تزیین خانه با گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

امروزه نبود فضای کافی برای رشد گیاهان زینتی در آپارتمان‌ها، دوستداران طبیعت را بر آن داشته است تا با هدف تلطیف فضا و تأثیرات مثبت گیاهان، قسمت کوچکی از آپارتمان‌های خود ‌را به این گیاهان اختصاص دهند. در این مطلب از توکامگ می‌کوشیم تا شما را با برخی از گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز آشنا کنیم.

گیاهان آپارتمانی

در گذشته در اغلب منازل، حیاط و محیطی به عنوان گلخانه وجود داشت که در آن شرایط لازم برای رشد و نمو گیاهان فراهم شده بود. اما امروزه به دلیل آپارتمانی بودن اکثر منازل و کم بودن فضای داخل آن، اختصاص قسمتی با شرایط  گلخانه‌ای عملا غیرممکن است. از این رو شرایط لازم برای رشد گل‌های آپارتمانی را بررسی می‌کنیم.

اغلب گل‌های زینتی از مناطق استوایی و نیمه استوایی به ایران وارد شده‌اند و امکان رشد در مکا‌ن‌های سربسته را دارند. شرایط عمومی لازم برای رشد گل‌های آپارتمانی اعم از آب کافی، نور مناسب، خاک مغذی، کود و سموم لازم جهت جلوگیری از آفات، دما و رطوبت مناسب می‌باشد. گذشته از شرایط عمومی، هر یک از گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز شرایط اختصاصی و روش‌های مراقبتی خاص خود را دارد که در اینجا به برخی از آنها می‌پردازیم.

اصطلاحات گل شناسی

قبل از اینکه به بررسی این نوع گل‌ها بپردازیم، بهتر است با برخی از اصطلاحات مربوط به گل‌های خانگی که در متن استفاده شده‌اند آشنا شوید:

براکته، اصطلاحی است که برای زائده زیر گل استفاده می‌شود. براکته‌ها به نام برگه نیز شناخته می‌شوند، اما در واقع به لحاظ شکل و رنگ با برگ‌ها متفاوت‌اند.

گل‌های روز کوتاه، اصطلاحی است که برای گل‌هایی به کار می‌رود که برای گل دادن به شب بلند و روز کوتاه نیاز دارند. طول دوره شب برای گیاهان روز کوتاه بین ۱۳ تا ۱۶ ساعت است. گل کالانکوئه و بگونیا هندی جزء گل‌های روز کوتاه محسوب می‌شوند.

گل‌های روز بلند اصطلاحی است که برای گل‌هایی به کار برده می‌شود که برای گلدهی به روز‌های بلند و شب‌های کوتاه نیاز دارند. طول دوره روز برای این گیاهان بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت می‌باشد. گل کوهلریا جزء گل‌های روز بلند محسوب می‌شود.

توجه کنید در صورتی که طول مدت روز برای گیاهان روز بلند و طول مدت شب برای گیاهان روز کوتاه کمتر از حد تعیین شده باشد رشد آنها دچار اختلال می شود

گیاهان خنثی نیز اصطلاحی است که برای گیاهانی به کار می‌رود که طول دوره شب و روز تغییری در گلدهی آنها ندارد. گل آفتابگردان جزء گیاهان خنثی به شمار می‌آید.

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

معرفی گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

بگونیا عروس

تنوع گیاه بگونیا به حدی زیاد است که تعداد آن به بیش از ۱۰۰۰ نوع می‌رسد. بگونیا عروس به دلیل دارا بودن برگ‌های براق و ضخیم به نام بگونیا واکسی معروف است. این گل زیبا با گل‌های ریز جزء گل‌های مقاوم به شمار می‌رود و در صورت فراهم بودن شرایط مناسب از جمله نور و کود، در تمام ماه‌های سال گل می‌دهد. در صورت استفاده از گل بگونیا عروس در خانه خود، به شرایط نگهداری آن توجه کنید:

 • مکان اصلی بگونیا عروس در منزل، نورگیرترین نقطه آپارتمان است.
 • زمان آبیاری بستگی به دمای اتاق دارد؛ هرچه دمای اتاق بیشتر باشد این گل به آب بیشتری نیاز دارد.
 • چک کنید حتما بین دو آبیاری، خاک خشک باشد.
 • مکانی را برای این گل در نظر بگیرید که اختلاف دمای شب و روز حس شود. در نظر گرفتن این نکته سبب می‌شود تا در رشد و گلدهی بگونیا خللی ایجاد نشود.
 • بگونیا عروس به رطوبت زیادی نیاز دارد. برای تأمین این رطوبت یک سینی پر از سنگ‌ریزه و آب را زیر گلدان قرار دهید.
 • خاک مناسب برای این گل خاکی است که آب را به سرعت از خود عبور می‌دهد. به طور مثال ترکیب کوکوپیت، پیت‌ماس وپرلیت به نسبت برابر برای بگونیا عروس مناسب است.
 • برای گلدهی هرچه بهتر این گل، هر دو هفته به کود‌دهی نیاز دارد.

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

یاس رازقی

گل خوشبو و معطر یاس رازقی جزء گل‌هایی است که هم در فضای باز و هم در آپارتمان نگهداری می‌شود. پایه اصلی این گل، درختچه‌ای رونده است که ارتفاع آن به ۳ متر می‌رسد. گل‌های یاس رازقی در نقطه پایانی ساقه شکوفه می‌دهد‌. این گل جزء گلهای همیشه سبز است و در تمام طول سال در دسته‌های ۳ الی ۱۲ تایی گل می‌دهد. یاس رازقی جزء گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز پرطرفدار است.

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

کالانکوئه

گل کالانکوئه یکی دیگر از گل‌های خانگی با گل‌های ریز می‌باشد که در اینجا به معرفی آن می‌پردازیم. گل کالانکوئه به لحاظ ظاهری برگ‌های بزرگ گوشتی دارد و در رنگ‌های متنوع سفید، قرمز، صورتی و زرد دیده می‌شود. زمان گلدهی این گیاه از نیمه پاییز آغاز می‌شود. این گل جزء گل‌های روز کوتاه می‌باشد.

 • دمای مناسب برای رشد و گلدهی بهتر گل کالانکوئه  ۲۱- ۱۸ درجه است.
 • آبیاری این گل باید روزانه صورت بگیرد اما، بهتر است قبل از آبیاری خاک را چک کنید تا خاک خشک شده باشد.
 • برای مراقبت از گل کالانکوئه در فصل تابستان آن را در سایه و در فصل زمستان آن را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید.

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

گل کاغذی

مبداء اصلی گل کاغذی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکای جنوبی بوده و این نوع گل حدود ۱۰ گونه متفاوت دارد. از معیار‌های زیبایی گل کاغذی گذشته از گل، می‌توان به براکته آن اشاره کرد. براکته‌های گل کاغذی به رنگ‌های قرمز، ارغوانی روشن، بنفش، صورتی، زرد و نارنجی دیده می‌شود.

 • برای بهبود گلدهی این گل حداقل ۵ ساعت نور مستقیم خورشید در روز مورد نیاز است.
 • هفته‌ای یکبار آبیاری برای گل کاغذی کافی است و باید بین دو آبیاری خاک خشک شود

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

ابوتیلون

گیاه ابوتیلون اغلب در مناطق گرمسیری و استوایی آمریکا رشد می‌کند و گل‌های آن دارای ۵ گلبرگ می‌باشد. گل‌های ابوتیلون به شکل واژگون است و به همین دلیل برخی آن را به نام گل زنگوله‌ای می‌شناسند. این گل زیبا، در رنگ‌های متنوع قرمز، زرد و نارنجی در طبیعت وجود دارد. ارتفاع این گیاه به یک و نیم متر می‌رسد، اما در گلدان کوچک نیز قابلیت رشد دارد.

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

مرجان مینیاتوری

مرجان مینیاتوری جزء گل‌هایی به شمار می‌‌آید که در تمام طول سال گل ‌می‌دهد. گل‌های مرجان شبیه به برگ‌های کوچک هستند. این گل‌ها به رنگ‌های سفید، قرمز، صورتی درخشان و زرد در طبیعت قابل مشاهده‌اند.

 • بهترین فصل برای گلدهی مرجان مینیاتوری فصول بهار و تابستان است؛ البته در صورتی که نور کافی را دریافت کند.
 • این گل به دلیل اینکه توانایی ذخیره کردن آب در ساقه‌های خود را دارد نیاز کمی به آبیاری دارد.
 • نکته مهمی که در حین کار با این گل باید مد نظر داشته باشید این است که برای محفوظ ماندن از خارهای روی ساقه و شیره سفید رنگ و سمی این گل حتما از دستکش‌ ضخیم استفاده کنید.

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

کلرودندروم

از دیگر گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز که در این مقاله با آن آشنا خواهید شد گل کلرودندروم می باشد. گل کلرودندروم (Clerodendrum) جزء گل‌هایی است که در اغلب گل فروشی‌ها در دسترس می‌باشد. گیاه کلرودندروم جزء درختچه‌های بالا رونده است. در فصل بهار گل‌های این درختچه‌ها شروع به رشد کرده و تا پایان تابستان روی شاخه‌ها می‌مانند. یکی از قسمت‌های گل کلرودندروم عضو سفید رنگی است که در واقع همان براکته‌‌ها هستند که گلبرگ‌های قرمز رنگ در میان آن‌ها قرار گرفته است. برگ این گل به رنگ سبز سیر با رگبرگ‌های روشن می‌باشد. رنگ و شکل برگ و گل در گونه‌های مختلف کلرودندروم متفاوت است. به طور مثال گونه دلکتوم دارای گل‌های درشت و بنفش رنگ می‌باشد.

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

گل آپارتمانی آماریلیس

گل آماریلیس در ایران به نام نسرین شناخته می‌شود. تنوع گونه‌های این گل به بیش از۷۰ نوع واریته می‌رسد و رنگ این گل بسته به نوع واریته آن در رنگ‌های ارغوانی، سفید، قرمز و صورتی دیده می‌شود. گل آماریلیس در نگاه نخست، شبیه به شیپوری است که نوک گلبرگ‌های آن به سمت بیرون کشیده شده است. برگ‌های گل آماریلیس زیبا کشیده و بلند بوده که پس از شکفتن گل، قابل رویت می‌باشد. ساقه ایستاده این گل، قطری بین ۲ الی ۵ سانتیمتر را داراست. گل آماریلیس جزء گل‌هایی محسوب می‌شود که در طول زمستان گل‌های خود را حفظ کرده است و در اوایل بهار و بخصوص نوروز، جزء گل‌های پرطرفدار محسوب می‌شود. این گل زیبا و خوشبو، به دو روش تکثیر می‌یابد:

۱. پیاز، روش معمول تکثیر گل آماریلیس کاشت پیاز است.

۲. بذر، در این حالت بذر در فصل بهار کاشته می‌شود اما روند گلدهی آن سه سال به طول می‌انجامد.

تصور کنید این گل زیبا با گل‌های صورتی رنگ خود چه جلوه زیبایی در یک گلدان رومیزی خلاقانه خواهد داشت!!

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

گل شمعدانی

در اینجا قصد داریم شما را با گل شمعدانی به عنوان یکی از گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز آشنا کنیم که تقریبا همه ما از آن در خانه‌هایمان استفاده کرده‌ایم.

گل شمعدانی یکی از گل‌های نوستالژیک بسیاری از ایرانیان است. این گل در رنگ‌های قرمز، بنفش، سفید و صورتی قابل مشاهده می‌باشد. برگ‌های شمعدانی دارای لبه‌های مواج هستند و بریدگی‌هایی در لبه‌های آن دیده می‌شود. جنس این برگ‌‌ها کرکی می‌باشد. یکی از گونه‌های این گل، شمعدانی عطری است که از برگ‌های آن در صنعت عطرسازی استفاده می‌شود.

گل‌‌های شمعدانی گونه‌های متنوعی دارد که از جمله آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • شمعدانی عطری
 • سفید
 • بهار هلویی
 • نقره‌ای
 • ترمه‌ای
 • اژدر
 • پیچ روسی یا برگ عشقه‌ای

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

گل آپارتمانی کوهلریا

گل کوهلریا (Kohleria) از خانواده بنفشه آفریقایی می‌باشد. نگهداری از این گل زیبا بسیار ساده است. این گل، در فصول بهار و تابستان گل داده و اصطلاحا روز بلند می‌باشد. کوهلریا را شاید بتوان بتوان یکی از گل‌های مناسب قرار دادن روی میز نیز نام برد.

 • گل کوهلریا به نور غیرمستقیم نیاز دارد در نتیجه آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
 • این گل به واسطه ساقه زیرزمینی که دارد به آبیاری کمی نیاز خواهد داشت.
 • نکته قابل توجه در نگهداری از گل کوهلریا، این است که نباید روی برگ آن آب بریزید.

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

بگونیا هلندی

اگر در پی گلدانی تازه هستید تا از گل‌های تکراری رها شوید بگونیا هلندی همه آن چیزی است که در انتظارش هستید. گل بگونیا هلندی یا هیمالیس ترکیبی از بگونیا عروس و غده‌ای است. این گل زیبا در رنگ‌های سفید، صورتی، زرد و قرمز می‌باشد. ارتفاع گل بگونیا هلندی حدود ۴۰ سانتیمتر است. این گل، جزء گیاهان روز کوتاه است و به همین دلیل در نیمه دوم سال گل می‌دهد. بگونیا هلندی به لحاظ ماندگاری جزء گل‌های یکساله است اما با کمی مراقبت می‌توان آنرا سال‌ها نگه داشت.

گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز

امیدواریم با مطالعه این مطلب گل‌های آپارتمانی با گل‌های ریز را شناخته و انتخاب مناسبی برای منزل خود داشته باشید. پس از انتخاب بهترین گل برای منزل خود، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه دیگر مقالات ما در رابطه با گل و گیاه در دکوراسیون را نیز فراموش نکنید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.9 / 5. تعداد امتیازات 14

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

arjmandi
فارغ التحصیل حقوق هستم. علاقمند به نوشتن! امیدوارم مطالعه نوشته های من به هرچه بهتر و گرمتر شدن منازلتون کمک کنه!