رنگ اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟ مناسب‌ترین رنگ ها برای اتاق مطالعه

رنگ اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟ مناسب‌ترین رنگ ها برای اتاق مطالعه

اتاق مطالعه بایستی ویژگی‌های خاصی داشته باشد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها رنگ اتاق مطالعه است. از نظر روانشناسی رنگ می‌تواند تاثیر بسزایی در حال و حوصله افراد داشته باشد و این امر نیز می‌تواند در میزان یادگیری هنگام مطالعه تاثیرگذار باشد. به همین دلیل اگر اتاقی مخصوص مطالعه در منزل خود دارید، بهتر است در انتخاب رنگ آن دقت فراوانی داشته باشید. در ادامه با توکامگ همراه شده و با چهار رنگ مناسب برای اتاق مطالعه آشنا شوید.

رنگ اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟ مناسب‌ترین رنگ ها برای اتاق مطالعه

اتاق مطالعه محلی است که در آن شخصیت فردی هر کسی به منظور رشد و تعالی نمود پیدا می‌کند. به همین منظور ویژگیهایی دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان ارزش فردی که از آن استفاده می‌کند را اعتلا بخشید. خروجی استفاده کننده‌های این اتاق افرادی هستند که اگر آرامش کسب کرده باشند، نتیجه مطالعات خود را به درستی در اختیار سایر افراد قرار می‌دهند و اگر ناخشنود محل را ترک کنند ممکن است حتی نسبت به چنین فضاهایی دلسردی پیدا کنند. مهم‌ترین اتفاق در این اتاق ایجاد حس تمرکز است که بیشترین تاثیر را در کارایی اتاق بروز می‌هد. از چیدمان دکوراتیوها گرفته تا رنگ اتاق مطالعه، همگی عواملی تاثیر گذار در مناسب یا نامناسب بودن اتاق مطالعه هستند.

رنگ اتاق مطالعه، رنگی است که اولا حواس شخص را پرت نکند و ثانیا باعث ایجاد آرامش و دوری از استرس‌های محیطی شود. رنگ‌های قابل استفاده در چنین محیطی هیچ محدودیتی برای شما اعمال نمی‌کنند، اما ذات بعضی از رنگ‌ها مانع می‌شود تا هدف اصلی که ایجاد فضای تمرکز هست شکل بگیرد. رنگی مانند قرمز یا صورتی از جمله این رنگ‌ها هستند، حتی رنگ زرد نیز با اینکه شادی آور است، اما پس از مدتی تنش و اضطراب ایجاد می‌کند. از میان رنگ‌ها، رنگ مناسب اتاق مطالعه، رنگی است که شامل طیف‌های خنثی و سرد باشد؛ چرا که خاصیت آرامش بخشی دارند و انرژی درونی افراد را متعدل می‌سازند.

اتاق مطالعه به رنگ سفید

یک رنگ بی اثر و کامل خنثی، با ویژگی‌های بی‌شمار و البته فراموش شده در بین عموم افراد. این رنگ باعث می‌شود محیط عاری از هر گونه شلوغی و بهم ریختگی شود و اگر چنین اتفاقی نیز رخ بدهد، با وجود این رنگ سریعا خودنمایی می‌کند. دیوارهای سفید یک محیط استراحت عالی برای چشمان افرادی است که مدام مطالعه می‌کنند یا با رایانه سر و کار دارند. در چنین محیطی نیازی به استفاده از ابزارهای کمکی برای جلوگیری از عدم تمرکز نیست و فقط کافی است نظم اتاق رعایت شود تا بقیه کارها را رنگ سفید خودش انجام دهد. البته باید بدانید که سفیدی بیش از حد به عنوان رنگ اتاق مطالعه کمی بی روح کننده و خسته کننده هم خواهد بود. برای رفع این مشکل از مبلمان اداری یا مدل های مبلمان تکی با تنوع رنگی و نورهای منطقه‌ای و موضعی استفاده کنید. در عکس زیر می‌توانید نمونه‌ایی از اتاق مطالعه با رنگ سفید را مشاهده کنید.

اتاق مطالعه خاکستری رنگ

ماهیت خنثی این رنگ باعث می‌شود هنگام مطالعه نه چشم‌ها خسته شوند نه تمرکز حواس بهم بریزد و نه محیط دچار یکنواختی شود. تفاوتی که اتاق مطالعه خاکستری با سفید دارد در به کارگیری سایر لوازم و دکوراتیو هاست. این جاست که باید مبلمان با رنگ‌های شاد، ولی نه در افراط در محیط به کار ببرید. پرده‌های سفید و ساده و فرش یا موکت بدون طرح نیز گزینه‌های دیگر برای استفاده در چنین اتاقی است. خاکستری هر چه به سمت روشن‌تر بودن تمایل داشته باشد بهتر است؛ چرا که نیاز به تزریق نور زیاد برای افزایش روشنایی محیط الزامی نخواهد داشت. رنگ خاکستری که بهترین در میان همه رنگ‌های پیشنهادی است، علاوه بر اتاق مطالعه رنگ مناسب محیط کار نیز است. تمرکز و از بین برنده ساختارهای منفی محیط، از ویژگی‌های منحصر به فرد این رنگ است.

اتاق مطالعه به رنگ آبی

طیف‌های آبی کم رنگ آرامش‌بخش و تسکین دهنده بوده و اغلب در اتاق خواب استفاده می‌شود. با این حال از این رنگ می‌توان در اتاق مطالعه نیز استفاده کرد؛ چرا که آبی می‌تواند باعث افزایش بهروه‌روی افراد و به خصوص نوجوانان هنگام مطالعه شود. اما در صورت انتخاب رنگ آبی به عنوان رنگ اتاق مطالعه بهتر است که طیف‌های کم رنگ و بی‌روح آن مثل آبی آسمانی را فراموش کرده و به جای آن رنگ‌هایی مانند فیروزه‌ای و یا آبی نیلگون را انتخاب کنید.

البته به این امر نیز توجه داشته باشید که برخی مواقع نیازی نیست برای هر چهار دیوار رنگ یکدست آبی انتخاب کنید. چرا که می‌توانید یکی دیوارهای اتاق را به عنوان دیوار شاخص انتخاب کرده و سایه‌ای متفاوت از آبی را برای آن انتخاب کنید. در این صورت اتاق حالت یکدست و کسل کننده‌ای نداشته و زیباتر نیز به نظر خواهد رسید.

رنگ اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟ مناسب‌ترین رنگ ها برای اتاق مطالعه

اتاق مطالعه به رنگ آبی روشن

یک رنگ سرد و جذاب که هر چه بیشتر با سفید ترکیب شود بیشتر به درد اتاق مطالعه می‌خورد. از آنجا که آبی رنگی آرامش بخش است بهتر است دیوارهای اتاق به جز دیوار روبروی میز مطالعه به این رنگ، رنگ آمیزی شوند. چون خود همین رنگ باعث کسالت و خواب آلودگی شده و میزان هوشیاری را کاهش می‌دهد. ترکیب آبی روشن با آبی‌های تیره در اتاق الگویی شگفت انگیز خواهد بود. هر چند زیاده روی در استفاده همزمان از این دو رنگ خروجی جالبی نخواهد داشت. در میان همه رنگ‌ها، این رنگ جزو بهترین‌ها به عنوان رنگ اتاق مطالعه از دیدگاه مخاطبان برگزیده شده است.

اتاق مطالعه به رنگ سبز

همانند آبی، سبز نیز یک رنگ سرد بوده احساس آرامش‌بخشی را القا می‌کند. اما انتخاب سایه مناسبی از رنگ سبز می‌تواند فضایی سرزنده و پرانرژی را نیز بوجود آورده و به تمرکز نیز کمک کند. در اتاق مطالعه می‌توانید از رنگ‌هایی مانند سبز طوسی و یا سبز خزه‌ای استفاده کنید که باعث افزایش تمرکز می‌شوند. البته اگر اتاق مطالعه‌تان بزرگ است، می‌توانید با استفاده از رنگ‌هایی مثل سبز لیمویی و یا سبز مایل به زرد در اتاق دیوار شاخص بوجود آورده و اتاق را از حالت یکنواختی درآورید.

از میان سبزها سبز کاهویی، سبز آبی روشن و سبز بسیار کم رنگ، بهترین و ایده‌آل‌ترین رنگ‌ها برای بکارگیری در اتاق مطالعه خواهند بود. این طیف‌های رنگی که همگی باعث پایین آمدن فشار خون و در نتیجه ثبات درونی بدن می‌شوند، در ایجاد تمرکز نیز نقش مهم و اساسی ایفا می‌کنند. برای یکپارچه سازی اتاق نورهای طبیعی و ترکیبی بسیار مناسب خواهند بود، هم چنین مبلمان اتاق را می‌توانید با رنگ‌های خاکستری و حتی تیره‌تر بیارایید – منظور از مبلمان اتاق مطالعه، همان میز و صندلی و در نهایت یک صندلی راحتی موجود در اتاق است. مگر در مواردی که اتاق خواب و مطالعه با هم ادغام شده باشند – کفپوش‌های اتاق‌های مطالعه معمولا از رنگ‌های بسیار روشن و سفید ساخته و پرداخته می‌شوند و استفاده از فرش‌های بدون طرح و نقش انتخاب‌های مناسبی هستند.

رنگ اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟ مناسب‌ترین رنگ ها برای اتاق مطالعه

اتاق مطالعه به رنگ قهوه ای روشن

این رنگ نیز مانند خاکستری جز دسته رنگ‌های خنثی محسوب شده و تاثیرگذاری کمی در به جریان انداختن احساسات درونی افراد داراست. رنگ قهوه‌ای روشن یا کاراملی که یک رنگ خاص است که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که دید عمومی مثبتی نسبت به آن شکل نگرفته، در حالی که ترکیب آن با رنگ‌های سفید، لیمویی، و آبی سرمه‌ای ترکیبی رویایی برای اتاق‌های مطالعه مدرن می‌سازد. چنین اتاق‌هایی نیازی به پرده نداشته و به کمک نورهای سفید یخی و میز یا صندلی سفید تکمیل کننده یک اتاق عالی برای مطالعه و درس خواندن خواهند بود.

اتاق مطالعه به رنگ شیری

این رنگ که از ترکیب زرد با مقدار زیادی سفید حاصل می‌شود، صرفا به این دلیل مورد استفاده است که تمام خاصیت‌های رنگ سفید را در خود داراست با یک تفاوت کوچک. تفاوت این رنگ با سفید در جلوگیری از بی‌روح بودن و یکنواختی محیط است. در رنگ سفید شما می‌توانید از نورهای آفتابی استفاده کرده و محیط را دستخوش تغییر قرار دهید و در رنگ شیری سعی کنید از نورهای مهتابی بهره بگیرید. دکوراتیوهای اتاق مطالعه معمولا شلف ها و قفسه‌های کتاب و همین طور آویزهای ساده دیواری هستند که به جهت خالی نبودن اتاق از آن‌ها کمک گرفته می‌شود. در اتاق شیری رنگ مبلمان تیره مانند قهوه‌ای سوخته یا چرم‌های تیره رنگ، همانند عکس اتاق مطالعه زیر، گزینه خوبی هستند تا باعث تنوع در فضای اتاق شوند.

اتاق مطالعه به رنگ قرمز

قرمز برای افرادی مناسب است که هنگام مطالعه همیشه بی‌حال و سست می‌شوند. چرا که جزء رنگ‌های گرم بوده و حالتی تحریک کننده دارد که باعث افزایش انرژی می‌شود و به همین دلیل نیز می‌تواند برای افرادی که عادت دارند شب‌ها مطالعه کنند، بسیار مناسب باشد. البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر از اتاق خواب به عنوان اتاق مطالعه استفاده می‌کنید، بهتر است از سایه‌ای از رنگ قرمز استفاده کنید که برای خواب نیز مناسب باشد. رنگ‌هایی مثل قرمز آجری، شرابی و یا قرمز شاه بلوطی برای این کار می‌توانند مناسب باشند.

همچنین اگر از اتاق کار خود به عنوان اتاق مطالعه استفاده می‌کنید، بهتر است از رنگ‌های روشن‌تری مانند قرمز گوجه‌ای بهره بگیرید.

رنگ اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟ مناسب‌ترین رنگ ها برای اتاق مطالعه

اتاق مطالعه به رنگ زرد

همانند قرمز، زرد نیز یکی از رنگ‌های پرانرژی است و می‌تواند گزینه مناسبی برای رنگ اتاق مطالعه به خصوص برای نوجوانان باشد. از طرفی با توجه به این که زرد طیف‌های رنگی زیادی دارد، برای اتاق خواب نیز می‌تواند مناسب باشد. برای مثال زرد کره ای یکی از رنگ‌های مناسب برای اتاق مطالعه است که می‌تواند برای خواب بهتر نیز کمک کند.

رنگ اتاق مطالعه باید چگونه باشد؟ مناسب‌ترین رنگ ها برای اتاق مطالعه

اتاق مطالعه صورتی و بنفش

در مورد این دور نگ باید بدانید که به دلیل بهره بردن از رنگ‌های پایه گرم هیجانات درونی افراد را به غلیان درآورده و باعث بالا رفتن فشار خون و در نتیجه بیقراری در شخص می‌شوند. به همین منظور دیوار شاخص اتاق مطالعه را می‌توانید با چنین رنگ‌هایی تزیین کنید یا از دکوراتیوهای مکمل این رنگ کمک بگیرید؛ اما برای ایجاد تعادل بهتر است وجه‌های باقی مانده اتاق را با سفید بپوشانید. نکته رنگ صورتی در انتخاب جنسیتی است که مورد توجه خانم‌ها و به وِیژه دختران جوان است، اما رنگ بنفش به صورت کلی عام پسند بوده و به راحتی در دکوراسیون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر دو این رنگ‌ها کاربرد اتاق خواب برایشان اولویت بیشتری دارد تا اتاق مطالعه. ما نیز پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که اتاق خواب و مطالعه‌تان یکیست می‌توانید از این دو رنگ به نحو احسن استفاده کنید و در نورپردازی و سایر موارد اولویت را به افزایش نور محیط بدهید.

نظر شما در مورد رنگ مناسب برای اتاق مطالعه چیست؟ کدام رنگ را برای اتاق خود ترجیح می‌دهید؟

برگرفته از: homeguides.sfgate.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4 / 5. تعداد امتیازات 65

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

علی عیسی زاده
دانشجوی تجارت الکترونیک هستم و عاشق مطالعه، گردش و فیلم و سریال. چند ساله که کار نویسندگی و تولید محتوا انجام میدم و خوشحالم این بار مطالبی رو آماده میکنم که قراره به خوشگل‌تر شدن خونه‌هاتون کمک کنه!