دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری باید چگونه باشد؟

دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری

برای تمرکز بیشتر و درس خواندن در خانه، داشتن یک اتاق مطالعه مناسب امری کاملا ضروری به نظر رسیده و این امر خود را با نزدیک شدن به کنکور بیشتر نشان می‌دهد. به همین دلیل در این پست از توکامگ به معرفی ویژگی‌های دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

گفته می‌شود مدرسه خانه دوم دانش آموز است، اما این گونه نبوده و بهتر است بگوییم خانه، مدرسه دوم دانش آموز می‌باشد. هنگامی که دانش آموز از مدرسه به خانه برمی‌گردد، به مدرسه دوم خودش می‌آید تا کارهایش را انجام داده و درس‌هایش را مطالعه کند. باید برای این کار دانش آموز یک فضای ثابت و ویژه داشته باشد. فضایی که بتوان در آن مطالعه جدی انجام داد؛ نه روزنامه وار خواندن کتاب‌ها! بهتر است که این کار در جای ثابتی انجام شود چون باعث می‌شود که فرد به آن مکان عادت کند و ذهن خود را هم عادت دهد که در آن فضای خاص بالاترین بازده را داشته باشد. جایی که برای مطالعه در نظر می‌گیرید باید جایی باشد که رفت و آمد در آنجا کمتر اتفاق می‌افتد و سر و صدا هم در آنجا نیست. فضای اتاق مطالعه کنکوری‌ها هم باید اینگونه باشد و به مکانی که دارای این ویژگی‌ها است می‌توان اتاق مطالعه کنکوری گفت. یک دکوراسیون خوب برای اتاق مطالعه کنکوری می‌تواند حتی در آپارتمان هم باعث ایجاد فضایی مناسب شود که فرد در آنجا بتواند تمرکز خود را حفظ کند.

وسایل مورد نیاز اتاق مطالعه

برای به وجود آوردن فضایی برای مطالعه، به یک میز و صندلی مطالعه و چند قفسه کتاب برای گذاشتن کتاب‌هایتان احتیاج دارید. به این ترتیب هم فضایی برای مطالعه به وجود آوردید و هم یک دکوراسیون اتاق مطالعه درست کرده اید که به نوعی دکوراسیون منزلتان را کامل می‌کند. پس باید سعی شود وسایل اتاق مطالعه را به گونه‌ای انتخاب شود که با سایر وسایل منزل متناسب باشد.  هنگام خرید این وسایل فرزند خود را هم به همراه داشته باشید تا وسایلی مانند میز و صندلی را امتحان کرده و ببیند در آن راحت است یا نه. میز مطالعه را رو به دیوار قرار دهید و توجه کنید بهتر است رو به وسایل یا فضایی نباشد که حواس پرتی به وجود آورد. بهتر است وسایلی که برای این فضا انتخاب می‌کنید رنگ‌دار باشند. در مطالب بعدی در رابطه با وسایل مورد نیاز برای اتاق مطالعه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری

دیوارهای اتاق مطالعه کنکوری

اگر فرزندتان اتاق اختصاصی برای خودش دارد، می‌تواند در زمان کنکور آن را به شکل دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری تغییر دهد. به گونه‌ای که حتما این فضا باید جدا از بقیه فضای اتاق باشد؛ برای جداکردن فضا نیز می‌توانید دکورهای گوناگونی را به کار ببرید. آن چیزی که اهمیت دارد این است که منطقه‌ای را مخصوص به این کار طراحی کنید که متمایز از بقیه بخش‌ها باشد.

این فضا باید به گونه‌ای باشد که هرچیزی که باعث حواس‌پرتی می‌شود، از آن دور شود. مثلا پوسترهای روی دیوار می‌تواند با جدول‌ها و نمودارها و پوسترهای درسی جایگزین شوند. این کار در ساخت فضای جدی‌تری برای درس خواندن کمک می‌کند.

هر کسی سبک خاصی برای مطالعه دارد و در فضای خاصی راحت‌تر است؛ پس بهتر است از سلیقه خود فرد هم کمک گرفته شود. توجه کنید در دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری رنگ نقش خیلی مهمی ایفا می‌کند و این قسمت باید رنگ‌آمیزی جداگانه‌ای داشته باشد. همانند دیوار شاخص در منازل که نسبت به سایر دیوارهای اتاق رنگ دیگری دارد.

رنگ اتاقی که برای دانش آموز یا دانشجوی کنکوری در نظر گرفته شده، باید چند پرده از رنگ فرش و کفپوش اتاق تیره‌تر باشد. این رنگ باید به گونه‌ای باشد که دانش آموز برای ورود به اتاق رغبت داشته و مشتاق باشد. در مطلب رنگ‌های مناسب برای اتاق مطالعه به طور مفصل در مورد این رنگ‌ها صحبت کرده‌ایم.

دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری

اتاق مطالعه در فضای خانه

اگر در خانه خود اتاق اختصاصی برای درس خواندن فرزندتان ندارید هم می‌توانید قسمتی از فضای خانه را با شرایط ویژه مناسب مطالعه آماده کنید. البته این فضا به هیچ وجه نباید رو به تلویزیون باشد. در این صورت قسمتی از خانه را برای مطالعه و اختصاص به درس خواندن فرزندتان انتخاب کنید که رفت و آمد در آن قسمت کمتر بوده و فضایی نسبتا آرام دارد.

نور اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟

نور اتاق مطالعه کنکوری‌ها باید طبق نظر آن‌ها تنظیم شود. اما میزان نور یک حداقلی دارد که نباید از آن کمتر باشد. چون این امر باعث ایجاد خستگی در چشم شده و باعث می‌شود که تمرکز فرد از بین برود. باید در دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری‌ها یک نور عمومی وجود داشته باشد که می‌توان آن را با لامپ‌های سقفی یا چراغ مطالعه تامین کرد. چراغ مطالعه هم باید به گونه‌ای باشد که بتوان ارتفاع آن را تنظیم کرد تا بتواند همه سطحی که درگیر در مطالعه هستند را به خوبی پوشش داد.

دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری

نکات مهم در دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری

در دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری باید به این نکته توجه کرد که این اتاق کاملا متفاوت با اتاق کار است؛ زیرا اتاق مطالعه باید مکانی راحت و ساکت باشد تا بتوان به راحتی و با آسایش در آن به مطالعه پرداخت. در دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری نیز هدف از طراحی اتاق، ساختن اتاقی مجلل و شیک نیست؛ این اتاق به نورپردازی مناسب بیشتر از هرچیز دیگری نیاز دارد. همچنین باید میز و صندلی مناسبی فراهم کرد و کتابخانه‌ای برای نگهداری کتاب‌ها در نظر گرفت. تمرکز باید در اتاق مطالعه ایجاد شود و برای این کار رنگ اتاق تاثیر بسزایی در این امر دارد. از رنگی باید استفاده شود که به فرد آرامش دهد. بهتر است مکانی که برای اتاق مطالعه کنکوری انتخاب می‌کنید، پنجره کافی برای وارد شدن هوای تازه داشته باشد تا فرد بتواند خستگی ذهنی و روانی خود را با استنشاق هوای تازه برطرف کند.

در این اتاق بهترین گزینه این است که از کاشی و سرامیک برای کف اتاق استفاده کنید. چرا که این امر باعث ایجاد جلوه‌ای تمیز و پاکیزه در اتاق شده و به تمرکز بیشتر هم کمک می‌کند. اگر مقداری از وسایل فزرند کنکوری شما در جای دیگری از خانه است، تا حد امکان همه را به اتاق مطالعه او منتقل کنید تا تمرکز او در این رفت و آمدها برهم نخورد.

دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری

در دکوراسیون اتاق مطالعه مخصوص کنکوری‌ها بهتر است از وسایل مدرن و امروزی استفاده شود. مثلا برای نگهداری کتاب‌ها از قفسه‌های مدرن استفاده کنید و یا قاب عکس‌های زیبا بر روی دیوار نصب کنید. یادداشت‌ها را روی دیوار یا روی کاغذ بنویسید و آن را به دیوار بچسبانید و کتاب‌ها را در جایی بگذارید که به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

همچنین توجه کنید در اتاق مطالعه بهتر است به هم ریختگی‌های ظاهری که می‌بینید را جمع‌آوری نکنید؛ چرا که شاید این به هم ریختگی‌ها برای فزرندتان یک نظم و ترتیب خاصی داشته باشد که تمیز کردن اتاق توسط شما تمرکز او را برهم بزند.

دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری

در این مقاله سعی کردیم به مهم‌ترین نکات در رابطه با دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری پرداخته و نحوه چیدمان و طراحی آن را شرح دهیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب بتوانید مناسب‌ترین اتاق مطالعه را برای خود و یا فرزندانتان تهیه کنید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.7 / 5. تعداد امتیازات 135

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?