تغییراتی کوچک و ناچیز در چینش دکوراسیون منزل می‌تواند ظاهری بسیار جذاب و چشم‌نواز در منزل شما ایجاد کند. اینکه بدانید چطور از فضاهای مختلف منزل استفاده کنید می‌تواند اتاقی کوچک و بی‌نظم را به فضایی آراسته و منظم تبدیل کند. با تکیه بر اصول تجربی ارائه شده در این مقاله، که برگرفته از سایت freshome.com، یکی از وبسایت‌های معتبر در زمنیه دکوراسیون، است حسی متعادل و خوب را به مهمانان هدیه کرده و با مهم‌ترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی آشنا شوید.

مهم‌ترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

اتاق‌ها را بیش از حد مبله نکنید

بین یک اتاق با مبلمان شیک و منظم با یک اتاق پر از مبل که تناسبی با اندازه اتاق ندارد، تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. مبملان منزل شما بیش از اینکه زیبایی خیره‌کننده‌ای به اتاق‌ها بدهند، باید سبب آرامش شما و مهمانانتان باشد. مبلمان مناسب باید به گونه‌ای طراحی و چیده شوند که بتوانند تمامی فضاهای غیرقابل استفاده اتاق شما را در دسترس و مورد کاربرد قرار دهند. همچنین باید فضای بین مبلمان به گونه‌ای انتخاب شود که رفت و آمد را ساده‌تر کنند. چنانچه این طراحی به گونه‌ای انجام شود که اتاق کوچکتر نشان داده شود و یا فضا به گونه‌ای نا‌متناسب انتخاب شود، ممکن است نه تنها باعث آسایش خاطر شما نشود، بلکه اتاقتان را بی‌نظم نیز نشان دهد. اگر حس می‌کنید که یک یا چند مورد از مبلمان شما چنین فضایی برای اتاقتان ایجاد کرده‌اند, هرچه سریع‌تر چیدمان اتاق خود را عوض کرده و یا حتی وسیله مورد نظر را از دکوراسیون حذف کنید.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی
آشنایی با مهم‌ترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی

 

چیدمان مناسب مبلمان را فراموش نکنید

گاهی ممکن است تنها نحوه چینش مبلمان برای اتاق شما به درستی انتخاب نشده باشد. بسیار پیش آمده که با تعداد کمی مبلمان، فضای اتاق به هم ریخته و نامرتب جلوه می‌کند و حتی برعکس، در مواردی اتاق‌هایی با تعداد مبلمان زیاد فضایی آرام و منظم ایجاد کرده‌اند. پس در نظر داشته باشید که یکی از مهم‌ترین موارد برای داشتن یک دکوراسیون داخلی خوب و اجتناب از اشتباهات انتخاب دکوراسیون، نحوه چیدمان مناسب وسایل در جایگاه‌های مناسب هستند.

هیچ قاعده کلی برای ایجاد یک فضای مناسب جهت استفاده بهینه از فضای اتاق، با توجه به دکوراسیون به کار رفته، وجود ندارد. تنها با استفاده از تجربه شخصی می‌توان دریافت که چه چیزی را در کجا قرار دهید. برای این کار شاید لازم باشد چندین بار دکوراسیون و مبلمان منزل خود را تغییر دهید یا حتی از دوستان و آشنایان خود نظرخواهی کنبد. توجه کنید که هرگز نباید شیوه چینش مبلمان شما به گونه‌ای انجام شود که اتاقتان بیش از حد کوچک به نظر برسد. همواره توجه داشته باشید که تغییرات دکوراسیون منزل خود را صبورانه تغییر دهید. قطعا از نتیجه فوق‌العاده آن شگفت‌زده خواهید شد.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

هرگز به هدف پر کردن فضا از مبلمان استفاده نکنید

یکی دیگر از اشتباهات انتخاب دکوراسیون داخلی این است که بسیاری از افراد برای پر کردن فضاهای خالی بخشی از اتاق به سراغ انتخاب مبلمانی می‌روند که معمولا نامتناسب با فضای دکوراسیون اتاق است. دقیقا مشابه لباسی که بر تن می‌کنیم، باید چیدمان مناسب و موزونی را برای اتاق خود انتخاب کنیم. مبلمان کوچک در کنار میزهای بزرگ و یا حتی نامربوط بودن دو ردیف مبلمان در کنار یکدیگر و وجود تفاوت در طرح و رنگ و… باعث ایجاد فضای نامطلوبی برای اتاق می‌شود.

وجود تناسب در چیدمان مبلمان یکی از مشخصه‌های مهمی است که همواره باید پیش از انتخاب مبلمان در نظر گرفته شود. برای این کار باید به درستی جایگاه بخش‌های مختلف دکوراسیون منزل، به خصوص مبلمان را در نظر بگیرید. حتی به طور جزئی به اندازه محل قرار گیری مبل، صندلی‌ها، کاناپه و حتی میز عسلی‌های همراه مبل توجه کرده و برای خرید مبلمان در این خصوص از فرد آگاهی مشورت بگیرید. در بسیاری از موارد، بی‌توجهی به همین نکات کوچک باعث هدر رفتن هزینه‌های گزافی از جانب مصرف‌کننده شده است که عموما پس از انتخاب مبلمان حس نارضایتی یا حتی از دست دادن بخشی از هزینه بابت تعویض آن را بر دوش مشتری می‌گذارد.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

در انتخاب‌های خود تنوع داشته باشید

داشتن تم مخصوص اتاق یکی از مهم‌ترین نکات در تعیین دکوراسیون است؛ اما این هرگز به این معنا نیست که باید تمامی محصولات یک شکل و یک طرح داشته باشند. گاهی ممکن است برخی به اشتباه این تعبیر را داشته باشند که وجود تناسب بین محصولات باعث کاهش میزان تنوع می‌شود؛ این بیان نادرستی از داشتن زمینه دکوراسیون مناسب است که برخی به اشتباه و برای فریب مخاطب به منظور افزایش فروش محصولات خود القا می‌کنند.

توجه کنید که هیچ اجباری برای خرید تمامی لوازم منزل از یک فروشگاه خاص وجود ندارد. انتخاب آزادانه ویژگی مهمی است که باید در خرید لوازم مورد نیاز خود به آن توجه نمایید. تصور نکنید که اگر از چند فروشگاه خرید کنید یا حتی طرح‌های مختلفی را انتخاب کنید، تناسب چیدمان لوازم منزل شما به هم می خورد. داشتن یک تم مخصوص به معنای نزدیکی سلیقه شما به یک حیطه مشخص است که تمامی علایق و انتخاب‌های شما در این گستره جای داده می‌شود. هیچ اجباری برای خرید دکوراسیون و به خصوص مبلمان شما دقیقا مشابه وسایل دیگر منزل شما وجود ندارد؛ بلکه باید یک پیوستگی بین انتخاب‌های شما برقرار شود.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

مبلمان را با فاصله از دیوار بچینید

یکی از نکات طراحی دکوراسیون داخلی که بایستی به آن توجه شود، فاصله مناسب مبلمان از دیوار است؛ معمولا به دلایل مختلفی از قبیل افزایش فضای اتاق یا چیدمان بهتر مبلمان، سعی می‌شود تا مبل را به دیوار پشت آن تکیه دهند. تنها انتظاری که از یک مبلمان خوب باید داشت این است که به گونه‌ای در کنار هم چیده شوند که فضایی آرام و مناسب برای کنار هم بودن را ایجاد کنند. نکته‌ای که معمولا در نظر گرفته نمی‌شود این است که تردد بین مبلمان عملا امکان پذیر نیست. این کار چهره نامطلوبی برای اتاق ایجاد می‌کند؛ هرگز اجازه ندهید که مبلمان باعث سختی عملکرد شما شود و محدودیت‌هایی برای شما ایجاد کند. وجود فضای کافی در بین و پشت مبل‌ها می‌تواند شرایط مساعدتری را برای استفاده از تمامی فضای منزل ایجاد کند. اگر تمامی بخش‌های مبلمان را در کنار هم قرار دهید شاید فضای کمتری اشغال کند اما قطعا نمای کوچکتری که برای مبلمان شما ایجاد می‌شود پس از مدتی کوتاه آزاردهنده خواهد شد. تا زمانی که اجبار به برگزاری مهمانی‌های پرجمعیت ندارید سعی کنید بیشتر از فضای مرکزی اتاق برای چیدن مبلمان استفاده کنید.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

توجه‌ها را معطوف به خود کنید

قطعا در دکوراسیون خود یک مورد خیلی خاص وجود دارد که می‌خواهید توجه همه افراد را حداقل یک بار و در نگاه اول به آن جلب کنید. برای این کار بهتر است به موقعیت‌های ورودی به اتاق توجه داشته باشید و سعی کنید چیدمان دکوراسیون را به گونه‌ای انجام دهید که پس از ورود به اتاق اولین چیزی باشد که در نگاه مخاطب می‌آید. بهتر است، سعی کنید چندین وسیله شاخص را برای این کار انتخاب نمایید تا تناسب و توازنی بین تمامی وسایل تزئینی و دکوراسیون اتاق شما برقرار شود.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

تصویر ذهنی داشته باشید

داشتن تصویر ذهنی از دکوراسیونی که می‌خواهید به آن برسید، یکی دیگر از مهم‌ترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی است که باید در نظر داشته باشید. عقب بایستید و یک تصویر از دکوراسیون مورد تایید خود در ذهن تجسم کنید. برای این کار می‌توانید از تصاویری که در نشریات مختلف، روزنامه‌ها، وبسایت‌ها، مجلات مبلمان و… وجود دارند نیز کمک بگیرید. در این صورت می‌توانید یک تصور ذهنی از آنچه می‌خواهید را به طراحان دکوراسیون داده و سپس آن را ویرایش کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید به دیگران و خود بگویید که واقعا چه می‌خواهید.
با بهره‌گیری از موارد ذکر شده می توانید تا حد زیادی تصویر ذهنی خود را برای دکوراسیون و چیدمان مناسب آن به دست بیاورید. همواره در تلاش باشید تا بهترین تصویر را بسازید و با مشورت دیگران آن را بهبود ببخشید.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

یک وسیله خاص و گران قیمت کلاسیک تهیه کنید

داشتن یک وسیله کلاسیک در منزل نیز می‌تواند به عنوان یکی از نکات طراحی دکوراسیون داخلی باشد. استفاده از یک اثر هنری کلاسیک در دکوراسیون منزل شما می‌تواند پیامی روشن را به مخاطب بدهد: این که پیوند شما با گذشته برقرار است. تاریخ می‌تواند درس‌های بی‌نظیری را برای ما داشته باشد و در طراحی دکوراسیون نیز می‌توان از آن استفاده نمود. تفاوتی ندارد که شما یک دانشجو هستید و اتاق کوچک خود را تزئین می‌کنید یا در حال آماده سازی منزل رویایی خود هستید؛ استفاده از یک مبل کلاسیک و قدیمی و حتی گران قیمت می‌تواند حس بی‌نظیری در دوستان شما ایجاد کند. ویژگی مهم این لوازم این است که در تمامی عصرهای گذشته و حال وجود دارند و هرگز کهنه نمی‌شوند.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

شخصیت خود را بروز دهید

برای کمک به طراحی یک تم در منزل می‌توانید از شخصیت و یا حرفه خود استفاده کنید. با این کار می‌توانید به همه علایق و اهداف خود را نشان دهید و فضای گفتمان را به آن سمت سوق دهید. اگر شما عاشق رنگ‌ها هستید می‌توانید با استفاده از طراحی‌های رنگی خاص روی پرده و مبلمان یا حتی کاغذ دیواری، این علاقه را نشان دهید. یا اگر عاشق سفر کردن هستید می‌توانید با تابلوهایی از مناطق توریستی سراسر دنیا این حس را به دیگران منتقل کنید. تمامی این انتخاب‌ها به میزان خلاقیت شما ارتباط دارد. برای این کار از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

گردایه‌ای از وسایل تزئینی درست کنید

گاهی ممکن است فضا به گونه‌ای طراحی شده باشد که استفاده از یک وسیله کوچک آن‌چنان برجسته و جذاب نباشد. اما به کمک دیگر وسیله‌های همتراز می‌تواند نمایی چشم نواز در اتاق و دکوراسیون ایجاد کند. می‌توانید چیزی شبیه به اجتماع زیورآلات تزئینی را برای وسیله‌های مختلف در کنار هم ایجاد کنید. با ترکیب چند قطعه کوچک از سنگ‌های تزئینی و قرار دادنشان روی یک میز، می‌توانید با هزینه‌ای اندک یک دکوراسیون شیک طراحی کنید؛ یا حتی با چند عدد صندلی قدیمی و کنار هم قرار دادن آن‌ها در نزدیکی یکدیگر می‌توانید بخشی از منزل یا اتاق خود را در فضایی دیگر تزئین کنید. گاهی نیز با قرار دادن تعدادی شمع روی یک میز قدیمی می‌توان چهره‌ای تازه به دکوراسیون منزل بخشید. با بهره‌گیری از قوه تخیل خود از تمامی ابزارهای در دسترس برای ایجاد فضایی دلنشین در منزل بهره‌مند شوید.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

از رنگ مشکی استفاده کنید

تفاوتی ندارد که از زمینه مدرن و مینیمال برای طراحی دکوراسیون منزل خود استفاده می‌کنید یا طراحی سنتی و کلاسیک؛ از رنگ مشکی در همه این طرح‌ها می‌توان استفاده کرد. رنگ سیاه حسی عمیق در مخاطب ایجاد می‌کند و تاثیری در میزان جذابیت اتاق دارد که هیچ رنگ دیگری نمی‌تواند آن فضا را ایجاد کند. برای این کار می‌توانید از یک تابلو نقاشی که در آن رنگ مشکی برجسته است استفاده کنید؛ یا حتی از پرده کمک بگیرید و طرحی را انتخاب کنید که در آن از رنگ مشکی استفاده شده است. همچنین خطوط موجود بر روی بالشت یا قاب تابلویی به رنگ مشکی نیز می‌تواند به این انتخاب کمک کند. شاید در نگاه اول استفاده از این رنگ آنچنان حس مطلوبی را ایجاد نکند، اما اطمینان داشته باشید که در طولانی مدت تاثیرگذاری این رنگ بر طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما اثری شگرفت خواهد داشت.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

به نظر شما مهم‌ترین نکاتی که بایستی در طراحی دکوراسیون داخلی رعایت شوند کدامند؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد امتیازات 3

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید