دکوراسیون شبی شیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سبک دکوراسیون شبی شیک

نامی عجیب با متد و اصولی عجیب‌تر. این قواعد یا اصول که برای این سبک یعنی دکوراسیون شبی شیک تعریف می‌گردد شاید کمی نامتعارف به نظر برسد، اما مطمئناً مورد استقبال قرار گرفته است که امروزه با این نام یک سبک دکوراسیونی وجود دارد. برای این که بدانیم سبک دکوراسیون شبی شیک چیست و چرا با این نام خوانده می‌شود و البته چه ویژگی‌هایی دارد، این مطلب از مجله دکوراسیون توکامگ را از دست ندهید.

سبک دکوراسیون شبی شیک

شبی شیک که نام لاتین این دکوراسیون است و به صورت shabby chic نوشته می‌شود، در لغت معنی و مفهوم ژنده پوش باکلاس یا شیک ترجمه شده است ولی در اصطلاح دکوراسیونی به طرح و دکوری که شبیه به خانه‌های فقیرانه و قدیمی بوده اما با زیورآلات دکوری و دکوراتیوهای آنتیک تزیین شده باشد، دکوراسیون شبی شیک گفته می‌شود. پس از مشاهده اولین تصاویر از این دکوراسیون که خانه‌ای کهنه و در اصطلاح عام نخ نما شده را مشاهده کنید تمام پشت پرده این دکوراسیون برای شما روشن خواهد شد.

سبک دکوراسیون شبی شیک

این که شما اجازه دهید تا خانه خود به حال خویش رها شده تا دچار فرسودگی و کهنگی شود و سپس به دنبال تزیین آن بروید کاری منطقی نخواهد بود. با این حال از خود می‌پرسید پس چه باید کرد؟ پاسخ در ادامه همین مقاله بیان شده تا با ظرافتی هنرمندانه شما را نیز به این سبک و دکوراسیون علاقه مند سازد.

سبک دکوراسیون شبی شیک چیست

تلفیق رنگ‌های مرده و خام با استیل‌های براق و چشم نواز، استفاده از تار و پودهای زرین در کنار مبلمان عجیب و غریب گوشه‌ای از یک دکوراسیون شبی شیک است. اگر شما به چنین سبکی علاقه مند شوید، به شما اعلام می‌کنیم که شانس به شما رو کرده است؛ چرا که برای دست یافتن به یک قالب زیبا و در عین حال ارزان قیمت، شبی شیک خود را به شما عرضه خواهد کرد. این سبک، که از جمله سبک‌های دکوراسیون معروف در دنیا به شمار می‌رود، از نسل‌ها قبل و از کشورهای اروپای مرکزی در قرون گذشته الهام گرفته و به واسطه علاقه مندی به سبک‌های خاص و جدید مدتی است دوباره به میان دکوراسیون‌های خاص راه پیدا کرده است. بزرگ‌ترین موهبت این سبک این است که در پایین آوردن هزیینه‌های طراحی داخلی خانه بسیار قدرتمند عمل کرده و هرگز اجازه خرج‌های اضافی به شما نمی‌دهد؛ چرا که با ناچیزترین‌ها هم می‌توان به این سبک و دکوراسیون نزدیک شد.

کار برای ساخت یک دکوراسیون شبی شیک ساده است. برای این که یک دید کلی در ذهن شما شکل بگیرد اتاقی را به صورت خلاصه برای شما تزیین می‌کنیم. دیوارهای سفید خانه را لخت باقی بگذارید، به سراغ یک نیمکت چوبی نسبتاً بزرگ برای نهارخوری بروید. تا جایی که مقدور است از نیمکتی رنگ نشده کمک بگیرید. گلدانی براق و زیبا بر روی آن قرار داده و فضا را با نور فراوان روشن کنید. کف پوش‌های چوبی را هر گز از دست ندهید. برای این که کار را تکمیل کنید به جای کابینت‌های ام دی افی مرسوم از قفسه‌های چوبی استفاده کنید. بهترین اتافق قفسه‌هایی است که باز بوده و درب در مقابل آنها نیست و در انتها نیز وسایل خود را با اولویت جذاب‌ترین‌ها و خیره کننده‌ها در قفسه‌ها بچینید. به همین سادگی شما صاحب یک دکوراسیون شبی شیک شدید. هزینه‌ای که برای چنین دکوری نیاز است شاید یک دهم هزینه تغییرات در آشپزخانه شما هم نباشد.

با این مثال ساده به سراغ نکات و ترفندهای دکوراسیون شبی خواهیم رفت تا با مطالعه و مشاهده تعدادی از آن‌ها، دکوراسیونی باب میل شما در اختیارتان قرار دهیم. از پیدا کردن تاج مناسب تخت تا خرید لوازم ارزان قیمت برای دکوراسیون خانه، که می‌توان آن‌ها را در فروشگاه‌های اینترنتی مبل و دکوراسیون یافت، همه و همه در اختیار شما قرار می‌گیرد تا به بهترین نحو ممکن دکوراسیون شبی شیک خود را بیارایید.

 یک: احیا کردن مبلمان و لوازم منزل

 یک: احیا کردن مبلمان و لوازم منزل

مبلمانی که احیا شده و دوباره به چرخه دکوراسیون خانه بازگشته است بسیار دوست داشتنی و دلنشین است؛ چرا که با آن خاطرات بسیاری سپری شده است. اما همه فراد از گذشته چنین لوازمی در اختیار نداشته‌اند که بتوانند اکنون آن‌ها را دوباره وارد چرخه زندگی خود کنند. پس تهیه یک میز خراش خورده که با چوب ارزان قیمت کاج تهیه شده است کار سختی نیست. وجود چنین وسیله‌ای در خانه حس آرامشی قدیمی که از گذشته با وی همراه بوده را به خانه وارد می‌کند و در عین حال فضا را روشن‌تر و بازتر نشان می‌دهد؛ چرا که جای اضافی اشغال نخواهد کرد. قدم بعدی یافتن یک سنگ با ارزش و دست دوم است که بتواند محیط شما را متأثر از حضور خود کند.

دو: طراحی با رنگ‌های روشن و سفیدگون

دو: طراحی با رنگ‌های روشن و سفیدگون

طرحی که به صورت غالب از رنگ سفید تشکیل شده باشد مانند اتاق نشیمنی که در تصویر مشاهده می‌کنید، یک دکوراسیون شبی شیک کلاسیک را به نمایش می‌گذارد. در کنار این رنگ پارچه‌های نرم و لطیفی که تار و پودشان نشان از آرامش می‌دهد، به همراه یک دست مبل راحتی و نرم و میزهای خاص کنار مبل و لوستری که برق آن چشم را خیره می‌کند همگی دست به دست هم داده‌اند تا خانه‌ای رؤیایی با دکوراسیون شبی بسازند. رنگ خالص سفید و حل شدن آن در فضای اتاق نشان دهنده قدرت این سبک از دکوراسیون دارد چرا که استفاده به این گستردگی از رنگ سفید در یک مکان و یک فضا کار آسانی نیست. رنگی که یکی از رنگ‌های مرسوم در اتاق نشیمن و پذیرایی محسوب می‌شود.

سه: آینه‌های قدیمی

سه: آینه‌های قدیمی

چیزی که در تصویر مشاهده می‌کنید وسیله‌ای نیست که در مغازه‌های بالای شهر یافت شود. این نوع محصولات یا در خانه‌های آبا و اجدادی قرار گرفته و یا در انباری‌ها در حال خاک خوردن است. پس بهتر است قبل از این که این لوازم به دست فراموشی سپرده شوند به سراغ آن‌ها رفته و دکوراسیون خود را به وجود آنها مزین کنید. این آینه کلاسیک که در خانه‌های ایرانی نیز به صورت قاب‌های منبت کاری شده و حتی دست ساز به وفور یافت می‌شده است ( اکنون کمتر دیده می‌شود ) جز دکوراتیوهای مهمی است که به سادگی نمی‌توان از کنار آن‌ها گذر کرد به خصوص آن که بخواهیم دکوراسیون شبی شیک را با آن بیاراییم. این آینه زیبا با رنگ و مدل خاص خود شاید قیمت چندانی نداشته باشد، اما در اتاقی با دکوراسیون مورد نظر ما که قرار می‌گیرد به تنهایی بار سنگینی از دوش طراحی اتاق شبی بر می‌دارد.

چهار: سایه روشن‌های آبرنگی

چهار: سایه روشن‌های آبرنگی

اگرچه در شبی شیک رنگ سفید یک رنگ حیاتی و پرکاربرد است و عنصری کلیدی در طراحی محسوب می‌شود اما رنگ‌های ساده و آبرنگی که لطافتی شبیه به پاستیل‌های خوراکی از خود نشان می‌دهند هم بسیار دلنشین و جذاب هستند. رنگ‌هایی مانند آبی آسمانی که ظرافت را در ساخت و تولید به نمایش می‌گذارند. آرامش برخاسته از این نوع رنگ‌ها در کنار حس زیبای لوازم قدیمی چیزی جز مرور خاطرات کودکی و زیبای گذشته را یادآوری نخواهد کرد و ذهن پر استرس امروزی را به آرامش خواهد رساند.

پنج: اتاق خواب رومانتیک

پنج: اتاق خواب رومانتیک

عاشقانه‌های زنانه در خلوت خویش شکل می‌گیرد و در زندگی مشترک شکوفا می‌شود. بیشترین زمانی که در زندگی انسان صرف می‌شود در اتاق خواب خویش است. هر چه این اتاق رنگ و بوی عاشقانه‌تری به خود گرفته باشد اثر مثبت بیشتری بر روی شخص خواهد گذاشت. دکوراسیون شبی شیک یکی از سبک‌هایی است که با ظرافت ولافت خاصی خانه‌ای رومانتیک برای شما فراهم می‌سازد. برای ساخت چنین اتاقی به تعدادی شمع معطر، پارچه‌های کتان لطیف و رونگ روشن که انتخاب رنگ صورتی بهترین کار خواهد بود و استفاده از کوسن‌ها و بالشت‌های که رنگ و بوی گل‌های بهاری را به مشام می‌رساند یک طراحی مناسب برای اتاق خوابی رومانتیک است.

شش: اکسسوری های قدیمی

شش: اکسسوری های قدیمی

با ساده نگه داشتن اتاق به وسیله‌ی دیوارهای خلوت و کفپوش ها یا موکت‌های بدون طرح و نقش گام اساسی مهمی در رسیدن به یک دکوراسیون شبی شیک برداشته‌اید اما این پایان کار نیست. باید فکری برای ساختار اصلی شبی شیک کنید. یک لوستر جحیم که از مرکز اتاق آویزان شده باشد قدم صحیحی است. اگر دیوارها بیش از اندازه در ذوق می‌زنند باید با کمی خلاقیت و تابلوهای مناسب فضای اتاق آن‌ها را سر و سامان دهید. حالا نوبت به اکسسوری هایی است که باید کشش اتاق را به سمت و سوی خود بکشند. جایی که یک کمد قدیمی یا روکش طرح قدیمی شما را از بن بست طراحی خلاص کرده و در جاده خلاقیت اتاق شبی شیک راهنمایی می‌کند.

هفت: سرویس بهداشتی شبی شیک

هفت: سرویس بهداشتی شبی شیک

طرفداران دکوراسیون شبی شیک افرادی خلاق و برون نگر هستند که همواره به دنبال کشف ظرفیت‌های ابزار و لوازمی اطراف خود هستند تا بتوانند آن‌ها را با پتانسیلی که در اختیارشان هست به یک وسیله تزیینی و دکوراتیو در این شبک تبدیل نمایند. حمام‌ها نیز بخشی از دکوراسیون خانه به حساب می‌آیند که شبی شیک‌ها به شدت بر روی آن حساس هستند. استفاده از بودجه کم برای تزیین این فضا مورد علاقه بسیاری از آن‌ها است. آینه‌ای عتیقه ( منظور قدیمی نه گران بها ) در کنار یک رشویی کریستال یا سرامیک که به نحو زیبایی در محل قرار گرفته است و همین طور قفسه یا کنسول چوبی با ترکیب شدن در فضایی که با پرده‌های رنگین آراسته شده به زیبایی حق مطلب را برای این سرویس ادا می‌کند.

هشت: کرکه های چوبی، نوستالژی‌هایی از خانه‌های قدیمی

هشت: کرکه های چوبی، نوستالژی‌هایی از خانه‌های قدیمی

یکی دیگر از از لوازمی که به صورت عجیبی در خانه نقش بازی می‌کنند و می‌تواند به راحتی خانه را متأثر از چهره خود قرار دهند، پنجره‌ها هستند. بزرگی یا کوچکی آن‌ها به مانند بزرگ‌تر یا کوچک‌تر بودن فضای خانه است. اما از نگاه دکوراسیون شبی شیک ماجرا به اندازه ختم نمی‌شود و هر نوع پنجره‌ای که در خانه داشته باشید به کار طراحی خواهد آمد. فقط باید نقش مکمل پنجره‌ها یعنی کرکره‌های قدیمی محافظ را بر روی آن‌ها نصب کنید. کاری که در گذشته برای جلوگیزی از گزند آفتاب انجام می‌شد، اما اکنون یک وسیله تزیینی محسوب می‌شود. با این حال این لوازم نوستالژیک و خاطره انگیز به خوبی کار خود را بلند هستند و نیازی به پرده‌های گران و سایر ابزارها ندارند.

نه: صندلی‌های آهنی قدیمی

نه: صندلی‌های آهنی قدیمی

برای نمای دکور خانه هم که شده مجبور هستید از لوازم غیر متداول استفاده کنید. حالا که در حال طراحی دکوراسیون شبی شیک هستید این وسایل بیشتر در خانه به چشم خواهند خورد. برای نمونه صندلی‌های آهنی قدیمی که زنگ زده و دچار فرسایش شده و حتی ممکن است غیرقابل استفاده باشند جزء انتخاب‌هایی است که می‌توانید روی آن حساب باز کنید.

ده: خانه‌های تابستانی شیک

ده: خانه‌های تابستانی شیک

همانطور که در کشور ما آلاچیق‌ها و بالکن‌ها محل تفریح و استراحتگاه خانوادگی خانوارها محسوب می‌شوند، در کشورهای اروپایی و آمریکایی، این امکان تفریحی و استراحتی در محوطه‌های بیرون از شهر و در فضاهای سبز خصوصی با نام خانه‌های تابستانی ساخته می‌شوند. خانه‌هایی زیبا، ساده با لوازمی کم هزینه و چشم نواز. از پارچه‌های نرم و لطیف تا سبدهای خوراکی همگی یک پیک نیک شاد و مفرح را نوید می‌دهند. در صورتی که شما نیز در حیاط خانه خود یا محل‌های از پیش تعیین شده قصد ساخت چنین خانه‌های موقتی دارید خانه‌های تابستانی شیک بهترین الگو برای شما هستند.

یازده: اتاق نشیمن آبی رنگ با کفپوش چوبی

یازده: اتاق نشیمن آبی رنگ با کفپوش چوبی

با انتخاب یک رنگ آبی پاستیلی که بسیار چشم نواز و آرامش بخش است برای اتاق نشیمن کار خود را آغاز کنید. مبلمان را هم رنگ سایر فضای اتاق گزینش کنید. اگر قصد دارید از دکوراتیوهای آنتیک استفاده کنید صنایع دستی مانند ظروف یا گلدان‌ها بهترین‌ها محسوب می‌شوند. میزهای جلوی مبل را خودتان نیز می‌توانید آماده کنید. کارهای دست ساز معمولاً راحت‌تر در خانه‌هایی با دکوراسیون شبی شیک جای می افتند تا مدل‌های آماده. کف پوش چوبی با یک رنگ روشن مکملی مهم در اتاق شما خواهد بود، چرا که باید به چشم امکان استراحت نیز داده شود و در بهتر است به جای شلوغ کردن بیش از حد یک شلوغی به وجود آورید که قابل مدیریت و تغییر باشد.

دوازده: اتاق خواب دخترانه شیک

دوازده: اتاق خواب دخترانه شیک

دکوراسیون شبی شیک فقط برای افراد بزرگسال نیست. بسیاری از دکوراسیون‌های اتاق کودکان در کشورهای اروپایی تا پیش از مدرنیته و سبک‌های معاصر به صورت شیک طراحی و ساخته می‌شد. ساختار این اتاق‌ها نیز بسیار دوست داشتنی و خاطره انگیز بود. به همین دلیل است که امروزه دوباره به سراغ آن رفته‌اند. مانور اصلی در اتاق کودک بر روی کمد اسباب بازی‌ها و تخت خواب کودک است که برای این کار باید طرح مورد نظر خود را سفارش داده تا آن را برای شما بسازند. زیرا امروزه چنین طرح‌هایی بسیار کم در بازار موجود است.

سیزده: دکوراسیون شبی شیک سفید آمیخته به زرد

سیزده: دکوراسیون شبی شیک سفید آمیخته به زرد

معمولاً کنار هم قرار دادن رنگ‌هایی هم چون زرد و سفید کاری غیر معمول است چون هر دو رنگ‌های روشنی هستند که هم خانواده‌های کمی از این دو با یکدیگر سازگار می‌شوند. یکی از مکان‌هایی که این امکان برای شما فراهم می‌شود تا این دو رنگ را در قالب یک دکوراسیون ببینید دکوراسیون شبی شیک سفید آمیخته با زرد است. جایی که نیاز است تغییرات اساسی در آشپزخانه رخ دهد تا این سبک از دکوراسیون بتواند خودنمایی کند. از استفاده تمام چوب از کمدها و صفحات زیر کار تا استفاده از شیرالات و دکوراتیوهای قدیمی. با این حال هنگام انتخاب این نوع دکوراسیون، پیشنهاد می‌شود بخشی از خانه را به این صورت طراحی و پیاده سازی کنید تا تنوع دکوراسیونی خانه شما بالا رفته و شما را دچار دلزدگی و تکرار طرح نشوید.

چهارده: راه پله یک خانه با دکور شبی شیک

چهارده: راه پله یک خانه با دکور شبی شیک

از تمام خانه گذر کردیم و همه بخش‌های موجود در خانه را با دکوراسیون شبی شیک به نمایش درآوردیم. بخشی از خانه که ممکن است به سادگی از کننار آن عبور کرده و توجهی به دکور آن نداشته باشیم ، راه پله‌ها و پاگردها است. اما با ترفندی ساده و در دسترس یه زیبایی هر چه تمام می‌توانید دکوراسیون شبی خود را در آنجا به نمایش دربیاورید. کافی است یک پنجره قدیمی بیابید و یا سفارش ساخت آن را بدهید و با رنگ آمیزی به طرح شبی کار پنجره را کامل کنید. سپس به جای شیشه هایآن از آینه استفاده کرده و آن را در محل تردد راه پله یا پاگرد مورد نظر نصب کنید. به همین راحتی و زیبایی علاوه بر ساخت یک دکور خاص، نمایی زیبا به محل رفت آمد خانه خود بخشیده‌اید. برای اینکه محیط را با این نوع دکور سازگارتر کنید بهتر است کمی رنگ آمیزی فضای راه پله را نیز به  سمت دکوراسیون شبی شیک سوق دهید. یعنی از رنگ‌های پاستیلی و روشن استفاده کرده و روشنایی محیط را نیز افزیش دهید. با همین ترفندهای ساده اکنون شما صاحب یک فضای شیک شده‌اید که پیش از این جزء پرتی دکوراسیون شما محسوب می‌شد.

پانزده : اتاق پذیرایی از مهمان به سبک شبی

پانزده : اتاق پذیرایی از مهمان به سبک شبی

به تصویر بالا نگاه کنید. این اتاق یک فضای رؤیایی برای استراحت و یا پذیرایی از دوستان و مهمانان شما است. اتاقی که با گل‌های فراوان و  رنگ‌های بهاری رنگ آمیزی شده و رنگ خنثی و بی اثر خاکستری دیوارها برای بروز جلوه آن‌ها در گوشه‌ای ساکن شده و حرفی نمی‌زند. استفاده از مبلهای حصیری و میزهای سبدبافی شده که با رنگ روشن خود روشنایی اتاق را افزایش داده‌اند از یک سو و استفاده از شیشه‌ها و پنجره‌های بزرگ در اتاق از سوی دیگر نور بسیار زیادی را به اتاق سرایز کرده است. رنگ‌های ملایمی چون صورتی و گل بهی در ترکیب با سفیدی‌ها محسوس اتاق یک هارمونی حیرت آور پدید آورده است و از هر سمت و سویی برای بیننده دلبری می‌کند. لوستر زیبا با رنگ متضاد خود زمانی اعلام حضور می‌کند که همه نگاه‌ها آرام آرام از آینه‌ها به سمت سقف حرکت می‌کنند و در پایان کرکره‌های سفید حصیری در لحظاتی که نور خورشید سرزده و بی اندازه به شما بتابد کار خود را بای محافظت از شما و اتاقتان انجام خواهد داد.

این اتاق زیبا همه آنچه از یک دکوراسیون شبی شیک کامل را که نیاز داشته باشید در اختیارتان می‌گذارد و اما همانور که در بالا گفته شد، آمده است تا نظر شما نسبت به این دکوراسیون و سبک دکوراسیونی کاملاً به سمت خود برگرداند. در پایان از شما درخواست می‌کنیم تا با ارائه نظرات خود در مورد دکوراسیون شبی شیک، ایده‌ها و افکارتان را در این مورد با ما در میان بگذارید. و با پیشنهادات خود ما را یاری فرمایید.

برگرفته از: idealhome

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.7 / 5. تعداد امتیازات 7

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...