ایرانی به شمار می‌رود و تزیین خانه با گل کاکتوس امری است که این روزها در اکثر خانه‌های ایرانی و البته محیط‌های دیگر نظیر اداره‌ها نیز مشاهده می‌شود. در این پست از مجله مبل و دکوراسیون توکامگ، به بررسی چگونگی تزیین خانه با گل کاکتوس پرداخته‌ایم. با همراه شده و با انواع تزیینات با کاکتوس آشنا شوید.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگ

برای تزیین منزل با گل کاکتوس، در ابتدا بهتر است بدانید کاکتوس از کجا آمده و چه نوع گیاهی است. کاکتوس که ریشه در صحراهای آمریکا (آمریکای شمالی) دارد، از طریق طوفان‌های مختلف و نیز به صورت انسانی به سایر نقاط جهان منتقل شده است. وجود شرایط سخت و طاقت فرسا برای این گیاه یک شرایط طبیعی محسوب می‌شود. این گیاه که از نژاد خانواده میخک‌هاست، با دارا بودن خارهایی روی خود از سایر این خانواده متمایز شده است.

از تعداد نژادهای خانواده کاکتوس خبر دقیقی وجود ندارد. بیشتر این نوع کاکتوس‌ها به دلیل تنوع آب و هوایی و تغییرات اقلیمی در شمال آمریکا و صحراهای آفریقا دیده می‌شوند. ساختار آن‌ها به شکلی است که برای حفظ بقای خود ریشه‌های بلندی در خاک رشد می‌دهند و بدنه اسفنجی آن‌ها نیز آب را در خود حفظ می‌کند. انواع نادری از کاکتوس وجود دارد که تنها یک بار در عمرش گل داده و بعد نابود می‌شود.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگ

اکنون این گیاه خاص و خشن کم کم خود را به خانه‌های گیاه دوستان تحمیل کرده و در کنار سایر گیاهان تزیینی زیبای آپارتمانی برای خود جایی دست و پا کرده است. ما نیز بر آن شدیم تا شما را با این گیاه بیشتر آشنا کرده و نمایشی از تزیین خانه با گل کاکتوس برایتان مهیا کنیم.

از آنجا که این گیاه علاقه فراوانی به قرار گرفتن در معرض آفتاب دارد، بهتر است جای این گیاه در مکانی ثابت و در کنار پنجره‌ای آفتاب گیر قرار گیرد. هر چند اگر چنین اتفاقی رخ نداد، و شما علاقمند بودید تا این گیاه را در گوشه‌ای از اتاق خود نگه‌داری کنید، ایرادی متوجه شما نیست و مشکلی برای کاکتوس شما پیش نخواهد آمد؛ کافی است با نور مصنوعی کاکتوس خود را فریب دهید.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگ

برای گلدان و خاک این گیاه نیز بهتر است از دانه‌های درشت به همراه ترکیبی از الیاف سبک و خزه‌ها استفاده کنید، دلیل این موضوع واضح است. این گیاهان برای رشد ریشه‌های خود را در خاک گسترش می‌دهند. با ساختار گفته شده نیز ریشه‌های کاکتوس‌ها راحت در این نوع گلدان‌ها رشد خواهند کرد.

سعی کنید برای جلوه بیشتر این گیاهان، از گلدان‌های شفاف یا شیشه‌ای و سنگ دانه‌های رنگی که با رنگ‌های غیر شیمیایی رنگ آمیزی شده‌اند، استفاده کنید. شما حتی می‌توانید چند گیاه کوچک را در یک گلدان قرار داده و پرورش دهید. به این صورت باعث زیبایی گلدان و محل قرارگیری گل‌ها نیز خواهید شد. تزیین خانه با گل کاکتوس یک هنر است که با آن می‌توانید انواع مدل‌های گل کاکتوس را در خانه خود استفاده کرده و زیبایی آن را دوچندان کنید.

تهیه یک استند چوبی یا ساخت یک پایه طبقاتی که بتوان گلدان‌های گل کاکتوس را روی آن قرار داد، پیشنهاد جذابی است. با ساخت یا خرید چنین استندی ( چهار پایه‌ای ) می‌توانید تعدادی کاکتوس کوچک در گلدان‌های مینیاتوری را روی آن‌ها بچینید و با نورپردازی آن‌ها را به مرکز توجه خانه خود، که از آن با عنوان نقطه کانونی خانه یاد می‌شود، تبدیل کنید.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگ

استفاده از طاقچه‌های پلکانی و یا عریض نیز پیشنهاد دیگر ما به شماست. با کمک الوارهای قدیمی و پوشش دهنده‌های شیمیایی حالت طاقچه‌های قدیمی به الوارها داد و آن‌ها را روی دیواری که دید مناسب به آن وجود دارد نصب کنید. مهم نیست چه تعداد گلدان با گل کاکتوس روی آن قرار می‌دهید، فقط تعداد گل‌ها به قدری باشد که سطح طاقچه شما را پوشش دهد.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگ

یک روش جالب و پرطرفدار استفاده از کاکتوس برای تزیین خانه نیز استفاده آویزهای زیبا و خلافانه است. در مطالب قبلی به طور کامل به آموزش ساخت آویزهای خلاقانه پرداختیم که می‌توانید با مطالعه آن با ساخت انواع آویزها آشنا شده و از آویزهای دست‌ساز خود در منزلتان استفاده کنید.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگ

یک روش دیگر استفاده از گلدان‌های ساخته شده از چوب است که به صورت یکپارچه روی صفحه‌ای نصب شده‌اند. گلدان‌هایی یک دست و یک اندازه که شما می‌توانید هر یک از آن‌ها را محلی برای کاشت هر تعداد گل دلخواه خود مورد استفاده قرار دهید.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگ

گلدان‌های لیوانی هم یک روش دیگر برای تزیین خانه با گل کاکتوس است. به این صورت که گلدان‌های استوانه‌ای شکل کوچکی را تهیه می‌کنید و هر یک را با گل کاکتوس آماده می‌کنید. سپس با هر ترتیب و نظمی که مورد پسند شماست آن‌ها را به دیوار نصب می‌کنید.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگیک ایده برای تزیین خانه با گل کاکتوس استفاده از قاب عکس‌های بلااستفاده و قدیمی است. شما می‌توانید فریم قاب عکس‌ها را جدا کرده و رنگ آمیزی کنید (در صورتی که سالم بود فقط نظافت کافی است). سپس زیر قاب را با تخته‌ای کامل پوشانده و درزها را به خوبی بگیرید. و بعد با آبندی کردن کل قاب، مانع از نشت احتمالی آب و خاک شوید. اکنون یک توری با سوراخ‌هایی که گل‌ها از آن بیرون نیفتند بر روی خاک داخل قاب بکشید و با چسب محکم کنید. در انتها گل‌ها را از گلدان‌ها خارج کرده، و ریشه‌ها را از میان تور رد کنید و درون خاک قرار دهید. دقت کنید که گل‌ها را به صورت فشرده و در کنار هم بکارید تا هنگام نصب تابلو روی دیوار از جای خود خارج نشوند و سقوط نکنند.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگ

برای آبیاری این قاب عکس طبیعی بهتر است آب را به صورت فشره و روزانه حداقل دو الی سه بار به گل‌ها اسپری کنید. شما همچنین می‌توانید یک تنه درخت که خشکیده ولی از استحکام کافی برخوردار است را سم پاشی کنید (تا موجودات ریز و کرم‌های آن از بین بروند). آن گاه تکه‌ای از آن را که به کار می‌آید برش داده و با چسب‌های ضد آب بپوشانید. درون آن خاک، شن، کود و ماسه‌های ریز و درشت ریخته و گل‌های خود را در آن بکارید.

گلدان‌های ریز و درشت به انواع سایزهای کاکتوس بر روی میزی که در محلی شاخص قرار گرفته، بسیار جلب توجه می‌کند. برای این کار تا جایی که امکان دارد میز را ساده و بدون جزییات فراهم کنید؛ زیرا قرار است تمام حواس‌ها به سمت گل‌های کاکتوس قد و نیم قد شما معطوف باشد.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگ

در انتها یک ایده ناب برای شما کنار گذاشته‌ایم. آکواریوم خشک. با تهیه یک آکواریوم شیشه‌ای متوسط و یا حتی کوچک یک بیابان ساختگی در خانه خود بسازید. از بوته‌های خشک و سنگ‌های بیابانی کمک بگیرید. در کنار هر کنج از آکواریوم کاکتوسی با اندازه متفاوت از دیگری بکارید. پایه‌ای با فلز صیقل خورده که آکواریوم را روی خود نگه می‌دارد تکمیل کننده این تزیین محصور کننده خواهد بود.

تزیین خانه با گل کاکتوس ؛ ایده های جالب با انواع کاکتوس ها | توکامگ

برای این که به یک ساختار مخصوص به خود دست پیدا کنید، تجربه‌های خود را همواره به اشتراک گذاشته و از تجربیات دیگران نیز استفاده کنید. ما در مجله دکوراسیون توکامگ این کار راه برای شما آسان نموده‌ایم، امیدواریم شما هم ما را در این مسیر یاری نمایید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.6 / 5. تعداد امتیازات 30

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...