تزیین راه پله با گلدان ؛ نمونه‌های زیبای تزئین راه پله ها با گل و گیاه

تزیین راه پله با گلدان

همه خانه‌های آپارتمانی دارای راه پله‌هایی هستند که به در خانه ختم می‌شود. تزیین راه پله با گلدان های طبیعی و سایر گیاهان و گل‌های آپارتمانی محبوب، امری است که به زندگی آپارتمان‌نشینی و فضای آپارتمان، روحی دل‌انگیز و صمیمی می‌دهد. در ادامه با توکامگ و ایده‌های خلاقانه تزئین راه پله های خانه‌ها همراه باشید.

ساده‌ترین راه برای تزئین راه پله با گلدان این است که گلدان‌های کوچک را با گیاهان آپارتمانی زیبا و شاید با گل‌های ریز، پر کنیم و روی پله‌ها قرار دهیم. البته راه حل‌های خلاقانه زیادی برای ساختن یک باغچه راه پله‌ای وجود دارد که در ادامه برخی از کارآمدترین انواع آن‌ها را تقدیم حضورتان می‌کنیم.

تزیین راه پله با گلدان

استفاده از طاقچه‌ها برای تزیین راه پله با گلدان

تزیین راه پله با گلدان - طاقچه راه پله

اگر راه پله آپارتمان شما دارای طاقچه است، می‌توانید با گذاشتن گلدان‌های کوچک روی آن راه پله را تزئیین کنید. وقتی از بالا به چنین منظره‌ای می‌نگرید، زیبایی فضا دو چندان خواهد شد. البته خیلی مواظب باشید که گلدان‌ها بزرگتر از طاقچه نباشند و از آن بیرون نزنند. زیرا خطر سقوط آنها بر سر افرادی که از راه پله رد می‌شوند وجود دارد. برای امنیت بیشتر، می‌توانید جلوی گلدان‌ها یک میله افقی نصب کنید تا از افتادن آن‌ها در هر شرایطی از جمله زلزله جلوگیری شود.

گلدان‌ها را به صورت نا منظم دور تا دور راه پله بچینید

تزیین راه پله با گلدان

از هر گلدانی که دارید استفاده کنید. این کار باعث می‌شود فضایی طبیعی در راهرو ایجاد شود. این نوع چیدمان گلدان، به خصوص در راهروهای نورگیر بسیار زیبا‌تر خواهد شد.

باغچه راه پله

تزیین راه پله با گلدان - باغچه راه پله

بعضی از آپارتمان‌ها، راه پله‌هایی دارند که جایی مانند باغچه برای کاشت گل و گیاه آپارتمانی در آن ها تعبیه شده است. اگر راه پله آپارتمان شما نیز این مزیت را دارد، کارتان بسیار راحت است. می‌توانید برای زیبایی و البته امنیت بیشتر، با اهالی آپارتمان صحبت کنید و بر سر کشیدن حائلی شیشه‌ای به دور باغچه راه پله، توافق کنید. این دیوار شیشه‌ای نه تنها زیبا و امن است، بلکه فضایی گلخانه‌ای را درون خود ایجاد می‌کند و باعث رشد و شادابی گل‌های آپارتمانی شما می‌شود.

یک گلدان بزرگ در پارگرد اصلی

تزیین راه پله با گلدان - گلدان بزرگ در پاگرد اصلی

گذاشتن یک گلدان بزرگ با گیاهی مرتفع در پاگرد اصلی و درست روبروی در ورودی ایده‌ای با شکوه و زیباست. گیاهان مناسبی برای این کار وجود دارند. از جمله درختچه بنجامین، کاکتوس‌های بسیار بلند، درختچه زیتون، فیکوس برگ ویولونی، پرنده بهشتی، سانسوریایی که بسیار بالغ شده باشد و درختچه فیکوس معمولی.

باغچه دیواری بسازید

تزیین راه پله با گلدان - باغچه دیواری

این ایده واقعا جذاب و محشر است. می‌توانید روی دیوارها باغچه‌ای تعبیه کنید و از زیبایی آن لذت ببرید. این کار کمی دشوار است و به تخصص معماری و باغبانی و طراحی دکورایسون داخلی نیاز دارد. ولی نتیجه کار چنان شما را راضی و خشنود می‌کند که هزار بار دیگر هم حاضر خواهید بود برای داشتن چنین باغچه دیواری زمان و هزینه صرف کنید. البته قبل از این کار حتما با همسایه‌هایتان مشورت کنید. البته که اگر آن‌ها از مزیت‌های استفاده از گیاهان در دکوراسیون خانه آگاه باشند، با این کار موافقت خواهند کرد.

یک باغ رویایی در زیرپله طبقه اول بسازید

تزیین راه پله با گلدان - زیرپله طبقه اول

نظرتان راجع به این باغچه رویایی چیست؟ کمی گران و پر زحمت است، ولی قطعا ارزشش را خواهد داشت. حتما با اعضای آپارتمان مشورت کنید و آنها را مجاب کنید که هرچه سریع تر برای ساختن چنین باغچه رویایی، شارژ جمع آوری شود. هر کسی که از در ورودی آپارتمان وارد شود، و چشمش به این کار زیبا بیفتد، دهانش از شگفتی باز خواهد ماند.

روی نرده‌ها گل بگذارید

تزیین راه پله با گلدان -نرده ها

البته تزیین راه پله با گلدان به این صورت، نیازمند آن است که نرده‌های راه پله آپارتمان شما، از پیش طوری ساخته شده باشند که جایی برای نگه داشتن گلدان داشته باشند. ولی اگر اینطور هم نبود، می‌توانید با یک جوشکاری ساده، یا کمک گرفتن از یک جوشکار ماهر، این قابلیت را برای نرده‌های راه پله آپارتمان ایجاد کنید. البته فراموش نکنید که در این مورد نیز قبل از شروع کار، با بقیه اعضای ساختمان مشورت کنید.

از دیوارها گلدان بیاویزید

تزیین راه پله با گلدان - گلدان های دیواری

این کار بسیار ساده است. چند گلدان کوچک، چند میخ محکم و مقاوم و چند متر ریسمان یا کنف که مقاومت داشته باشند، تمام آن چیزی است که نیاز خواهید داشت. می‌توانید دیوار هر طبقه را با گلدان‌هایی با رنگ‌های متفاوت تزیین کنید. فقط خیلی مواظب باشید! حتما مطمئن شوید که آویزهای گلدانی را روی دیوار محکم کنید تا مبادا روی سر افرادی بیفتند که از راه پله‌ها عنور می‌کنند!

بگذارید گل‌ها آویزان شوند

تزیین راه پله با گلدان

می‌توانید از گل‌های آویز برای زیباتر کردن راه پله استفاده کنید. گلدان‌هایتان را هر کجا که می‌گذارید، چه روی طاقچه، چه کنار پله‌ها، چه روی نرده‌ها، بگذارید آزادانه رشد کنند و از ارتفاع آویزان شوند. این کار احساس از یک محیط بکر و جنگلی را به بیننده القا می‌کند.

بگذارید پیچک‌ها آزاده در سرتاسر راه پله برویند

تزیین راه پله با گلدان - پیچک

پیچک یکی از گیاهانی است که زیبایی وصف نشدنی به محیط اطراف خوب می‌بخشد. می‌توانید در اولین طبقه آپارتمان چند گلدان پیچک، نزدیک به نردها بگذارید تا باقی کار را خود گیاه انجام دهد. بعد از مدتی خواهید دید که پیچک از دیوار‌ها و ندره‌ها بالا رفته و در تمام محیط راه پله پیچیده است. البته باید مراقب رشد بیش از حد آن باشید و هر چند وقت یک بار آن را هرس کنید. در ضمن تراکم بیش از حد پیچک روی دیوار و نرده‌ها، در طولانی مدت باعث فرسایش بافت دیوار و نرده‌ها می‌شود.

نکته‌ای که باید همیشه در مورد تزیین راه پله با گلدان به یاد داشته باشید، این است که، راه پله آپارتمان یک میط خصوصی نیست و اگر قصد هرگونه تغییر در ظاهر آن را دارید، باید ابتدا با همه ساکنین آپارتمان مشورت کنید. در ضمن، برای اینکه یکپارچگی آپارتمان به عنوان یک کل حفظ شود، سعی کنید تمام راه پله و دیوار‌ها و و نرده‌ها، به صورتی یکپارچه و متحد تزیین شوند.

امیدواریم این مطلب راهنما در مورد چگونگی تزیین راه پله با گلدان مورد پسند شما واقع شده باشد. در مطالب بعدی توکامگ در رابطه با تزیین قسمت‌های مختلف خانه و آپارتمان با گل و گیاهان طبیعی مطالب بیشتری تقدیم حضورتان خواهیم کرد. در صورت داشتن هر گونه نظر، پیشنهاد و یا سوال، حتما آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. ما مشتاقانه آماده شنیدن نظرات شما عزیزان هستیم.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.1 / 5. تعداد امتیازات 14

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.