دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید

برای این که بتوانید برای خانه خود دکوراسیونی را طراحی و پیاده سازی کنید باید با اصطلاحات و ابزار آن آشنا باشید. برای طراحی و پیاده سازی دکوراسیون تراس نیز با اصول و قواعد آن آشنا شوید. در این مطلب از توکامگ ابتدا کمی در مورد تراس و انواع آن توضیحاتی را ارائه می‌کنیم و سپس به سراغ ایده‌های برای دیزاین و دکوراسیون تراس می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

برای این که با محیط تراس آشنا بشوید باید بدانید که بین تراس و بالکن تفاوت‌های وجود دارد، در حالی که عموم مردم این دو را یکی دانسته و اسامی آن‌ها را به جای هم به کار می‌گیرند. کلمه تراس که از واژه لاتین terrace گرفته شده و به کار بده می‌شود خود یک کلمه عاریتی بوده و از کلمه earth مشتق می‌شود. در حقیقت این کلمه به دلیل محل قرار گیری آن که در جایی با ارتفاع زیاد از سطح زمین در ساختمان ساخته می‌شود به این نام اسم گذاری شده است.

تراس‌ها برخلاف بالکن در محیط خارجی ساختمان قرار می‌گیرند و ممکن است نیمه مسقف باشند. اما بالکن‌ها بدون استثنا دارای سقف هستند. تراس‌ها در نقاط خارج از ساختمان ساخته شده و ویویی گسترده در اختیار شخص قرار می‌دهند. از همه مهم‌تر تراس را می‌توان بر روی سقف ساختمان یا آپارتمان نیز ساخت. باغچه‌های سقفی، حیاط پنت هاوس‌ها و موارد این چنینی یک نمونه از انواع تراس به شمار می‌آیند. در مجموع تراس محیطی انرژی بخش از خانه است که این امکان را به شما می‌دهد پس از سپری کردن یک روز خسته کننده با یک لیوان نوشیدنی به افق شهر خیره شد و زیبایی‌های آن لذت برد و یا در روزهای تعطیل آن را به محیطی تفریحی برای دورهمی ها و میهمانی‌های کوچک تبدیل کرد.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

تراس حتی اگر بسیار کوچک هم که باشد تأثیرات بزرگی در خانه ایجاد خواهد کرد. اگر می‌دانید چگونه تراس را به یک دریچه برای ورود به دنیای بیرون تبدیل کنید و اگر از آن مطلع نیستید بهتر است این پست را دنبال کنید. چرا که طرح‌های بی نظیری انتظار شما را می‌کشند. اکنون که با تراس آشنا شدید قصد داریم تا نمونه‌های زیبایی از انواع طراحی و دکوراسیون تراس را برای شما به نمایش دربیاوریم.

تراس خود را نظافت کنید: برای شروع بهتر است ابعاد و اندازه محیط تراس را بررسی کنید تا بتوانید لوازم و وسایل مورد نیاز برای یک تراس ایده آل را فراهم نمایید. اگر تراس شما دارای محل پرت و اضافی است یا از آن به عنوان انباری کوچک استفاده می‌کنید، حتماً آن را تخلیه کنید تا فضای کافی برای چیدن دکوراسیون تراس شما آزاد گردد. برای این که کارتان را در گام اول به درستی انجام دهید به سراغ تمیز کردن و نظافت محل بروید. گویی از نو قصد ساخت یا دیزاین تراس را دارید؛ چرا که دکوراسیون تراس باید نمایی از درون خانه شما باشد. پس به نظافت و تمیزی آن اهمیت ویژه‌ای بدهید.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

تراس را سرسبز کنید: برای شروع فضا را سر سبز کنید. مهم نیست در ابتدا چقدر میزان این سرسبزی کم است؛ زیرا پس از مدتی رفته رفته به پوشش گیاهی آن افزوده خواهد شد. برای کف تراس می‌توانید از چمن مصنوعی استفاده کنید تا ساختاری مشابه یک فضای سبز واقعی حاصل شود. اگر تراس شما بزرگ بود یک راه باریک در بین چمن‌ها باز کنید یا با سنگ فرش آن را تزیین کنید. این کار باعث می‌شود چمن‌ها واقعی‌تر به نظر رسیده و نگاه‌ها را به سمت خود جلب نماید.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

سقف بزنید: از آنجا که تراس‌ها محیط‌های تابستانه و بهاره هستند و هنگامی که هوا مساعد باشد امکان بهره مندی از آن‌ها فراهم می‌شود، با اضافه کردن یک سایه بان یا سقف موقت می‌توانید آن را به یک تراس چهار فصل تبدیل کنید. این سقف عاملی برای محافظت شما در برابر آفتاب سوزان تابستان، باران‌های بهاری و برف زمستان خواهد بود. سقف‌های پارچه‌ای قابل باز و بست بهترین راه برای این ایده هستند و حصیرهای بافته شده یا آماده نیز می‌توانند گره گشا باشند. اگر سقف را به صورت دائمی نصب کنید تراس خود را به یک آلاچیق تبدیل کرده‌اید. پس با تأکید عرض می‌کنیم که سقف‌ها موقتی باشند. نور سقف را نیز به مجموعه مسقف خود اضافه کنید تا بتوانید شب هنگام نیز از تراس خود  لذت ببرید.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

یک باغچه بسازید. ساخت باغچه در نگاه و فکر اولیه شاید کمی غیر منطقی و سخت به نظر رسیده و همانند ساخت و طراحی باغچه در حیاط منزل منطقی و آسان نباشد. اما منظور از ما از باغچه برای یک تراس یک فضا برای کشت گل‌های زیبای آپارتمانی و یا حتی سبزیجات خانگی است. اگر تراس شما مساحتی حدود ۶ متر مربع را شامل شود نیازی نیست از کف این قسمت به عنوان باغچه استفاده کنید. می‌توانید با نصب پایه‌های مرتفع در محل یک باغچه کوچک با گلدان‌های طویل داشته باشید که بر روی این واژه‌ها فیکس شده‌اند. باغچه سبزیجات یکی از هیجان انگیزترین انواع باغچه در تراس است؛ چرا که دست رنج زحمات شما بر سر سفره خانه شما خواهد آمد. برای آبیاری حتماً محلی برای خروج آب اضافی آن تعبیه کنید تا همه جوانب را پیش از وقوع مشکلات جانبی پیش بینی کرده باشید.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

قدم بعدی تعیین محل استقرار لوازم مورد نیاز برای تراس است. بهتر است پیش از این که وسائل را وارد تراس کنید، با یک نقشه کاغذی محل قرار گیری لوازمی را که قرار است در آنجا بچینید مشخص کرده و سپس بر اساس آن کار را مرحله به مرحله پیش ببرید. اگر قرار است اجاقی در محل اضافه بشود یا لوله‌های آب به آنجا اضافه شود کارهای تأسیساتی آن را انجام داده سپس به سراغ مراحل بعدی بروید. دکوراسیون و دیزاین تراس اگر تابستانه است، باید آفتاب گیر در آن محل نصب گردد و اگر چهار فصل است نیاز به شومینه متحرک نیز احساس می‌شود. برای رنگ کردن دیوارهای تراس حتماً از رنگ‌های روشن استفاده کنید تا نور مضاعف به محیط افزوده باشید.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

همان طور که در قسمت بالا گفته شد با ایجاد فضای سبز روح تراس را جوان‌تر کنید. برای جلوگیری از اشغال فضای تراس و خوب دیده شدن دکوراسیون تراس گلدان‌ها را در یک گلدان بزرگ ادغام کنید. هم چنین می‌توانید محل قرار گیری آن‌ها را از درون تراس به سمت دیوارهای تراس جابجا کنید تا فضا بیشتری به دست بیاورید. با نصب گلدان با گلدان‌ها بر روی دیوار زیبایی خاصی به محیط بخشیده‌اید.

برای داشتن تراسی زیبا باید دکوراسیون تراس را زیبا کرد. پس هیچ گاه تا رسیدن به نتیجه مطلوب دست از تغییرات بر ندارید. همین موضوع عاملی هیجان انگیز خواهد بود؛ چرا که همواره و در بازه‌های زمانی کم شما به این موضوع فکر خواهید کرد که اگر دکوراسیون تراس را به این سبک تغییر دهید چه اتفاقی خواهد افتاد.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

در تراس خانه مبلمان بچینید. اصل و اساس لذت بردن از فضا و منظره تراس نشستن بر روی یک صندلی راحت و استراحت کردن در چنین مکانی است. منظور از مبلمان در تراس انواع میز و صندلی‌های است که برای این کار آماده شده‌اند.برای مثال خرید مبل تکی و استفاده از آن‌ها در تراس می‌تواند در عین زیبایی کاربرد فراوانی نیز داشته باشد.

برای این که نوع میز و صندلی مورد استفاده در تراس را بیابید باید به فضای قائل استفاده خود دقت کنید. در تراس‌های کوچک نهایتاً امکان قرار گیری یک میز و دو صندلی کوچک وجود خواهد داشت. در حالی که در تراس‌های نسبتاً بزرگ حتی امکان چیدن مبلمان راحتی منزل نیز وجود دارد. با توجه به اینکه اکثر تراس‌ها در آپارتمان‌ها ساخته می‌شوند.، میزهای کوچه و صندلی‌های تاشو بهترین انتخاب خواهند بود. انواع صندلی راک، مبل‌های راحتی ننویی و همچنین صندلی‌های راحتی یک نفره نیز جز محبوب‌ترین نشیمن‌های تراس به شمار می‌آیند.

در چیدمان و طراحی دکوراسیون تراس دقت لازم را داشته باشید که مبلمان فضای باز به دلیل شرایط خاص خود مناسب استفاده در چنین فضایی هستند. مثلاً بارش باران با تابش نور آفتاب برای مدت طولانی آن‌ها را از بین نمی‌برد. مورد دیگری که امکان استفاده از آن در تراس وجود دارد استفاده تختخواب‌های بندی و ننویی یا ساحلی است که باعث می‌شود مکانی لذت بخش برای استراحت پدید بیاید.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

عنصر آب را به محیط تراس اضافه کنید. اگر تراس بزرگی دارید و یا محل تراس شما این اجازه را به شما می‌دهد که حوضی کوچک دران تعبیه کنید هرگز این کار به تعویق نیندازید. وجود حوض یا یک استخر کوچک در تراس خانه شما، این مکان را به محلی فوق العاده برای گذراندن اوقات استراحت شما بدل می‌کند. با این وجود اگر تراس کوچکی دارید از یک آب‌نمای کوچک یا یک فواره آماده استفاده کنید. شنیدن صدای دل‌نشین آب در این فضا و هم چنین پایین آمدن دما در فضایی سبز، روزهای تابستان گرم شما را به بهشتی زمینی تبدیل خواهد کرد. از افشره‌های آب پاشی برای قسمت فوقانی تراس کمک بگیرید تا هنگام بالا رفتن دمای هوا، احساس خنکی برای شما ایجاد کنند. در این صورت به طراوت گیاهان موجود در تراس نیز کمک فراوانی خواهید کرد.

باربیکیو در تراس: یکی از اقلامی که باعث می‌شود شما تراس خانه را به یک پیک نیک خارج از شهر ترجیح دهید وجود یک اجاق یا یک باربیکیو در تراس است. جدای از ایجاد یک جلوه زیبا در دکوراسیون تراس، این باربیکیو وسیله‌ای کاملاً مناسب برای لذت بردن از محیط تراس خواهد بود.از طرفی، هنگامی که در کنار دوستان یا خانواده هستید، نیازی به دوری از آن‌ها و تهیه خوراکی و غذا، برای مثال در آشپزخانه، نبوده و به راحتی و در کنار یکدیگر غذا را آماده خواهید کرد. اجاق‌های چندکاره علاوه بر تهیه غذا این امکان را نیز به شما خواهند داد که در فصول سرد سال تراس را محلی برای نوشیدن یک فنجان چای داغ در کنار این اجاق‌ها فراهم سازد. نکته دیگر انواع این اجاق‌ها هستند که هریک با کارایی‌های خود به نوعی فضا را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اگر اجاق‌ها برقی یا گازی بودن و نیازی به سوزاندن چوب نداشته باشند، جای کمی را اشغال کرده و کم حجم‌تر هستند، از این رو فضای مرده به شما تحمیل نمی‌شود. از طرفی اگر اجاق‌ها به صورت چوب سوز و طبیعی باشند، جمع آوری هیزم برای اجاق و هم چنین انبار کردن آن‌ها در گوشه‌ای از تراس منظره‌ای جالب به وجود خواهد آورد که حال و هوای یک فضای روستیک را دارا است.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

نور تراس را تقویت کنید. تراس فقط برای استفاده از محیط هنگام روشنایی روز نیست. این فضا قابلیت آن را دارد که در زمان نزدیکی شب نیز هنر  دلنشینی خود را به نمایش بگذارد. شرایط استفاده از آن در تاریکی شب بسیار ساده است. کافی است نور مناسبی در محل قرار گیرد تا امکان بهره بردن از فضا ایجاد شود. نور این ما نباید بیش از حد باشد. زیرا وسعت دید شما را کم کرده و مانع دیدن زیبایی‌های که در دور دست‌ها قرار گرفته‌اند می‌شود. برای ایجاد یک فضای رمانتیک نی توانید از شمعدانی‌ها استفاده کنید تا علاوه بر تولید نور فضایی عاشقانه را نیز ساخته باشید. استفاده از شیشه‌ها را فراموش نکنید. شکست نور در خلال شیشه‌ها بسیار تحسین برانگیز بوده و دکوراسیون تراس را به یک مرحله بالاتر ارتقا می‌بخشد.

دکوراسیون تراس خانه خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی کنید | توکامگ

با راه کارهای ارائه شده اکنون شما به خوبی دید مناسبی به منظور ایجاد تغییرات در دکوراسیون تراس پیدا کرده‌اید و اقدامات اجرایی میان شما و یک تراس زیبا فاصله انداخته است. نظر شما در مورد طراحی و دکوراسیون و دیزاین تراس منازل و یا ویلاها چیست؟ از چه المان‌هایی برای زیبایی تراس خانه خود استفاده می‌کنید؟ نظرات خود را با خوانددگان توکامگ به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.7 / 5. تعداد امتیازات 6

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...