خانه مدرن ایرانی و ویژگی های دکوراسیون ایرانی مدرن

خانه مدرن ایرانی یکی از عبارت‌هایی است که بسیاری از افراد که دنبال طراحی و یا تغییر دکوراسیون منزل خود هستند و می‌خواهند دکوراسیون خانه‌شان در عین مدرن بودن از المان‌های ایرانی نیز بهره ببرد، به دنبالش می‌روند. اگر شما هم جزء این افراد هستید، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب از مجله مبلمان و دکوراسیون توکامگ را از دست ندهید.

به خانه‌های ایرانی که نگاه می‌کنیم دو دسته طرز فکر بر آنها حاکم شده است٬ یا دکوراسیون آن‌ها براساس موجودی و لوازمشان چیده شده است و یا برای فضای خانه دکوراسیون طراحی و آماده شده است. (این موضوع در کشورهای توسعه یافته وجود نداشته و یا به ندرت دیده می‌شود). به تازگی موجی از تغییرات در خانه‌ها و دکورها شکل گرفته است که دلیل آن هم افزایش دسترسی افراد مختلف جامعه به بستر اینترنت و همچنین ورود شبکه‌های اجتماعی به حیطه زندگی اشخاص است. همین دسترسی به اطلاعات در بین مردم، این امکان را فراهم آورده افراد جامعه در وی به دست آوردن یک محیط مطلوب برای زندگی برآیند و سطح زیبایی شناسی و زیباسازی محیط زندگی خود را افزایش دهند. وجود نمونه‌های مختلف در بخش طراحی و چیدمان دکوراسیون و همین طور مطالعه مقالات و مطالب مرتبط در این زمینه، موجب افزایش رونق این صنعت در جامعه شده و حرکت‌های جدی در پی خواهد شد. خانه مدرن ایرانی نیز با الگو گرفتن از حرکت جهانی در این صنعت و دسترسی به اطلاعات گسترده مربوطه سعی در به روز آوری خود دارد. هر چند بیشتر این سبک‌ها که وارد بخش خانه مدرن ایرانی می‌شوند بدون تغییر و یا همان ساختار به کار گرفته می‌شود. اما در مواردی این سبک‌ها ایرانیه شده و همگام با دکوراسیون ایرانی خود را تغییر و تحول می‌کنند .

برای این که بدانید دکوراسیون خانه مدرن ایرانی به چه شکل است و از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

خانه مدرن ایرانی و ویژگی های دکوراسیون ایرانی مدرن

به چه خانه‌ای مدرن گفته می‌شود؟ برای اینکه در مورد مدرن بودن یک خانه به اطلاعات کافی دست پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله توکامگ در این باره با نام دکوراسیون مدرن چیست را که از کامل‌ترین و جامع‌ترین مطالب در این زمینه است مطالعه کنید. برای همین اگر اطلاعات کافی از مدرنیته ندارید پیشنهاد می‌گردد پیش از شروع مطالعه این مطلب نگاهی به مقاله مورد ذکر داشته باشید.

با این حال با شرح مختصری از دکوراسیون مدرن مطالب مربوطه را برای شما یادآوری می‌کنیم.

دکوراسیون مدرن ، سبک دکوراسیونی  است که با شروع قرن جدید وارد عرصه صنعت مد و دکوراسیون شد. و با ایجاد تحولات عظیم و بنیادی علاقه مندان بسیاری را به خود جلب کرد. جذابیت این سبک به دلیل بهره‌مندی از تکنولوژی‌های روز موجب شده است ویژگی‌های متمایزی نسبت به سایر سبک‌ها به خود بگیرد و از طرفی نگاه‌های مشتاق به سبک‌های نو را به سمت خود برگرداند.

خانه مدرن ایرانی و ویژگی های دکوراسیون ایرانی مدرن

از ویژگی‌های این سبک استفاده از اصول خلاقانه و ساختار شکنانه در طراحی و پیاده سازی است که جنبه دیگری از دوستداران صنعت دکوراسیون را شیفته خویش ساخته است. با نگاهی سطحی به یک خانه مدرن درمی‌یابید که اگر از ابزار و لوازمی خاص در خانه استفاده شده است، دلیل آن ایجاد راحتی و آرامش بیشتر بوده و حصول چیدمانی بر مبنای زیبایی در عصر حاضر.

اکنون که با کلیات یک دکوراسیون مدرن آشنا شدید، به سراغ بررسی خانه مدرن ایرانی می‌رویم تا پس از آشنا شدن با آن نکات این سبک را در خانه‌های خود به کار گرفته و از این تغییرات دلنشین لذت ببرید. همانند سایر بخش‌های که به صورت تفکیکی مورد بررسی قرار می‌گیرند این موضوع نیز با بخش بندی به دو دسته طراحی خانه مدرن ایرانی و لوازم خانه مدرن ایرانی پیگیری خواهد شد.

خانه مدرن ایرانی و ویژگی های دکوراسیون ایرانی مدرن

در ابتدا طراحی. طراحی خانه‌های مدرن ایرانی، دارای سبک خاصی نیستند و ارشیتکترها و دیزاینرها با مشاهده نمونه‌های غربی و الهام گیری از آن‌ها، طرح اولیه‌ای را برای منزل مورد نظر انتخاب می‌کنند. سپس با توجه به محدودیت‌های فضای خانه و همین طور اعمال سلایق مالک، شروع به ایجاد طرح نهایی و تکمیل پروژه می‌نمایند. طراحی‌های کنونی معمولاً به صورت دیجیتالی بوده و پیش طرح اولیه به کمک نرم افزارهای رایانه‌ای به دست مالک یا مشتری می‌رسد. پس از آن تغییرات مالک ( مشتری ) بر روی طرح پیاده شده و طرح نهایی برای خروجی نهایی آماده می‌گردد. از این نقطه به بعد است که کار اجرا و پیاده سازی خانه مدرن ایرانی شروع می‌شود. در طراحی مدرن معمولاً نشیمن و اتاق‌ها به صورت یکپارچه در محیط جای‌گذاری می‌شوند. به طوری دیواری بین نشیمن و آشپزخانه و محیط‌های دسترسی به بیرون وجود ندارد، اما به دلیل سبک زندگی ایرانی که به یک سری اصول پایبند شده است، تغییراتی در این چینش به وجود می‌آید و حالت اوپن و تخت ( فلت ) کمتر به چشم می‌آید.

خانه مدرن ایرانی و ویژگی های دکوراسیون ایرانی مدرن

اما در مجموع ظاهر مفهوم یک خانه مدرن ایرانی را به میهمان یا بیننده القا خواهد کرد. نشیمن‌ها که فضای بزرگی از خانه را به خود اختصاص می‌دهند، با حالت‌های متفاوتی هم چون مستطیلی، مربعی و ال شکل طراحی می‌شوند و بر همین اساس برای انواع لوازم دکوراسیونی و مبلمان در نظر گرفته می‌شود. در اتاق‌ها نیز خانه‌های ایرانی سبک و سیاق مخصوص به خود را دارند و از مینیمال بودن کمی فاصله می‌گیرند. اتاق‌ها به نوعی ترکیب سنتی و مدرن را در پیش گرفته و اساس دیزاین خود قرار می‌دهند. اتاق کودک در خانه مدرن ایرانی با اتاق کودک امروزی در یک راستا بوده و نیازهای کودک هدف اصلی طراحی مدرن است. استفاده از تخت خواب‌های طبقاتی و تاشو به منظور بهینه سازی فضای موجود و افزایش کارایی اتاق یکی از ویژگی‌های اتاق کودک در دکوراسیون خانه مدرن ایرانی است. دکوراسیون اتاق خواب مدرن بزرگسالان نیز همان طور که در بالا ذکر شد مدل‌های اصیل را حفظ کرده و از لوازم مدرن برای تجهیز خود بهره می‌برد. بخش اتاق کار که معمولاً در خانه‌های ایرانی مغفول مانده است، با اتاق خواب ادغام شده و در مکان دیده می‌شوند مگر اینکه با رعایت اصول اتاق کار و وجود فضای کافی برای اختصاص به این موضوع، طراح یا مالک درخواست ایجاد چنین مکانی را ارائه دهد.

خانه مدرن ایرانی و ویژگی های دکوراسیون ایرانی مدرن

در مهم‌ترین بخش هر خانه یعنی آشپزخانه، طراحی خانه مدرن ایرانی کار سختی نیست. با دقت به طرح‌های خانه‌های امروزی در ایران کاملاً متوجه خواهید شد که از پایه و اساس طرح‌ها کپی شده از نمونه‌های اصلی در کشورهای غربی است و هیچ خلاقیت و یا طراحی جدیدی به آن اضافه نشده است. یک بخش مجزا برای استندینگ و یا صرف غذا که معمولاً میزهای اوپن، جدا کننده فضای نشیمن و آشپزخانه مدرن هستند و در طرفین یا یک طرف آن صندلی‌های مخصوص پایه بلند چیده شده از اولین چیزهایی است که به چشم می‌خورد. مورد بعدی وجود یک بخش جزیره‌ای در آشپزخانه‌هایی است که دارای طراحی خانه مدرن ایرانی هستند. این سازه‌ها که به صورت یک بخش مجزا از سایر کمدها و کابینت‌های درون اشپزخانه نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرند، کارایی‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند، در بعضی از این انوع، سینک ظرفشویی نصب گردیده است و محل شستشو است. در نوع دیگری، این محل جایی برای پخت و پز بوده و در قسمت بالایی آن اجاق و در قسمت حاشیه و اطراف آن انواع فرهای پخت و پز تعبیه می‌گردد. موارد بهتری نیز هستند که چند کاربرده بوده و برای آشپزخانه‌های با فضای کم مناسب‌تر هستند. این نوع علاوه بر موارد قبلی کار میز اوپن را نیز انجام می‌دهند و محلی برای صرف غذا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین رنگ آشپزخانه مدرن نیز یکی از مواردی است که بایستی به آن توجه ویژه‌ای داشت و در انتخاب آن دقت فراوانی به خرج داد.

خانه مدرن ایرانی و ویژگی های دکوراسیون ایرانی مدرن | توکامگ

از سایر ویژگی‌های که در آشپزخانه‌های خانه مدرن ایرانی می‌توان برشمرد بخش میزهای صبحانه خوری است. در مورد این بخش نیز مفصلاً مطلبی با عنوان مدل های میز و صندلی صبحانه خوری تهیه شده و در مجله دکوراسیون توکامارت در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است که در صورت علاقه به آشنایی بیشتر با این نوع میز و صندلی‌ها می‌توانید آن مطلب را نیز مطالعه کنید.

آخرین بخش از قسمت‌های مختلف محیط داخلی خانه در بررسی طراحی خانه مدرن ایرانی به بخش حمام و سرویس بهداشتی مربوط می‌شود. در اکثر خانه‌های ایرانی و با توجه به سبک زندگی‌های گذشته، حمام و سرویس در خانه‌های ایرانی در قسمت‌های غیر قابل دیده شدن یا کمتر دیده شدن قرار دارند. جدا بودن فضای این دو نیز از جمله این خاصیت‌ها است. و نکته بعد اندازه‌های نسبتاً کوچک این مکان‌ها است که دلیل آن هم کوچک بودن نسبت کلی مساحت خانه‌ها عنوان می‌شود. اما در همین سبک مدرن، فضای سرویس بهداشتی و حمام تغییراتی با مدل‌های مرسوم پیدا می‌کنند. استفاده از سرویس‌های فرنگی در کنار مدل قدیمی و سنتی و همین طور قرار گرفتن در یک محل از جمله این تغییرات است. با بررسی طراحی‌های این بخش اکنون به سراغ بخش ابزار و لوازم خانه مدرن ایرانی می‌رویم.

از بزرگترین وسایل منزل کار را آغاز می‌کنیم. مبلمان. این وسایل بزرگ و حجیم که به مرور جای خود را در خانه‌های ایرانی پیدا کرد، نقش اول بازی سبک‌هایی مانند مدرن و یا سبک دکوراسیون مینیمال در دنیای دکوراسیونی امروز هست. در خانه‌های مدرن استفاده از مبل‌های بزرگ و راحت یکی از قالب‌های استاندار به کار گیری این لوازم است که این موضوع در خانه مدرن ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

خانه مدرن ایرانی و ویژگی های دکوراسیون ایرانی مدرن | توکامگ

منتها در شرایط خاص ایرانی هوایی که علاقه وافری به حفظ اصالت خود و در عین حال بهره مندی از سبک مدرن دارند، مبلمان هوایی از سایر سبک‌ها مانند مبل کلاسیک مدرن نیز کمک می‌گیرند. این موضع کاملاً سلیقه‌ای بوده اما هر سبکی برای خود شرایط و ضوابطی معین کرده است تا با المان‌های مخصوص به خود قابل شناسایی باشد. در بخش لوازم خانه مدرن ایرانی نیز تاکید بر استفاده از مبل‌ها، کاناپه‌ها و صندلی‌های است که این استانداردها را دارا باشند. وسایل دیگری که یک خانه را به یک خانه‌ای مدرن و ایرانی بدل می‌کند لوازم دکوراتیو است که در فضای مورد نظر جای می‌گیرد. مثلاً اغلب ایرانی‌ها علاقه زیادی به استفاده از صنایع دستی برای زیباتر نشان دادن خامه‌های خود دارند، این بخش در خانه‌های ایرانی مدرن کمی نیاز به اصلاح دارد. چرا که لوازم سنتی کاربرد نسبتاً کمی در فضاهای مدرن داشته و باید از لوازم مدرن برای آنها بهره گرفت.

خانه مدرن ایرانی و ویژگی های دکوراسیون ایرانی مدرن | توکامگ

میزهای چای خوری، استندها، تابلوهای مورد استفاده بر روی دیوار، آباژورها، لوسترها و مواردی از این دست، جزو لوازمی هستند که باید حالت مدرن داشته باشند تا فضایی با این مضمون را به نمایش دربیاورند. از جمله لوازم مهم دیگر فرش‌ها هستند که در خانه‌ی ایرانی نقش پر رنگ و همیشگی داشته‌اند و حذف یا جای گزینی آن‌ها بسیار مشکل است. در حالی سبک مدرن بر استفاده از کفپوش ها و کف چوب‌ها تاکید دارد، اما با ترفندی هوشمندانه، فرش‌های به کار گرفته شده در خانه باعث می‌شود برچسب خانه مدرن ایرانی به زیبایی به این فضا الصاق گردد و جز معدود مواردی باشد که یک وسیله کاملاً ایرانی، یعنی فرش، سبک مدرن را به سبک مدرن ایرانی تبدیل می‌کند.

لوازم دیگری نیز در دسته مدرنیته ها هستند که در جایی غیر از نشیمن قرار می گیرند. به طور مثال در اتاق خواب تخت‌های سلطنتی یا قدیمی جای خود را با تخت های امروزی عوض می‌کنند تا خانه مدرن ایرانی کامل شود. در آشپزخانه نیز امکانات الکترونیکی و برقی روز دنیا مانند یخچال‌های جدید، لباسشویی‌ها و ماشین‌های ظرفشویی و هم چنین نور پردازی‌های خاص امروزی و سیستم‌های هوشمندی که به منظور اطفا حریق در آشپزخانه نصب می شوند، جز الزامات دکوراسیون های مدرن است که بدون تغییر وارد خانه مدرن ایرانی نیز شده‌اند.

شما یک دکوراسیون مدرن ایرانی را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا تمایلی به استفاده از این سبک در خانه های خود دارید یا سبک سنتی را می پسندید؟ با بیان دیدگاه های خود ما را در ارائه مطالب هدفمند و کارا یاری نمایید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 2.8 / 5. تعداد امتیازات 4

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...