رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن

رنگ بنفش که به عنوان رنگ سال ۲۰۱۸ انتخاب شده است، یکی از رنگ‌هایی است که استفاده از آن در دکوراسیون خانه کار کمی مشکلی است. اما با کمی ظرافت و دقت می‌توان از آن به خوبی در خانه و به خصوص در اتاق خواب استفاده کرد. در ادامه با توکامگ و استفاده از رنگ بنفش در اتاق خواب با ما همراه باشید.

استفاده از رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها

رنگ بنفش به نظر می‌رسد که احساسات قوی را برانگیزد و یا حتی آن را تحریک کند: اکثر مردم یا آن را دوست دارند و یا از آن متنفرند. از این رو، این رنگ یکی از رایج‌ترین رنگ‌های مورد استفاده برای تزئین اتاق خواب اصلی نیست. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که این رنگ مناسب اتاق خواب بچه‌ها یا بیش از حد زنانه است.
چنین افکاری بسیار شرم‌آور هستند؛ به خاطر اینکه در واقعیت وقتی به درستی از این رنگ استفاده شود، بنفش می‌تواند رنگی بسیار پیچیده و مدرن برای اتاق خواب اصلی باشد. به گونه‌ای که علاوه بر اینکه برای خانم‌ها بسیار جذاب و زیبا می‌شود، برای آقایان نیز جلوه دیگری پیدا می‌کند.
اگر چه برخی از طرفداران و دوستداران رنگ بنفش در انتخاب رنگ مناسب و دلخواه خود برای رنگ دیوارها ریسک نمی‌کنند و از ترکیب رنگ‌ها استفاده می‌کنند.
نترسید و از رنگ بنفش تیره برای رنگ دیوارهای اتاق خود استفاده کنید؛ فکر نکنید که این رنگ فقط برای اتاق خواب‌های روشن مناسب است. در حقیقت این دیوارهای تاریک برای اتاق‌هایی که کم نور هستند نیز متناسب است؛ زیرا این بنفش تیره بدون توجه به شدت نور خود را حفظ می‌کند.

مشهور بودن رنگ بنفش

اگر به عقب برگردیم می‌بینیم که بنفش رنگی سلطنتی است. رنگ مورد علاقه کلئوپاترا، آخرین فرعون مصر باستان، بنفش بود و بسیاری از شخصیت‌های دیگر آرامش و زیبایی این رنگ را درک می‌کنند و می‌فهمند. رنگ بنفش امروزه نیز بسیار بین مردم محبوب است و همان طور که در مطلب استفاده از رنگ سال ۹۷ در دکوراسیون منازل اشاره کردیم، در طراحی‌های داخلی بسیاری از اولین انتخاب‌هاست.

رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن - توکامگ

اگر رنگ بنفش را به میزان یک یا دو درجه روشن‌تر کنید، رنگ تسکین دهنده‌ای که بسیار بهتر و جالب‌تر از رنگ‌های خنثی است و خیلی هم تند و تیز نیست به دست می‌آید.
بنفش به عنوان رنگی سرد دارای طبیعتی آرامش بخش است که این باعث برتری آن نسبت به دیگر رنگ‌ها به عنوان رنگی مناسب برای اتاق خواب شده است. می‌توانید از بنفش روشن در دیوارها استفاده کرده و در کنار آن از بنفشی ملایم در تخت، پنجره‌ها و بالش‌های کوچک استفاده کنید که باعث دل‌انگیز و رمانتیک شدن فضا می‌شود.

رنگ بنفش را خیلی دوست دارید؟ ریسک کنید و از این رنگ در تمام اتاق خود و حتی رنگ سقف استفاده کنید. با محدود کردن پالت رنگی خود به رنگ‌های بنفش و سفید و استفاده کمی از آن در مبلمان کوچک، ظاهری شاداب و زنده، و البته نه زننده، به اتاق خود می‌بخشید. این راه بسیار مناسبی برای ترکیب مقادیر زیادی از طرح های الگودار، بدون توجه به تم رنگی شماست.

رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن - توکامگ

سایه‌های کم رنگ و خاموشی از رنگ بنفش را با قسمت‌هایی از رنگ‌های متالیک ترکیب کنید و آن‌گاه شما اتاق خوابی پر زرق و برق که گران و پیچیده به نظر می‌رسد خواهید داشت. حواستان باشد که در این امر زیاده روی نکنید. برای داشتن محیطی با درخشش زیاد می‌توانید به فضای خود آینه اضافه کنید. بالش‌های به رنگ بنفش کم رنگ باعث لوکس شدن و سادگی اتاقتان می شود.

رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن - توکامگ

گاهی اوقات تنها کمی بنفش برای محیط شما کافی است. داشتن تنها قسمت‌هایی از این رنگ در رخت خواب و بالش‌هایتان به همراه رنگ‌های دیگر ترکیب جالبی می‌سازد. می‌توانید رنگ‌های خنثی را به همراه تخت خوابی سفید رنگ یا حتی طوسی و خاکستری به کار ببرید.

رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن - توکامگ

زمانی که شما رنگ‌های آبی و بنفش شیری را با هم در می‌آمیزید، این ترکیب حسی آرامش بخش را القاء می‌کند. ترکیب این رنگ‌ها در کنار انواع مختلف تم از معمولی گرفته تا تم‌های تزئینی مدرن به خوبی جلوه می‌کند.
رنگ‌هایی مانند سبز، آبی و بنفش به خاطر خواص آرامش بخشی که دارند بسیار مشهور هستند، ولی هنگام کار کردن با رنگ‌های خاموش با شدت برابر، فراموش نکنید که کمی کنتراست (تفاوت درخشندگی رنگ در اشیا که باعث تمایز آ‌ن‌ها یا تصویرشان از یکدیگر می‌شود) مانند بالش‌های تزئینی با طرح‌های سرگرم کننده به اتاق خواب خود اضافه کنید تا از خسته کننده بودن اتاق جلوگیری شود.

رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن - توکامگ

اگر اتاق خوابتان خیلی کوچک است یا می‌خواهید اتاقی کوچک را به عنوان اتاق میهمان انتخاب کنید، بنفش می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. پنجره‌های سفید فضا را بازتر نشان می‌دهند و این در حالی است که می‌توانید از فرش‌های پرزدار به همان رنگ بنفش استفاده کنید. ولی مشکل شما این است که در این مورد، رنگ‌هایی که می‌توانید استفاده کنید محدود هستند. این رنگ‌ها عبارتند از: سفید، بنفش و خاکستری. این رنگ‌ها باعث می‌شوند که فضای کوچک شما دنج به نظر برسد و نه تنگ.

رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن - توکامگ

جدا از داشتن دیوار های بنفش می توانید از سایه‌های روشن‌تر این رنگ در وسایل تزئینی و جانبی استفاده کنید. هم چنین می‌توانید از وسایل تزئینی با رنگ‌های خنثی همانند لامپ آویز، گلدان، میزها و با رنگ بنفش کم رنگ (lavender) استفاده کنید که ظاهر بنفشی که می‌خواهید داشته باشید را کمی ملایم می‌کند.

رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن - توکامگ

کودکان عاشق رنگ بنفش هستند و این یک مزیت بسیار بزرگ برای والدین است. بعضی از تحقیقات نشان دهنده این هستند که رنگ بنفش فعالیت مغز را تحریک می‌کند، که این می‌تواند برای مطالعه مفید باشد پس می‌توانید از این رنگ در اتاق مطالعه استفاده کنید.

رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن - توکامگ

رنگ بنفش تیره یا آلویی را با رنگ نقره‌ای همراه کنید تا برای اتاق خواب دخترتان فضای اتاق یک پرنسس را فراهم کرده باشید. این رنگ بدون شک یکی از بهترین رنگ‌ها برای اتاق خواب دخترانه به شمار می‌رود.

رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن - توکامگ

اگر یک سبک تزئیناتی خاص را می‌پسندید که بسیار چشم‌گیر و خیره کننده باشد، سعی کنید رنگ قرمز و بنفش را با یکدیگر ترکیب کنید.

برای داشتن ظاهر و فضایی که ظریف‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد و به خوبی با مبلمان چوبی هماهنگ است، رنگ سبز با بنفش را با همدیگر به کار ببرید.

رنگ بنفش در اتاق خواب ؛ بایدها و نبایدها در استفاده از آن - توکامگ

یکی از رمانتیک‌ترین ترکیب‌ها برای اتاق خواب به کار بردن توری‌های سفید است که به ظرافت و شیکی آن اضافه می‌کند. علاوه بر این معمولا کابرد رنگ بنفش به همراه رنگ‌های آبی و سبز مرسوم نیست، ولی در کنار این توری‌ها به خوبی جلوه پیدا می‌کند و ساده و شیک دیده می‌شود.

در این مطلب سعی کردیم نمونه‌هایی از استفاده رنگ بنفش در اتاق خواب را معرفی کنیم. امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید اتاق خواب خود را آن‌گونه دوست دارید با رنگ بنفش طراحی کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مطلب پیش‌بینی رنگ سال ۱۳۹۸ را نیز مطالعه کرده و از حالا خود را برای طراحی دکوراسیون منزل با استفاده از رنگ‌های دکوراسیون سال بعدی نیز آماده کنید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.1 / 5. تعداد امتیازات 22

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

حانیه ویسیان
18 ساله دانشجوی کارشناسی کامپیوتر دانشگاه شیراز مترجم و نویسنده، عاشق زبان انگلیسی هستم و ترجمه و نویسندگی برام کار لذت بخش و جذابیه. امیدوارم از مطالبی که مینویسم لذت ببرین!