رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود و دلایل انتخاب رنگ سال چیست؟

رنگ سال 2015 عنابی

همه ما از نقش رنگ در دکوراسیون آگاه بوده و می‌دانیم که رنگ‌ها چه تاثیری روی انسان دارند! این تاثیری که از آن حرف می‌زنیم، می‌تواند تاثیر بر روی ذهن انسان، روحیه انسان، عواطف، سبک زندگی انسان و حتی جسم انسان باشد. شما اگر از یک روانشناس بپرسید بدون شک تاثیر رنگ‌های مختلف را روی روحیات و عواطف انسان تایید خواهد کرد. همچنین پزشکان نیز تاثیر رنگ‌ها را روی جسم انسان از جمله کنترل فشار خون، استرس، و … تایید می‌کنند. به همین دلیل طراحان مد، طراحان دکوراسیون، سیاستمداران، روانشناسان و … با مشورت با یکدیگر رنگ سال را انتخاب می‌کنند تا به وسیله آن روی جسم و ذهن مردم سراسر دنیا تاثیر بگذارند. اما رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود؟ بین تمامی مردم از سراسر دنیا نیز این رسم جا افتاده است که همیشه به دنبال این هستند که بدانند رنگ سال چیست و از آن در پوشاک جدید خود و حتی دکوراسیون منزل خود استفاده کنند. اما سوال اینجاست که آیا کسی می‌پرسد رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود؟ آیا برای کسی اهمیت دارد که رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود و دلایل انتخاب آن چیست؟ یا افراد فقط به دنبال مد هستند و دلیل و چگونگی انتخاب رنگ سال برایشان اهمیتی ندارد و به تاثیر آن رنگ روی جسم و ذهن خود اهمیتی نمی‌دهند؟

 

 

رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود؟

درست است که صنعت مد برای افراد زیادی اهمیت بسیاری دارد، اما ما باید پیش از اینکه به سراغ مد و یا رنگی برویم که از طرف افراد دیگر برای ما تعیین شده است، باید بدانیم که سیاست پنهان پشت انتخاب این رنگ‌ها چیست. و اینکه اگر می‌خواهیم از رنگ سال در مد و دکوراسیون خانه خود استفاده کنیم، ابتدا باید بدانیم که رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود. پس اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که برایشان اهمیت دارد چگونه رنگ سال را انتخاب می‌کنند، حتما این مطلب را تا به انتها دنبال کنید تا به شما بگوییم دلیل انتخاب رنگ مناسب برای هر سال چیست.

رنگ سال چگونه انتخاب می شود

وقتی می‌خواهیم از انتخاب رنگ سال صحبت کنیم و بگوییم که رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود، باید با معرفی شرکت پانتون شروع کنیم! این شرکت پانتون است که هر بار رنگ سال را اعلام می‌کند و طراحان مد سراسر کشور با توجه به رنگ اعلام شده توسط شرکت پانتون، کار جدید خود را آغاز می‌کنند. اما این سوال ممکن است برای هر فردی پیش آید که رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود و سیاست نهفته پشت انتخاب رنگ سال توسط این شرکت چیست.

رنگ سال 2015!

به عنوان مثال بیایید درباره رنگ سال 2015 صحبت کنیم. رنگ خاص این سال را به خاطر می‌آورید؟ درست است رنگ سال 2015 عنابی بود! این رنگ نیز مانند تمامی رنگ‌های دیگر از سوی شرکت پانتون انتخاب شده بود. رنگ عنابی، رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای است. این رنگ تمام خصوصیات رنگ قرمز و رنگ قهوه‌ای را در خود جای داده است. از جمله خصوصیات رنگ قرمز می‌توان به گرمای نهفته در این رنگ، انرژی بخش بودن آن، محرک بودن رنگ قرمز، شادی آفرین بودن آن، نور و عشق طبیعی اشاره کرد.

رنگ سال 2015 عنابی

رنگ قهوه‌ای نماد درخت و طبیعت است و آرامش و سردی نهفته در طبیعت را به انسان القا می‌کند. رنگ قهوه‌ای به هر فردی اعتماد به نفس، قدرت و توانمندی، آرامش و آسایش، و امنیت ارائه می‌دهد. پس همانطور که می‌بینید این رنگ خصوصیات بی‌شماری را در خود جای داده است که بر روی روحیات و ذهن و جسم انسان تاثیر می‌گذارد. همانطور که گفتیم رنگ عنابی احساس آرامش و امنیت برای فرد به ارمغان می‌آورد. بنابراین می‌توان گفت که شرکت پانتون در سال 2015 این رنگ را انتخاب کرد تا صلح جهانی را برای مردم سراسر دنیا به ارمغان بیاورد. پس رنگ‌های انتخاب شده برای سال تنها برای مد و زیبایی نیستند و هر کدام دلیل و هدف خاصی با خود به همراه می‌آورند.

رنگ عنابی سال 2015

حال اگر می‌خواهید بدانید رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود و دلیل انتخاب آن چیست، با ما تا انتهای این پست از مجله مبل و دکوراسیون توکامگ همراه باشید تا این مسئله را با شما در میان بگذاریم.

همانطور که گفتیم اگر می‌خواهیم بدانیم رنگ سال را چگونه انتخاب می‌کنند، باید از شرکت پانتون صحبت کنیم! چرا که این شرکت پانتون است که رنگ هر سال را انتخاب می‌کند و در تمامی دنیا از رنگ انتخابی توسط این شرکت استفاده می‌شود.

پانتون

شرکت پانتون در ابتدا یک شرکت چاپ و رنگ بود و از سال 2000 سنت انتخاب رنگ سال را آغاز کرد. این شرکت خود را اقتدار جهانی در صنعت رنگ می‌نامد! رنگ سال به صورت اتفاقی و شانسی یا بر اساس سلیقه شخصی انتخاب نمی‌شود. موسسه رنگ پانتون فعالیت خود را برای انتخاب رنگ سال از فصل بهار آغاز می‌کند. آن‌ها به دنبال الگوها و رنگ‌های تاثیرگذار در زندگی روزمره انسان می‌گردند؛ سیاست، وضعیت جهانی و ناآرامی‌های دنیا را مورد بررسی قرار می‌دهند و در کل روند انتخاب رنگ سال توسط این شرکت 9 ماه طول می‌کشد. موسسه پانتون می‌گوید: رنگ سال تصویری است از آنچه در فرهنگ و سیاست دنیا رخ می‌دهد. آن‌ها بر این باورند که رنگ سال بهترین گزینه برای نشان دادن روح زمانه (zeitgeist) است؛ روح زمانه به معنی روش و نوع تفکر، احساسات و باورهایی که مردم سراسر جهان را طی دوره‌های خاص تحت تاثیر قرار می‌دهند.

سیاست انتخاب رنگ سال توسط این شرکت به این صورت است که دو با ر در سال جلسه‌ای محرمانه برگزار می‌شود که به میزبانی این شرکت در پایتخت اروپا است. پس از دو روز بحث و بررسی بین نمایندگان این موسسه و نمایندگان ملل مختلف که “گروه استانداردهای رنگ” نامیده می‌شوند، رنگ خاص سال بعدی انتخاب می‌شود. به عنوان مثال رنگ تابستان سال 2013 در بهار سال 2012 در لندن انتخاب شد. این نمایندگان رنگ سال را با توجه به اتفاقات اجتماعی، ورزش، سیاست، رویدادها و وقایع اتفاق افتاده و در کل نیاز مرد سراسر دنیا انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال اگر بخواهیم رنگ سال 2015 را در نظر بگیریم، این رنگ پس از اتفاقات ناگوار سال 2014 انتخاب شده است. از جمله این اتفاقات ناخوشایند می‌توان به حملات داعش که بیش از 10 هزار نفر در خاورمیانه را به قتل رساند، سیل در هند، سقوط هواپیما، مهاجرت‌های غیرقانونی و … اشاره کرد. و از آنجایی‌که رنگ عنابی رنگی آرامش بخش است، بدون شک برای ایجاد حس آرامش و امنیت انتخاب شده و در کل نماد صلح است. که قطعا بعد از تمامی این اتفاقات ناخوشایند، آرامش و صلح یکی از پر اهمیت‌ترین مسائل در سراسر دنیا بوده است. در واقع رنگ سال انعکاسی از آن چیزی است که همه ما در دنیای امروزه نیاز داریم.

رنگ سال 2011!

هر دفعه که رنگ سال اعلام می‌شود، روح زمانه این رنگ در مطبوعات نیز منتشر می‌شود. به عنوان مثال، سال 2011 به عنوان سالی پر از استرس برای مردم سراسر دنیا معرفی شد! زمانی که آنها رنگ یاس امین الدوله (یا همان رنگ قرمز مایل به صورتی) را برای سال 2011 اعلام کردند، مطبوعات نیز این پاراگراف را منتشر ساختند؛

در دوره پر از استرس، ما به چیزی نیاز داریم که روحمان را متعالی سازد. رنگ یاس امین الدوله (یا همان رنگ قرمز مایل به صورتی) یک رنگ فریبنده و محرک است که باعث ترشح آدرنالین در بدن انسان می‌شود، که بهترین رنگ برای از بین بردن غم و اندوه است.

رنگ سال 2017!

یا اگر بخواهیم مثال دیگری را عنوان کنیم، می توانیم به رنگ سال 2017 اشاره کنیم. پانتون رنگ سال 2017 را سبز اعلام کرد؛ سبز رنگ طبیعت است و نشان دهنده تجدید نیرو، رهایی از خستگی و افسردگی، و آغاز کارهای جدید است.

رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود

رنگ سال 2018!

و یا رنگ سال 2018 که رنگ بسیار زیبا و اشرافی “بنفش” بود. موسسه پانتون رنگ سال 2018 را رنگ بنفش اعلام کرد. این رنگ در زمان‌های قدیم رنگی بسیار سلطنتی و اشرافی بوده است به طوری که تنها افراد ثروتمند و قدرتمند می توانستند از آن استفاده کنند. رنگ بنفش رنگی آرامش بخش و شادی آور است! همچنین این رنگ نماد نوآوری و تفکر نیز است. شرکت پانتون در سال ۲۰۱۷ رنگ سبز را به عنوان رنگ سال اعلام کرد و این رنگ الهام گرفته از طبیعت بود! اما در سال ۲۰۱۸ این شرکت به سراغ جهان کیهانی رفته است. این شرکت دلیل انتخاب رنگ بنفش را به عنوان رنگ سال ۲۰۱۸ اینگونه عنوان کرد:

“این رنگ نماینده قدرت معنوی و عرفانی است. رنگ بنفش پیچیدگی‌های جهان امروز را از ذهن افراد پاک می‌کند و در عوض حس آرامش را به افراد القا می‌کند.”

رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود

رنگ سال 2019

در سال 2019 یا همان 1398 نیز رنگ مرجانی زنده (living coral) به عنوان رنگ سال انتخاب شده است. رنگی که یکی از طیف‌های زنده رنگ نارنجی است که ته رنگ طلایی نیز در خود داشته و به نوعی منعکس کننده گرما و قدرت موجود در صخره‌های مرجانی زیر دریا است که زیبایی و شکوه خاصی دارند و به گفته موسسه پنتون، رنگ امسال نمادی از شادی و خوش بینی بوده و عاملی برای برقراری گرما و صمیمیت در بین افراد است.

همانطور که گفتیم انتخاب رنگ سال توسط شرکت پانتون انجام می شود و پشت انتخاب هر رنگی دلیل خاصی پنهان شده است. آرامش، صلح، شادی، امنیت، تفکر، همه و همه دلایلی هستند که موسسه پانتون بر اساس آنها رنگ سال را انتخاب می‌کند. اتفاقات ناگوار از جمله سیل، زلزله، جنگ و بیماری‌ها و همچنین اتفاقات خوشایند تاثیر بسیار زیادی بر روی انتخاب رنگ سال دارند.

ما در این پست از توکامگ سعی کردیم به شما بگوییم رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود و چه عواملی بر روی آن تاثیر می‌گذارند و همچنین چند مثال از انتخاب رنگ‌های سال‌های مختلف ارائه دادیم. امیدواریم توانسته باشیم به شما در دریافتن این مسئله کمک کنیم. منتظر نظرات و پیشنهادات شما همراهان همیشگی توکامگ هستیم.

برگرفته از: colorcasters.com

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد امتیازات 0

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

زهرا جلیلی
زهرا هستم. کارشناس ادبیات انگلیسی و مترجم هستم. شغل اصلیم نویسندگی نیست ولی به نویسندگی علاقه مندم.