سبک دکوراسیون نئوکلاسیک سبکی مدرن ولی با اصالت

طرح های رنگی نئوکلاسیک

طراحی داخلی به سبک کلاسیک حتی اگر به تدریج با جزئیات و تفسیرهای جدید هم روبرو شود باز از عرصه مد خارج نمی‌شود؛ یکی از این تفسیرهای جدید و مدرن نئوکلاسیسم است. این سبک تمام ویژگی های اساسی سبک دکوراسیون کلاسیک را دارد و ترکیبی از آن است ولی خیلی بهتر از سبک دکوراسیون کلاسیک با واقعیت خانه ها و آپارتمان های مدرن سازگار است. در مقالات قبلی درباره انواع سبک های دکوراسیون داخلی صحبت کردیم اما در این مطلب ما به شما خواهیم گفت که سبک دکوراسیون نئوکلاسیک چیست و چه ویژگی ها و قوانینی دارد و حتی مبل مناسب برای این سبک را معرفی خواهیم کرد.

ویژگی های سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

نئوکلاسیسم تعبیری مدرن از سبک دکوراسیون کلاسیک است؛ بنابراین ویژگی های مشخص کلاسیک تقریبا بدون تغییر حفظ شده‌اند. اگرچه از لحاظ بصری ساده‌تر است اما هنوز هم یک سبک غنی ، لوکس و قابل احترام با مواد و دکوراسیون گران قیمت است. نئوکلاسیک به فضا نیاز دارد زیرا کل ترکیب دکوراسیون به آن بستگی دارد؛ این سبک به سمت تقارن و حضور مراکز برجسته ای که در قسمت داخلی بنا شده است گرایش پیدا می‌کند. به طور مثال ، یک شومینه در اتاق نشیمن ، یک میز ناهارخوری لوکس در آشپزخانه یا یک تخت چهارنفره در اتاق خواب.

اساس طراحی نئوکلاسیک نسبت های خالص ، خطوط روشن و هندسه ساده است.

 

مدل سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

 

طرح های رنگی در نئوکلاسیک

استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی بسیار پر اهمیت است. طرح های رنگی نئوکلاسیک شبیه به پالت رنگ کلاسیک است ؛ گسترده و متنوع است اما روند کلی به وضوح معلوم است. رنگ پس زمینه می‌تواند هم تاریک و هم روشن باشد : سفید ، بژ ، خاکستری ، سایه های قهوه ای ، ماسه ای و ترکیبی از همه ی این ها. رنگ های روشن و اشباع بیشتر برای دکوراسیون استفاده می‌شوند : مبلمان ، پارچه ، لامپ ، نقاشی و …

رنگ هایی مثل : کبود ، زمرد ، خردلی ، زیتونی رنگ هایی هستند که نباید به یکباره زیاد از آن ها استفاده کرد و در 1-2 وسیله به کار برده شود کافی است. اگر کلاسیک ها به ترکیبات گرم گرایش دارند ضروری نیست که در فضای داخلی نئوکلاسیک هم از این ترکیبات استفاده شود بلکه در اینجا استفاده از پالت سرد و تیره و حتی دو رنگ متضاد رایج است. نکته اصلی این است که اندازه اتاق این اجازه را به ما بدهد که از این رنگ ها استفاده کنیم و فضای داخلی بیش از حد پر و تاریک به نظر نرسد. احساس راحتی کنید و همه سایه های طبیعی را باهم ترکیب کنید : نقره ای ، کرم ، طلایی ، آبی و شکلاتی. این رنگ ها در هر ترکیبی خوب می‌شوند و همیشه زیبا و گران به نظر می‌رسند.

طرح های رنگی نئوکلاسیک
نئوکلاسیک

مواد و طرح مناسب

نئوکلاسیک در طراحی فضای داخلی در مقایسه با خواستار های سبک کلاسیک هنگام استفاده از مواد، نرم تر و قابل انعطاف پذیرتر است.

در اینجا می توانید از انواع ساده چوب ، سنگ تزئینی و حتی ترکیب مواد طبیعی با مصنوعات استفاده کنید.

 

کف پوش مناسب این سبک

برای کف پوش می توان از کف پوش سنتی یا پارکت استفاده کرد چون به طور مستقیم از سبک کلاسیک آمده است اما می توانید آن را با یک لمینت عملی تر و بی تکلف تر جایگزین کنید که از پوشش هندی تقلید می‌کند. برای اتاق هایی که در معرض رفت و آمد هستند سنگ، کاشی و سرامیک هم مناسب است.

کف پوش نئوکلاسیک

 

طراحی سقف

همیشه رنگ سقف اتاق نشیمن در دکوراسیون داخلی موضوع مهمی بوده است. سقف های ایده آل در سبک نئوکلاسیک سفید هستند : بوم رنگ ساده یا یک بافت مات یا ساتن را انتخاب کنید. اگرچه حتی در یک اتاق کوچک هم می‌توان از بافت براق به نفع خود استفاده کرد اما پیشنهاد ما به شما بافت های مات است. در لبه های سقف ، طرح های گچ بری مرتبی بزنید و در اطراف لوستر می‌توانید از طرح های تزئینی مثل یک گل سرخ استفاده کنید و به آن جلوه زیبایی ببخشید.

طراحی سقف

 

طراحی دیوار

یکی دیگر از موضوعات مهم در دکوراسیون داخلی طرح و رنگ دیوار اتاق نشیمن است. دیوارها معمولا در فضای داخلی سبک نئوکلاسیک با قالب و تابلوهایی با اشکال و خطوط ساده تزئین می‌شوند و می‌توان به عنوان جایگزین از کاغذ دیواری هایی با رنگ های خنثی ، ساده و یا با نقوش گل نیز استفاده کرد.

طراحی دیوار تئوکلاسیک

پرده و منسوجات

ویژگی پرده اتاق نشیمن در این سبک دکوراسیون  موضوع بعدی است که به آن می پردازیم . در دکوراسیون نئوکلاسیک بیشتر از پارچه های طبیعی استفاده می‌شود ؛ بهتر است به جای ژاکارد و ملیله ، به پارچه های پنبه ای ، کتان ، لنین و پارچه های مخلوط توجه کنید. این پارچه ها نه تنها ارزان تر هستند بلکه کار با آن ها بسیار آسان تر و نگهداری از آن ها نیز راحت تر است. ترکیبات تزئینی در پرده ها در سبک نئوکلاسیک سبک تر و مختصر تر از سبک کلاسیک است. پیشنهادی که ما داریم این است که قسمتی از پایین پرده خود را به صورت متراکم روی زمین گرد کنید. اگر می‌خواهید فرش بیندازید سعی کنید که روی کل کف پوش را با فرش نپوشانید ، 2/2.5 متر فرش در قسمت طولی کفایت می‌کند.

پرده و منسوجات

نورپردازی و نور پس زمینه

فضای داخلی نئوکلاسیک باید روشن باشد، بنابراین مراقب نورپردازی باشید. شما به یک لوستر، لامپ های بلند روی زمین ، گلدان های تزئینی ، لامپ های کوتاه رومیزی و آباژور نیاز خواهید داشت. همه ی لامپ ها باید به صورت متقارن قرار بگیرند : در هر دو طرف مبل ، روی میزهای تخت خواب ، در دو طرف آینه ؛ و سعی کنید عناصری مانند آویز و المان های کریستالی برای تزئین لوستر خود انتخاب کنید. در اتاق خواب ، اتاق نشیمن یا اتاق نهارخوری یک لوستر لوکس و بزرگ تبدیل به نقطه کانونی در دکوراسیون و مرکز توجهات می شود. برخلاف دکوراسیون سبک کلاسیک در پس زمینه ای که تمام جزئیات مدرن از آن خسته می‌شوند، در نئوکلاسیک می‌توانید از نورپردازی های تزئینی استفاده کنید.

نورپردازی و نور پس زمینه

مبلمان نئوکلاسیک

در طراحی فضای داخلی، نئوکلاسیک چیزهای زیای را از روند سبک مینیمالیستی مدرن آموخته است. از حداقل مبلمان و تنها در جاهای ضروری استفاده کنید، در این صورت وضعیت به صورت بصری آسان تر خواهد شد. در کل پیشنهاد می شود از دو سبک مبل راحتی و مبل کلاسیک استفاده کنید و در بیشتر مواقع از چوب روشن یا قرمز و گاها نیز از چوب های رنگ شده شود. مبلمان اضافی و سنگین وزن تقریبا هیچ گاه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. تکیه گاه های بلند و برازنده به سهولت استفاده از صندلی و تخت خواب ها کمک می‌کند. میزهای تزئینی ، میزهای قهوه و یا میزهای ضیافت و سایر عناصر کلاسیک در کنار مبلمان خوب به نظر می‌ رسند.

مبلمان مناسب برای سبک دکوزاسیون نئوکلاسیک

دکور و لوازم جانبی

دکوراسیون نئوکلاسیک همچنان مجلل و غنی است اما مطیع تر از فضای داخلی کلاسیک به نظر می‌رسد. قالب ، ستون ، گچ ، آستانه و پانل های دیواری در سبک نئوکلاسیک مختصر و مدرن تر هستند. می‌توانید از پارچه مبلی روزمره و کاربردی تر به جای مخمل استفاده کنید. در سبک نئوکلاسیک همانند کلاسیک گلدوزی، سایبان و لامپ ها در جای خود باقی مانده اما ساده تر شده است. طراحی پنجره ها، درها و قوس ها با استفاده از عناصر گچ بری و پلیورها را فراموش نکنید. یکی از لوازم جانبی شیک در سبک نئوکلاسیک یک شومینه واقعی یا مصنوعی است؛ آن را با محدودیت تزئین کنید، اما کل منطقه را با یک قاب چوبی حک شده یا یک آینه بزرگ برجسته کنید. در فضای داخلی نئوکلاسیک، سطوح آینه دار خیلی رایج است، این سطوح آینه دار درجات بصری اتاق را بزرگ تر می کند و آن را روشن تر جلوه می‌دهد.

دکور و لوازم جانبی

سبک نئوکلاسیک در دکوراسیون فضای داخلی

نئوکلاسیسیسم آنقدر هم خواستارتر و جهانی تر از کلاسیک گرایی سنتی، باروک یا روکوکو نیست؛ به راحتی و با هماهنگی می‌توانید از این سبک در هر اتاقی استفاده کنید ، کافی است که به اصول کلی پایبند باشیم. در ادامه به بررسی این سبک در فضاهای مختلف خانه می پردازیم.

دکوراسیون اتاق نشیمن نئوکلاسیک

سبک اتاق نشیمن نئوکلاسیک بسیار لوکس و راحت و مدرن است. این اتاق برای پذیرایی و شب های دلپذیر و آرام خانواگی ساخته شده است. اتاق نشیمن قلب خانه است، به همین دلیل باید فضای داخلی آن با دقت برنامه ریزی شود. سبک دکوراسیون نئوکلاسیک می تواند به طرز ظریفی بین تجملات و ساده گرایی تعادل برقرار کند.

اتاق نشیمن نئوکلاسیک

دکوراسیون آشپزخانه نئوکلاسیک

آشپزخانه های نئوکلاسیک تازه ، شیک و کاربردی به نظر می‌آیند. طبخ غذا ، ملاقات با مهمانان یا صرف شام های خانوادگی در چنین آشپرخانه ای عالی به نظر می‌سد. برای انجام این کار ، ابتدا یک میز ناهارخوری تجهیز کنید ؛ می‌بینید که چگونه این میز به طور طبیعی در مرکز آشپزخانه نئوکلاسیک جای می‌گیرد. به انتخاب موارد توجه ویژه ای داشته باشید ، زیرا آشپزخانه همیشه رطوبت ، دما ، چربی و بوی مواد غذایی را به خود می‌گیرد. میزهای ساخته شده از سنگ مصنوعی ، کابینت های چوبی و تخته سنگ موزاییکی به نظر انتخاب های خوبی هستند.

آشپزخانه نئوکلاسیک

دکوراسیون اتاق خواب نئوکلاسیک

سبک نئوکلاسیک برای اتاق هایی که روشن هستند و هوا به خوبی رو بدل می‌شود عالی است. مرکز اتاق باید یک تخت خواب زیبا و گسترده قرار بگیرد که هر دو طرف آن توسط میزهای کوچک به همان سبک قاب بندی شده است. بهتر است اگر اتاقتان فضای خالی دارد در یک گوشه ی آن کمد لباس بگذارید. یک مبل تیره و چوبی در گوشه ی اتاق بسیار شیک به نظر می‌رسد.

سبک دکوراسیون نئوکلاسیک برای اتاق خواب

دکوراسیون حمام نئوکلاسیک

اگر حمام کوچکی دارید اما می‌خواهید احساس راحتی و تجمل را در آن ایجاد کنید، نئوکلاسیک بهترین انتخاب برای شما است. این سبک دکوراسیون نسبت به فضای داخلی کلاسیک کم حجیم تر و مدرن تر است. می توانید از آینه، کاشی های مرواریدی و رنگ های نقره ای استفاده کنید و حتی می‌توانید یک مبل کوچک در گوشه ی حمام خود قرار دهید تا جلوه ی شیک تری به حمامتان بدهید

حمام به سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

دکوراسیون اتاق کودک به سبک نئوکلاسیک

ممکن است اینطور به نظر برسد که نئوکلاسیسم برای طراحی اتاق کودک سبکی سفت و سخت است اما در حقیقتی ساده و مختصر ، این سبک پس زمینه ای آرام دارد که باعث می‌شود کودک شما تجربه هایی دلنشین داشته باشد

برای اینکه بخواهید کامل فضای داخلی اتاق را تغییر بدهید اسباب بازی ها ، منسوجات و دیگر وسایل کودک کفایت می‌کند و اگر فقط یک وسیله  نئوکلاسیک خنثی و روشن به عنوان پایه در اتاق داشته باشید با هریک از این ها ترکیب می‌شود و در نتیجه این اتاق همراه با کودک شما رشد می‌کند.

اتاق کودک

دکوراسیون سالن ورودی نئوکلاسیک

سالن ورودی کارت ویزیت خانه است، زیرا همواره اولین تصور از خانه را در ذهن مهمانان ایجاد می‌کند و حال و هوای خانه را نیز تنظیم می‌کند. تزئین سالن کار سختی است : شما باید به دقت هر آنچه را که لازم دارید در سالن جای دهید؛ لباس آویزان کنید ، کفش ها را در جای مناسب قرار دهید و آینه مناسب داشته باشید. سبک نئوکلاسیک مختصر و ساده به زیبایی و شیک بودن آن کمک خواهد کرد. برای دکوراسیون سالن ورودی ، موادی را انتخاب کنید که در برابر سایش مقاوم هستند. پانل های قابل شست و شو به جای کاغذ دیواری های کاغذی و کاشی به جای پارکت انتخاب های نسبتا بهتری هستند. نورپردازی روشن و سایه های خاموش نور به سبک نئوکلاسیک به طور ویژه ای با راهروهای کوچک و تاریک سالن های ورودی مرتبط است.

سالن ورودی به سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

در این مطلب از مجله خبری توکامگ با یکی از سبک های دکوراسیون جدید و مدرن به نام سبک دکوراسیون نئو کلاسیک صحبت کردیم. نئوکلاسیک از سبک های پر طرفدار در اروپا و همچنین آمریکای لاتین است که البته این سبک در سال های اخیر مورد توجه طراحان داخلی ایرانی قرار گرفته و از آن به خوبی استفاده می شود. به نظر شما این سبک دکوراسیون چه ویژگی منحصر به فرد دیگری دارد که آن را نسبت به باقی سبک های دکوراسیون متمایز می کند؟ آیا این سبک مورد پسند شما است؟ خوشحال میشیم نظرات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.8 / 5. تعداد امتیازات 14

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

فهیمه معصومی
معصومی هستم علاقه مند به چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی، خوشحال میشم که بتونم تجربیات و آموخته های خودم تو این حوزه رو باهاتون به اشتراک بگذارم.