دکوراسیون ساحلی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دکوراسیون ساحلی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

برای رسیدن به یک دکوراسیون ساحلی زیبا چه باید کرد؟ تا صحبت از ساحل و دریا می‌شود، صدای موج‌های دریا و آرامش بی حد و حصر آن‌ها به ذهن خطور می‌کند و تصویر پهنه بیکران و آبی دریا برایمان باز آفرینی می‌شود. نشستن در کنار ساحل و وزش نسیم ملایم که به ما می‌رسد تمام استرس‌ها را از بین برده و انسان را فارغ از هر گونه مشکل و افکار منفی می‌کند. تا ساعت‌ها که به همین منوال از زمان سپری شود، گذر آن را حس نخواهید کرد و دلیلش هم وجود حس آرامش در کنار ساحلی خواهد بود که به آن پناه برده‌اید.

دکوراسیون ساحلی چیست

این موضوع مقدمه‌ای است برای دوست داران و علاقه‌مندانی که آرامش کنار دریا را در خانه خود نیز دنبال می‌کنند و از پی ساعت‌ها خستگی بیرون منزل به دنبال یک آرامش مطلق به خانه می‌رسند. نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به چنین خیال و تصوری کمک گرفتن از یک دکوراسیون ساحلی زیبا و راحت است تا نیازهای ذهنی شما را پاسخگو باشد. رسیدن به یک دکور ساحلی در حالی که شما فاصله زیادی با آن دارید، زمانی جالب و منطقی به نظر می‌رسد که اصول و قواعد زندگی شهری را با اصول و قواعد دکوراسیون ساحلی بشناسید و ترکیب موفقی از این دو بیابید.

برای آشنایی با قواعد زنگی شهری به می‌توانید به سراغ مطالبی که در مورد سبک های دکوراسیون مختلف نظیر دکورهای امروزی، مدرن، مینیمال و … در مجله دکوراسیون توکامگ تهیه و تدوین شده‌اند بروید و اطلاعات خود را کامل کنید و برای اشنایی با دکوراسیون ساحلی نیز تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به همراه الگوهایی زیبا و دوست داشتنی، شما را با این سبک آشنا سازیم.

دکوراسیون ساحلی چیست

چگونه سبک دکوراسیون ساحلی را وارد خانه خود کنیم؟

برای این که به یک دکوراسیون ساحلی مورد پسند دست یابید در ابتدا باید یک تم ساحلی در ذهن خود طراحی کرده و برای پیاده سازی آن لوازم مورد نیاز و کارهای اساسی مربوط به آن را انجام دهید. منظور از تم ساحلی وجود یک رنگ یا سازه‌های خاصی است که معمولاً در خانه‌های ساحلی و ویلاهای کنار دریا به چشم می‌خورد. برای این که کار آشنایی با فضای یک دکوراسیون ساحلی را ساده‌تر کنیم تعدادی از دکوراسیون‌های سبک مورد نظر را به همراه المان‌های اصلیشان برای شما توضیح داده و به نمایش در می‌آوریم.

دکوراسیون ساحلی چیست

الگوی اول اتاقی به سبک اتاق‌های کشتی‌های تفریحی است که مناسب اتاق شخصی جوانان بوده و استفاده از دیوارهای چوبی قهوه‌ای رنگ حس و حال یک قایق تفریحی یا لنج کوچک را به شما می‌دهد که به کمک پنجره‌های مجازی می‌توانید دریا را در پشت آن‌ها به تصویر بکشید. معمولاً در این اتاق‌ها دکوراتیوها بیشترین نقش را در شیبیه سازی به یک اتاق این چنینی ایفا می‌کنند. هر چند این اتاق ساحلی به نظر نمی‌رسد، اما دکوراسیون آن حتی بیشتر از ساحل به خود دریا نزدیک‌تر شده است. معمولاً برای این که فضایی اینگونه در خانه بسازید هزینه زیادی لازم نیست و مهم‌تر این که قابلیت تبدیل این دکور پس از مدتی به انواع دکوراسیون‌های دیگر از مزیت‌های این اتاق ساحلی است.

دکوراسیون ساحلی در تصویر زیر به اتاق نشیمن دنج و آرام بخشی اشاره می‌کند که با صندلی‌های بافته شده در یک طرف و مبل ال راحتی در مقابل آن به زیبایی هر چه تمام‌تر چیده شده است. نکاتی که در این دکور با اهمیت جلوه می‌کند محل قرار گیری میزبانان و میهمانان (با توجه به نوع صندلی‌ها و محل قرار گیری آن‌ها در فضای اتاق) است که به طرز هنرمندانه‌ای میهمان را در بخش نورگیر اتاق و در قسمت زاویه‌ای اسقرار داده است تا بتواند به محیط اطراف و اتاق مشرف باشد. از نکات تزییناتی اتاق به استفاده از یک کنده چوبی درخت که با خلاقیت و هنر بسیار به عنوان پایه‌ای برای میز مرکزی اشاره کرد که این موضوع با شیشه‌ای بودن قسمت بالای میز نمایی خیره کننده به اتاق بخشیده است. رنگ سفید در تمام اتاق بیانگر حس تازه از یک دکور شیک را منتقل می‌کند و لوازم حصیری چیده شده در طاقچه بالای اتاق نشیمن نیز یک دکور ساحلی را به رخ می‌کشاند. نقش اول همه دکورها را گیاهان باید دانست که در این اتاق نیز به درستی در محل خود قرار داده شده است.

اگر در اتاق پنجره‌ای دارید که به سمت فضای سبز بیرون از خانه است یا ویوی مناسبی دارد بهترین کار، چیدن یک دکور ساحلی برای این منطقه است تا در تمام فصول سال آماده یک پذیرایی دو نفره از شما باشد. با استفاده از کاغذ دیواری‌های رنگی ساده و مینیمال اطراف پنجره را آماده کنید. سپس چند تصویر یا قاب عکس سایز کوچک برای جلوگیری از خالی بودن اتاق حتماً به کارتان خواهد آمد. یک میز چای خوری و دو یا چند صندلی راحتی، همن چیزی است که شما انتظارش را می‌کشیدید. صندلی‌های حصیری با کوسن‌ها نرم و راحت انتخاب‌های صحیح هستند که حال و هوای دکوراسیون ساحلی را به خانه شما وارد می‌کنند. پرده‌ای متناسب با رنگ اتاق تهیه کنید تا در زمان‌هایی که نور آفتاب شما را اذیت می‌کند خود و خانه را از تابش مستقیم محفوظ بدارید. برای کف اتاق نیز می‌توانید از فرش‌های صنایع دستی یا قالیچه‌های کوچک استفاده کنید.

یک ویلای ساحلی با حسی سرشار از خنکی

برای داشتن چنین ویلایی که با ورود به آن خنکی ذاتی آن را در وجود خود احساس کنید باید ذوق و هنر خود را یکجا به کار بگیرید. محلی که برای دیزاین انتخاب کرده‌اید بهتر است رو به پنجره‌های بزرگ ساختمان یا فضای باز باشد تا بتوانید از منظر بیرونی نیز کمک‌های لازم را بگیرید. معمولاً برای آراستن ویلا به لوازم چندانی نیاز نیست. استفاده صحیح از لوازم حداقلی و موجود کار شما راه خواهند انداخت. برای جبران هر فضایی که خالی به نظر می‌رسد گلدان‌های بزرگ و کوچک بهترین و کم‌خرج‌ترین کار ممکن است. اما اگر مسائل مالی برای شما اولویت ندارد دکوراتیوهای گران قیمت را با آن‌ها جایگزین کنید. دکوراسیون ساحلی یک ویلای جذاب می‌تواند با مبلمان راحتی رو به فضای مورد نظر و یک میز و یک فرش به اتمام برسد اما جا برای بیشتر وقت صرف کردن و اعمال تغییرات نیز هست. در صورتی که نوع اول را بپسندید، خواسته یا ناخواسته یک دکوراسیون ساحلی مینیمال را انتخاب کرده‌اید و در صورت صرف زمان و هزینه، دکوراسیون امروزی را وارد گود کرده‌اید.

برای داشتن یک اتاق استراحت ساحلی کار شما بسیار ساده است. به قدری ساده است که فقط باید دیوارها را رنگ کرده و لوازم استراحت خود را بچینید. نکته مهم در اتاق استراحت ساحلی این است که اگر فضای مورد نظر در منطقه‌ای ساحلی باشد که هیچ. اگر در منطقه‌ی شهری است باید با لوازمی مانند تورهای سفید و نازک بر روی پنجره‌ها، همین طور زیرپایی های چوبی و پارچه‌های تخت که از جنس کتان انتخاب کرده‌اید، اتاق را کمی دستخوش تحول قرار دهید.

برای داشتن یک ورودی به سبک دکوراسیون ساحلی نیز باید از المان‌های مخصوص این دکور کمک گرفته شود. کفپوش چوبی انتخاب مناسبی برای این کار انتخاب کنید. محوطه ورودی را از هر گونه وسیله اضافی خالی کرده و دیواره‌ها را به رنگ‌های خاکستری یا خنثی رنگ آمیزی کنید. از رنگ‌های شاد، که گفته می‌شود رنگ سال 1398 نیز از بین این رنگ‌ها انتخاب شود، چه به صورت تابلوهای دیواری و چه به صورت تزیینات جانبی در این فضا استفاده کنید. درب ورودی را جایی که امکان پذیر است شیشه‌ای برگزینید و در صورتی که امکان آن وجود نداشت درب را با کفپوش ست کنید. تززینات جانبی این فضت معمولاً آینه‌ها هستند که با قاب‌های چوبی یا حتی بدون قاب منظره ورودی خانه را بزرگ‌تر نشان دهید. استفاده از گیاهان زیای آپارتمانی را نیز فراموش نکنید.

در اتاق نشیمن قبلی به مواردی برای شبیه سازی اتاق نشیمن به دکوراسیون ساحلی صحبت شد. در این تصویر که خود یک اتاق ساحلی محسوب می‌شود به جزییات آن می‌پردازیم. شاخصه اصلی این اتاق استفاده سراسری از شیشه‌ها برای بهره مندی حداکثری از نمای محیط اطراف است که اتاق نشیمن مورد نظر را در استفاده از هرگونه وسیله اضافی مبرا می‌کند. مبلمان ساده و ظریف به کار گرفته شده کمی حالت راحتی داشته چرا که قرار نیست تمام طول روز در این اتاق سپری شود. از پارچه یا موکت‌های نسبتاً نرم برای کف اتاق استفاده شده است تا بر روی دید عموم اتاق تأثیر گذاری خاصی نداشته باشد. گیاهان به کار رفته در نشیمن به طرز ماهرانه‌ای در محل‌هایی قرار گرفته‌اند که دید بیننده را نسبت به مناظر اطراف از بین نبرند. جلو مبلی که در اتاق قرار داده شده است به حالت ساده بدون طرح می‌باشد تا همگونی خود با مبلمان را رعایت کرده باشد. اتاق به پرده مجهز نشده، چرا که سلیقه شخصی در این بره تصمیم گیرنده است و شیشه‌های یک تکه تمام زیبایی‌های محیط بیرونی را تماماً به چشمان ببینندکان و میهمانان می‌رسانند.

پس از بررسی نمونه‌هایی از دکوراسیون ساحلی که در بالا به آنها اشاره شد تعدادی از انواع دکوراسیون‌های ساحلی را که مربوط به مناطق خاصی از کره زمین است، ارائه می‌کنیم. مواردی مانند دکوراسیون‌های ساحلی مخصوص مناطق مدیترانه‌ای، آمریکایی، استوایی.

پس از توضیحات اولیه در مورد این نوع دکوراسیون و پاسخ به این سوال که دکوراسیون ساحلی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، بهتر است بدانید این سبک یکی از پر سرعت‌ترین سبک‌های در حال رشد در میان هم نوعان خود است که علاقه افراد به این سبک سرعت آن را بیشتر نیز کرده است. اتاق‌هایی که معمولاً با این سبک آماده می‌شوند ویژگی اسمی جالبی دارند. مثلاً به یک سری از این اتاق‌ها نام سفیدِ سفید می‌گذارند؛ چرا که جز این رنگ چیز دیگری در اتاق مورد نظر دیده نمی‌شود و کاربرد آن برای انجام جشن‌هایی است که در مناطق ساحلی گرفته می‌شود. نام مستعار دیگری که به اتاق ساحلی می‌دهند اقیانوس رنگارنگ عاشق است که با رنگ‌های صورتی، آبی، سبز و سفید آراسته شده و بسیار چشم نواز است.

و اما دکوراسیون ساحلی آمریکایی؛ این مدل و سبک که به آرامش و راحتی شهرت دارد به یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین دکوراسیون‌های موجود در آمریکای شمالی بدل شده که طرفداران بی شمار آن هر روز بیشتر از گذشته می‌شوند. این سبک همین گونه که به سرعت به محبوبیتش افزوده می‌شود سرعت رشد بالایی در زمینه ساختاری نیز پیدا کرده و در بین این تغییرات مدل تمام پارچه‌ای این نوع از دکوراسیون ساحلی از اقبال بیشتری برخوردار شده است. سبک تمام پارچه‌ای به این شکل است که تمام فضای اتاق شامل مبل‌ها ( حتی پایه‌ها و روی میز ) کف، دیوار و هر آنچه که قابل پوشاندن با پارچه باشد به پارچه‌های کتان مزین شده و فرمتی خاص به اتاق می‌بخشد. با این وجود کلیت و اساس سبک ساحلی را حفظ کرده و اعتقاد به روشنایی زیاد و نور سفید و مبلمان نرم و دکوراسیون دریایی در آن به چشم می‌خورد. در ضمن دکوراسیون ساحلی آمریکایی با استفاده از تکنیک‌های دکور امروزی بسیاری از تکنولوژی‌های روز صنعت دکوراسیون را وارد چرخه فعالیت و طراحی خود کرده که این موضوع بزرگترین وجه تمایز این سبک منطقه‌ای با سایر مدل‌هایی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

دکوراسیون ساحلی چیست

دکوراسیون ساحلی بعدی، مربوط به مناطق گرمسیری خط استوا می‌باشد. مناطقی مانند جزایر هاوایی و پلینزی از جمله محل‌هایی است که این سبک دکور در آنجا به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مناطق و سبک خاصشان باعث شده تمامی نقاطی که در اقیانوس آرام با این جزایر در ارتباط هستند سبک استوایی را برای دکوراسیون محل زندگی خود برگزینند. یکی از دلایل این رشد سریع و عظیم بهره بردن از آداب و روسم و فرهنگ بومی این مناطق در سبک دکوراسیون ساحلی آن‌ها می‌باشد. استفاده از رنگ بندی خاص و لوازم جانبی که فقط در محدوده زندگی ساکنین این جزایر یافت می‌شود از جمله نکاتی است که در دکورهای  آنان یافت می‌شود. انعکاس زندگی ساده و به دور از تجملات در این سبک مهم‌ترین دلیل علاقه سایر کشورها به این سبک از دکوراسیون ساحلی شده است.  الگوی زندگی استوایی که وضوح شفافیت و درخشندگی خانه، استفاده از لوازم طبیعی در محیط خانه، بهسازی فضا به منظور ایجاد شرایط بهتر با توجه به موقعیت آب و هوایی و موارد بسیاری از این قبیل را در خود جای داده، عناصر تشکیل دهنده اجزای دکوراسیون استوایی هستند.

دکوراسیون ساحلی مدیترانه‌ای که آخرین دکور مورد بحث ما است در طول قرن‌ها مورد استفاده ساکنین این منطقه بوده بی آن که توجهی به زیبایی ذاتی آن داشته باشند و سازگاری بالای آن با شرایط منطقه‌ای باعث شده است این مدل به اصلی‌ترین سبک زندگی جوامع ساکن در آن مناطق تبدیل گردد. دکوراسیونی که از یونان برخاسته و جهان را به سیطره خود دراورده است. کشور به کشور از ایتالیا و اسپانیا تا شرق دور خود را در معرض دید جهانیان گذاشته است. از شاخصه‌های اصلی سبک مدیترانه‌ای به استفاده از سنگ‌ها در دیزاین محیط و رنگ‌های متضاد سیاه و سفید در خانه می‌توان اشاره کرد و جایگاه اصلی پرداختن به جزییات در تمامی دکوراسیون‌های ساحلی دنیا فقط دکور مدیترانه‌ای است. بر خلاف دکوراسیون ساحلی آمریکایی، این طراحی و دکور به سنت‌های پیشین خود به شدت پایبند بوده و هرگز حاضر به تسلیم در مقابل دکورهای معاصر نشده است. نورهای موضعی و تابلوهای حکاکی شده از دیگر خصوصیات این مدل از دکوراسیون ساحلی است.

با این مقاله اطلاعات کافی در مورد دکوراسیون ساحلی برای شما ارائه گردید. به منظور استفاده هر چه بیشتر از مطالب این سبک پیگیر مطالب بعدی این سبک در مجله دکوراسیون توکامارت باشید و سوالات و نظرات خود را در این بازه با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.3 / 5. تعداد امتیازات 6

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...