نورپردازی اتاق نشیمن ؛ چه نورپردازی مناسب اتاق نشیمن است ؟ توکامگ

نورپردازی اتاق نشیمن ؛ چه نورپردازی مناسب اتاق نشیمن است ؟

اگر مدت زمان زیادی را در اتاق نشیمن خود زیاد سپری می‌کنید و نمی‌خواهید وقت خود را در تاریکی سپری کنید، وقت آن رسیده که چراغ‌ها را روشن کرده و اجازه بدهید که نور به درون اتاق راه پیدا کند. نورپردازی اتاق نشیمن انواع مختلفی دارد، اما باید دید چه نوع نورپردازی جهت فضای زندگی شما مناسب‌تر است. در این مطب از توکامگ به شما کمک می‌کنیم تا نورپردازی مناسب اتاق نشیمن خود را انتخاب کنید.

نورپردازی اتاق نشیمن می‌تواند هزینه‌های گسترده‌ای داشته باشد. عواملی که این هزینه‌ها را ایجاد می‌کنند عبارتند از: انتخاب فضاهای خاص، محل کار، تعداد نیرو و سختی کار. به طور کلی نصب یک سیستم روشنایی بین پانصد تا دو میلیون تومان هزینه دارد. حتی در مواردی ممکن است مجبور شوید هزینه‌های بالاتری نیز پرداخت کنید. اگر به دنبال ایده‌ای برای اتاق نشیمن خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم توضیحات زیر را با دقت بخوانید:

  • نورپردازی اتاق نشیمن با نور طبیعی

روشنایی طبیعی یکی از بهترین انواع نور برای روشن نشان دادن خانه است. بهتر است اجازه دهید نور خورشید به اتاق نشیمن شما بتابد، چرا که بهتر از هر نور مصنوعی می‌تواند آنجا را روشن کند. اتاق نشیمنی که با نور خورشید روشن شده مکانی شگفت انگیز جهت استراحت و صرف اوقات شماست. اما نور خورشید همیشه در دسترس نیست و وقتی که آفتاب غروب می‌کند چنانچه نور خورشید تنها منبع روشنایی شماست، اتاق نشیمن زیبا و روشن شما تاریک خواهد شد.

در این اتاق نشیمن بیشتر روشنایی از طریق پنجره‌های بزرگ ایجاد می‌شود. نور مخفی اتاق در روز، اندکی به نور طبیعی کمک می‌کند اما در شب این چراغ‌ها هستند که روشنایی را بدون دیده شدن بر عهده می‌گیرند.

اگر چه این اتاق دارای لوستر می‌باشد، اما منبع اصلی نور در روز آسمان خیره کننده است که اجازه می‌دهد اشعه‌های خورشید به درون اتاق نشیمن راه یابند. پنجره‌های سقفی نیز یک راه عالی برای ایجاد نور کافی هستند. شما در این اتاق در کنار درب و پنجره های شیشه‌ای در معرض نور کامل آفتاب قرار دارید.

این اتاق نشیمن مدرن و براق با بهره‌گیری از پنجره‌های زیاد در نور طبیعی غرق شده است. به کار بردن مبلمان سفید و دیوارهایی که منعکس کننده این همه نور است می‌تواند بهترین استفاده را از این نور داشته باشد.

در این اتاق نشیمن نیز با استفاده از تعدادی پنجره و درهای شیشه‌ای، ورود نور طبیعی به حداکثر میزان خود رسیده و با این وجود هنوز از تعدادی چراغ استفاده شده است. این اتاق نشیمن برگرفته از یک طرح روستایی است که چراغ‌های ورودی به داخل اتاق نفوذ نمی‌کنند.

اینجا یک اتاق نشیمن با سقف شیشه‌ای برای به حداکثر رساندن نور طبیعی است. هر راهی که می‌توانید نور طبیعی را در اتاق خود به حداکثر برسانید، گزینه‌ای مناسب برای روشنایی است. همه چیز فقط در نور خورشید، طبیعی به نظر می‌رسد.

در این اتاق لامپ‌هایی محدود برای کمک به روشنایی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و نورگیر شیشه‌ای در طراحی، ساده و مدرن به نظر می‌رسد.

  • استفاده از آویزها در نورپردازی اتاق نشیمن

آویزها نوری یکنواخت ایجاد می‌کنند که از سیم، زنجیر یا میله به داخل اتاق آویزان می‌شوند و می‌توانند در بسیاری از طرح‌ها شیک به نظر برسند. این نور پردازی مدرن اغلب در آشپزخانه استفاده می‌شود، اما با جانمایی مناسب، می‌توان از آن‌ها در اتاق نشیمن نیز استفاده کرد. با این حال، این چراغ‌ها آسیب پذیری بالایی دارند و ممکن است به دلیل بی مبالاتی در اطراف آنها، صدمه ببینند.

در اینجا، اتاق نشیمن با یک چراغ آویز جالب، یک لامپ و فضای زیادی از پنجره محصور شده است. این نور آویز نه تنها به عنوان منبع نور خدمت می‌کند بلکه یک عنصر طراحی جالب نیز  هست که به اتاق نشیمن عمق  می‌بخشد.

استفاده از آویزهای غیرهمسطح در نورپردازی اتاق نشیمن

زمانی که شما در نورپردازی از آویز استفاده می‌کنید، دیگر نیازی به نور منحصر به فرد نیست و حتما نباید تمام چراغ‌ها به طور کامل به هم شبیه باشند. چراغ‌های گوناگون که در سطوح مختلف آویزان شده‌اند جنبه بصری جالبی ایجاد می‌کنند.

  • لوستر انتخابی مناسب جهت نورپردازی اتاق نشیمن

نوع دیگری از نورهای آویز، لوسترها هستند. لوستر یک پایه آویزان با شاخه‌هایی حاوی چراغ‌های متعدد است. اغلب، لوسترها دارای کریستال یا نوعی شیشه با جلوه‌ای زیبا هستند. این چراغ‌ها برای طراحی‌هایی استفاده می‌شوند که به دنبال کمی پیچیدگی هستند. شیشه‌ها و کریستال‌های لوستر به خوبی نور را در خود شکسته و در محیط اتاق پخش می‌کنند. لوسترها نیز آسیب پذیر هستند و البته می‌توانند بسیار گران باشند، بنابراین بایستی بسیار مراقب آن‌ها باشید.

لوسترها به زیبایی تمام در این اتاق نشیمن استفاده شده‌اند. این لوسترها روشنایی را با نور گرم و خوشایندی ایجاد می‌کنند.

در این تصویر یک لوستر مدرن و جالب را مشاهده می‌کنید. نور در پارچه سفید انعکاس بیشتری دارد و این طراحی کمک می‌کند تا نور آرامش خاصی به انسان تلقین کند. البته این طراحی با بافت اتاق نیز هماهنگی دارد.

اتاق نشیمنی لوکس با نورپردازی مناسب

در این تصویر یکی دیگر از اتاق‌های لوکس با لوستری خیره کننده و دیوارهای آجری آشکار، نمایان است. پنجره‌های عظیم در طول روز مقدار زیادی از نور طبیعی را تامین می‌کنند. در طول شب نیز روشنایی لوستر با نور چراغ‌های دیوارکوب که در بالای پنجره قرار دارند به روشنایی فضای اتاق نشیمن کمک می‌کند.

در این تصویر یک اتاق نشیمن با طراحی زیبای چوب و مبلمان زیبا مشخص است. برای مطابقت دیدگاه، نور پردازی توسط لوستری خیره کننده و پیچیده از جنس آهن فراهم می‌شود.

در این اتاق نشیمن از چراغ‌های مجزا، لوسترها و همچنین لامپ‌هایی برای ایجاد نورپردازی استفاده شده است. در حالی که لوستر نور اصلی را فراهم می‌کند، چراغ‌های روشنایی محدود در مناطق سرگرمی اتاق، متمرکز هستند.

در اینجا اتاق نشیمن با نور خورشید طبیعی روشن شده است. یک لوستر منحصر به فرد و جالب نیز در مرکز اتاق وجود دارد.

در این اتاق نشیمن از یک لوستر منحصر به فرد و زیبا برای ارائه نورپردازی استفاده شده است. طرح نقره لوستر شخصیت خاصی را به اتاق اضافه می‌کند.

  • نورپردازی با لامپ‌های ریسه‌ای

این نوع لامپ‌ها یک رشته از لامپ‌های کوچک هستند که با هم مرتبط می‌شوند و  اغلب در زیر یک کناف پوشیده شده‌اند. استفاده از آن‌ها برای تزئین اتاق عالی به نظر می‌رسد، اما این توع لامپ‌ها قدرت کافی برای روشنایی کامل یک مکان را ندارند.

این اتاق نشیمن عناصر روشنایی مختلفی دارد که همگی با یکدیگر به زیبایی ادغام شده‌اند: لامپ‌های آویز، لامپ‌های برجسته برای آثار هنری و چراغ‌های ریسه‌ای.

ترکیبی از نورپردازی‌های ریسه‌ای و دیوارکوبی برای نشان دادن نور به همراه نورپردازی سقف، اجازه می‌دهد که نور در اتاق منعکس شود و احساس گرما را فضای اتاق نشیمن ایجاد کند. همچنین باعث می‌شود که چراغ‌ها و عناصر طراحی کاملا ملوس باشند.

  • دیوارکوب

دیوارکوب‌ها یکی دیگر از عناصر روشنایی در نورپردازی می‌باشند. دیوارکوب یک لامپ کوچک است که به دیوار متصل شده و روشنایی آن تنها به دیوار منحصر می‌شود. البته این چراغ‌ها اغلب نور خود را به سمت بالا هدایت می‌کنند. دیوار کوب‌ها تم زیبایی به اتاق نشیمن می‌بخشند و اغلب نیز به عنوان تنها منبع روشنایی استفاده نشده و همراه با سایر لامپ‌ها استفاده می‌شوند.

در اینجا روشنایی طبیعی اتاق نشیمن از طریق پنجره‌های بلند فراهم می‌شود و دیوارکوب‌ها روشنایی را به مناطقی که نور خورشید نمی‌تواند روشن کند می‌رسانند. گاهی اوقات گوشه‌های تاریکی در اتاق وجود دارد که نیاز به نور کم دارید، حتی اگر نور طبیعی زیادی داشته باشید.

در این تصویر نیز بازی با نورپردازی را مشاهده می‌کنید. استفاده از این نوع روشنایی یک ویژگی عالی دارد که می‌تواند در مکان‌های مختلف برای ایجاد طرح‌هایی پویا و جالب استفاده شود.

یک اتاق نشیمن ساده اما ظریف و شیک که از انواع نورپردازی استفاده می‌کند. ترکیب کردن و تطبیق انواع نورپردازی یک ایده عالی بوده و اجازه می‌دهد که جایی برای خلاقیت در محیط زندگی فراهم کند.

  • نورپردازی اتاق نشیمن  با آباژورها

اگر شما علاقه‌مند به نصب نورپردازی‌ها گفته شده در بالا نیستید، همیشه می‌توانید این مدل لامپ‌ها را انتخاب کنید. آباژورها در هر شکل، اندازه و طراحی وجود دارند. شما می‌توانید با توجه به ظاهر و سبک زندگی خود مدل مورد نظرتان را انتخاب کنید. بنابراین آباژورها می‌توانند انتخابی ایده‌ال برای نورپردازی اتاق نشیمن باشند. در تصویر زیر نمونه‌ای از نورپزدازی در یک اتاق پذیرایی شیک و مدرن را مشاهده می‌کنید.

آباژورهای ایستاده جزء دسته بندی چراغ‌های شیک محسوب می‌شوند که می‌توانند یک اتاق نشیمن مدرن و ساده را روشن کنند. این لامپ گرمایی فوق العاده برای نشستن و خواندن یک کتاب را فراهم می‌کنند.

برخی از آباژور ها نیز دارای پایه قابل تنظیم هستند. این امر باعث می‌شود که آن‌ها برای تمرکز نور خود روی مکانی که شما نیاز دارید، یک لامپ ایده آل باشند.

آباژورهای پایه بلند نیز می‌توانند نور اضافی مورد نیاز اتاق نشیمن شما را فراهم کنند. به این ترتیب، زمانی که اتاق تاریک است و نیاز به خواندن و نوشتن دارید می‌توانید با روشن کردن آن‌ها واقعا جذب کتاب خود شوید.

برگرفته از:homestratosphere.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.1 / 5. تعداد امتیازات 8

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

omid
کار اصلی من نویسندگی نیست اما به دلیل علاقه ام به دکوراسیون داخلی منازل، مقالاتی رو در این زمینه‌ها ترجمه می‌کنم و بر اساس تجربه‌ای که تو این سال‌ها کسب کردم در اختیار مخاطب‌ها قرار میدم؛ به نویسندگی علاقمندم و هر زمانی که از لحاظ روحی شرایط مناسبی داشته باشم، سعی می‌کنم خودم رو با نوشتن مشغول کنم... ممنون که مطالبم رو میخونین!