دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای را به منزل خود بیاورید

شهر استانبول، زمانی پایتخت روم باستان، بیزانس و امپراتوری­های عثمانی بوده است، و همین امر باعث بوجود آمدن تفاوت، گوناگونی و گلچین شدن آثار دکوری مختلف در این شهر شده است. همچنین وجود گنبدهای پر زرق و برق، مناره‌های آبی رنگ، بازارهای زیبا و سحرانگیز و کاشی کاری‌های خیره‌کننده به یک منبع بی­ پایان الهام‌بخش برای طراحان دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای بدل شده است. در این مطلب با توکامگ همراه شده و با تعدادی از این آثار برای تزیین خانه‌های ایرانی با وسایل دکوری ترکیه‌ای آشنا شوید. معمولا در دکوراسیون خانه های ترکیه ای از سبک دکوراسیون ایران باستان استفاده زیادی شده است که ما در یک مقاله جدا کاملا به شرح این سبک پرداخته ایم.

ما به دنبال تأثیرات شهرها و کشورهای سراسر جهان در طراحی و دکوراسیون داخلی هستیم و در این مقاله به سراغ کشور ترکیه رفته‌ایم. برای به‌کارگیری دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای در تزئین خانه خود، شهر استانبول به عنوان شهری که در آسیا و اروپا قرار دارد و به نظر می‌رسد که هم در فضای باستانی و هم در فضای مدرن وجود دارد را انتخاب کرده‌ایم. شما می‌توانید از این راهنما که به سبک‌های معماری بیزانس و عثمانی، و همچنین طراحان معاصر ترکیه و نقوش کلاسیک می‌پردازد، استفاده کرده و سبک خانه‌های استانبول را به میهمان منازل خود کنید.

خانه خود را شبیه به خانه‌های ترکیه‌ای کنید

برخی از اقلام موجود در این لیست، سنتی هستند؛ تفسیرهای ساده از دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای شامل یک قالیچه عتیقه اوشاک، یا حوله‌های کتانی حمام ترکی همانند آن‌هایی که ممکن است در حمام پیدا کنید و بقیه وسایل کمتر آشکار و نمایان هستند، مانند یک قاب تخت حکاکی شده، نقوش هندسی و شمع‌های معطر که در خانه‌های ترکیه‌ای به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای را به منزل خود بیاورید

با این همه، استانبول مکانی باستانی و کهن و یک کلان شهر بزرگ شگفت‌انگیز و دارای فرهنگ‌های مختلف است. تفاوتی نمی‌کند که شما در این شهر بیشتر از همه با دیدن مسجد حاجی صوفیا و یا بازار بزرگ، که در آن صنعتگران آثار تولیدی خود را به فروش می‌رسانند، هیجان‌زده شوید و یا گالری‌های بزرگ و هتل‌هایی که در آن‌ها از وسایل دکوراسیون شگفت‌انگیز ترکی استفاده شده است. شما می‌توانید تکه‌ای از این زیبایی‌ها را در سفر خود به استانبول همراه خود آورده و در منزل خود به عنوان یادگاری همیشه از سفرتان داشته باشید. صرف‌نظر از بودجه‌ای که می‌خواهید صرف کنید، می‌توانید برخی از این وسایل تزیینی ترکیه‌ای را که می‌توانید از آن‌ها در خانه‌های خود استفاده کنید را مشاهده کنید.

از پتو، پرده و فرش تا شمع معطر و پرده‌های دوش مخصوص، اگر مایل هستید محل زندگی خود را به سبک دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای طراحی کنید، فارغ از این که سبک خانه‌تان به چه شکلی است، با ما همراه باشید.

صندلی با پوشش قالیچه

صندلی گهگاهی با پوشش قالیچه | دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای را به منزل خود بیاورید

این صندلی دست‌ساز مخملی به وسیله یک چاپ تمیز با الگوبرداری از قالی‌های ترکیه حکاکی شده است. رنگ فیروزه‌ای این صندلی ترکی بسیار زیبا بوده و می‌تواند از آن در دکوراسیون اتاق‌های با رنگ فیروزه‌ای به زیبایی هرچه تمام‌تر از آن استفاده کرد.

قالیچه پشمی عتیقه اوشاک (Oushak)

قالیچه پشمی عتیقه اوشاک

همان‌طور که فرش‌های اوشاک شناخته‌شده هستند ، این طرح نیز با نام شهر اوشاک در ترکیه نام‌گذاری شده و منتسب به این شهر است. این فرش می‌تواند در دکوراسیون خانه‌های سنتی ایرانی به زیبایی جلوه کند.

جاشمعی سفالی و کاشی کاری متعلق به ایزنیک

جاشمعی سفالی و کاشی کاری متعلق به ایزنیک( شهری در ترکیه)

شمعدان کاشی ایزنیک (شهری در ترکیه) در شکل ظاهری دارای ساختار نمادین شاخه‌دار و نشان‌دهنده درخت زندگی است که از آن برای تزیین خانه‌های ترکیه‌ای استفاده زیادی می‌شود.

میز کشودار با دستگیره‌های برجسته

میز کشودار با دستگیره‌های برجسته

با وجود طراحی این میز با چهار کشو و دستگیره‌های برجسته آن، می‌توان توانگری و عظمت عصر بیزانس را لمس و درک کرده و آن را به خانه‌های امروزی آورد.

رو بالشتی ایرانی

رو بالشتی ایرانی

این بالش مخملی و نرم ۱۰۰٪ پنبه‌ای با یک طرح الهام گرفته از قالی گل‌دار، به‌سادگی و در عین ارزان بودن باعث می‌شود اتاق نشیمن شما خیلی لوکس‌تر به نظر بیاید و همچنین به دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای نزدیک‌تر شود. طرح این روبالشتی از فرش‌ها و قالیچه‌های ایرانی برگرفته شده است.

بشقاب مسی تزئینی

بشقاب مسی تزئینی

این بشقاب‌ها در استانبول ساخته می‌شوند. این بشقاب و یا سینی فلزی را می‌توان برای پخش چای و قهوه ترک استفاده کرد، و یا به عنوان وسیله دکوری و تزئینی روی دیوار نصب کرد.

کابینت­ عتیقه کیلیس ترکیه­

کابینت¬ عتیقه کیلیس ترکیه

شهر کیلیس در جنوب ترکیه واقع شده است و این اثر هنری نیز متعلق به این شهر است. این کابینت که دارای نقوش حکاکی شده است و تمامی آن‌ها کار دست هستند، متعلق به ترکیه سال ۱۹۰۰ می‌باشد و شاید استفاده از آن در دکوراسیون خانه کمی عجیب باشد، اما می‌توان از آن در دکوراسیون قهوه خانه‌های سنتی بهره برد.

پرده دوش دارای نقوش چاپی شبیه به کاشی

پرده دوش دارای نقوش چاپی شبیه به کاشی

وجود این گونه پرده‌ها در داخل حمام تنها به خاطر نقش و طراحی آن‌ها به طور واضح باعث می‌شود که این حس به شما دست بدهد که در حال قدم زدن در خیابان‌های استانبول هستید و یا به یک حمام سنتی در استانبول قدم گذاشته‌اید!

میز قهوه با روکش گلیم

میز قهوه با روکش گلیم

گلیم سنتی بافته شده به عنوان روکش یک میز قهوه که بالای آن دارای یک صفحه چوبی و قاب فلزی است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گلدان سفالی ایزینک

گلدان سفالی ایزینک

اگر شما نمی‌توانید خانه‌های خود را با استفاده از آثار معتبر تزئین کنید، می‌توانید این گلدان‌های زیبای سفالین که روکش‌های سنگی دارند و مربوط به قرن شانزدهم شهر ایزینک ترکیه هستند را انتخاب کنید. از این گلدان سفالی زیبا می‌توانید به عنوان یک گلدان رومیزی خلاقانه و متفاوت نیز بهره ببرید.

پرده‌های تاریک کننده طغرا (Tugra)

پرده‌های تاریک کننده طغرا

طغرا یک رمزنگاری خطی مربوط به امضای یکی از پادشاهان عثمانی است. از این نقوش روی پرده‌های عایق حرارت و نور برای پنجره‌ها استفاده شده است و یکی از تزئینات در دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای به حساب می‌آید که شما هم می‌توانید از آن‌ها در دکوراسیون خانه‌های خود استفاده کنید.

آینه‌های چهارگوشه با چهار گلبرگ

پرده‌های تاریک کننده طغرا

یک قاب از کاشی‌های آبی پر زرق و برق. این آینه چهار گوشه یادآور معماری سنتی به کار رفته در مسجد حاجی صوفیا در ترکیه بوده و نمونه بارزی از معماری ترکیه است که در هر خانه‌ای به زیبایی جلوه می‌کند.

عکس برگردان‌های کاشی ایزنیک

پرده‌های تاریک کننده طغرا

عکس برگردان‌هایی که نقوش کاشی‌های رنگی مربوط به ایزنیک در آن‌ها به کار رفته می‌تواند به عنوان یک تزئین در آشپزخانه یا حمام به کار رود و یا می‌توان از آن‌ها در تزئین پله‌ها استفاده کرد.

گلیم‌های پادری بازیافتی

در یک نگاه کاملاً یک گلیم انتیک و عتیقه به نظر می‌رسد، اما در واقع این گلیم از بطری‌های نوشابه ساخته­ شده است!! این فرش سازگار با محیط‌ زیست با دست بافته شده است. از کوچک‌ترین اندازه آن‌که در دسترس است می‌توان به عنوان پادری، و از نمونه‌هایی که عرض آن‌ها ۱۲ فوت است می‌­توان برای فرش کردن ایوان و پاسیو و یا حیاط خلوت استفاده کرد.

لحاف کتان سوزن‌دوزی

لحاف کتان سوزن‌دوزی

در حالی که سوزن‌دوزی بیشتر در ازبکستان رواج دارد و مربوط به این منطقه است، اما ابریشم‌های سوزن‌دوزی شده باورنکردنی را می‌توان در آسیای مرکزی از جمله کشور ترکیه پیدا کرده و در دکوراسیون خانه استفاده کرد.

میز ناهارخوری مدرن

 

میز ناهارخوری مدرن

شش صندلی در اطراف این میز ناهارخوری مدرن برای پذیرایی از مهمان در نظر گرفته شده است؛ دو پایه برای میز وجود دارد که چوبی هستند و به صورت منحنی و با استفاده از دو رنگ تزئین شده‌اند. ترکیبی از  هندسه و رنگ و مد برای طراحی این میز به کار گرفته شده است.

دستگیره کابینت از جنس چینی

دستگیره کابینت از جنس چینی

می‌توان کابینت‌های قدیمی را با این دستگیره‌های چینی رنگارنگ احیا کرد و از زیبایی آن‌ها استفاده نمود. از این نوع دستگیره‌ها می‌توان در دکوراسیون آشپزخانه‌های ایرانی نیز بهره برد.

سفره‌های گل‌دار ایرانی

سفره‌های گل‌دار ایرانی

چاپ گل گل‌دار آبی و سفید که در هم پیچیده هستند با الهام از کاشی ایزنیک و نقوش گل‌دار در سراسر ترکیه به فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از راه‌های پیاده‌سازی دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای استفاده از این سفره‌ها در فضای خانه است.

رواندازهای پنبه‌ای ترکیه‌ای

رواندازهای پنبه‌ای ترکیه‌ای

این رواندازهای دستباف ۱۰۰ درصد از جنس پنبه هستند. این پتو فوق‌العاده بزرگ به نظر می‌رسد و بزرگ‌تر یک مبل است و می‌توان از آن به عنوان روتختی و یا شال تخت نیز استفاده کرد.

کتاب مجلد عثمانی

کتاب مجلد عثمانی

اگر می‌خواهید خانه خود شبیه به خانه‌های ترکیه‌ای کنید، پیشنهاد می‌کنیم از این کتاب نیز در چیدمان قفسه کتاب خود بهره ببرید.

مجموعه قهوه‌خوری ترکیه‌ای

مجموعه قهوه‌خوری ترکیه‌ای

این مجموعه زیبا قهوه ترک که ساخت کشور ترکیه است را می‌توانید در آشپزخانه یا اتاق نشیمن خود نگه‌دارید.

پرده نقش دار با حاشیه

پرده نقش دار با حاشیه

این پرده با نقوش در هم پیچیده بر روی دیوار نصب می‌شود و برای طراحی خطوط آن از آناتولی الهام گرفته شده است.

هنر چاپ روی کاشی به سبک ایرانی

هنر چاپ روی کاشی به سبک ایرانی

کاشی‌های رنگارنگ که برای نصب روی دیوار طراحی شده‌اند و برای نقوش آن‌ها از سکه‌ها و کاشی‌های ایرانی الهام گرفته شده است.

بالش سوزن‌دوزی شده

بالش سوزن‌دوزی شده

درآمیختن مواد مرغوب و سوزن‌دوزی‌های زیبا که نقوش آن از بازارهای بزرگ استانبول الهام گرفته شده است و یک وسیله تزیینی خوب برای مبل در اتاق نشیمن یا اتاق خواب می‌باشد.

کاسه حمام عتیقه

کاسه حمام

این کاسه حمام مسی متعلق به سال ۱۹۷۰، یک روش عالی برای قرار دادن و نمایش صابون و محصولات حمام است. هرچند از این ظرف می‌توان در آشپزخانه برای نگهداری سبزیجات و میوه استفاده کرد. در صورت استفاده از این کاسه سنتی نیز احساس خواهید کرد که به یک خانه ترکیه‌ای قدم گذاشته‌اید.

حوله حمام ترکی

حوله حمام ترکی

حوله‌های ترکی، همچنین به نام peshtemal شناخته می‌شوند و در حمام‌های معروف در سراسر ترکیه یافت می‌شوند. این حوله‌ها ۱۰۰ درصد ترکیبی از پارچه پنبه‌ای بوده بسیار دوست‌داشتنی هستند.

شمع‌های دو فتیله‌ای مومی

شمع‌های دو فتیله‌ای مومی

همیشه رایحه‌های لیموترش و گریپ‌فروت شما را به استانبول می‌برد. شمع‌های دو فتیله‌ای که در ساخت آن‌ها از این رایحه‌ها استفاده شده است می‌تواند فضای ترکیه را در خانه شما تداعی کند.

تختخواب‌های چوبی

تختخواب‌های چوبی

این تخت خواب‌ها از چوب انبه ساخته شده‌اند. این نوع تخت دارای یک هندسه بزرگ و برجسته هستند و از آن‌ها در خانه‌های ترکیه‌ای سنتی به وفور استفاده می‌شود.

ملافه کتانی ترک

ملافه کتانی ترک | دکوراسیون خانه‌های ترکیه‌ای را به منزل خود بیاورید

با استفاده از این ملافه‌ها می‌توان در مدت زمان کمی دکوراسیون اتاق خواب را عوض کرد. نقش‌های چاپ شده روی این ملافه‌ها، نرمی آن‌ها بسیار دل‌چسب و مطبوع است و به طور ۱۰۰ درصد در الیاف آن از پنبه استفاده شده است.

شما کدام یک از این وسایل تزئینی و کاربردی را برای استفاده در خانه خود ترجیح می‌دهید؟

برگرفته از: travelandleisure.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.3 / 5. تعداد امتیازات 6

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

omid
کار اصلی من نویسندگی نیست اما به دلیل علاقه ام به دکوراسیون داخلی منازل، مقالاتی رو در این زمینه‌ها ترجمه می‌کنم و بر اساس تجربه‌ای که تو این سال‌ها کسب کردم در اختیار مخاطب‌ها قرار میدم؛ به نویسندگی علاقمندم و هر زمانی که از لحاظ روحی شرایط مناسبی داشته باشم، سعی می‌کنم خودم رو با نوشتن مشغول کنم... ممنون که مطالبم رو میخونین!