رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل

رنگ گرم

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل و لوازمی که با این رنگ‌ها محیط خانه را گرم‌تر نشان می‌دهند موضوع این مطلب از مجله مبلمان و دکوراسیون توکامگ است. تا انتهای این مقاله با ما همراه شده و با انواع رنگ گرم در خانه و نحوه استفاده از آن‌ها در دکوراسیون داخلی منزل آشنا شوید.

برای گرما بخشیدن به یک محیط راهکارهای بسیاری وجود دارد. رنگ لوازم و وسایل یکی از اصلی‌ترین و نزدیک‌ترین راه‌ها است. البته تغییر دادن رنگ بخش‌های سازنده یک دکوراسیون همیشه هم آسان نیست. برای مثال شاید با تغییر رنگ دیوار یا رنگ و طرح کاغذ دیواری بتوان محیطی گرم در خانه شکل داد، اما نکته این است که آیا تغییر رنگ مبل یا فرش یا موارد دکوراسیونی مشابه نیز به همین آسانی خواهد بود؟ مسلماً پاسخ منفی است، چرا که حداقل هزینه‌های بسیاری در این کار نهفته است. اتفاقاتی که گاه نیازمند تغییرات بنیادین در ساختار کلی خانه شده و گاه تغییر سبک را طلب می‌کند. با تمام این توصیفات ما قصد داریم به بررسی رنگ‌های ذاتی و نهفته دکوراسیونی در در بخش رنگ گرم بپردازیم و نمونه‌های موفق را برای شما به نمایش دربیاوریم.

توضیح کوتاهی که در مورد گرما بخشی رنگ‌ها باید بدانید این است که وقتی صحبت از گرم و رنگ گرم می‌شود تنها ملاک ما گرما و حرارت آتش نیست، ( هر چند گرمای وجودی رنگ‌های هم چون نارنجی و زرد و قرمز را نمی‌توان کتمان کرد ) اما هدف و منظور ثانویه، ایجاد یک فضای گرم و صمیمی و آرامش بخش به کمک ابزار و لوازم دکوراسیونی است. شاید منطقه‌ای با رنگ‌های خنثی نیز پوشیده شده باشد، اما قسمت گرمابخش آن رنگ‌هایی است که در کنار آن قرار گرفته‌اند تا محیط را از رخوت و بی روحی در آورده و گرما ببخشند.

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل | توکامگ

در این قسمت رنگهای گرم را با اولویت پرکاربرد بودن برای شما بیان می‌کنیم.

رنگ های گرم کدام رنگ ها هستند؟

به چه رنگی رنگ گرم گفته می‌شود؟ چه نوع رنگی گرم است؟ رنگهای گرم را نام ببرید؟ طیفهای رنگ گرم کدامند و سوال‌های از این دست را شاید تا به حال بارها دیده و شنیده‌اید. برای پاسخ به این سوالات بایستی بگوییم که در مجموع رنگ‌ها با دسته بندی‌های متنوعی شناخته می‌شود. رنگ های سرد و گرم، تیره و روشن ، زنانه و مردانه و … ه در دسته بندی که این مطلب به آن پرداخته از بین دو بخش رنگ های سرد و گرم ما به بخش رنگ‌های گرم می‌پردازیم تا به سوالات شما در رابطه با انواع رنگ های گرم نیز پاسخ داده باشیم.

رنگ قرمز

این رنگ حرارت و جوشش را به نمایش می‌گذارد و نشانی از دمای بالا است. هنگامی که این رنگ در محیطی مورد استفاده قرار بگیرد، فعالیت‌های حرکتی و جسمانی افراد را متأثر از وجود خود خواهد کرد. تحریک کنندگی و افزایش گردش خون در بدن از ویژگی‌های ذاتی این رنگ است و هنگام برافروختگی و عصبانیت نیز چهره گرم و خشمگین به این رنگ در میاد. از نکات قابل توجه این است که هیچگاه رنگ قرمز خالص را به صورت تنها و با درجه خلوص اصلی آن به کار نمی‌بندند. همواره در کنار این رنگ از مکمل‌های آن استفاده می‌کنند تا اثر ویژگی‌های ذکر شده را تعدیل ببخشند. رنگ‌های مورد تأیید برای استفاده از رنگ قرمز در خانه سایه‌های این رنگ است. سایه تأیید که اگر به سمت سیاه حرکت کنند بر سنگینی و لوکس بودن آن‌ها افزوده می‌شود و سایه‌ها اگر به سمت سفید حرکت کنند به شادابی و سبکی آن‌ها اضافه می‌شود. رنگ‌های زرشکی، جگری، عنابی، شرابی، حنایی جز رنگ‌های طیف تیره قرمز بوده و صورتی، ارغوانی، سرخابی جز دسته رنگ‌های روشن قرمز هستند. در این بین بیشتر قسمت تیره به گرما نزدیک‌تر است تا روشن. برای استفاده بهتر و مناسب‌تر از رنگ قرمز در دکوراسیون خانه، بایستی حتما به این نکته توجه داشت که چه رنگ هایی با هم میشوند تا بتوان از آن به طرز صحیحی در دکوراسیون خانه استفاده کرد.

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل | توکامگ

رنگ نارنجی

اثر گرمایی نارنجی در خانه بسیار بالاست. این رنگ شاد شعاع‌های آتش و مواد مذاب و آهن گداخته رنگ‌های نارنجی را به همراه حرارتشان تداعی می‌کنند. نارنجی کرم، نارنجی تاریک، گوجه‌ای، و هم خانواده‌هایی آن از جمله رنگ‌های گرم محسوب می‌شوند. جالب است که موسسه پانتون که همه ساله به طور غیررسمی رنگ سال را مشخص می‌کند پیش بینی کرده است که رنگ سال 98 نیز جزء رنگ‌های شاد و اشتهاآور خواهد بود که رنگ نارنجی نیز در این طیف رنگی قرار می‌گیرد.

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل | توکامگ

رنگ زرد

رنگی پر انرژی و شادی آفرین که در عین حال شور و حرارت را در پی دارد. تداعی کننده گرمابخشی نور خورشید بوده و در بین طیف رنگ های گرم در متعادل‌ترین حالت ممکن قرار دارد. از بین هم خانواده‌های خود هر چه به سمت سفید حرکت می‌کند طرفداران آن در حوزه دکوراسیون داخلی بیشتر می‌شود. رنگ‌های هم چون کرم، شیری، لیمویی، نخودی از رنگ‌های پر استفاده در حوزه مد و دکوراسیون منزل هستند. روشنایی فضای خانه، تعادل رنگی، ثبات و عدم تحریک از جمله خاصیت‌هایی است که باعث می‌شود خانه‌ای با این رنگ‌ها هم گرم بوده و هم آرام.

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل | توکامگ

 در قسمت رنگ‌های گرم رنگ‌های هم چون خانواده قهوه‌ای‌ها و سفیدها نیز یافت می‌شوند که شناخت آن‌ها خالی از لطف نیست. گندمی، بژ، برنز، خردلی، کاکایویی روشن، عسلی روشن، خاکی، قهوه‌ای سوخته، عدسی، استخوانی، هلی، کرم قهوه‌ای و … این رنگ‌ها نیز برای دکوراسیون‌های گرم مورد استفاده قرار گرفته و چیدمان زیبایی به ارمغان می‌آورند.

اکنون که رنگ‌های گرم را شناختیم با تمرکز بر روی دکوراسیون داخلی و لوازم وابسته به کارگیری آنها در خانه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

امکاناتی که در اختیار شماست تا بتوانید به وسیله آن‌ها نقاط مختلف خانه را با رنگ‌های گرم بپوشانید از قرار زیر است:

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل | توکامگ

دیوارها و سقف:

اولین و راحت‌ترین گزینه برای ایجاد تغییرات مربوط به رنگ دیوارها و البته رنگ سقف منازل است. هزینه پایین و تأثیر بصری بیشتر از دلایلی است که این اجزا را به دم دستی‌ترین بخش‌های هر تغییر دکوراسیونی تبدیل کرده است. برای پایه ریزی رنگ‌های گرم در خانه دیوارها به شما اجازه می‌دهند تا به کمک رنگ‌های گرم مطرح شده در بالای این مطلب، خانه را به شما مطلوب و مورد پسند خود رنگ آمیزی کنید. کاغذ دیواری نیز جز متعلقات جدید دیواری به شمار می‌رود که توانایی تأثیر گذاری همانند رنگ بر روی دیوار را دارا است. با انتخاب یک طرح زیبا می‌توانید رنگ گرم مورد نظر را نیز به دیوار یا دیوارهای خانه خود اضافه کنید. طرح‌هایی که با رنگ گرم برای الصاق کاغذ دیواری به دیوار انتخاب می‌شوند عموماً دارای پیش زمینه‌ای لوکس و خاص بوده و از طرح‌های کلاسیک بهره می‌برند. این ویژگی باعث می‌شود دوست داران زیادی علاقه مند به استفاده از کاغذ دیواری با رنگ‌های گرم داشته باشد. باید توجه داشته باشید که همیشه دیوارها نیستند که اثر گذاری محض دارند، سقف‌ها نیز به نوبه خود می‌توانند جلوه‌های بصری مناسبی از خود به نمایش دربیاورند. با انتخاب رنگ و استفاده درست از رنگ هم راستا با دیوار می‌توانید تأثیر گرما را دو چندان کنید. رنگ‌های گرم برای دیوارهای اتاق نشیمن و اتاق کار مناسب‌تر از سایرین هستند و پوشش رنگ‌های گرم در نقاط پر تردد خانه خود را بیشتر نمایان می‌کند.

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل | توکامگ

پرده

رنگ‌های گرم از دیوارها که گذر کنند به دیوار پوش‌ها و پنجره پوش هایی می‌رسند که جدا از کاربریشان کارهایی فراتر نیز از آن‌ها بر می‌آید. پرده‌ها؛ این وسایل دوست داشتنی که در بحرانی‌ترین حالت، جور کمبودهای موجود در خانه را می‌کشند و به نوعی آبرو داری می‌کنند زمانی که وقتش فرا برسد با طرح‌ها و نقش‌های خود دلبری نیز خواهند کرد. پرده‌های مجلل و سلطنتی درباریان که همواره ترکیبی از رنگ‌های گرم و روشن بوده است ( اتاق‌های و سرسراها استثنا به شمار می‌روند ) نمایی از یک خانه با طرز تفکر اشرافی را به بیننده القا می‌کنند. شما نیز با پرده‌های منزل خود می‌توانید سبک زندگی خود را به دیگران نمایش دهید. اگر دیوارهایتان سفید است، اگر خانه‌ای به رنگ روشن دارید از پرده‌هایی با رنگ‌های گرم که به تیرگی متمایل هستند کمک بگیرید. با اینکه پرده‌ها باید متعادل کننده نور ورودی به داخل منزل باشند اما بسیاری از مردم پرده‌ها را به عنوان دیوارهایی متحرک به منظور جلوگیری از نور خورشید نصب می‌کنند. این موضوع بر عهده شماست اما برای یک خانه تعادل رنگی باید حفظ گردد. در رابطه با پرده‌های استفاده شده در منزل، پیشنهاد می‌کنیم که دو مطلب ویژگی‌های پرده اتاق نشیمن و ویژگی‌های پرده اتاق خواب را نیز مطالعه کنید.

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل | توکامگ

مبلمان

مبلمان به رنگ زرد، به وفور در نمایشگاه‌ها و منازل به چشم می‌خورد، رنگی که شاید بتوان گفت به ترند بازار مبلمان شده و زرشکی سلطنتی و سرمه ای مدرن را پشت سر قرار داده است. جذابیت رنگ‌های شاد و گرم در مبلمان به عنوان یکی از اهرم‌های تبلیغاتی مورد استفاده طراحان و تولیدکنندگان قرار گرفته است. ایجاد تمایز و شکست خط یکنواختی با این نوع رنگ‌ها مبلمان راحتی را نیز دوباره بر سر لیست خریدها آورده است.

هر چند مبلمان سلطنتی نیز با رنگ‌های گرم خود چشم‌ها را می‌رباید اما وجود یک مبل زرد یا نارنجی در خانه بیشتر از هر چیز دیگری به چشم می‌آید. این که رنگ‌های گرم را با مبل و متعلقاتش به خانه وارد کنید کمی هزینه بردار است، اما ارزش این کار را دارد. با مبل‌ها که کنار بیاییم اعضای دیگری از این خانواده نیز وجود دارند که خود نقش موثری در خانه بر عهده دارند. میز ناهارخوری. این دسته از میزها که در دو فصل به کار گرفته می‌شوند می‌توانند تکمیل کننده اثربخشی رنگ‌های گرم در خانه باشند. اگر در آشپزخانه چیده شده و به کار گرفته شوند، با محیط آنجا ست شده و هماهنگ می‌کردند و اگر در فضای خانه چیده شوند ( نشیمن یا محل ناهارخوری ) با مبل‌ها می‌توانند همرنگ یا هم مدل شوند. ناهارخوری‌هایی که با رنگ قهوه‌ای سوخته، نارنجی تیره ( مانند چوب حراج خورده ) و…  در خانه چیده می‌شوند بسیار سریع جای خود را در آن محیط باز می‌کنند.

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل | توکامگ

فرش

فرش‌ها به خودی خود دارای رنگ‌های گرم هستند. هنر و ذوق ایرانی همواره با در نظر گرفتن معیارهای روحی و تعلقات جسمی نیازهای خود را تهیه و تولید کرده است. فرش ایرانی نیز جز همین هنرمندی‌های فکر شده است که جای خود را در دکوراسیون امروزی نیز از دست نداده است. استفاده از رنگ قرمز و انواع آن در زمینه فرش‌های ایرانی یکی از زیباترین جلوه‌های هنری را به نمایش در می‌آورد و جهانیان را نیز متأثر از خلقت ناب خود می‌سازد. استفاده و ترکیب رنگ‌های گرم با سایر رنگ‌ها رد یک‌جا این هنرمندی را به خود اعلا نشان می‌دهد. از بین رنگ‌های گرم برای فرش، رنگ‌های قهوه‌ای، بژ و تعدادی دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند که استقبال از آن‌ها به مانند گل‌های سرخ نیست. در بین فرش‌های مدرن اما رنگ‌ها با هر هر سلیقه‌ای به چشم می‌خورد و انتخاب و سلیقه شما است که رنگ گرم مورد نظرتان را تعیین می‌کند. توجه کنید تصور عده‌ای که می‌گویند فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی جایگاهی ندارد و استفاده از آن را در این نوع دکوراسیون و چیدمان مجاز نمی‌دانند، کاملا اشتباه بوده و برخلاف آن به سادگی می‌توان از فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی منازل استفاده کرد.

کمد و استندها

رنگ‌های گرم هم چون قهوه‌ای، کرم، شیری و زرد از پر کاربردترین رنگ‌ها برای استندها و کمدها هستند که دلیل این موضوع نیز نزدیکی به رنگ مبلمان و دکوراسیون کلی خانه است. کمدهای اتاق خواب یا کمدهای دیواری معمولاً رنگ‌های روشنی انتخاب می‌شوند که تضاد زیادی برای محیط ایجاد نکنند، اما کمدهای دکوری که در فضای پذیرایی قرار می‌گیرند رنگ‌های گرم تندتری را بر می‌گزینند. استفاده از کمدهای زرد و یا رنگ های گرم خاص مانند فسفری برای اتاق کودک توصیه می‌شود. این رنگ علاوه بر انرژی زیاد شادی آور بوده و در مسیر افزایش هیجانات کودک وی را همراهی می‌کند. در مجموع رنگ این نوع وسایل در اتاق کودک هر چقدر هم خاص باشد توجیه پذیر خواهد بود.

تخت خواب

این وسیله‌های پر کاربرد در اتاق خواب به دو حالت چوبی با رنگ طبیعی و چوبی رنگ شده دسته بندی می‌شوند ( تخت خواب‌های فلزی را فاکتور گرفته‌ایم ) رنگ‌های طبیعی چوب که در حالت عادی به قهوه‌ای گراییده  و جز رنگ‌های گرم به شمار می‌آیند، و اغلب مدل های سرویس خواب مدرن نیز به این رنگ هستند، اما چوب‌های رنگ شده انواع بیشماری دارند. اکثر افراد از تخت خواب‌های آماده و رنگ شده ،رنگ روشن را انتخاب می‌کنند و رنگ‌های سفید، شیری، استخوانی و کرم رنگ غالب هستند که در بسیاری از مدل های سرویس خواب کلاسیک نیز مشاهده می‌شوند. اگر تخت‌ها نیز سلطنتی باشند بازم هم رنگ‌های گرم بیشتر به چشم خواهند آمد. اتاق خواب کودک و نوجوان نیز مواردی هم چون رنگ‌های نارنجی، قرمز و زرد را به خود می‌بیند که دلیل آن سلیقه افراد بوده ولی نکات رنگ شناسی را باید در آنجا لحاظ کرد.

رنگ گرم

کابینت‌های آشپزخانه

رنگ‌های گرم برای آشپزخانه یک اولویت نیستند، اما می‌توانند جایگاه مناسبی را از آن خود کنند. محیط آشپزخانه به خودی خود گرم و پر حرارت است اما با درایت و هوشمندی هم می‌توان از رنگ‌های گرم استفاده کرد و هم آنجا را به تعادل کشاند. رنگ‌های گرم روشن مانند شیری یا بژ جدا از این که روشنایی و نور بیشتری را به آشپزخانه می‌بخشند. در همین بین با استفاده از پرده‌های نارنجی یا شرابی نیز می‌توانید تمایز را به محیط بیامیزید. همین گونه که در حال اضافه کردن رنگ‌های گرم به پر حرارت‌ترین نقطه خانه هستید میز ناهارخوری خود را نیز به رنگ قهوه‌ای یا عسلی روشن برگزینید تا تکه‌های پازل شما به خوبی در کنار هم قرار بگیرند. اگر کمی به عقب بازگردید و دوباره این قسمت را مطالعه کنید در خواهید یافت که تمامی رنگ‌هایی که پیشنهاد دادیم از خانواده رنگ‌های گرم بود اما اگر به نتیجه کار بنگرید آیا می‌توانی محیطی گرم ببینید. نتیجه استفاده صحیح از رنگ‌ها این تعادل را به وجود می‌آورد که در عین استفاده از این تعداد رنگ گرم بازهم فضا معتدل و دلنشین باشد.

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل | توکامگ

تراس یا بالکن

بالکن‌ها در خانه‌های آپارتمانی نسبتاً بزرگ مکانی برای دورهمی و خلوت کردن در ساعات خوش شب است. از این رو یک دکوراسیون زیبا برای تراس و یک رنگ آمیزی و چینش با رنگ‌های گرم مطمئناً در زمستان‌های سرد شما را به گرمی همراهی خواهد کرد و در تابستان‌ها نیز گرما بخش جمع‌های شبانه شما خواهد بود. در تراس خانه‌های امروزی که کوچک هستند باید از رنگ‌های روشن‌تری استفاده شود تا میزان نور ورودی به خانه افزایش یافته و این مکان برای مصارف دیگر به کار گرفته شود.

لوازم تزیینی

از قاب‌های تابلو گرفته تا فرآیندهای طلایی آینه، از میز چای خوری کنار دست شما تا میز تلویزیون روبروی چشمانتان، به هر نقطه‌ای که نگاه کنید می‌توانید رنگ گرم را ببینید به شرط آن که شما آن‌ها را از میان رنگ‌های گرم انتخاب کرده باشید. با این لوازم خانه‌ای به زیبایی یک قصر و به گرمی خورشید خواهید داشت. کریستال‌ها و شیشه‌ها اگرچه می‌توانند این گرما را کمرنگ کنند اما نورهای تابیده شده به آن‌ها می‌توانند رسم بازی را تغییر دهند.

اثر نورپردازی بر رنگ‌های گرم را در اینجا خواهید دید. وقتی از لامپ‌های آفتابی بهره بگیرید همه جا را کمرنگ‌تر می‌بینید. این خاصیت این نوع نور است و ربطی به رنگ وسایل شما ندارد. حالا اگر این نور به لوازم و وسایلی در خانه بتابد که آن‌ها نیز ذاتی گرم و پر انرژی داشته باشد این حرارت و گرما دو چندان خواهد شد. لوسترهای سقفی کلاسیک و قدیمی بهترین نور پردازی‌های گرما بخش خانه هستند. نورهای موضعی و فلت نیز با کمک فناوری‌های جدید کمبودهای این بخش را جبران کرده‌اند. هر چه به مراحل پایانی دیزاین با رنگ‌های گرم می‌رسیم نتایج آن را قابل لمس‌تر می‌بینیم.

نورهای جانبی که از طریق آباژور یا چراغ های خواب در فضا منتشر می شوند نیز می‌توانند یکی از چشمه‌های گرما بخش خانه باشند. از آنجا که نور گرم حس طبیعی‌تری در محیط ایجاد می کند بهتر است نور اتاق خواب، اتاق کودک و اتاق مطالعه را با این نورها تامین کنید. هر کجا که نیاز به استفاده از رنگ‌های گرم احساس شد اما امکان تغییر رنگ وجود نداشت بهترین و ارزان‌ترین راه کمک گرفتن از نورهای زرد و نور های آفتابی خواهد بود.

رنگ های گرم در خانه و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون منزل | توکامگ

با بررسی انواع رنگ‌ها و نحوه به کارگیریشان در محیط خانه دریافتیم که الزامی به استفاده از تک رنگ‌ها برای گرما بخشیدن به فضای خانه نیست. با رعایت نکاتی از قبیل رنگ گرم برای اتاق خواب، رنگ‌ های گرم برای آشپزخانه و استفاده صحیح از رنگ‌های گرم در نشیمن می‌توانید به هر آنچه که می‌خواهید دست پیدا کنید.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا دکوراسیون داخلی خانه شما از رنگ‌های گرم تشکیل شده است؟ آیا علاقه‌ای به استفاده از رنگ‌های گرم در خانه خود دارید؟ اگر خانه شما با دکوراسیون رنگ‌های گرم تزیین شود چه حسی به شما دست می‌دهد؟ شما کدام یک از رنگ های فوق را به عنوان رنگ مورد علاقه در خانه به کار می گیرید ؟ آیا به رنگ های گرم و دکوراسیون مربوط علاقه ای دارید؟ با پاسخ‌های خود همراهان مجله دکوراسیون توکامگ را از سبک زندگی خود مطلع ساخته و به زیباتر شدن خانه‌ها کمک کنید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد امتیازات 11

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...