تزیین دیوار با قاب عکس و چیدمان اصولی تصاویر روی دیوار

تزیین دیوار با قاب عکس و چیدمان اصولی تصاویر روی دیوار

هرگاه شخصی در مورد گالری دیواری حرفی به میان می‌آورد می‌خواهد حواس شما را به سمت محدوده‌ای که اشیاعی را به دیوار نصب کرده یا آن را با قاب عکس و تصاویر پوشانده متوجه سازد. برای تزیین دیوار با قاب عکس در مقالات گذشته در مورد کلیات گالری دیواری صحبت کافی انجام شده است. در این مطلب از مجله دکوراسیون توکامگ مورد نحوه برخورد با چیدمان و همین طور تزیین دیوارها با قاب عکس به صورت جزیی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ایده‌های فراوانی برای دکور دیوار وجود دارد؛ ایده‌هایی مانند نقاشی و یا طراحی بر روی دیوار، نصب قاب عکس یا ایجاد یک موزه یا گالری دیواری. کارهایی از این دست که خانه شما را به محیطی مدرن تبدیل کرده و شاخصه‌های زندگی امروزی را به صورت کامل پوشش می‌دهند.

 • برای طراحی و تزیین دیوار با قاب عکس برنامه ریزی کنید

در صورتی که سعی دارید در خانه شروع به تغییرات کنید، بررسی‌های لازم را انجام داده و پیش از هر کاری برنامه‌ای برای نوع تغییر، ابزارها، عوامل، محیط مورد نظر، مدت زمان و هزینه آن در نظر بگیرید. پس از انجام بررسی‌های اولیه از نقاط کوچک و کم کار شروع کرده و بعد به مراحل بعدی وارد شوید. زمانی که قصد کردید دیوارها را تزیین کنید طبق گفته‌های قبلی برنامه خود را تدوین کنید و شروع به فعالیت کنید. برای این که به مقصود برسید کار زیادی نیاز نیست ولی در عین حال دقت و حوصله در کنار استفاده از علم و تجربه کمک فروانی به شما در ایجاد یک دیوار زیبا در خانه شما خواهد کرد.

گام اول در این قسمت یافتن دیوار مناسب برای تزیین دیوار با قاب عکس است

 

گام اول در این قسمت یافتن دیوار مناسب برای تزیین دیوار با قاب عکس است. اگر پیش خود فکر می‌کنید که این کار بسیار ساده و آسان است به شما گوشزد می‌کنیم که برای آزمایش در اولین فرصت کوچک‌ترین دیوار خانه خود را کمی دچار تغییر و تحول کنید. مطمئن باشید تا ساعت‌ها مشغول همین کار کوچک خواهید شد و در انتها نیز ممکن است نتیجه دلخواه نصیبتان نشود. پس از یافتن دیوار مورد نظر، مهم‌ترین کار تعیین محل یا نقاطی از دیوار است که قصد ایجاد فعالیت مورد نظر خود را دارید. لازم به ذکر است در بخش انتخاب دیوار سعی کنید محلی را انتخاب کنید که با کمترین کار بیشترین اثر گذاری را در خانه داشته باشد.

یکی از نشانه‌هایی که چه دیواری را باید برگزینید، این است که دیوار بسیار بزرگ‌تر و در حد امکان خالی خالی باشد. در این دیوارها سبک سنتی برای پر کردن جوابگو نبوده و راه حل در روش‌های مدرن است. هر چند هر خانه، فضا و محیطی به یک بخش به عنوان فضای استراحت چشم و ذهن نیازمند است که معمولاً دیوارها این نقش را بر عهده می‌گیرند، اما خالی و لخت بودن همه یا بیشتر دیوارها در خانه نیز دور از اصول زیبایی شناختی و قریحه‌های هنری است. با توجه به این موارد است که می‌توانید اقدام به تزیین دیوار با قاب عکس نمایید. دلیل عدم اقبال در رسیدن به نهایت رضایت در دیوارسازی مطلوبِ سنتی، وجود آثار هنری و خاصی است که امکان بهره بردن از آن‌ها در هر مکان و محلی نیست.

شاید با خواندن این مطالب به یاد دیوار شاخص افتاده باشید، بله در مجموع ممکن است که ویژگی‌های بیان شده در این قسمت مشابه دیوار شاخص و انتخاب آن باشد، اما نکاتی این دو را متمایز می‌کند. به طور مثال در مدل‌های دیوار شاخص یکی از گزینه‌های انتخابی به عنوان دیوار هدف برای تزیین دیوار با قاب عکس هست. اما صرفا همیشه این اتفاق نخواهد افتاد. با مثال این نکته را برای شما روشن می‌کنیم؛ فرض کنید در اتاق نشیمن خود دیواری را با هدف شاخص بودن انتخاب کرده و آن را آراسته کرده‌اید، و در بخش بعدی دیواری که به محض ورود به خانه قابل مشاهده است را به عنوان گزینه اصلی برای تزیین دیوار با قاب عکس برگزیدید. اکنون شما دو دیوار شاخص در منزل دارید بدون اینکه به تعریف شاخص بودن آسیبی وارد شده باشد. با این نگاه شما ممکن است در هر اتاق یا فضایی یک دیوار مخصوص و شخصی سازی شده داشته باشید.

در برنامه ریزی برای تزیین دیوار با قاب عکس ” انتخاب سبک ” نیز بسیار مهم است، استفاده از تصاویر چاپی یا نقاشی شده، استفاده از قاب‌های فلزی یا چوبی، استفاده از رنگ‌های سیاه و سفید یا رنگی و هزاران مورد مقایسه‌ای دیگر که شما را در انتخابتان همراهی خواهند کرد. وجود تقارن یا عدم آن و کمک گرفتن از روش‌ها و متدهای فنگ شویی نیز از بخش‌های جانبی انتخاب سبک خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با فنگ شویی پیشنهاد می‌کنیم مطلب فنگ شویی چیست و چه کاربردی در دکوراسیون منزل دارد را نیز مطالعه کنید.

در برنامه ریزی برای تزیین دیوار با قاب عکس ” انتخاب سبک ” نیز بسیار مهم است

 

قدم آخر و نهایی برای دست یابی به نتیجه در فرآیند برنامه ریزی تعیین دقیق فضای مورد بهره برداری از دیواری است که قرار است تزیین دیوار با قاب عکس روی آن صورت بپزیرد. بخش بندی دیوار در این مرحله به شما کمک خواهد کرد برآوردهای اولیه شما با نتیجه کلی به نزدیک باشند. مثلاً وقتی دیوار را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و برای هر یک هزینه، ابزار و نیازها را تعریف کنید، هنگام اجرا با اعداد و ارقام نزدیک به هم مواجه خواهید شد.

به منظور استفاده از این فرصت هیجان انگیز قواعدی را به شما ارائه می‌کنیم که کمتر کسی آن‌ها را به کار گرفته است. یکی از این موارد استفاده از قانون نسبت طلایی و قانون دو سوم است. این دو قانون به خودی خود چیزی را به عنوان نتیجه نشان نمی‌دهند، اما در مجموع و پس از پایان کار لبخند رضایت را بر روی لبان شما می‌نشانند. قانون نسبت طلایی و قانون دو سوم را برای تقسیم بندی دیوار حتماً لحاظ کنید. روش کار به این صورت است که با یک دوربین از دیوار در راستای مستقیم و روبروی آن عکس بردارید. سپس با لوازم دیجیتال مانند کامپیوتر یا لب تاب یا موبایل تصویر را به نسبت طلایی که معادل حدود یک ممیز شش دهم 6/1 است تقسیم کنید. با این تقسیم بندی شما دارای نُه (9) خانه روی دیوار مستطیل یا مربعی شکل خود خواهید شد. سپس به کمک قانون دو سوم محل قرارگیری قاب‌های عکس را روی بخش دو سوم خانه‌های شکل گرفته قرار دهید. دقت کنید دیوارهای خالی را به این روش بیارایید وگرنه سایر دیوارها امکان اجرای این قاعده را نخواهند داشت. حالا که محل نصب‌ها مشخص شد با متر دیوار را بر اساس نسبت‌های بدست آمده تقسیم بندی کنید و کار خود را روی دیوار به اجرا دربیاورید.

قانون نسبت طلایی و قانون دو سوم را برای تقسیم بندی دیوار حتماً لحاظ کنید
 • کشف آنچه در ذهن شماست.

ممکن است با نصب تعداد بسیاری از تصاویر زیبا و جذاب هنوز هم از دیواری که قصد داشتید آن را با قاب عکس تزیین کنید رضایت نداشته و ندارید. شاید پس از تزیین دیوار با قاب عکس به سبک مینیمال از کار خود پشیمان شده و ناراضی باشید. مهم‌ترین نکته در این که شما علاوه بر تزیین خانه خود به رضایت کافی نیز دست پیدا کنید پیدا کردن ذهنیت خود از آنچه می‌خواهید اجرا کنید است. بارها شنیده‌ایم که زیبایی در سادگی است اما بسیاری با طرح‌های شلوغ و در هم تنیده خرسند هستند. به همین دلیل است که  نیاز است آنچه در ذهن دارید را کشف کنید و  بعد برنامه‌هایتان را اجرا کنید. عادت‌های خود در زندگی را وارد سبک طراحی خود کنید تا سبک شما منحصر به خود شما باشد. تقلید و رفتن در راه کسانی که این راه را رفته‌اند برای شما به دید یک تجربه خواهد بود برای اینکه خود و توانایی‌های هنری خود را بیابید. همان گونه که هر گویشی لهجه‌های مختلفی دارد طرز تفکرها نیز لهجه‌های مخصوص به خود را دارند و زمانی شما آن را خواهید شناخت که در کنار هم مقایسسه شان کنید.

تزیین دیوار با قاب عکس و چیدمان اصولی تصاویر روی دیوار | توکامگ

شاید شما از این نگران باشید که دیوار مورد نظرتان برای این کار بسیار کوچک بوده و یا حتی بسیار بزرگ است. این نگرانی‌ها با توجه به دیدگاه شما به کار طبیعی است، اما ما به شما اطمینان می‌دهیم که استفاده از چند قطعه کوچک در یک دیوار بزرگ هم کافی است و نصب یک یا دو قاب عکس روی دیوار کوچک هم شما را راضی خواهد کرد. مهم کیفیت اجرای کار است و در کمیت و تعداد زمان همه چیز را درست خواهد کرد ( به آن عادت خواهید کرد ). فریم عکس‌ها و اندازه‌های آن‌ها و ترکیب نوع نصب روی دیوار را ابتدا روی کاغذ ترسیم کرده و جانمایی آن‌ها را تمرین کنید تا ذهنیتی برای خود بسازید، پیش از آن که به سراغ عملیاتی کردن کار و چسباندن قاب عکس روی دیوار بروید. روش دیگری که پیش از اجرا می‌توانید به کار بگیرید این است که پس از اینکه تصاویر خود برای تزیین دیوار با قاب عکس را فراهم کردید، آن‌ها را روی زمین با چیدمان مورد نظر در کنار هم قرار دهید و روش‌های متنوع را امتحان کنید. با این ویژگی‌های شما قادر هستید پیش از آن که دیوارهای خانه‌تان را سوراخ سوراخ کنید به ترکیب ایده آل خود نزدیک شوید.

استفاده از کف اتاق که کاشی یا سرامیک شده باشد نیز می‌تواند به اندازه سازی و اندازه گیری‌های شما کمک فراوانی کند. همچنین شرکت‌هایی نیز وجود دارند که با نرم افزارهای گرافیکی نیازهای شما را دریافت می‌کنند، عکس‌های مورد نیاز شما را تهیه می‌کنند و با آنالیز رنگ شناسی شما و دکوراسیون خانه‌تان برای شما پیشنهاداتی را ارائه می‌کنند، سپس به کمک نرم افزارها شروع به تهیه مدل‌های اولیه می‌کنند. مرحله به مرحله کارها را با شما همگام ساخته و در اختیارتان قرار می‌دهند. در انتها نیز با ایجاد یک فضای کاملا واقعی از خانه شما طرح نهایی را پیش از اجرا در اختیار شما قرار می‌دهند. این مورد بهترین راه حل برای ایجاد گالری دیواری یا تزیین اتاق با قاب عکس و البته چیدمان اصولی قاب عکس بر روی دیوایر برای کسانی است که برای اولین بار قصد دارند این کار را انجام دهند و یا فرصت کافی ندارند به دنبال فعالیت‌های مربوز به این کار رفته و آن را اجرا کنند.

تزیین دیوار با قاب عکس و چیدمان اصولی تصاویر روی دیوار | توکامگ
خاطرات خود را در قالب تصاویر یا تابلو های جذاب در خانه به نمایش دربیاورید

 

 • داستان خود را به دیگران منتقل کنید

برای این که یک روایت بصری جذاب بسازید داستان سرایی کنید. داستان خود را به تصویر بکشید، قاب‌ها را به متصل کنید تا یک نمایشگاه از زندگی خود ساخته باشید. با این روش شما خود را با یک دیوار به همه معرفی می‌کنید و زندگیتان در قالب چند قاب فریم به تصوری کشیده می‌شود، چیزی که یادآور خاطرات شما شده و دیگران را نیز هیجان زده خواهد کرد. در کنار این تزیینات جوانب دیوار را هم در نظر بگیرید. تزیینات پای دیوار، نور پردازی و … که آن‌ها را نیز برای شما توضیح خواهیم داد.

آیا اتاق‌های دیگر شما نیز پتانسیل اجرای تزیین دیوار با قاب عکس را دارد؟ با این ترفند شما می‌توانید هر تعطیلات یا هر بخش از زندگی خود را مانند یک گالری یا نمایشگاه در خانه پیاده سازی کنید.

 • کالکشن دیواری خود را بسازید

اکنون که سبک و فضای طراحی خود را یافته‌اید نوبت به این رسیده است که چه چیزی را می‌خواهید حلق آویز کنید! اصطلاحی که برای استفاده نادرست از تصاویر به کار گرفته می‌شود، اما در اینجا به طنز بیان شده است. نصب و وصل تصاویر مورد علاقه‌تان را با رویکردهای شخصیتان یکسان سازی کنید. اگر طبیعت گرا هستید و ویژگی‌های آن را دنبال می‌کنید، اگر به دنبال مواردی مانند مدرنیته و مینیمال هستید و اگر در پی رسیدن به سبک‌های انتزاعی می‌دوید و یا حتی سنتی بوده و عتیقه‌ها را دوست دارید، لوازمش را از بهترین‌ها تهیه کنید. بسیاری از این اقلام در کنار هم که قرار می‌گیرند تازه شروع به خودنمایی می‌کنند. ایده‌هایی که در گالری‌های دیواری وجود دارد را حتماً بررسی کنید تا راحت‌تر بتوانید کارتان را پیش ببرید. برای تزیین دیوار با قاب عکس، کالکشن خود را در مسیر دکوراسیون خانه قرار دهید تا تضاد بیش از اندازه موجب بر هم خوردن تعادل بصری خانه نشود. اغلب افراد با این فکر که باید دیوار تزیینی متفاوت از آنچه در خانه هست باید شکل بگیرد به سراغ آن می‌روند و ساختار کلی فضای خانه را بر هم می‌زنند، اما با رعایت همین نکته یعنی تعادل طراحی، زیبایی خانه‌شان دو چندان خواهد شد.

تزیین دیوار با قاب عکس و چیدمان اصولی تصاویر روی دیوار | توکامگ

در میان کالکشن ها و یا مجموعه‌های گالری می‌توانید از متدهای زیر نیز به عنوان الگو کمک بگیرید:
1- کاور های آلبومی رزینی
2- سبد بافی‌های چوبی یا حصیرها برای بک گراند یا پشت زمینه دیوار
3- قاب عکس‌های خالی سفید روی دیوار رنگی
4- پارچه‌های طرح دار
5- آینه‌ها
6- کوبلن‌ها و هنرهای صنایع دستی

مورد اول یعنی کاورهای آلبومی رزینی؛ این مورد را در بسیاری از خانه‌ها مشاهده کرده‌اید که فریم‌های تابلوهای نصب شده با طراحی‌های جذاب به صورت طرح دار  و برجسته روی دیوار و پوشش دهنده تصویر قرار گرفته‌اند. قاب‌های رزینی هم سبک بوده و هم ارزان‌تر از موارد چوبی مشابه خود هستند، اما اگر با ظرافت کار نشده باشند جلوه زیبایی ازائه نخواهند کرد.

مورد دوم یعنی حصیرها که مخصوص خانه‌هایی به سبک بوهمیان‌ها، از جمله سبک های دکوراسیون داخلی، و موارد مشاببه است که با بافت چوب‌ها به صورت حصیری و تشکیل یک مجموعه یکپارچه در هم تنیده شده فرصت نصب تصاویر خلاقانه و متفاوت بر روی خود را فراهم می‌آورند.

مورد سوم که بر گرفته از سبک‌های خاص و امروزی است یک نوع از ایجاد تمایز در خانه را به نمایش در می‌آورد. با این نوع کارها خانه‌های مدرن و مینیمال بیشتر هم سو خواهند بود تا سایر موراد مشابه، هر چند ممکن است سایر دیزاین‌ها نیز بتوانند خود را با آن تطبیق دهند.

مورد چهارم: در این بخش شما می‌توانید هر ایده‌ای که دارید را به جای دیوار سفید و لخت بر روی دیواری پیاده کنید که آن را با پارچه‌های طرح دار یا ساده و دیوارپوش‌های خلاقانه پوشانده‌اید مانند کاری که با کاغذهای دیواری می‌کنید. این ایده قابلیت‌های فراوانی به شما می‌دهد که مهم‌ترین آن امکان تغییرات در بازه‌های زمانی کوتاه مدت است که با تعویض پارچه امکان پذیر خواهد بود.

مورد پنجم آینه‌ها هستند. شاید برایتان عجیب باشد، اما می‌توانید تمام قاب‌های عکس خود را که در نظر داشتید با آن تزیین دیوار با قاب عکس را به اجرا دربیاورید خالی کرده و آن‌ها را با آینه‌ها پر کنید و دیواری آینه‌ای بسازید. تصور این کار بسیار جالب است و عکس زیر نیز بیانگر همین موضوع است.

تزیین دیوار با قاب عکس و چیدمان اصولی تصاویر روی دیوار | توکامگ
نمونه‌ای از یک سری کامل آینه های دیواری که تمام میسر پله ها را پوشانده است

 

مورد ششم استفاده از کوبلن‌ها به جای تصاویر است. هنری که در گذشته در میان دختران و زنان طرفداران بسیاری داشته و نوعی هنر وابسته به صنایع دستی محسوب می‌شده است که به فراموشی سپرده شده است. این تصاویر که هم هنر و هم خلاقیت را شامل می‌شوند، به تنهایی توانایی خارج ساختن دیوارها را از کسالت و بی روحی دارد، حال آن که با سایر موارد نیز ترکیب شود.

موارد دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند به راحتی دیوار را متأثر از وجود خود کند. مثلاً یک قاب عکس بسیار بزرگ برای حاشیه دیوار ساخته یا ترسیم شود تا مجموعه تصاویر دیگر در بطن این قاب قرار گیرند. تزیین دیوار با قاب عکس بزرگ که درون آن قاب‌های کوچک دیگری وجود دارد طرحی نو برای خانه شما خواهد بود. مورد بعدی استفاده از پرده‌ها در دو طرف دیوار است. این حرکت هم می‌تواند نمایی پنجره گونه برای شما پدید بیاورد و هم می‌تواند میزان اهمیت دیوار را تاکید کند. هر چند پرده‌های خاص و عجیب نمی‌توانند روی این دیوار نصب شوند چرا که خود دیوار و تزیینات آن را تضعیف خواهند کرد.

تزیین دیوار با قاب عکس و چیدمان اصولی تصاویر روی دیوار | توکامگ
ترکیبی از عکس و نقاشی؛ تابلوهایی که به وفور در فرروشگاه ها و آتلیه‌ها موجود هستند

 

پیشنهادات دیگری مانند موارد زیر نیز وجود دارد که طبیعی و طبیعت گرا هستند؛ مانند:

 • ترکیبی از عکس و نقاشی؛ تابلوهایی که به وفور در فرروشگاه ها و آتلیه‌ها موجود هستند.
 • استفاده از تابلوها یا آثار هنری هنرمدان بزرگ که مربوط به هنر یا تصویر شخصی آن‌ها است.
 • استفاده از قاب عکس‌های طبیعت، حیوانات و موارد مشابه این چنینی.
 • استفاده از گیاهان و گل‌های خشک شده در فریم قاب‌های عکسی که بر روی دیوار نصب می‌کنید.
 • کمک گرفتن از پارچه‌های کنفی و خشن برای ساخت فریم‌های خاص.
 • نصب ساعت‌های دیواری خاص.
 • تهیه تصاویر با یک تم خاص که به صورت گروهی عکس برداری یا طراحی شده باشند.
 • تهیه تصاویر با یک یا دو رنگ ثابت برای ایجاد تضاد بین تصاویر مانند تم رنگی سیاه و سفید که در خانه‌های مدرن به خوبی نقش بازی خواهد کرد.
 • استفاده از قاب‌هایی با سایزهای متفاوت و غیر همسان که باعث ایجاد یک عدم تقارن در خانه می‌شود.
 • تصاویر و پرتره‌های خانوادگی یا شخصی که در جوامع زندگی امروزی به خصوص جوانان باب شده است و مواردی از این دست که بی نهایت راه حل در ذهن شما ایجاد می‌کند.
تزیین دیوار با قاب عکس و چیدمان اصولی تصاویر روی دیوار | توکامگ
برای رسیدن به مطلوب‌ترین حالت ممکن از افراد با تجربه و خبره در این زمینه مشورت بگیرید
 • از تغییر و باز تغییرها نترسید

شاید با توجه به تمامی موارد گفته شده به مراحل پایانی کار رسیده باشید و یا حتی کار را به اتمام رسانده باشید، اما متوجه شوید این همان چیزی که می‌خواستید نبوده و نشده است. ترس از تغییر و دوباره تغییر در بسیاری از افراد باعث می‌شود تا به سمت این کار نروند و با همان موجودیت بسازند، در حالی که هیچ حس مثبتی به کار نداشته و از عملکرد تزییناتی خود ناراضی هستند. ما به شما می‌گوییم که از تغییرات نترسید، اما به آن عادت هم نکنید که اصرار بیش از حد شما را در حاشیه فرو خواهد برد. تزیین دیوار با قاب عکس، چه عکس‌های هنری و چه عکس های خانوادگی، کار ساده‌ای نیست که در همان لحظه به نتیجه دلخواه برسد، مگر با تجربه و استفاده از تجارب دیگران.

شاید حتی ممکن است این تجربه تلخ برای شما نیز رخ دهد که مجبور شوید تمام سازه‌ها یا کارهای انجام شده را حذف کرده و دوباره کار را آغاز کنید و یا حتی به این نتیجه برسید که علاقه‌ای به انجام این کار نداشته‌اید و برای تست اقدام به انجام آن کرده‌اید. در هر صورت برای رسیدن به مطلوب‌ترین حالت ممکن از افراد با تجربه و خبره در این زمینه مشورت بگیرید تا خانه‌ای رؤیایی و در عین حال مخاطب پسند برای خود بسازید.

تزیین دیوار با قاب عکس و چیدمان اصولی تصاویر روی دیوار | توکامگ
انتخاب بهترین رنگ ها در کنار نورپردازی مناسب و در عین حال چیدمان صحیح اتاق

 

با توجه به مطالب بیان شده در زمینه تزیین دیوار با قاب عکس، نحوه چیدمان اصولی عکس بر روی دیوار، چسباندن تصویر  و یا هر آنچه شما دوست می‌دارید و همین طور مقاله­ گالری دیواری، تا کنون بسیاری از نیازها در رسیدن به این موارد در ذهن شما شفاف و حتی برطرف شده است. با بیان نیازها و سوالات خود در این زمینه‌ها می‌توانید ما را در ارائه مطالب مورد نیاز خود راهنمایی کنید تا آنچه شایسته نیازهای شماست در اختیار شما قرار گیرد و بتواند گره گشای مسائل شما در زمینه طراحی دکوراسیون گردد.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 2.5 / 5. تعداد امتیازات 2

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...