چیدمان قفسه کتاب: 10 نمونه و 5 نکته برای طراحی و چیدمان بهتر

چیدمان قفسه کتاب 1

چیدمان قفسه کتاب شاید یکی از مواردی باشد که بسیاری از ما در طراحی دکوراسیون به آن توجه چندانی نداشته باشیم، اما بایستی بدانیم که در دکوراسیون بایستی به کوچکترین نکات نیز توجه کرد. با توجه به این امر، در این مطلب از توکامگ سعی کرده‌ایم که به بررسی نکاتی مهم در مورد نحوه چیدمان قفسه‌های کتاب در منازل پرداخته و نمونه‌هایی زیبا از آن‌ها را نیز معرفی کنیم. در ادامه با ما و امی، یکی از نویسندگان وبسایت designsponge همراه باشید:

من قبل از اینکه نویسنده شوم و برای سایت‌های مختلف کار کنم هشت سال کتابدار بودم؛ بنابراین جای تعجب نیست که کمی با کتاب‌ها مشکل داشته باشم. به نظر می‌رسد وقتی که من به کتاب‌هایم نگاه نمی‌کنم، کتاب‌هایم تکثیر می‌شوند. این موضوع چیزی نیست که به آن اهمیت دهم، بلکه در واقع خانه‌ای که با کتاب پر نشده باشد از نظر من خانه نیست (طوری که می‌توانی به من گواهی کتابداری بدهی!). من همچنین عاشق دیدن اشیاء مورد علاقه‌ام در میان کتاب‌ها هستم. من یکی از آن افرادی هستم که از هیچ چیز به اندازه اینکه مرا تنها بگذارند تا قفسه‌های کتاب دیگران را بررسی کنم لذت نمی‌برم (بله، من می‌دانم این کار شاید گستاخی باشد، اما به نظر می‌رسد نمی‌توانم این اخلاقم را تغییر دهم!). قفسه‌های کتاب من اگرچه بر اساس رنگ کدبندی شده‌اند، اما کاملا کاربردی هستند (یکی از تصاویر آن را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید!). من در انتخاب کتاب برای مطالعه گزینشی عمل نمی‌کنم و هر کتابی که در قفسه‌های کتاب من حضور دارد، خوانده شده است. من فقط کتاب‌هایی را نگه می‌دارم که فکر میکنم احتمالا آن را به طور مجدد بخوانم. اما هیچ دلیلی وجود ندارد که یک قفسه کتاب کاربردی، نتواند شیک باشد. در اینجا چند نکته و عکس های الهام بخش برای ایجاد چیدمان قفسه کتاب به صورت کاربردی و شیک آورده شده است. طبق معمول، اگر فکر می کنید چیزی از لیست جا انداخته شده، آن را در بخش نظرات همین صفحه یادآوری کنید! ما همیشه نکات یا پیشنهاد‌های شما را می‌پسندیم.

5 نکته برای چیدمان قفسه کتاب

  1. محل قرارگیری کتاب‌ها را به هم بزنید. ترکیبی از چیدمان قفسه کتاب افقی و عمودی را امتحان کنید. این دو کار را در یک قفسه انجام دهید و سپس سعی کنید کل قفسه‌های کتاب را مرتب کنید (به صورت ترکیبی) تا یک چیدمان قفسه تماما افقی، و دیگری عمودی باشد.
  2. سعی کنید کتاب‌ها را بر اساس رنگ مرتب کنید. این کار اغلب بحث برانگیز است، اما اگر مجموعه‌ای بالغ بر 2500 کتاب داشته باشید دیگر پیدا کردن کتاب مورد نظرتان کار دشواری نخواهد بود. یک کتابدار به شما اجازه این کار را می‌دهد.
  3. از اشیاء تزئینی استفاده کنید. به تندیس‌ها و مجسمه‌ها فکر کنید. یک کاسه یا بشقاب زیبا و یا حتی تعدادی جعبه می‌تواند قفسه کتاب شما را زیباتر نشان دهد.
  4. در چیدمان قفسه کتاب‌هایتان حتما یک چیز طبیعی در نظر بگیرید. قفسه مورد علاقه من شامل ترکیبی از مواد ارگانیک و طبیعی است. من روی قفسه‌ام کاسه‌ای دارم که با سنگ پر شده است! شما هم می‌توانید از مرجان، یک صدف زیبا و یا حتی از گیاهان استفاده کنید.
  5. در چیدمان قفسه کتاب از آثار هنری استفاده کنید. حتما آثار هنری را به قفسه خود اضافه کنید. شما می‌توانید قطعات کوچک را روی قفسه‌ها قرار دهید یا قطعات بزرگتر را روی خود قفسه‌ها آویزان کنید، این کار را می‌توانید برای یک کتابخانه کتاب‌های انگلیسی انجام دهید.

نمونه‌هایی از بهترین نوع چیدمان قفسه‌های کتاب

چیدمان قفسه کتاب 1

تصویر بالا : عکس چیدمان قفسه کتاب این خانه سانفرانسیسکویی خلاقانه را مشاهده می‌کنید.

چیدمان قفسه کتاب 2

تصویر بالا : ترکیبی از اشیاء، کتاب‌ها، نگه دارنده کتاب‌ها و مجلات باعث می‌شود این قفسه از نظر بصری جالب و جذاب به نظر برسد. عکس چیدمان قفسه کتاب‌های متنوع این آپارتمان بوستونی را می‌ببینید.

چیدمان قفسه کتاب 3

کتاب‌های سفید اجازه می‌دهند که اشیاء در مرکز توجه قرار بگیرند. تصویر بالا چیدمان قفسه کتاب یک خانه شیکاگویی را نشان می‌دهد.

چیدمان قفسه کتاب 4

تصویر بالا : قفسه کتاب، تنها برای کتاب ها نیست. سبد سیمی هر چیزی را به طور غیر مستقیم درون خود پنهان میکند. این عکس نیز نمونه از چیدمان مناسب قفسه کتاب در یک خانه سن دیگو است.

چیدمان قفسه کتاب 5

تصویر بالا : یک قفسه کتاب لازم نیست تنک باشد (دارای کتاب های کم و پراکنده) تا شیک به نظر برسد. این قفسه به خوبی کار می‌کند زیرا کتاب‌ها در جهت‌های مختلف قرار دارند. برای زیبایی بصری، اشیای کوچک جلوی کتاب‌ها قرار گرفته‌اند. این عکس نیز متعلق به چیدمان قفسه کتاب خانه‌ای در لس انجلس است.

چیدمان قفسه کتاب 6

در تصویر بالا قفسه کتابی را مشاهده می‌کنید که از جعبه‌های شراب درست شده و با میخ به دیوار وصل شده‌ است. اندازه بزرگ قفسه‌ها برای نمایش اجسام بزرگ در میان کتاب‌ها مناسب است. این قفسه کتاب در یکی از خانه‌های لس آنجلسی قرار دارد و می‌توان از آن به عنوان یک قفسه کتاب خلاقانه نام برد.

چیدمان قفسه کتاب 7

تصویر بالا : مرتب کردن کتاب‌ها بر اساس رنگ در اتاق غذاخوری نیز موردی است که در این تصویر رعایت شده است. این قفسه کتاب در خانه‌ای در واشنگتون دی سی است که در آن استفاده از گیاه در دکوراسیون خانه نیز به خوبی رعایت شده است.

چیدمان قفسه کتاب 8

می‌خواهید کتاب‌هایتان را براساس رنگ مرتب کنید؟ یک قدم فراتر بروید و اشیاءتان را هم بر اساس رنگ مرتب کنید. در عکس بالا چیدمان زیبای قفسه کتاب منزلی در بروکلین را می‌ببینید. در این تصویر هم نمونه‌ای از استفاده از استفاده از گل‌های آپارتمانی در دکوراسیون خانه را مشاهده می‌کنید.

چیدمان قفسه کتاب 9

تصویر بالا : رنگ تیره قفسه‌ها با اشیا طبیعی که در قفسه قرار دارند سِت شده است. این عکس متعلق به چیدمان قفسه کتاب خانه‌ای تفریحی در ایتالیا است.

چیدمان قفسه کتاب 10

همچنین چیدمان کتاب‌ها در قفسه کتاب می‌تواند جوری باشد که جلد کتاب‌های مورد علاقه‌تان دیده شود. در آخرین عکس انتخابی چیدمان قفسه کتاب، نمونه‌ای از این نوع قفسه را در یکی از خانه‌های لس آنجلس مشاهده می‌کنید.

به نظر شما کدام نوع چیدمان برای قفسه کتاب مناسب‌تر است؟

برگرفته از: designsponge.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.6 / 5. تعداد امتیازات 74

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?