تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو

تزیین ورودی خانه یکی از کارهایی است که شاید بسیاری از افراد توجه زیادی به آن نکنند، اما با توجه به این که اولین مکانی است که در ورود به خانه مشاهده می‌شود، می‌تواند تاثیر زیادی در روحیه افراد و البته احساس میهمانان نسبت به خانه شما داشته باشند. در این مطلب از توکامگ به این موضوع پرداخته‌ایم که دکوراسیون ورودی خانه را چگونه تزیین کنیم؟ با ما همراه باشید.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

چگونه خانه‌­ای بسازیم که هر رهگذری را مبهوت آن کنیم؟

بار­ها پیش آمده است که در میان کوچه یا خیابان گذر کرده و خانه‌هایی را مشاهده کنیم که ساختار جذاب و خیره کننده‌ای­ دارند و باعث می‌شوند برای چند لحظه هم که شده است به تماشای آن باستیم و یا در حال گذر به آن خیره شویم. هر چند نمای بیرونی این ساختمان‌­ها و مراکز دلیل این موضوع بوده است، اما بسیاری از این دست خانه­‌ها نیز وجود دارند که با ورودی و راهرو­های خود این اتفاق را پدید آورده‌اند. ما قصد داریم این بار در مجله دکوراسیون توکامگ به بررسی تزیین ورودی خانه پرداخته و با ارائه راه کار­های ساده و متنوع شما را در زیباسازی این فضاها یاری رسانیم. به همین منظور ابتدا به تعریف محل مورد نظر می‌­پردازیم و سپس با در نظر گرفتن شرایط هر بخش و فضا، راه کار­هایی ارائه می‌دهیم.

به چه جاها و فضاهایی از خانه ورودی خانه گفته می­شود؟

در صورتی که ورودی خانه شما آن طور که باید زیبا نیست، چه کارهایی تاکنون برای تغییر در آن انجام داده‌اید؟ آیا تاکنون به این موضوع مواجه شده‌اید که هنگام خرید خانه جدید یا جا به جایی‌های فصلی خانه را براساس ورودی و زیبایی آن فضا بپسندید؟

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

ورودی خانه، انواع مختلف و متنوعی دارد، اما در مجموع به بخشی که محیط خارج خانه را به محیط درونی مرتبط می‌سازد ورودی منزل یا خانه اطلاق می­شود.

ورودی‌ها انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر می­‌شوند. هر یک را تشریح کرده و در مورد این که چگونه ورودی خانه را تزیین کنیم برایشان توضیحاتی ارائه خواهیم کرد. دلایل وجود این نوع دسته بندی تفکیک بین خانه‌های آپارتمانی و ویلایی است که ساختار متفاوتی نسبت به هم دارا می‌­باشند.

  • ورودی داخلی
  • انواع لابی
  • حیاط
  • راه پله

تزیین ورودی داخلی خانه

در واحد­های آپارتمانی این فضا محلی است که از قسمت درب ورودی واحد شروع شده و تا قسمت ورود به نشیمن یا پذیرایی ادامه پیدا می­کند. این فضاها که در تعریف عامیانه راهرو نیز اطلاق می‌شوند، محیط اتصال بخش داخلی و خارجی خانه به حساب می­‌آیند. در بسیاری از واحدها این محل به دلیل عدم وجود کاربریِ لازم، بسیار کوچک و کوتاه ساخته می‌شوند تا از پرتی فضای خانه جلوگیری شود، منظور از کوچک و کوتاه این است که عرض ورودی کم و طول آن نیز کوتاه است. در اغلب واحد­ها در این مکان معمولا درب سرویس‌های بهداشتی و حمام و همین طور کمد­های مخفی (دیواری) برای موارد غیر ضرور تعبیه می‌شود.

در ساختمان‌های حیاط دار یا در تعریف عام ” ویلایی ” این فضاها ساختار نسبتا متفاوتی دارند. به این صورت که طول ورودی بزرگ‌تر و عرض آن­‌ها بیشتر می‌باشد و از طرفی با توجه به ساختار و نقشه کشی خانه ممکن است حتی در این فضا محل درب ورودی به اتاق یا درب دوم اتاقی دیگر نیز قرار گیرد.

اکنون این بخش را تعریف کردیم حالا نوبت این است که به عبارت تزیین ورودی خانه بپردازیم. در موارد آپارتمانی این کار به این صورت امکان پذیر است که یا ساختار محل را دست خوش تغییر قرار دهیم و یا با اضافه یا کم کردن وسایل، آن­ مکان را تزیین کنیم.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

برای تزیین ورودی منزل در این نقطه پیشنهاد می­‌شود دیوارها را متحول کنید. با توجه به نزدیک بودن دیوارهای راه رو­ها به یکدیگر می­توانید با انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب و یا یک دیوارپوش خلاقانه باعث دگرگونی ورودی شوید. همچنین به کمک رنگ آمیزی نیز این اتفاق امکان پذیر است. توجه داشته باشید این محیط در ذهن میهمان یا کسی که وارد خانه شما می‌­شود یک پیش زمینه فکری درباره کلیت چیدمان و دکوراسیون منزل شما می‌­سازد؛ پس در استفاده از مواد اولیه و مواد مصرفی از هیچ چیز دریغ نکنید. برای مرحله بعد پیشنهاد ما این است که با تابلوهای کوچک و بسیار کوچک دیوارها را پر کنید. این تابلوها باعث می‌شوند وارد شونده به خانه شما کمی در ابتدای ورود خود به راه رو­ مکث کرده و به آرامی وارد فضای اصلی خانه شود و همین طور به اعضای خانواده نیز حس خوبی منتقل می­‌کند. برای اینکه بتوانید این کار را به نحو احسن انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم که مطلب تزیین خانه با قاب عکس را که در آن به طور کامل به چگونگی چیدمان اصولی قاب‌های عکس و تابلوهای تزیینی روی دیوار پرداخته‌ایم مطالعه کنید.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

برای تزیین ورودی خانه مذکور به جای استفاده از موکت یا فرش از گلیم‌­های کوچک یا صنایع دستی زیبا کمک بگیرید تا احساس شیک و لوکس بودن برای ورودی در ذهن ساخته شود. نکات مهمی که باید در این ورودی‌های کوتاه و کم عرض رعایت کرد، عدم قرار دادن گلدان و وسایل دست و پا گیر در این مکان است. به همین منظور اگر از جاکفشی استفاده می­‌کنید یا آن را در بیرون از واحد قرار دهید و یا در صورتی که در داخل ورودی تعبیه می‌کنید، تا جایی که برایتان مقدور است در محلی به دور از دید جاکفشی مورد نظر را قرار دهید.

اکنون به سراغ ورودی‌های نسبتا طویل و پهن ویلایی و چگونگی تزیین آن‌ها می‌­رویم تا نکاتی پیرامون تزیین ورودی خانه در این نوع فضاها بیان کنیم.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

تزیین ورودی خانه های ویلایی

برعکس موارد آپارتمانی، لوازم و وسایلی که در ورودی کوچک و باریک منع شده بودند در این فضا مورد تایید برای قرارگیری واقع می شوند. به عنوان مثال استفاده از کمدهای بزرگ در محل بسیار کاربردی خواهند بود. این نوع کمدها معمولا محل قرارگیری کفش‌ها، البسه و اکسسوری‌­هایی مانند چتر یا دستکش و مواردی از این دست هستند. از قرار دادن گلدان‌های تزیینی یا دکوری در این محل ابایی نداشته باشید و با چیدمان صحیح آن‌ها مسیری جذاب بسازید. آینه‌های دیواری بزرگ و یا حتی آینه‌های قدی بهترین مکان را برای نصب خود فریاد می‌زنند. بدون اغراق جایی بهتر از این نقطه برای نصب آینه قدی نیست؛ چرا که پیش از خروج از خانه و پیش از ورود می‌توانید آراستگی خود را مورد بررسی قرار دهید. همچنین اگر کفپوش‌های مناسبی در محل ندارید، با موکت فضای کف را پوشش دهید؛ چرا که به دلیل ساختار نامتعارف این گونه ورودی‌­ها در بسیاری از موارد امکان پهن کردن فرش مناسب وجود ندارد. نور مناسب در هر دو نوع خانه اهمیت بسیاری دارد. برای هر کدام تا می­‌توانید از چمشه‌های نور مستقیم استفاده کنید. دیوارکوب‌­های معمولی و ساده بهترین نوعِ این پخش کننده­‌های نور هستند. ممنوعیت برای ورودی ویلاها وجود ندارد؛ چرا که حتی اگر ساده رهایشان کنید نیز زیبایی مخصوص به خود خواهند داشت.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

تزیین لابی

لابی در لغت و اصطلاحات جاری، کلمه‌ای لاتین است که در میان عموم مردم جا افتاده است. معنی این کلمه در فارسی معادل تالار یا سرسرا است که بخش ورودی یا محل انتظار را شامل می‌­شود. خود این مکان شامل بخش­‌های مختلفی مانند سالن انتظار، بخش اطلاعات یا حراست و همین طور سالن‌های ورود و خروج می­‌شود. برای تشریح و توضیح این مکان باید ذکر شود که لابی‌ها در گذشته به هتل‌­ها، شرکت­‌ها و ادرات اختصاص داشت، اما اکنون با رشد و پیشرفت صنعت ساخت و ساز و شکل‌گیری برج‌های مسکونی، لابی به این سازه‌­ها نیز افزوده شده است. به همین منظور ما نیز به منظور تزیین ورودی خانه به سراغ لابی برج­‌ها می‌رویم. اگر خانه شما به این شکل نبوده و به شکل آپارتمانی و یا خانه‌های معمول است، می‌توانید این بخش را رد کرده و ادامه مطلب را مطالعه کنید.

ابتدا بخش اصلی لابی. این بخش که یک فضای نسبتا بزرگ محسوب می­‌شود (البته با توجه به نقشه برج یا ساختمان و همین طور زیر­بنا این اندازه متغیر خواهد بود)، محل رفت و آمد ساکنین و محل انتظار برای کسانی است که در محل حضور پیدا می‌­کنند. زمانی که صحبت از محل انتظار به میان می‌­آید نیازهایی نیز پدید می‌­آیند، نیاز­هایی هم چون راهنما و محل قرارگیری آن، مبلمان مناسب و …

راهنما اگر به صورت نیروی انسانی باشد به محلی برای استقرار نیاز دارد که در اصطلاح اتاق نگهبانی یا حراست گفته می­‌شود که خود شامل لوازمی چون سیستم‌های امنیتی، میزو صندلی و …  است. و اگر به صورت محیطی باشد، اقلامی مانند تابلو، بُرد و … را شامل می‌­شود. برای راهنمای انسانی شرایط باید به گونه‌­ای باشد که در خور مجموعه و ساختمان باشد. چه از نظر پوشش و چه از نظر رفتار. در موارد دیگر تابلوها نیز باید به صورت زبیا و شکیل ساخته شده و کاربری واضح و ساده‌ای داشته باشند.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

بخش مهم لابی فضای انتظار است که زیبایی آن بسیار مهم است؛ چرا که برای تزیین ورودی منزل باید این نقطه را قبل از ورودی داخلی که در بالا توضیح داده شد آراست.

ابتدا مبل‌­های این فضا؛ مبل‌­ها باید راحت و در عین حال ساده باشند. بنا به میزان مراجعات و تردد به تعداد کافی مبل جهت استراحت تهیه گردد. اگر از رنگ خاصی در نمای ساختمان یا پوشش‌های ظاهری استفاده می‌گردد، بهتر است مبل­‌ها را نیز به همین رنگ به کار برد. استفاده از مبل‌های چرمی گزینه‌ای ایده‌آل برای این مکان است. دلیل این موضوع هم واضح است، یک این که رنگ این سبک مبل‌­ها وقار و سنگینی خاص خود را دارد و دیگر این که آلودگی‌های آن به راحتی برطرف شده و کثیفی­‌ها را کمتر نمایان می‌­کند.

کف این فضاها که غالبا سرامیک است، حتما به صورت مداوم باید نظافت گردد تا زیبایی لابی را تحت تاثیر قرار ندهد.

برای ورودی استفاده از گلدان‌­های بزرگ در طرفین درب باعث زیبایی آنجا خواهد شد. همین طور می­‌توانید با قرار دادن یک آکواریوم بزرگ و جذاب در لابی محیطی آرامش بخش و دلنشین پدید بیاورید. لوسترها نیز به عنوان چشمه‌های نور لوکس کاربری خوبی در این مکان خواهند داشت. هر چند به کمک نور دهی‌­های مدرن و هوشمند امروزی تنوع برای انتخاب شما بسیار بالا خواهد بود. استفاده از لوازم دکوراتیو مانند مجسمه‌ها، ساعت‌های بزرگ، و حتی تلوزیون در لابی بیشتر برج‌ها امری طبیعی و مورد پسند است. بنا به انتخاب مدیریت مجموعه و اهالی راه کارهای فراوانی برای زیباسازی لابی وجود دارد.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

تزیین ورودی حیاط خانه

وجود خانه­‌های بزرگ در گذشته امری مرسوم بوده که با توجه به افزایش جمعیت، افزایش هزینه‌ها و گسترش شهر نشینی، این خانه‌ها کم کم جای خود را به آپارتمان‌ها داده­‌اند، هرچند هنوز هم خانه‌های حیاط‌دار بزرگ وجود دارند و در سایر نقاط کشور و معمولا در شهرهای کوچک‌تر ساخته می‌شوند. اگر بخواهیم در مورد تزیین ورودی خانه برای ساختمان‌­های این چنینی صحبت کنیم دو حالت پدید می­‌آید:

یک بررسی ورودی حیاط تا درب خانه و دو بررسی درب تا نشیمن. البته در مورد قسمت درب اصلی حیاط که به معابر اصلی یا فرعی وصل می‌شوند هم نکاتی وجود دارد که جداگانه آن را نیز بررسی می­‌کنیم. برای بررسی مورد اول یعنی حیاط تا درب فضای اصلی خانه ما با قسمت‌های مختلفی رو به رو می­‌شویم؛ مانند باغچه، حوض، بالکن یا تراس و موارد مشابه.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

برای تزیین ورودی خانه حیاط‌دار زمانی که وارد حیاط می‌­شوید باغچه‌ها بیشترین میزان جلب توجه را خواهند داشت. مهم نیست بزرگ هستند یا کوچک؛ مهم وجود این بخش در حیاط ملاک تاثیر گذاری ما است. پس به سراغ آن می‌رویم. سعی کنید همواره خاک باغچه نرم و در حالت تنفس قرار داشته باشد. در اصطلاح خاک باید بیل خورده باشد؛ چرا که سرحال بودن گیاهان علاوه بر نور و آب به خاک نیز بستگی دارد. از گیاهان پیازچه‌­ای و بوته‌ای در فصل مربوط به خود در گوشه­‌ای از باغچه خود بهره ببرید. این گیاهان به دلیل عمر متوسط و بعضا کوتاه خود، زیبایی خیره کننده‌­ای دارند و پس از پایان عمر خود نیز به راحتی قابل حذف و پاکسازی از باغچه هستند. نکته دیگر برای تزیین حیاط استفاده از گلدان‌­ها در انواع سایزها است که به گل‌­های متنوعی آراسته شده­‌اند. در این مورد نیز پیشنهاد می‌کنیم که مطلب طراحی باغچه در حیاط منزل را مطالعه کرده و برای تزیین حیاط خود ایده بگیرید.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

اگر دیوارهای حیاط از وضعیت ظاهری مناسبی برخوردار نبوده و هزینه­‌های تعمیر یا بهسازی برای شما مقدور نیست با دو راه ساده دیوارها را زیبا کنید.

  • روش اول: استفاده از گیاهان خودرو مانند پیچک‌ها، گل یاس و یا حتی درخت مو یا انگور. این گیاهان پس از مدتی بنا به نوع انتخابی با حرکت به سمتی که شما برای آن­‌ها در نظر گرفته‌­اید، سطح دیوار را پوشش داده و حیاطی دلباز برایتان می‌­سازند.
  • روش دوم: به کمک رنگ و رنگ پاش‌­ها دیوار­های حیاط را نقاشی کنید. اگر به سادگی علاقه دارید از یک رنگ استفاده کرده و سطح دیوار را با آن بپوشانید. (بهتر است رنگی انتخاب کنید که کثیفی‌­ها را نمایان نکند و بر اثر بارندگی و آلودگی دچار خرابی نشود). اگر تمایل دارید طرح خاصی روی دیوار­ها پیاده کنید می­‌توانید از یک نقاش کمک بگیرید تا کاری در خور و شایسته بری شما آماده کند.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

به سراغ نقطه دیگری از حیاط می‌رویم. اگر حیاط نسبتا بزرگی دارید با یک تخت گوشه‌­ای از آن را پر کنید و برای استفاده، از روتختی و یا فرش­‌های قدیمی برای رویه آن استفاده ببرید.

اگر بالکن یا تراس در حیاط دارید به جای انبار کردن لوازم غیرضروری در آنجا، با یک تاب یا صندلی راحتی محیطی چشم نواز و آرامش بخش پدید آورید. اگر فضای حیاط به درب داخلی خانه با پله به هم متصل می­‌شوند با گلدان‌­های کوچک آن را تزیین کنید. مطمئن باشید برای تزیین ورودی خانه حیاط‌­دار دست شما کاملا باز است تا تغییرات مورد علاقه خود را در آن پیاده سازی کنید.

پس از بررسی قسمت اول که از تزیین درب حیاط تا ورودی داخلی خانه بود، نوبت به بخش دوم که مطرح شد می‌رسیم. این بخش توضیحات چندانی ندار؛د چرا که با توجه به نوع ساختار آن و انداز‌ه‌­های تعریف شده می‌توانید یکی از حالت­‌های تزیین ورودی خانه که در بالا و در قسمت ” ورودی داخلی ” تشریح شد را به کار ببندید.

تزیین راه پله خانه

ورودی بسیاری از خانه‌ها از راه پله‌ها آغاز می‌شود و این فضاها معمولا در واحد­های آپارتمانی به وفور به چشم می‌­خورند. برای تزیین ورودی خانه اگر با راه پله مواجه شدیم چگونه می­‌توانیم آن را متحول کنیم؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به نوع و ساختار راه پله توجه کنیم: نعداد پله‌­ها، عرض راه پله، داخلی یل بیرونی بودن راه پله که هر یک برای خود راه کارهایی دارند.

اما در مجموع برای تزیین دیوارها می­توانید از تابلو و آویز­های تزیینی و ترفندهای ساختن گالری دیواری استفاده کنید. کاغذ دیواری و نقاشی نیز پای ثابت همه تغییرات هستند. اما با تابلوهای سریالی می‌­توانید یک فضای خاص پدید بیاورید. به این صورت که با چاپ یک تصویر طولانی مسیر راه پله را به یک نمایشگاه کوچک تبدیل کنید. این نوع ساختار بسیار خاص و دوست داشتنی خواهد شد؛ چرا که سردی و یکنواختی راه پله را در هم می­‌شکند.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

استفاده از نور برای قسمت زیرین پله­‌ها و یا فرش کردن پله­‌ها نیز روش دیگری است که می توانید آن را به کار بندید. با لامپ‌­های رشته‌ای و یا شلنگی به راحتی می­‌توانید نورپردازی مورد نظر خود را در راه پله خود پیاده کنید.
اگر راه پله­ شما در فضای خارجی خانه قرار داشت، برای تزیین ورودی خانه­‌تان با گلدان‌­های بسیار که قابلیت رشد بالا دارند، پله‌­ها را پر کنید. از نورهای آویز مانند لوسترهای تک شاخه و یا سر­پیچ­‌های تزیینی کمک بگیرید تا خالی بودن راه پله به چشم نیاید. در مجموع راه پله‌ها به عنوان یک ورودی خشک و سرسخت، امکان تغییرات چندانی ندارند، اما با راه حل‌­های بیان شده و هم چنین تزریق سلیقه شخصی به سادگی می‌­توان آن‌­ها را دگرگون ساخت. یکی از این راه‌ها که احساس سرزنده بودن خانه را نیز به افراد منتقل می‌کند، تزیین راه پله با گلدان است که مطمئنا در صورت استفاده از آن‌ها تاثیر مثبتشان در زندگی خود را مشاهده خواهید کرد.

تزیین ورودی خانه ؛ راهنما، آموزش و ایده‌های نو | توکامگ

اگر شما تزیین ورودی خانه خود را دست کم نگرفته و برای آن ارزش قائل شدید، مطمئنا افرادی که از خانه شما بازدید می‌­کنند یا میهمان شما هستند به این نکته پی خواهند برد که شما برای قسمت­‌های دیگر خانه نیز در بخش چیدمان، تزیین و زیباسازی برنامه و توجه ویژه‌ای داشته و به سادگی از کنار آن عبور نخواهید کرد. پس پیشنهاد می‌کنیم که حتما برای ورودی خانه خود وقت گذاشته و آن را به زیبایی هرچه تمام‌تر تزیین کنید.

نظر شما در این مورد چیست؟ از چه وسایلی برای تزیین ورودی منزل خود استفاده کرده‌اید؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

 

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.6 / 5. تعداد امتیازات 5

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...