۷ نکته در مورد دکوراسیون آکواریوم در خانه

885

تهیه یک دکوراسیون آکواریوم در خانه و ایجاد محیط داخلی آن، برای علاقمندان و کسانی که در خانه آکواریوم نگه می‌دارند، بسیار سرگرم کننده است. باید خوب فکر کنید و کارهایی انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که محیط آکواریوم برای گونه ماهی‌هایی که قصد نگه‌داری آن‌ها را دارید مناسب باشد. مطمئنا جنبه تزئینی آکواریوم و اینکه شما دکور آن را دوست داشته باشید مهم است، اما اینکه محیط آکواریوم طوری باشد که نیاز ماهی‌هایی که قرار است کل عمر خود را در آن زندگی کنند براورده شود نیز به همان اندازه اهمیت دارد.

در ادامه این مطلب از توکامگ، نکاتی ضروری برای تهیه یک دکوراسیون آکواریوم در خانه برای شما و ماهی‌هایی که نگه می‌دارید آورده شده است:

# نکته ۱: سایز و ابعاد دکوراسیون آکواریوم در خانه

در حالی که برای خرید آکواریوم، شعار “هرچه بزرگتر بهتر” اعمال می‌شود، اما اگر نوع و سایز درستی از ماهی را برای نگهداری انتخاب کنید، می‌توانید از آکواریوم‌های کوچک یا رومیزی نیز استفاده کنید. از نیازها و رفتارهای گونه ماهی که می‌خواهید نگه دارید آگاه باشید، تا بتوانید آکواریومی با اندازه مناسب تهیه کنید. سعی کنید توجه ویژه‌ای به رفتارهای برخی از گونه‌های کوچک ماهی داشته باشید؛ به عنوان مثال ممکن است بر اساس اینکه گونه ماهی محلی و یا مهاجم باشد، اجازه داشته باشید تنها یک ماهی نر در آکواریوم خود قرار دهید. برای تزئین آکواریوم های کوچک، خیلی راحت می‌توانید آن را بدون قاعده خاصی پر کنید. سعی کنید حالت کلی آکواریوم را تنظیم کنید و بعد دکور خود را تکمیل نمایید. در آکواریوم‌های کوچک هرچه دکور خلوت‌تر باشد بهتر است.

دکوراسیون آکواریوم در خانه 1

# نکته ۲: جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی

هنگام طرح‌ریزی یک آکواریوم، مطمئن شوید که نکات زیر را دنبال می‌کنید تا از بروز مشکلات احتمالی رایج جلوگیری کنید. اولین و مهم‌ترین نکته این که به طور کامل شن و ماسه‌ها و یا هر ساختار طبیعی که می‌خواهید در آکواریوم به عنوان دکور قرار دهید را با آب بشویید. ساختار طبیعی دکوراسیون آکواریوم در خانه خود را ایجاد کنید و سپس آکواریوم را تقریبا تا نیمه پر کنید، در این مرحله میتوانید گیاهان خود را قرار دهید.

قبل از اینکه برای اولین بار در آکواریوم آب بریزید، به یاد داشته باشید که یک صفحه را در پایین آکواریوم قرار دهید تا آب ورودی به صورت مساوی انتشار یابد، اگر این کار را نکنید فشار آب ورودی دکور خلاقانه شما را خراب خواهد کرد.

دکوراسیون آکواریوم در خانه 2

# نکته ۳: ماهی‌ها را به درستی بشناسید

هنگامی که طبق نکات بالا تزئینات خود را انجام دادید، بسیار مهم است که یک تصور درست از ماهی‌ای که می‌خواهید نگه دارید داشته باشید. به عنوان مثال، ماهی‌های بزرگ دوست دارند که در پایین آکواریوم تغذیه شوند (مانند ماهی دیسکوس)، که برای این کار، تزئینات شما باید به گونه ای باشد که انتهای آکواریوم باز باشد نه شلوغ و به هم ریخته؛ همین طور یک لایه زیرین مناسب مانند شن داشته باشد تا غذاها بر روی آن قرار بگیرند. شن و ماسه‌های درشت و خشن یا سنگ برای این کار مناسب نیست.

ماهی‌های بزرگی که دوست دارند حفاری کنند و گیاهان را از ریشه در بیاورند، معمولا متعلق به زیستگاه‌های طبیعی هستند که پر از سنگ و چوب است و گیاهان زنده کمی دارد. استفاده از گیاهان شناور برای محیط نگهداری چنین ماهی‌هایی بسیار مناسب است.

دکوراسیون آکواریوم در خانه 3

# نکته ۴: پس زمینه دکوراسیون آکواریوم در خانه

پس زمینه در دکوراسیون آکواریوم، بله یا خیر؟ بله، در بیشتر موارد یک پس زمینه تک رنگ می‌تواند تضادی برای بهتر نشان دادن ماهی، گیاهان، مرجان ها و تزئینات و سایر موارد ایجاد کرده و یک تصویر بهتر از آکواریوم به وجود آورد. هنگامی که از پس زمینه‌ای با طرح گیاهان و جانوران آبزی استفاده می‌کنید، سعی کنید مطابقتی بین عناصر درون آکواریوم و عناصر درون عکس به وجود آورید و یا به دنبال پس زمینه‌ای باشید که با دکور آکواریوم شما مطابقت داشته باشد. این کار می‌تواند نتیجه بسیار تاثیرگذاری داشته باشد و وجود چنین پس زمینه‌ای می‌تواند حالتی سه بعدی به آکواریوم داده و توهم عمق ایجاد کند.

دکوراسیون آکواریوم در خانه 4

# نکته ۵: گیاهان در دکوراسیون آکواریوم در خانه

همان طور که در مطلب استفاده از گیاه در دکوراسیون اشاره کردیم، گیاهان بخش زنده دکور هستند. هنگامی که تصمیم می‌گیرید از گیاهان استفاده کنید، باید قبلا در مورد ترکیب رنگ‌ها و تضادها فکر کرده باشید؛ مانند تضاد رنگ سبز تیره یا قرمز با برگ‌های سبز روشن در اشکال مختلف. به عنوان مثال، یک پس زمینه از یک والیسنریای بزرگ سبز تیره تا قهوه‌ای متمایل به قرمز و یک پوشش پیش زمینه از کریپتوکاریین سبز و قرار دادن چند قطعه چوب میتواند ایده خوبی باشد. والیسنریا رو به سطح رشد میکند و حالتی سایه روشن ایجاد میکند، کریپ‌ها نیز در زیر آکواریوم به رشد خود ادامه می‌دهند.

از مثال بالا به عنوان یک راهنما برای نحوه رشد گیاهان و تصمیم گیری برای تعیین موقعیت مطلوب گیاه در محیط آکواریوم استفاده کنید. اطلاعات فراوانی در مورد گیاهان و اینکه چه میزان رشد می‌کنند و چه اندازه به نور نیاز دارند وجود دارد. پس مطمئن شوید که این عوامل را برای انتخاب‌های خود در نظر می‌گیرید.

دکوراسیون آکواریوم در خانه 5

# نکته ۶ : گسترش تفکر در مورد آکواریوم

تفکر خود را گسترش دهید و با دیدی باز به قضیه نگاه کنید. از جست و جوی فیلم‌ها و تصاویر زیستگاه‌های طبیعی دریغ نکنید. با انجام این کار، به سرعت متوجه خواهید شد که در طبیعت، اغلب ساختارهایی وجود دارد که از سطح زمین، به داخل آب وارد می‌شوند. مانند درختان و شاخه‌هایی که در آب می‌افتند. نکته مهم این است که شما می‌توانید عناصر طبیعی را در محیط آکواریوم خود قرار دهید و یک محیط منحصر به فرد به وجود بیاورید که برای ماهی‌ها بسیار مناسب است. بسیاری از ماهیان آب شیرین با پوشش‌های سطحی راحت‌ترند و حتی باعث می‌شود تمایل بعضی از گونه‌ها برای پرش کمتر شود و قطعا این یک مزیت برای آکواریوم‌هایی است که رو باز هستند.

دکوراسیون آکواریوم در خانه 6

# نکته ۷ : خرید وسایل لازم برای دکوراسیون آکواریوم در خانه

از کجا سنگ و چوب بخرید؟ موارد طبیعی تزئینی را از فروشگاه محلی خود خریداری کنید. وسایلی که آن‌ها ارائه می‌دهند ایمن هستند و به عنوان مثال در معرض آلودگی قرار نگرفته‌اند؛ بلکه احتمالا مشخص خواهند کرد که آیا این دکورها بر روی سختی آب و pH اثر می‌گذارند یا خیر.

این نکات را در ذهن خود نگه دارید و در ساخت و نگهداری یک آکواریوم مناسب به کار ببرید. برای درست کردن آکواریوم، صبور بودن نکته بسیار مهمی است.

آکواریوم خود را درست کنید و آن را یک یا دو هفته قبل از اینکه ماهی‌ها را در آن قرار دهید، راه بیندازید و فراموش نکنید که در آب از تهویه کننده‌ها و باکتری سازها استفاده کنید تا محیطی مناسب برای ماهی‌ها به وجود آورید.

دکوراسیون آکواریوم در خانه 7

در این مطلب سعی کردیم نکات مهمی را در رابطه با نحوه چیدمان و دکوراسیون آکواریوم بیان کنیم. امیدواریم که از آن استفاده کامل برده باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.