گل آپارتمانی مقاوم به سرما، گرما، کم نوری و کم آبی

گل آپارتمانی مقاوم

امروزه با رواج یافتن زندگی آپارتمانی، تدریجا ارتباط انسان و طبیعت کم شده است. اما ایرانیان از سالیان دور تاکنون جزء علاقمندان به طبیعت بوده‌ و همواره در تلاش بودند تا از گیاهان و گل آپارتمانی مقاوم در منازل خود استفاده کنند. ما در این مطلب از مجله مبلمان و دکوراسیون توکامگ به معرفی تعدادی از این گل‌های مقاوم می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا با با چند نمونه گل و گیاه آپارتمانی مقاوم و با دوام آشنا شوید.

معرفی چند نمونه گل آپارتمانی مقاوم

استفاده از گل‌های آپارتمانی در دکوراسیون داخلی خانه علاوه بر زیباسازی فضای منزل شما، کمک بسزایی به سالم زیستن شما می‌کند. مهم‌ترین تاثیر این گیاهان این است که با مرطوب نگه داشتن هوا و تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن همچون یک فیلتر عمل کرده و آلودگی‌های موجود در هوا را از بین می‌‌برند. برخی به غلط، به دلیل ناتوانی در فراهم کردن شرایط نگهداری این گیاهان، از خرید آن‌ها صرفنظر می‌کنند.

گل آپارتمانی مقاوم

شاخص‌های مقاومت گل‌‌ آپارتمانی چیست؟

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که هریک از گل‌های آپارتمانی نسبت به یک فاکتور خاص مقاوم هستند.  سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که کدامیک از گل‌ها با شرایط محل زندگی شما هماهنگی دارد. شاخص‌های مقاومت گل‌های آپارتمانی به چند دسته تقسیم می‌شود. این شاخص‌ها عبارتند از: مقاومت در برابر سرما، گرما، نور کم و کم آبی، یا به عبارتی گل ها و گیاهان مقاوم به سرما، مقاوم در برابر گرما و گل های مقاوم به کم آبی و مقاوم به نور کم یا مقاوم به سایه، که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

گل آپارتمانی مقاوم

گل های آپارتمانی مقاوم نسبت به نور کم

گل‌‌هایی که در برابر نور کم مقاوم هستند اصطلاحا گیاهان سایه دوست نامیده می‌شوند. این گل‌ها بهترین گزینه برای آپارتمان‌هایی‌اند که به نور خورشید دسترسی ندارد. در ادامه می‌توانید تعدادی از این گیاهان را مشاهده کنید که نسبت به نور کم مقاوم بوده و در سایه نیز به خوبی رشد و نمو دارند.

گل عشق یا اُکسالیس

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید اکسالیس دارای گل‌های سفید، صورتی و بنفش رنگ و برگ‌های پروانه‌ای شکل و بنفش رنگ است. عمر این گل در قیاس با دیگر گیاهان آپارتمانی نسبتا طولانی‌‌تر است. در صورتی که شرایط نگهداری این گل فراهم باشد عمر آن به  ۱۰ سال نیز می‌رسد. نکته‌ای که باید در نگهداری این گیاه زیبای آپارتمانی مورد توجه قرار دهید این است که برگ‌های این گیاه برای برخی از افراد آلرژی‌زا می‌باشد. بهتر است برای تمیز نمودن برگ‌های این گل از دستکش استفاده کنید.

گل آپارتمانی مقاوم

گل آپارتمانی مقاوم

پوتوس ابلق

گیاه پوتوس ابلق، گیاهی سایه دوست است از همین رو در اغلب ادارات و دفاتر کم نور از این گیاه استفاده می‌شود. گیاه پوتوس ابلق، دارای برگ‌های سبز با رگه‌های سفید کرمی، زرد و زرد تند می‌باشد. طول این گیاه بالا رونده در شرایط مناسب به ۵ متر می‌رسد. شما می‌توانید برای تزیین دیوار‌ها، به جای استفاده از تابلو یا لوازم تزیینی، از این گل استفاده کنید. بهتر است پوتوس را در شرایط نیم سایه نگهداری کنید.

گل آپارتمانی مقاوم

گل آپارتمانی مقاوم

درختچه پاچیرا

برخی از افراد، براساس باور‌های عامیانه فنگ‌شویی دکوراسیون، معتقدند درختچه پاچیرا، یکی از زیباترین درختچه های آپارتمانی، برایشان شانس و پول می‌آورد. این درختچه، گیاهی است که برای زیبایی بیشتر آن می‌توانید شاخه‌های آن را به هم ببافید. نگهداری از درختچه پاچیرا در شرایط سایه یا نور کم کار ساده‌ای است. بهترین فضایی که می‌توانید به این درختچه اختصاص دهید در کنار پنجره شمالی می‌باشد، اما در شرایط سایه نیز چند روز دوام می‌آورد.

گل آپارتمانی مقاوم

برگ قاشقی

گل برگ قاشقی یکی از پرطرفدار‌ترین و محبوب ترین گل‌های آپارتمانی است. این گل همیشه سبز، دارای برگ‌های قلبی شکل و ابلق با رگه‌های سفید و کرم رنگ می‌باشد. مکان اصلی رشد این گیاه در جنگل‌‌های تاریک است و از همین رو توان تحمل محیط‌های کم نور آپارتمان را دارا بوده و از گیاهان مقاوم در سایه و نور کم به حساب می‌آید. از معایب این گل می‌توان به رشد بسیار پایین آن اشاره کرد. نور مورد نیاز این گیاه، در شرایط نیم سایه و دور از نور مستقیم خورشید تامین می‌شود.

گل آپارتمانی مقاوم

گل فیتونیا

در نگاه اول، زیبایی گل فیتونیا هر انسانی را مسحور خود می‌کند. ترجمه نام انگلیسی این گل به زبان فارسی به معنای برگ توری منقوش است. شما می‌توانید از این گل را در تراریوم نگهداری کنید. این گل در رنگ‌های مختلف از سبز تا صورتی وجود دارد. فیتونیا زیبایی خود را مدیون رگبرگ‌‌های رنگین و شاخه‌های افتاده خود است. این گل به شدت نسبت به نور حساس است به طوری که نور مستقیم خورشید حتی از پشت شیشه سبب صدمه دیدن این گل می‌شود. نکته‌ای که باید در نگهداری از گل فیتونیا رعایت کنید حفظ رطوبت آن است که برای تامین این رطوبت، شما می‌توانید زیر گلدان، چیزی شبیه به یک جزیره ایجاد کنید تا رطوبت مورد نیاز این گل را تامین کند.

گل آپارتمانی مقاوم

گل آپارتمانی مقاوم

وریزیا

گل وریزیا دارای گل‌های بسیار زیبای آناناسی شکل و برگ‌های شمشیری است. خاستگاه اصلی این گل، جنگل‌های بارانی آمریکای مرکزی و جنوبی است. از همین رو گل وریزیا نیز جزء گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم محسوب می‌شود. برای جلوگیری از سوختن برگ این گل، آن را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید. نکته مهم دیگری که در نگهداری از این گل نیز باید مد نظر قرار دهید تامین رطوبت مورد نیاز این گل حتی با اسپری کردن آب بدون کلر می‌باشد.

گل آپارتمانی مقاوم

گل‌های مقاوم نسبت به سرما

در فصول سرد سال، اغلب آپارتمان‌ها به دلیل وجود اختلاف دما در هریک از اتاق‌ها شرایط لازم برای نگهداری از گیاهان را ندارد. از همین رو بهتر است گل آپارتمانی مقاوم به سرما را انتخاب کنید.

کاکتوس کریسمس

نام کاکتوس همیشه تداعی کننده کویر و گرمای طاقت فرسا است. اما قطعا با دیدن کاکتوس کریسمس، نظر شما تغییر خواهد کرد. از آنجا که این گل زیبا، روی تنه درختان یا سنگ‌ها رشد می‌کند ریشه‌های ضعیفی دارد. در مورد نور مورد نیاز کاکتوس کریسمس، نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که گلدان را جایی قرار دهید که حداکثر نور را به صورت غیرمستقیم دریافت کند. پنجره جنوبی یا تراس شمالی، مکان‌های مناسبی برای پرورش این گیاه هستند.

گل آپارتمانی مقاوم

گل آپارتمانی مقاوم

خورشیدی

گل خورشیدی، دیگر گل آپارتمانی مقاوم است. این گل زیبا، جزء گیاهان سایه دوست، مقاوم به سرما و کم آبی محسوب می‌شود. در فصل بهار، گل خورشیدی به طور میانگین تعداد ۱۰ الی ۲۰ گل نارنجی رنگ می‌دهد. اما برای به ثمر نشستن این گل، سه سال زمان لازم است. این گیاه دارای برگ‌های نواری شکل است. نور مناسب برای گلدهی این گیاه، نور غیرمستقیم از پنجره شمالی می‌باشد. اگر در فکر خرید گیاهی هستید که تمام سال سبزی خود را حفظ کند گل خورشیدی انتخاب مناسبی برای شماست.

گل آپارتمانی مقاوم

گل آپارتمانی مقاوم

گل‌های مقاوم نسبت به گرما

گل پیچ شمعی یا هویا

هویا، زیباترین گل آپارتمانی مقاوم است که می‌توانید از آن در دکوراسیون خاپه شیک خود استفاده کنید. برگ‌‌های این گل زیبا قلبی شکل می‌باشد. گل هویا دارای گلبرگ‌های سفید رنگی است که وسط آن قرمز رنگ است. حداکثر دمایی که این گل، در فصول بهار و تابستان تحمل می‌کند ۳۰ درجه می‌باشد. بهترین دما برای حفظ و نگهداری از هویا، در فصول بهار و تابستان ۲۰ درجه و در فصول سرد سال ۱۰ درجه است. این گل نیز مانند اغلب گل‌های آپارتمانی در تابستان، نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد اما در فصل زمستان نور خورشید آسیبی به این گیاه وارد نمی‌کند.

گل آپارتمانی مقاوم

گل آپارتمانی مقاوم

لانتانا یا شاه پسند

لانتانا، گل آپارتمانی مقاوم و گیاهی وحشی است که در اغلب نقاط گرمسیر جهان رشد می‌کند. از این رو نسبت به محیط‌های گرم بسیار مقاوم است. این گل زیبا در رنگ‌های متفاوتی مانند سفید، صورتی، زرد، قرمز و نارنجی وجود دارد. بوی گل لانتانا سبب جذب پروانه‌‌ها و زنبورها می‌شود. برای داشتن یک لانتانای سالم، در درجه اول باید این گل را در محیط‌های گرم و خشک کشت کنید. دوم این که گل لانتانا، نسبت به خشکسالی و کم آبی نیز مقاوم است. آبیاری این گل در فصل تابستان و زمانی که این گل جوان است اهمیت ویژه‌ای دارد و باید آبیاری آن منظم باشد. در سایر اوقات، قبل از آبیاری رطوبت خاک را چک کنید تا حتما به اندازه یک اینچ (حدود 2.5 سانتی متر) از خاک، خشک باشد.

گل آپارتمانی مقاوم

گل آپارتمانی مقاوم

گل‌های مقاوم نسبت به کم آبی

یکی از نیاز‌های اصلی هر موجودی از جمله گیاهان، آب است. میزان آب مورد نیاز یک گیاه به عوامل زیادی از جمله خواستگاه اصلی آن گیاه بستگی دارد. اغلب این گیاهان در نقاط خشک و گرمسیر جهان رشد می‌کنند. اگر شما جزء افراد پرمشغله هستید و ممکن است از آبیاری گل‌های آپارتمان خود غافل شوید، یا نگران مراقبت از گل های خانه خود هنگام سفر هستید، بهتر است از این دسته گل آپارتمانی مقاوم در منزل خود استفاده کنید.

گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا، دیگر گل آپارتمانی مقاوم همیشه سبز است که علاوه بر نور کم، در برابر کم آبی نیز بسیار مقاوم است. ارتفاع این گیاه به ۹۰ سانتی‌متر هم می‌رسد. معیار زیبایی این گل، برگ‌های چرمی شکل آن است. مقاومت این گل در برابر کم آبی به دلیل وجود غده‌‌ای است که آب را در خود ذخیره می‌کند. دشمن اصلی زاموفیلیا آبیاری زیاد می‌باشد به همین دلیل قبل از آبیاری، خاک گلدان را بررسی کنید و در صورتی که کاملا خشک بود اقدام به آبیاری نمایید. بهترین نور برای داشتن یک زاموفیلیا شاداب نور غیرمستقیم و متعادل است. نور مستقیم خورشید، سبب سوختن برگ‌های این گل می‌شود.

گل آپارتمانی مقاوم

برگ عبایی یا سپر گرده

گل برگ عبایی مقاوم‌ترین گیاه آپارتمانی و کاملا سازگار با شرایط آپارتمانی است. نام لاتین این گیاه، Cast iron plant به معنای کارخانه فولادی می‌باشد که نشان از مقاومت بیش از حد این گل دارد. معیار زیبایی این گیاه برگ‌های بلند و سبز رنگ آن می‌باشد. بین برگ این گیاه و خاک گلدان فاصله‌ای وجود ندارد و گویی برگ‌های این گیاه از زیر خاک روییده است. برگ عبایی نیز مانند زاموفیلیا نسبت به آبیاری زیاد حساس است و باید خاک گلدان، بین دو آبیاری خشک باشد. سعی کنید برای جلوگیری از قلیایی شدن خاک گلدان و زرد شدن برگ‌ها، با آب بدون املاح آبیاری کنید. نور مورد نیاز این گیاه، نور نیم سایه و غیرمستقیم است.

گل آپارتمانی مقاوم

ما در اینجا صرفا به معرفی تعدادی از گل‌های آپارتمانی مقاوم به سرما، گرما، کم نوری و کم آبی پرداختیم. اگر قصد خرید و نگهداری هریک از این گل‌ها را دارید شرایط نگهداری هریک از آن‌ها را به طور خاص و ویژه مطالعه کنید. امیدواریم با ارائه این مطلب با عنوان گل آپارتمانی مقاوم توانسته باشیم کمکی هر چند کوچک در جهت آشتی با طبیعت و زیبا‌سازی منزل شما کرده باشیم. نظر شما در مورد این نوع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی چیست؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4 / 5. تعداد امتیازات 163

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

arjmandi
فارغ التحصیل حقوق هستم. علاقمند به نوشتن! امیدوارم مطالعه نوشته های من به هرچه بهتر و گرمتر شدن منازلتون کمک کنه!