دکوراسیون قرون وسطی چیست واین سبک چه ویژگی هایی دارد؟

دکوراسیون قرون وسطی چیست واین سبک چه ویژگی هایی دارد؟ توکامگ

قرون وسطی بخشی از تاریخ است که حوادث و عجایب بسیاری در دل خود نهفته دارد و همواره در پی هر اتفاقی صحبتی از آن به میان می‌آید. دکوراسیون قرون وسطی نیز که در این مطلب از مجله دکوراسیون توکامگ به آن پرداخته خواهد شد بخشی از این گذشته تاریک و روشن تاریخ است. با ما و معرفی یکی دیگر از سبک های دکوراسیون داخلی همراه باشید.

دکوراسیون قرون وسطی چیست واین سبک چه ویژگی هایی دارد؟ توکامگ

از آنجا که همگان و اسناد به شرایط سخت زندگی در آن برهه از زمان تأکید دارند، افراد مرفه و ثروتمند زندگی‌های خوش و خرمی را سپری می‌کرده‌اند، در بسیاری از نگاشته‌ها و توضیحات آمده است که مردم عادی چیزی برای خوردن نداشته‌اند پس چطور ممکن است دارای هویتی تزییناتی باشند و آن را به دست ما رسانده باشند؟ نکته ظریفی که در پشت این سؤال نهفته است راز طراحی‌های دکوراسیون برگرفته از گذشته را فاش می‌کند. هر آنچه که در طراحی‌های طراحان دیده می‌شود دلیلی بر استفاده تزیینی و دکوری در خانه نیست؛ هر چند بعضاً لوازم و سبک‌هایی که مربوط به اعیان و اشراف بوده‌اند از این قاعده مستثنی هستند، اما صحبت کلی ما زندگی عموم مردم جامعه در قدیم ملاک طراحی است. به همین دلیل توضیح می‌دهیم که بسیاری از لوازمی که در گذشته جزو اسباب و لوازم ضروری و عادی زندگی مردم بوده، به طرز هوشمندانه و البته هنرمندانه‌ای به یک دکوراتیو تبدیل شده و در درون یک سبک جای داده شده‌اند.

دکوراسیون قرون وسطی چیست واین سبک چه ویژگی هایی دارد؟ توکامگ

از سبک دکوراسیون قرون وسطی که بخواهیم صحبت کنیم باید کمی در مورد ویژگی‌های آن زمان اطلاعاتی داشته باشیم. برای مثال اکثر افراد روستا نشین بوده و تعداد افراد ساکن شهر بسیار انگشت شمار بوده‌اند. همین ساکنین شهر نیز مشقت‌های فراوانی را در زندگی روزمره خود تحمل می‌کردند. اسباب نظافت در آن دوران به شدت ضعیف بود به طوری که بیماری‌های مسری خطرناکی در شهرها مردم را از بین می‌برد، پس از بخش سرویس‌های بهداشتی نمی‌توان ادعایی برای دکوراسیون آن‌ها داشت. در بخش کلی خانه که معمولاً از فضایی چوبین و ساخته شده با الوارهای زمخت و خشن بودند به لوازمی می‌توان اشاره کرد که استفاده از آن‌ها خانه را به آن دوران شبیه می‌کند.

دیوار

مثلاً با طراحی بخشی از دیوارهای خانه با سنگ‌های دست شکن و نامنظم به عنوان یک سبک قدیمی می‌توان حالتی شبیه به یک دکور قرون وسطایی پدید آورد، اما نکته اینجا است که حال چگونه باید این دکور را به یک دکوراسیون قرون وسطی تبدیل کرد؟ زمانی که کار پوشاندن دیوار تمام شد باید به سراغ قرار دادن نورهای مخفی میان سنگ‌ها و تزیین بخش بالایی دیوار بپردازید جایی که وقتی نگاه بیننده از پایین به سمت بالا حرکت می‌کند منتظر یک خاتمه خوب از نگاهش است. با دیوارکوب‌های قدیمی یا لوسترهای چوبی این اتمام خوشایند را به نگاه‌های پیگیر در خانه هدیه بدهید.

دکوراسیون قرون وسطی چیست واین سبک چه ویژگی هایی دارد؟ توکامگ

از دیوارها کمی فاصله گرفته به سمت کف اتاق می‌رویم. بهترین اتفاقی که ممکن است در این مکان بیفتد این است که کف اتاق را با کفپوش های چوبی تیره که رنگ آن‌ها حس قدیمی بودن را القا کند پوشانده شود. این پارکت‌ها که به راحتی در دسترس هستند باید از نوعی انتخاب شوند که عرض بزرگ تری دارند، تا هنگامی که بر روی آن‌ها راه رفته می‌شود حس شود این چوب‌های پهن واقعی هستند نه کفپوش های صنعتی. برای قسمت روی پارکت نیز می‌توانید پوستینی از چرم بز یا سایر حیوانات قرار دهید تا زیبایی فضا دو چندان شود. نوبت مبل‌ها است تا با ایجاد تغییراتی فضا را به سمت یک دکوراسیون قرون وسطی ببریم. هر چند خرید مبلمان به صورت امروزی در آن دوران معنی و مفهومی نداشته‌اند و جزء غیرضروری‌ترین‌ها به حساب می‌آمدند، اما با توجه به ساخته‌های ذهنی نویسندگان و طراحان، میزها و چهارپایه‌های چوبی که برای صرف غذا به کار برده می‌شوند در همه جا دیده می‌شدند. استفاده از یک میز چوبی ساده و چند صندلی مشابه با جنس میز و یا حتی چهارپایه‌های کوچک چوبی که در چهار طرف میز قرار گرفته شده‌اند حسی نزدیک به آنچه نیاز است را پدید می‌آورند. برای کردن فضا از دکوراتیوهایی مانند یک مجسمه فلزی قدیمی با شمایل یک سوارکار جنگجو یا یک گلدان بدون طرح و ساده می‌توان  استفاده کرد.

دکوراسیون قرون وسطی چیست واین سبک چه ویژگی هایی دارد؟ توکامگ

اتاق را باید به گونه‌ای چید که مبل‌ها یا میز ناهارخوری  احساس متضاد بودم با یکدیگر ایجاد نکنند. بر روی مبل‌ها از کوسن‌های پشمی می‌توان کمک گرفت و میز کوچک کنار مبل را با طراحی قرون وسطایی تهیه کرد. مبل‌های مدرن امروزی که در طرح‌ها و رنگ‌های فراوان در معرض شما قرار می‌گیرند برای این که اجازه ورود به یک دکوراسیون قرون وسطی را پیدا کنند باید کمترین میزان جلب توجه را داشته باشند؛ چرا که وسیله‌هایی غریب در این محیط هستند. پس در بین انواع مبلمان مبل‌های مخصوص دکوراسیون قرون وسطی هر چه ساده‌تر و دارای طراحی کم باشند مناسب‌تر هستند. با پوشاندن کت‌های نخ نما شده بر تن مبل ( پارچه‌های توری دکوری ) باعث شوید کمی حس خانه‌های قدیمی بر آن حکم‌فرما شود. بر روی دیوارهای خالی خانه می‌توانید از پنجره‌های دکوری که به شکل پنجره‌های خانه‌های سبک قرون وسطی است استفاده کنید. با این کار هم یک دکوراتیو دیواری زیبا را در خانه نصب کرده‌اید و هم برای اتاق خود یک پنجره زیبا ایجاد کرده‌اید.

دکوراسیون قرون وسطی چیست واین سبک چه ویژگی هایی دارد؟ توکامگ

اگر می‌خواهید دیوارها را از حالت سکون در بیاورید، به کمک کاغذ دیواری‌های طرح مدرن خانه را بیارایید. همواره وجود مجسمه‌ها یا اشکالی از انسان‌ها یا نمادهای آن دوره نیز حس خوبی از اینکه خانه را به شکل دکوراسیون قرون وسطی درآورده‌اید ایجاد می‌کند. مثلاً می‌توانید یک آباژور ایستاده کنار مبلی با طرح سرباز دوران جنگ‌های قرون وسطی در خانه قرار دهید. مطمئن باشید چنین وسیله‌ای ناخود آگاه همه را به سمت خود می‌کشاند و تحریکشان می‌کند در مورد آن به سوالاهایشان پاسخ دهید. به سراغ نقره جات و لوازم مشابه بروید. کاسه‌های برنزی یا سنگی بزرگ را در معرض دید قرار دهید و میزها یا بخش نگه داری لوازم دکوری خود را با لیوان‌های بزرگ و پارچ‌های نقره ( آبکاری شده با نقره ) دیدنی‌تر کنید. بهتر است در قسمت‌هایی که نور مناسب و کافی وجود دارد میزی نسبتاً متوسط قرار داده و با یکی دو وسیله براق روی آن خانه را وارد یک گردش دیدنی کنید.

دکوراسیون قرون وسطی چیست واین سبک چه ویژگی هایی دارد؟ توکامگ

نوبت به اتاق خواب می‌رسد تا آن را با دکوراسیون قرون وسطی آشنا کرده و به رنگ و بوی آن دربیاوریم. اتاق خواب‌ها باید تماماً به چوب و متعلقات چوبی آراسته شوند. دقت کنید رنگ قهوه‌ای تیره سوخته چوب حس واقعی‌تری به خانه می‌دهد. تخت‌های فلزی با سبک قدیمی و کالای خواب تمام سفید یک به یک نقش خود را به زیباترین حالت ممکن ایفا می‌کنند تا خانه‌ی رؤیایی شما را بسازند. پرده‌های کوتاه و سفید گون اتاق را فراموش نکنید تا بتوانید از آن‌ها به اندازه توانشان کار بکشید. وجود یک صندلی چوبی ساده و راحتی در خانه به تکمیل شدن آن کمک زیادی خواهد کرد مخصوصاً اگر قفسه‌های چوبی نصب شده در اتاق را هم با کتاب‌هایی قدیمی پر کرده باشید. دکوراتیوهای زیادی هستند که می‌توانند در اتاق خواب مورد استفاده قرار بگیرند. آن‌ها را به جای جای اتاق بیفزایید. مثلاً یک قاب عکس ساده را در کنار یک تخته بزرگ چوبی که به دیوار تکیه داده شده است نصب کنید. حتی می‌توانید سقف اتاق را با الوارهای چوبی زیبا شبیه به خانه‌های قدیمی دربیاورید. از یک صندلی راک با طرحی قدیمی و قرون وسطایی نیز می‌توانید در اتاق خواب خود برای اوقات مطالعه استفاده کنید.

دکوراسیون قرون وسطی چیست واین سبک چه ویژگی هایی دارد؟ توکامگ

در قسمت آشپزخانه کارهای فراوانی برای انجام دادن است. مطبخ مورد نظر در دکوراسیون قرون وسطی ساده اما چر انرژی است. بهتر است لوازم الکترونیکی را از معرض دید برداشته و به جای آن از ظروف و صنایع دستی استفاده کنید. کابینت‌ها را با چوب‌های واقعی سفارش دهید و سنگ روی میز شستشو و پخت و پز را از سنگ‌های طبیعی انتخاب کنید. در گذشته اجاق‌های پخت و پز به صورت امروزی نبوده و شبیه به یک تنور می‌ماندند. می‌توانید از طراح خود بخواهید ورودی فر برقی خانه‌تان را چیزی شبیه به یک تنور خانگی بسازد. از استفاده بیش از حد از چوب در آشپزخانه بپرهیزید و به جای آن با شیشه و سنگ بیشتر کار کنید. در اینجا هم ظروف براق و درخشان کارایی بیشتری نسبتاً به انواع دیگر خواهند داشت. بهتر است از لامپ‌های قدیمی و یا چراغ‌های طرح فانوس برای آشپزخانه استفاده کنید. البته یاد آور می‌شویم که همه آن‌ها برقی بوده و نور مورد نیاز شما در محیط را به راحتی فراهم می‌کنند و در نهایت بخش نهایی آشپزخانه را به سمت یک فضای قدیمی سوق دهید؛ مثلاً با میز یا لوازم قدیمی نمایی از یک خانه قرون وسطایی را به نمایش درآورید.

آشپزخانه

 برای تزیین بخش حمام و سرویس بهداشتی می‌توانید از یک طرح قدیمی جذاب استفاده کنید. مثلاً یک بشکه چوبی قدیمی که در خانه‌های قدیمی قرون وسطی دیده می‌شد را به عنوان یک روشویی خلاقانه و چشم نواز بسازید. در بخش حمام می‌توانید با ساخت یک سکو به عنوان محل قرار گیری و جمع آوری آب، یادآوری یک طرح قدیمی از حمام‌های اشرافی دوران قرون وسطی را کرده باشید. قاب آینه‌های این بخش یعنی سرویس و حمام را با طرح‌های چوبی ساده که گویی با دست ساخته شده‌اند تعویض کنید و کاشی‌های این مکان را با سنگ‌های طبیعی و واقعی جایگزین کنید. ( برچسب یا کاغذ دیواری ضد آب این طرح‌ها نیز موجود است.)

با تمامی گفته هایی که در این بخش برای شما ارائه شد تا ذهنی از یک دکوراسیون قرون وسطی پیدا کنید. در صورتی که پیشنهادی برای این مطلب یا موضع دارید حتماً آن را از طریق کامنت برای ما در زیر همین پست ارسال کنید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد امتیازات 1

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...