دکوراسیون خانه عروس ایرانی و بهترین نوع چیدمان منزل عروس

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

در زندگی هر انسانی، لحظات شروع یک مسیر، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اهمیت این لحظات زمانی بیشتر می‌شود که مربوط به تصمیمات مهم زندگی باشد. یکی از این تصمیمات، ازدواج و شروع زندگی مشترک است. گذشته از این تصمیمات مهم، یکی از مسائلی که برای تمامی عروس‌های ایرانی اهمیت ویژه‌ای دارد، نحوه چیدمان و دکوراسیون اولین منزل مشترک است. ما در اینجا قصد داریم به معرفی نکاتی برای زیباتر شدن دکوراسیون خانه عروس ایرانی بپردازیم.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی باید چگونه باشد؟

امروزه اغلب زوج‌های جوان، زندگی مشترکشان را در منازل کوچک یا اجاره‌ای شروع می‌کنند. شاید این مسئله سبب ‌شود تا تصور کنید، نمی‌توانید ایده‌های خلاقانه خود را به اجرا بگذارید، اما شما می‌توانید با اجرای ایده‌های موقت و قابل انتقال، منزل خود را به بهترین شکل طراحی کرده و حتی خانه اجاره‌ای را نیز به زیباترین نحو ممکن تزیین کنید.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

سبک‌های دکوراسیون داخلی برای منزل عروس

اولین مسئله مهم، راجع چیدمان منزل عروس، انتخاب سبک‌‌ دکوراسیون است. ما در اینجا قصد داریم به معرفی  تعدادی از مشهورترین سبک‌های دکوراسیون داخلی خانه‌ها بپردازیم.

سبک مدرن برای خانه عروس

در سبک مدرن، بیش از اینکه وسایل دیده شود نحوه چیدمان آن‌ها به چشم می‌آید. بنیان اصلی سبک مدرن به کارگیری رنگ‌های روشن و استفاده از خطوط منظم است و معمولا نیز به دو حالت رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شود. در سبک مدرن رسمی خطوط منظم به کار برده می‌شود و تنوع رنگ در آن کم است. در سبک مدرن غیررسمی، از وسایل ساده با تنوع رنگ بیشتر استفاده می‌شود.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

سبک سنتی یا کلاسیک برای خانه عروس

یکی از بهترین و پرطرفدارترین سبک‌های دکوراسیون، سبک سنتی می‌باشد. بنیاد این سبک بر استفاده از اشیاء سنتی بنا شده است. زیبایی این سبک زمانی بیشتر می‌شود که هیچ شی متضادی بین وسایل نباشد. در این سبک از رنگ‌های سبز، هلویی، بادنجانی و… استفاده می‌شود. البته ترکیب رنگ‌های طلایی و زرشکی یکی از پر طرفدارترین رنگ‌های این سبک به شمار‌ می‌آید که می‌توانید آن را با انواع مبلمان کلاسیک و یا مبلمان استیل و سلطنتی فراهم کنید.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

سبک تلفیقی منزل عروس

اولین مسئله‌ای که ممکن است بسیاری از عروس و دامادها، برای چیدمان منزل خود با آن مواجه شوند وجود سلایق متفاوت می باشد. این مشکل، سبب شکل‌گیری سبک تلفیقی شده است  بهترین راه برای حل این مشکل، ترکیب نظرات با یکدیگر می‌باشد. این سبک، جمع بین زیبایی‌های دو یا چند سبک می‌باشد از این رو زیبایی خاص خود را دارد. برای اعمال این سبک، شما می‌توانید از فرش مدرن در کنار مبلمان استیل یا کلاسیک و یا بالعکس، از فرش سنتی ایرانی در دکوراسیون امروزی استفاده کنید.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

سبک روستایی برای منزل عروس

در سبک روستایی بیشتر از وسایل ساده استفاده می‌شود و اغلب از رنگ‌هایی که در طبیعت وجود دارد مانند قهوه‌ای و سبز بهره می‌برند. چیدمان سبک روستایی باید تداعی کننده فضا‌های طبیعی باشد. از این رو به کار بردن چوب، سنگ و اشیاء طبیعی، از دیگر ویژگی‌های این سبک است. سبک روستایی را می‌توان نمونه‌ای از دکوراسیون خانه‌های سنتی ایرانی دانست.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

چیدمان خانه عروس ایرانی

عمدتا عروس‌‌های ایرانی قبل از مراسم عروسی مشغول خرید اقلام جهیزیه هستند. نحوه دکوراسیون خانه عروس ایرانی و ایجاد ارتباط بین اقلام جهیزیه کار بسیار دشواری است. از این رو ما در اینجا قصد داریم تا با ارائه نکات مهم در دکوراسیون خانه عروس ایرانی شما را در حل این مشکل یاری کنیم.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

چیدمان و دکوراسیون اتاق نشیمن عروس

با توجه به اینکه اغلب آشنایان عروس و داماد، در سال‌های اول زندگی به خانه آن‌ها می‌آیند و اتاق نشیمن نیز اولین مکانی است که با آن مواجه می شوند، پس باید به بهترین شکل ممکن، تزیین شود. اگر در فکر ایجاد فضایی رمانتیک در اتاق نشیمن خود هستید بهتر است از رنگ‌های تیره استفاده کنید. از آنجا که بازه رنگ‌های تیره، وسیع است دست شما نیز برای انتخاب باز می‌باشد. محدوده انتخاب شما، رنگ‌‌های بسیاری را دربرمی‌گیرد از جمله رنگ‌های تیره‌ای که می‌توان برای اتاق نشیمن به کار برد به آبی، قهو‌ه‌ای، مشکی و حتی نقره‌ای اشاره کرد. استفاده از این رنگ‌ها علاوه بر اینکه به لوکس دیده شدن منزلتان کمک می‌کند حس دلتنگی را نیز منتقل می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم برای ایده گرفتن در رابطه با رنگ‌آمیزی اتاق نشیمن و پذیرایی، مطلب رنگ‌های پیشنهادی برای اتاق پذیرایی را نیز مطالعه کرده و مناسب‌ترین رنگ را برای اتاق خود انتخاب کنید. همچنین در انتخاب رنگ اتاق نشیمن، حتما به این نکات نیز توجه داشته باشید:

 • در صورتی که آپارتمان شما کوچک است بهتر است رنگ غالب چیدمان منزل خود را از بین رنگ‌های روشن انتخاب نمایید.
 • برای اتاق نشیمن از دکور‌های باز با رنگ‌های روشن استفاده کنید این‌کار سبب می‌شود که محیط اتاق نشیمن، بزرگ به نظر برسد. به طور مثال به کارگیری کتابخانه‌های مدرن و خانگی کوچک یا شلف‌های باز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

فرش در دکوراسیون خانه عروس ایرانی

در دکوراسیون خانه عروس ایرانی فرش، یکی از عناصر اصلی می‌باشد.مهم‌ترین عواملی که در انتخاب یک فرش اهمیت دارد طرح، رنگ فرش و نوع بافت آن است. در اینجا ما تنها به ارائه تصویر برخی از طرح‌ها بسنده می‌کنیم. چرا که شما می‌توانید با سلیقه خود، بهترین و زیباترین نوع فرش ایرانی را از بین انواع طرح‌ها انتخاب کنید.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

پرده در خانه نو عروس

یکی از نکات مهم در دکوراسیون خانه عروس، پرده است. وجود پرده در فضای منزل سبب ایجاد نوعی مرز برای حریم شخصی افراد می‌شود. در انتخاب پرده مناسب باید به نکات ذیل توجه فرمایید. معمولا پرده مناسب برای اتاق نشیمن ترکیبی از سه پرده می‌باشد و چیدمان آن به این شکل است که ابتدا پرده آستر نصب می‌شود و روی آن پرده اصلی و سپس از والان استفاده می‌شود. برای انتخاب رنگ پرده باید به رنگ غالب در چیدمان اتاق نشیمن دقت شود. اما معمولا برای پرده اتاق نشیمن از رنگ‌های سفید، کرم، شیری، قهوه‌ای و بژ استفاده می شود. انتخاب پرده مناسب، می‌تواند تاثیر بسزایی در زیبایی دکوراسیون منزل شما داشته باشد.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی دکوراسیون خانه عروس ایرانی

مبلمان منزل عروس

انتخاب مبلمان مناسب به عنوان یکی از عناصر اصلی دکوراسیون خانه عروس ایرانی از اهمیت بسزایی برخوردار است. ابتدا باید از بین مبلمان‌های مدرن، کلاسیک و استیل، با توجه به کارکرد هرکدام نوع مبلمان خود را انتخاب نمایید. مبلمان استیل و کلاسیک برای مراسم و مهمانی‌ها مناسب می‌باشد و مبلمان راحتی به دلیل استفاده کمتر از چوب از راحتی بیشتری برخوردار است. پس اگر راحتی مبلمان برای شما مهم است مبلمان مدرن یا راحتی انتخاب مناسبی می‌باشد. مبلمان استیل یا همان سلطنتی به دلیل استفاده از چوب‌‌های مقاوم، دوام بیشتری نسبت به مبلمان راحتی داراست، اما برای استفاده روزانه مناسب نمی‌باشد. اگر منزل شما بزرگ است، می‌توانید از دو ست مبل راحتی و استیل استفاده کنید؛ اما اگر منزل شما کوچک است یا نمی‌خواهید فضای منزل را بیش از حد شلوغ کنید و به دنبال مبلمانی هستید که هم زیبایی و دوام بیشتری داشته باشد هم برای استفاده روزمره مناسب باشد بهترین انتخاب برای شما، مبلمان کلاسیک است. مهم‌تر از انتخاب مبلمان مناسب، نحوه دکوراسیون خانه عروس ایرانی می‌باشد. در نحوه چیدمان مبلمان باید به رنگ و فرم اصلی مبلمان توجه شود. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با انواع مبلمان مناسب برای منزلتان، مطلب راهنمای انتخاب و خرید مبلمان که در آن به این سوال پاسخ می‌دهیم که چه مبلی بخریم، را نیز مطالعه کرده و انتخابی مناسب و آگاهانه داشته باشید.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

نکات مهم برای دکوراسیون اتاق نشیمن عروس

 • کارکرد اتاق نشیمن یا پذیرایی عموما برای جمع شدن افراد خانواده و گفت‌‌وگو‌های روزمره است. پس چیدمان مبلمان‌ها نباید از هم دور باشد. تا افراد، به راحتی بتوانند باهم گفت‌وگو کنند.
 • وجود نمایشگر تلویزیون نیز از دیگر کارکرد‌های اتاق نشیمن به شمار می‌رود. پس نمایشگر را به گونه‌ای قرار دهید که همه بتوانند آن را ببینند.
 • بهتر است مبلمان خود را طوری بچینید تا فضای اتاق نشیمن را از بقیه فضاها جدا کند
 • برای بهره برداری و حداکثر استفاده از فضای اتاق‌های مستطیل شکل، بهتر است، مبل‌های دو و سه نفره را رو به روی هم قرار دهید.
 • مبلمان را به گونه‌ای بچینید که امکان رفت و آمد بین آن‌ها وجود داشته باشد.
 • راهکار دیگری که می‌توان برای دکوراسیون منازل کوچک به کار بست استفاده از مبلمان راحتی L و مبلمان U شکل می‌باشد. استفاده از این مبلمان، به دلیل پر کردن گوشه‌های دیوار سبب حداکثر استفاده از فضای منزل می‌شود.
 • برای تزیین میز ناهارخوری، ابتدا محل دقیق آن را مشخص کنید و ظروف پذیرایی را روی آن بچینید و با استفاده از دستمال سفره نیز می‌توانید اشکال زیبایی را خلق کنید از تصاویر زیر ایده بگیرید.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

دکوراسیون آشپزخانه عروس باید چگونه باشد

آشپزخانه یکی از مکان‌هایی است که به دلیل وجود تعداد زیاد وسایل، چیدمان آن به کمی صبر و حوصله نیاز دارد. امروزه در اغلب آشپزخانه‌ها جایگاه لوازم برقی مشخص است و تنها مسئله موثر در دکوراسیون آشپزخانه تزیینات می‌باشد که در مطالب قبلی توکامگ به طور کامل در مورد آن صحبت کرده‌ایم.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

 • تنها نکته‌ای که می‌توان برای چیدن ظروف داخل کابینت به کار بست منظم چیدن و مرتبط بودن ظروف با یکدیگر می‌باشد. برای تزیین قاشق و چنگال نیز می‌توانید از تصویر زیر ایده بگیرید.
 • برای تزیین داخل یخچال می‌توانید از ژله، کیک و غذاهای تزیین شده استفاده کنید. در ادامه میتوانید تصاویر مربوط به تزیینات آشپزخانه را ببینید

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

دکوراسیون اتاق خواب عروس

از عوامل مهم در دکوراسیون اتاق خواب عروس می‌توان به رنگ و نورپردازی اشاره کرد. سال‌هاست که روانشناسان، از تاثیر رنگ بر رفتار و حالات درونی افراد تاکید می‌کنند. روانشناسان بر این عقیده‌اند که استفاده از رنگ‌های گرم و طیف نوری قرمز سبب ایجاد هیجان و حس صمیمیت می شود رنگ‌های سرد که در طیف رنگ‌های آبی قرار دارد معمولا ایجاد حس آرامش می‌کند. شما می‌توانید با توجه به خاصیت ‌رنگ‌ها و تاثیراتی که در حالات درونیتان دارد رنگ‌های متفاوتی را به بخش‌های مختلف منزلتان اختصاص دهید. به عنوان مثال رنگ قرمز برای آشپزخانه و اتاق‌های سرگرمی مناسب می‌باشد. البته شایان ذکر است که این رنگ سبب افزایش اشتها و به تبع آن افزایش می‌شود. نکته دیگر این‌که برای استفاده از این رنگ می‌توانید آن را با رنگ سفید ترکیب کنید. در مقابل افرادی که قصد دارند وزن خود را کاهش دهند از ظروف آبی رنگ استفاده می‌کنند. از رنگ آبی نیز برای اتاق نشیمن بهره گرفته می‌شود. اگر برای حالات روحی خود اهمیت قائل هستید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی را نیز مطالعه کرده و مناسب‌ترین رنگ اتاق خواب را با توجه به حالات روحی خود انتخاب کنید.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

نورپردازی خانه عروس

معمولا نورپردازی اصلی اتاق خواب به وسیله لامپ‌های دیواری تامین می‌شود و برای ایجاد نور‌های ملایم از آباژور استفاده می‌شود. امروزه کارکرد اتاق‌ خواب صرفا به مکانی برای خواب محدود نمی‌شود بسیاری از زوج‌ها در این اتاق، از تلویزیون، کنسول‌های بازی و اختصاص فضایی برای مطالعه و کار استفاده می‌کنند. پس ابتدا به کارکرد وسیله روشنایی مورد استفاده توجه کنید.

 • سعی کنید وسیله روشنایی خود را در کنار پریز برق قرار دهید تا احتیاجی به استفاده از سیم‌های بلند نباشد.

دکوراسیون خانه عروس ایرانی

امیدواریم با مطالعه این مطلب، ایده‌های خوبی برای دکوراسیون خانه عروس ایرانی دریافت کرده باشید. به نظر شما چه موراد دیگری در طراحی دکوراسیون و چیدمان خانه عروس مهم است که بایستی به آن توجه شود؟ توکامگ مثل همیشه مشتاقانه آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات شما عزیزان است.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد امتیازات 12

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

arjmandi
فارغ التحصیل حقوق هستم. علاقمند به نوشتن! امیدوارم مطالعه نوشته های من به هرچه بهتر و گرمتر شدن منازلتون کمک کنه!