تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر محیط ها

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر محیط ها

نقش مهم رنگ در دکوراسیون خانه بر هیچ کسی پوشیده نیست و از طرفی نیز در بین همه رنگ‌ها، آبی از محبوبیت خاصی در بین افراد برخوردار است. با توجه به این امر در این پست از مجله مبل و دکوراسیون توکامگ، به بررسی تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر فضاها پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

آبی چه تاثیری در دکوراسیون دارد؟

برای روانشناسان، رنگ از اهمیت زیادی در ساختار شخصیت شناسی بر خوردار است و از طریق دسته‌بندی‌های شخصیتی (تیپ شخصیتی) می‌توان به ابعاد ذهنی افراد دست پیدا کرد. رنگ نیز یکی از این پارامترها است. اهمیت رنگ در سایر موارد و مسایل فردی و اجتماعی نمود خاص خود را دارا می باشد. یکی از این موارد طراحی دکوراسیون و صنعت مد می‌باشد. در اینجا ما سعی داریم به بررسی تأثیر رنگ آبی در دکوراسیون بپردازیم. البته خود همین موضوع گستردگی فراوانی دارد و به طیف‌های رنگ آبی و مکان‌هایی که این رنگ در آن‌ها به کار می‌رود، جزء بخش‌هایی است که در موردشان به طور کلی برای شما توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر محیط ها | توکامگ

بخش اول: انواع رنگ های آبی

از میان رنگ‌های موجود در طیف رنگ آبی، بی شمار رنگ ترکیبی و خالص می‌توان استخراج کرد. ما قصد نداریم تمامی رنگ‌های آبی را مورد بررسی قرار دهیم؛ چرا که این امر تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد. ولی با در نظر گرفتن دسته‌های اصلی این رنگ، آن‌ها را تشریح خواهیم کرد.

در ابتدا رنگ آبی را به دو بخش آبی روشن و آبی تیره تقسیم بندی می کنیم. آبی‌های روشن را به دسته آبی فیروزه‌ای، آبی دریایی ( به رنگ دریا )، سبز آبی، آبی آسمانی و آبی فسفری دسته بندی می‌کنیم.

همچنین آبی‌های تیره نیز به دسته آبی نفتی، لاجوردی، سرمه ای و آبی کدر تقسیم می‌شوند. در بخش مکان مورد استفاده نیز به محیط داخلی و خارجی، مسکونی و اداری اشاره می‌کنیم.

در بخش مسکونی مواردی همچون: اتاق نشیمن به رنگ آبی، اتاق خواب، آشپزخانه، اتاق کودک، اتاق کار، سرویس بهداشتی – حمام و دکوراتیوها به منظور استفاده از رنگ آبی در این مکان‌ها بررسی خواهند شد. از کنار تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون نباید به راحتی گذشت.

ابتدا انواع رنگ‌های آبی را به جهت کاربرد در اتاق نشیمن بررسی می کنیم.

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر محیط ها | توکامگ

اتاق نشیمن و رنگ آبی

بهترین رنگ از میان دسته‌های رنگی برای اتاق نشیمن آبی فیروزه‌ای روشن و آبی آسمانی و سفید می‌باشد. دلیل این موضوع ایجاد حس آرامش و کاهش هیجانات درونی بدن است، به خصوص این که میهمانان شما باید در محیطی قرار بگیرند که حس اطمینان و آرامش برای آن‌ها تداعی شود. بهتر است در استفاده از رنگ آبی برای نشیمن زیاده روی نشود؛ چون سردی بیش از حد محیط را در پی دارد. مبلمان خود را همگام و همراه با رنگ دیوارها ست کنید. بدین صورت که اگر از رنگ آبی فیروزه ای استفاده کردید، یعنی به سمتِ رنگ‌هایی راه پیدا کرده‌اید که چیدمان شما حال و هوای کلاسیک به خود می‌گیرد. مبلمان کلاسیک با رنگ پارچه فیروزه ای و مبلهای استیل با پارچه‌های طرح دار آبی روشن، مکمل این اتاق نشیمن خواهند بود.

اگر بخواهید سبک مدرن را در خانه حفظ کنید و در کنار آن از تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون بهره ببرید، بهترین پیشنهاد استفاده از دسته رنگ‌های آبی تیره است. آبی نفتی و سرمه‌ای با دکوراتیو و مبلمان راحتی سفید یک ترکیب بی نظیر پدید می‌آورد. استفاده از ترکیب سفید و آبی تیره در اتاق نشیمن حس نظم و یکپارچه بودن محیط را به میهمان و مخاطب شما القا می‌کند.

کاغذ دیواری با پترن آبی ( الگوهایی که در آن رنگ‌های آبی به کار رفته است )، رنگ کردن دیوار، استفاده از دیوار پوش‌ها، پرده‌ها و موارد این چنینی روش‌هایی هستند که شما می‌توانید محیط را به رنگ مورد نظر (رنگ آبی در این مطلب ) بیارایید.

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر محیط ها

اتاق خواب و رنگ آبی

اتاق خواب به دلیل این که همواره محلی برای کسب آرامش است، چیدمان و رنگ بندی آن از اهمیت بسیاری بر خوردار است. بیشتر خانم ها از رنگ های گرم و به خصوص صورتی و نارنجی به عنوان رنگ اتاق خواب استفاده می‌کنند. اما در بین خانم‌ها کسانی نیز هستند که از رنگ‌های سرد و ترکیب آن با دکوراسیون گرم، طرح خود را بر می‌گزینند. اگر خواستید از رنگ آبی برای اتاق خواب استفاده کنید، بهتر است آبی معمولی استفاده شود. دلیل این موضوع این است که این رنگ در طولانی مدت باعث تکراری بودن نخواهد شد. هر چند سلیقه‌ها در انتخاب رنگ اتاق خواب بی‌نهایت متفاوت هستند.

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر محیط ها

آشپزخانه و رنگ آبی

به نظر شما تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون آشپزخانه به چه صورت است؟ کمتر آشپزخانه‌ای را می‌بینید که از رنگ آبی استفاده کرده باشد. آشپزخانه‌ها به دلیل ماهیت پخت و پزشان و وجود حس حرارت در آن‌ها، در ذهن رنگ‌های گرم را تداعی می‌کنند. اما سبک‌های مدرن امروزی از رنگ‌های سبز و آبی نیز در آشپز خانه‌ها استفاده می‌کنند که نمونه آن را می‌توانید در عکس زیر مشاهده کنید. رنگ آبی در آشپزخانه و طراحی آن نقش کم رنگی دارد، مگر در لوازم و ابزار موجود در آن. آبی صدفی و آبی متالیک جز رنگ‌هایی است که می‌توان به عنوان یک رنگ خنثی روی آن حساب کرده و از آن به عنوان رنگ آشپزخانه استفاده کرد.

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر محیط ها

اتاق کودک و رنگ آبی

اگر اتاق کودکی دارید که نمی دانید چه رنگی برای آن مناسب است ادامه مطلب را دنبال کنید. پیشنهاد می‌شود اتاق پسرانه را به رنگ آبی رنگ آمیزی کنید؛ چرا که ایجاد حس اعتماد به نفس و سرزندگی به فرزندتان دست می‌دهد. دخترها نیز با رنگ صورتی احساسات دخترانه‌شان بروز می‌کند. حال اگر برای دخترتان خواستید از رنگ آبی استفاده کنید، آبی‌های روشن بهترین انتخاب هستند. برای اتاق پسر، آبی‌های غلیظ‌تر بهتر است. استفاده از رنگ سفید مکمل خوبی برای اتاق دخترانه است و استفاده از رنگ زرد هم مکمل مناسبی برای اتاق پسرانه است.

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر محیط ها

اتاق کار و رنگ آبی

از میان رنگ‌های آبی، آبی کدر و آبی لاجوردی به همراه خاکستری رنگ‌هایی هستند که علاوه بر ایجاد حس تمرکز در اتاق کار باعث جلوگیری از پرت شدن حواس در محیط می‌شوند. پرده‌های آبی در اتاق کار هم می‌توانند همان تاثیر را در محیط بگذارند. تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون اتاق کار پس از مدتی کامل مشهود خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم مطلب رنگ مناسب اتاق کار را نیز در این رابطه مطالعه کنید.

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر محیط ها

حمام و سرویس بهداشتی و رنگ آبی

تاثیر آبی در دکوراسیون حمام و سرویس بسیار پر رنگ‌تر از سایر نقاط منزل است. این رنگ یادآور رنگ آب دریا، زلالی آب و خنکی محیط است. رنگ‌های روشن آبی در محیط سرویس‌های بهداشتی پرکاربردتر هستند و رنگ‌های آبی تیره در حمام. هر چند آبی تیره جز رنگ‌هایی است در سبک‌های مدرن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از آبی روشن در نمایش آلودگی‌ها و کثیفی‌ها نیز نقش مهمی دارد.

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون خانه و سایر محیط ها

دکوراتیوهای به رنگ آبی

دکوراتیوهای کوچک به رنگ آبی برای اینکه بهتر به چشم بیاییند، باید به همراه رنگ‌های متضاد و خاص کنار هم قرار گیرند تا نشان خونسردی و اعتماد به نفس موجود در خود را به رخ بکشند. اما در دکوراتیوهای بزرگ، رنگ کناری و مکمل مناسب باید از هم خانواده آن رنگ استفاده شود. یعنی برای آبی تیره از آبی روشن استفاده شود. در مطالب قبلی توکامگ توضیح دادیم که چه رنگ‌هایی با هم ست می‌شوند و از چه رنگ‌هایی می‌توان در کنار هم استفاده کرد.

در محیط‌های اداری و تجاری موضوع مورد بحث کمی تفاوت دارد. آبی‌ها کاملا روشن و حتی در بعضی مواقع کم رنگ استفاده می‌شوند و رنگ‌ها به سمت خنثی بودن تمایل دارند. در فضاهای تجاری آبی‌هایی که باعث جلب توجه مخاطبین و مراجعین می‌شوند، باید مورد استفاده قرار گیرند، آبی‌های به شدت غلیط و آبی فسفری رنگ‌های عام پسند و مورد پسند برای تبلیغات هستند.

از رنگ آبی برای طراحی نمای خارجی ساختمان‌هایی که با امور مالی سر و کار دارند، شرکت‌های تابعه نفتی هستند و یا به امور دریایی و شیلات مربوط می‌شوند استفاده می‌کنند.

ساختار نماهای خارجی نیز شیشه‌های آبی رنگ هستند؛ چرا که جذابیت بصری بهتری به وجود می‌آورند. آبی در نمای بیرونی محیط نشان از تمیزی و آراستگی ساختمان است. هر چه این رنگ به آبی روشن نزدیک‌تر باشد احساسات شما با محیط بیشتر درگیر خواهد شد.

آبی؛ رنگ سردی، اطمینان و اعتماد به نفس، بوجود آورنده حس رخوت و کاهنده فشارهای هیجانی است. با توجه به مطالب گفته شده در مورد تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون منزل و سایر محیط‌ها، شما کدام رنگ آبی را برای چه محیط‌هایی پیشنهاد می‌دهید؟ منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد امتیازات 12

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...