رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

مبل تک نفره در خانه

در بین دسته بندی رنگ‌ها، تقسیم بندی وجود دارد با محتوا و ساختار سرد یا گرم بودن رنگ‌ها که احتمالا همه ما آن با آشنا هستیم و یا حداقل نام این دسته بندی را شنیده‌ایم. این دسته بندی باعث می‌شود تا به راحتی رنگ‌هایی که محیط را از نظر احساسات دمایی دچار تغییر می‌کنند بشناسیم. در مقاله‌ای جداگانه و مفصل در مورد رنگ‌های گرم در دکوراسیون خانه توضیحات لازم را مطرح کرده این. در این مقاله قصد کرده‌ایم تا بخش باقی مانده یعنی رنگ های سرد را به اتمام برسانیم. با توکامگ و معرفی رنگ های سرد و کاربرد و تاثیرشان در دکوراسیون خانه همراه باشید.

رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

مفهوم رنگ سرد این است که با استفاده از این نوع رنگ‌ها محیط مورد نظر احساس سردی به انسان القا کرده و ذهن و فکر را درگیر فضایی می‌کند که در آنجا گویی دمای هوا در حال کاهش است. البته اثر القایی این نوع رنگ‌ها تا این اندازه نیست، اما اصطلاحات دکوراسیونی و تئوری رنگ‌ها دست به دست هم داده‌اند تا این نوع از رنگ‌ها را رنگ سرد بنامیم.

اگر در بخشی گفته می‌شود رنگ‌های گرم انرژی و شور و حرارت را به محیط تزریق می‌کنند باید مدعی شویم که رنگ‌های سرد نیز آرامش و سکون را برای هر فضایی به دنبال خواهند داشت. با این توضیحات به سراغ معرفی رنگ‌های سرد می‌رویم تا در ادامه با کمک هر یک از آن‌ها خانه شما را به زیبایی هر چه تمام طراحی کنیم.

بنفش، از محبوب‌ترین رنگ های سرد در خانه

از ضعیف‌ترین عضو خانواده رنگ‌های سرد آغاز می‌کنیم.‌ علت این که رنگ بنفش در دسته بندی سردها ضعیف قلمداد می‌شود در هم خانواده بودن با رنگ‌های گرم است. اگر قرمز را پدر و آبی را مادر بنفش بدانیم ارغوانی پسر خانواده و بنفش دختر این خانواده خواهند بود. نزدیکی و شباهت رنگ‌های فوق باعث می‌شود تا سایه‌هایی از رنگ بنفش در خانواده رنگ‌های خنثی نیز قرار گیرد، اما از آنجایی که در این تقسیم بندی تنها رنگ‌های  سرد و گرم ملاک است و رنگ خنثی وجود ندارد، ما آن را در دسته سردها قرار داده‌ایم. (منظور از ما بخش طراحان دکوراسیون و نظریه پردازان تئوری رنگ‌ها است.)

رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

رنگ بنفش ماورایی که به عنوان رنگ سال ۲۰۱۸ نیز انتخاب شده است جز پرمخاطب‌ترین رنگ‌های جوانان و نوجوانان به شمار می‌رود و از همین رو صنایع وابسته به مد و مرتبط با این رده سنی به درستی از این رنگ در اهداف تجاری خود بهره می‌برند. سایه‌های روشن از رنگ بنفش را اگر از روی پالت رنگ مشاهده کنید در میابید که هر چه با سفید بیشتری ترکیب می‌شود زیبایی‌های بیشتری از آن به چشمان ما می‌رسد. نزدیکی این رنگ به صورتی مشهود بوده و مناسب فضاهای دخترانه و زنانه است. ایجاد آرامش و نمایش محبت و مهربانی درونی از جمله ویژگی‌های است که می‌توان به طیف روشن از رنگ بنفش نسبت داد. از طرفی رنگ تیره بنفش نیز برای خود اعتبار بسیاری کسب کرده است.

ویژگی‌های اعیانی و سلطنتی این رنگ که در کنار رنگ‌های درباری می‌نشیند نشان از توانایی‌های خاموش این رنگ دارد که در صورت اجازه بروز، رقیبی سخت برای سایر رنگ‌های مجلسی و مغرور خواهد بود. بنفش و طلایی ترکیبی هیجان انگیز و لوکس بوده که می‌تواند در هر خانه‌ای غوغا به پا کند. بنفش تیره را که با نام بادمجونی نیز می‌شناسند در لیست رنگ‌های سرد مدرن خانه خود قرار دهید مطمئن باشید از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد. اسامی رنگ‌های سرد دسته بنفش را می‌توان به این ترتیب اعلام کرد:

بنفش مات، سرخابی، بنفش روشن، ارکیده، آبی بنفش و بنفش ماورایی.

رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

آبی، معروف‌ترین رنگ سرد

رنگ آبی به عنوان نماد رنگ‌های سرد شناخته می‌شود. این رنگ تداعی کننده دریا، آسمان، هر چیزی که به آب مربوط باشد، مانند برف و باران، و بسیاری از این موارد است. رنگ آبی با ساختار درونی خود سکوت و سکون را ندا می‌دهد و همانطور که زرد و قرمز همه چیز را به آتش می‌کشد آبی نیز به مانند ظرف آبی بر روی آتش، آن‌ها را مهار می‌کند. هر کجا که نیازمند ایجاد یک فضای آرام و ساکت بودید به سرعت به سراغ رنگ‌های سرد بروید.

آبی با تنوع بی نظیر خود حق انتخاب‌های بزرگی به شما می‌دهد. آبی‌های روشن که شادی آور نیز هستند برای اماکن مهم خانه مانند اتاق‌های نشیمن و خواب بسیار مناسب هستند. رنگ‌های سرد با ترکیب فوق العاده‌ای که ایجاد می‌کنند مکمل‌های مناسبی نیز برای یکدیگر هستند. مثلاً یک اتاق نشیمن آبی آسمانی روشن را در نظر بگیرید که با پرده‌های آبی نفتی یا سرمه‌ای آراسته شده است. رنگ‌هایی که یکی از دیگری گوی جذابیت را می‌ربایند. آبی روشن در حمام و سرویس بهداشتی نیز پرکاربرد است. در مجموع فضاهایی که با آب سر و کار دارند، رنگ های سرد جزء جدایی ناپذیر طراحی داخلی و دکوراسیون آن‌ها محسوب می‌شود. نمونه بارز آن نیز اماکن تفریحی مانند پارک‌های آبی و استخرها هستند. رنگ آبی تیره نیز در رده رنگ‌های متین و باوقار قرار می‌گیرد که بدون نیاز به تحولات اساسی خانه را بر روی سر انگشت خود می‌گرداند. فرش‌های با زمینه آبی تیره نمونه‌ای از این هنرنمایی در خانه هستند. موارد بیشتر را در ادامه توضیح خواهیم داد. دسته بندی رنگ آبی که همگی در طیف های رنگ سرد قرار می‌گیرند را نیز می‌توان به این ترتیب دانست: آبی آسمانی، فیروزه‌ای، نیلی، آبی فسفری، لاجوردی، سرمه‌ای، آبی نفتی و آبی مات.

رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

سبز، رنگ سرد حیات بخش

رنگ‌های حیات بخش و امید آفرین. رنگ زندگی و سلامتی. رنگ طبیعت. تمامی این القاب به شایستگی برازنده نام سبز است. این رنگ با دارا بود توانایی القای انرژی‌های مثبت، رنگی آرام بخش و تسکین دهنده است. ورود به موزه معنویات و تلاش برای نشان‌دادن پاکی درونی انسان از خاصیت‌های این رنگ سرد به شمار می‌رود. سبز از همسایگی با زرد و آبی نهایت استفاده را مرده است تا خود را به مرز زیباترین رنگ خدادادی برساند. احساس امنیت توام با آرامش از مزایایی است که باعث می‌شود پس از دیدن آن، مغز شما آن را تأیید کند. با رنگ‌های سبز کاهویی و لیمویی آشپزخانه خود را بیارایید و با رنگ‌های یشمی و زمردی اتاق‌هایتان را تزیین کنید. دسته بندی رنگ‌های سبز شامل موارد زیر است: سبز مغز پسته‌ای، سبز کمرنگ، سبز مات، سبز روشن، سبز یشمی، سبز لجنی، سبز چمنی، سبز زیتونی، سبز دریایی، سبز ابی، پرشین گرین و سبز فسفری.

رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

اکنون که رنگ‌های سرد و خواص آنها را شناختیم به سراغ آنها می‌رویم تا با پیشنهادهای جذاب خانه‌ای امن و آرام را بسازیم.

مبلمان و رنگ سرد در آن‌ها

انتخاب رنگ مبل‌ها برای منزل یکی از کارهای سختی است که اگر پیش از خرید طرحی برای آن نداشته باشید شما را دچار چالش خواهد کرد. اغلب افراد رنگ مبل‌ها را برای ست کردن و یا ایجاد هارمونی رنگی انتخاب می‌کنند. حال اگر به چنین پرسشی بر بخورید چگونه آن را پاسخ خواهید داد؟ اگر دکوراسیونی ساده و یا مینیمال داشته باشید از رنگ کرم برای مبل‌های منزل خود استفاده می‌کنید یا ست رنگ‌های سرد را خریداری می‌کنید؟ پاسخ این سؤال احتمالاً تا کنون برایتان روشن شده است. هر زمان که صحبت از دکوراسیون‌های مینیمال به میان می‌آید، رنگ‌های خنثی و پس از آن رنگ‌های سرد انتخاب‌های اصلی خواهند بود. درست مانند سبک‌های مدرن و امروزی با کمی اغماض.

مبل‌های سرمه‌ای و آبی نفتی که جز ترندهای بازار مبلمان راحتی به شمار می‌روند، یک انتخاب صحیح هستند. مبل‌های آبی روشن برای خانه‌های بزرگ بهتر هستند، زیرا هر چه رنگ‌ها روشن‌تر باشند خانه را نیز بزرگ‌تر نشان می‌دهند. مبل‌های سبز و بنفش داستان دیگری دارند. رنگ سبز برای مبل‌ها انتخاب خیلی سختی است، مگر این که یک رنگ تیره برگزیده شود تا با ساختار کلی فضا هماهنگی ایجاد کند. در غیر این صورت رنگ سبز روشن مخصوص خانه‌های خاص و متفاوت است. رنگ بنفش مسیری مشابه رنگ‌های سرد آبی را طی می‌کند و پذیرش آن کار سختی نیست. هر چند تکرار و عادت به آن ممکن است پس از مدتی شما را به تصمیماتی متفاوت از قبل وادار کند. مبلمان اتاق خواب و یا میز نهار خوری به صورت معدود و انگشت شمار از رنگ‌های سرد انتخاب شود. مگر آن که برای حفظ تقارن ست رنگی این کار صورت بگیرد. چون میزهای ناهار خوری یا به صورت گرم ( رنگ اصلی چوب ) و یا با رنگ‌های متضاد با رنگ‌های سرد انتخاب می‌شوند.

رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

فرش و رنگهای سرد

شاید همه ما فرش‌ها را با پس زمینه‌های قرمز بیاد بیاوریم اما تغییر ذائقه مخاطبان و مشتریان به سمتی کشیده شده است که استقبال از فرش‌های سرمه‌ای و یا حتی آبی فیروزه‌ای، تولیدکنندگان را مجاب به طراحی و تولید فرش با چنین رنگ‌های کرده است. رنگ‌های سرد بیشتر به دکوراسیون‌های مدرن و امروزی وابسته‌اند تا شکل و شمایل سنتی یک خانه. از میان فرش‌های به رنگ سرد، سبز و بنفش کمترین سهم را در بازار گسترده آن دارا هستند اما کسی نمی‌داند شاید در آینده‌ای نه چندان دور این رنگ‌ها نیازهای بازار را تعیین کنند.

رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

استفاده از رنگ های سرد در آشپزخانه

سبک آشپزخانه هر چقدر هم که متضاد از دکوراسیون خانه باشد تطبیق رنگی آن با سایر اتاق‌ها امری کاملاً سلیقه‌ای است. رنگ‌های سرد در آشپزخانه پیش از شما با لوازم فلزی و برقی امروزی به آنجا وارد شده‌اند، در نتیجه شما کار سختی برای استفاده از آنها نخواهید داشت. در این محیط نیز آبی‌ها گوی سبقت را از سبز و بنفش ربوده‌اند و جای پای خود را محکم کرده‌اند. اما رفته رفته رنگ‌های سرد طیف سبز نیز در میان سلیقه‌های عموم جامعه باز کرده و برای خود طرفدارانی را جمع کرده‌اند. اما بنفش‌ها هنوز هم در خلوت و سایه باقی مانده‌اند. آشپزخانه با رنگ سرد یعنی ایجاد یک توازن منطقی. چرا که این فضا به گرما و حرارت شهره است و استفاده از رنگ‌های سرد در آن محیط یک تعادل دمایی – احساسی را به ذهن متبادر می‌سازد. با ترکیبی از رنگ‌های سرد ذکر شده می‌توانید رنگین کمانی از زیبایی‌ها را در آشپزخانه خود ترسیم کنید.

رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

نور و پرده

از میان وسایل تزیینی که بسیار کاربردی بوده نقش تعیین کننده‌ای در بهتر دیده شدن خانه ایفا می‌کند می‌توان به پرده‌ها اشاره کرد. پرده‌های رنگ سرد یا حتی خنثی نقش تأیید رنگ سایر لوازم را بر عهده دارند یعنی به مخاطب فرصت برانداز کردن محیط و امکانات را می‌دهند و از طرفی به شکل گیری یک مسیر ذهنی در خانه کمک می‌کنند. نور بیشتر در اتاق یا محیط‌های که رنگ‌های سرد روشن چیده شده یا به کار گرفته شده است باعث دلباز تر دیده شدن آنجا می‌شود. در حالی که اگر محیط از رنگ‌های سرد تیره بهره می‌برد باید با نورهای موضعی و غیر مستقیم، خانه را صحنه آرایی کرده و خانه رو را روشن نشان داد.

تمامی این ساختارهای رنگی با مطالعه در مورد تئوری رنگ‌ها به سادگی در دست شما خواهد بود و بدون دغدغه نیازهایتان را مرتفع خواهد کرد.

اگر پرده‌های خانه خود را با مبل‌هاست می‌کنید باید بدانید بهترین رنگ‌ها برای این کار رنگ‌های آبی و بنفش هستند؛ چرا که نظم خاصی را به محیط بخشیده و موجب ایجاد حس آرامش می‌شوند. در مقابل رنگ سبز برای اتاق خواب مناسب‌تر است. پرده‌های آشپزخانه نیز اگر از هر سبک و مدلی که باشند با رنگ‌های زیتونی و یا کاهویی بسیار دیدنی خواهند شد. برای اتاق کودک اما رنگ بنفش روشن یا سرخابی می‌تواند هیجان انگیز باشد به شرط آن که ورود این رنگ سردی بیش از حدی در اتاق به وجود نیاورد.

رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

دیوارها و رنگ های سرد مناسب آن‌ها

حیاتی‌ترین بخش برای تاثیری پذیری از رنگ‌ها و تاثیری گذاری بر روی ذهن‌ها. از رنگ آبی شروع می‌کنیم. آبی روشن برای اتاق نشیمن. سرویس‌های بهداشتی با آبی نیلی تکمیل می‌شوند. اتاق مطالعه با ترکیبی از آبی مات و خاکستری یا سبزآبی به تکامل خواهد رسید. اتاق خواب را برای رنگ سبز کنار گذاشته‌ایم، اما اگر بر استفاده از طیف آبی اصرار هست آبی فیروزه‌ای و سفید انتخاب مناسبی هستند. اتاق کودک آبی نفتی و دیوارهای دیگر سفید (اتاق پسرانه)

آشپزخانه نیز با آبی درباری یا آبی غلیط بهتر دیده خواهدشد.

رنگ سبز در دکوراسیون هر محیطی کارا است، اما اثرگذاری آن به سایر عوامل محیطی و پیرامونی آن مرتبط می‌شود که بر خلاف رنگ آبی و بنفش است ( آن‌ها به تنهایی باعث تحریک دیدگان می‌شوند ). سبزهای تیره برای اتاق نشیمن، سبزهای روشن برای اتاق خواب و کودک و آشپزخانه و برای حمام و سرویس‌ها سبزی را به شما پیشنهاد نمی‌دهیم.

بنفش، رنگی که یکه و تنها بارهای سنگینی به دوش می‌کشد، اما همواره سربلند از میدان بیرون می‌آید. در بین رنگ‌های سرد رنگ بنفش بهترین نمایش خود را در اتاق کودک و اتاق کار بازی می‌کند و برای نقش آفرینی در سایر مکان‌ها نیاز دارد به سراغ سایه‌های خود برود. مثلاً روشن‌ترین بنفش را برای اتاق خواب دخترانه به کار گرفت و تیره‌ترین آن را برای دیوار شاخص اتاق نشیمن.

رنگ های سرد در خانه و دکوراسیون منزل و نحوه استفاده درست آن‌ها

روانشناسی رنگ‌های سرد به شما کمک می‌کند تا با ترکیبی منطقی به متعادل سازی محیط دست پیدا کنید و خانه‌ای مناسب حال خانواده خویش بیارایید. شما چه رنگ‌های سردی را برای خانه‌های امروزی خود پیشنهاد می‌دهید؟ رنگ‌های سرد که در خانه شما است بر چه اساس به کار گرفته شده‌اند؟ مجله توکامگ همراه زیبایی‌های خانه شماست، همراه ما بمانید و نظرات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد امتیازات 1

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...