نکات رنگ آمیزی سقف خانه که بایستی هنگام رنگ کردن منزل رعایت شوند

نکات رنگ آمیزی سقف خانه

اگر در مورد رنگ آمیزی سقف خانه نگرانی دارید، باید بگوییم که شما تنها کسانی نیستید که از رنگ آمیزی سقف اتاق ترس دارید. بیشتر نقاشان ساختمان، چه حرفه‌ای و چه آماتور، از نقاشی سقف اتاق گریزان‌اند و انجام این کار را بسیار دشوار می‌دانند. پاشیدن قطرات رنگ و مشکل در پوشش دادن تمامی سقف اتاق از جمله مشکلات رنگ‌آمیزی سقف خانه هستند. بنابراین بیشتر افراد تنها به رنگ سفید گچ بسنده می‌کنند و خود را درگیر مشکلات رنگ‌آمیزی سقف خانه نمی‌کنند؛ در حالی که شاید همیشه آرزو داشتند فضای خانه خود را با یکی از رنگ‌های مناسب تزیین کرده و سقف خانه را نیز با هزینه‌ای اندک با این فضا هماهنگ کنند. مجله دکوراسیون توکامگ در سلسله مطالب مربوط به رنگ‌آمیزی و طراحی دیوارهای منازل، شما را با زبانی ساده و روان با نکات رنگ آمیزی سقف خانه آشنا می‌سازد. با ما همراه باشید.

نکات رنگ آمیزی سقف خانه که بایستی هنگام رنگ کردن منزل رعایت شوند

مهم‌ترین نکات رنگ آمیزی سقف خانه و اتاق‌های منزل

استفاده از اسپری رنگ و قلم موی نقاشی را فراموش کرده و در عوض  غلتک مخصوص نقاشی را بکار گیرید.

یکی از مهم‌ترین نکات در رنگ‌آمیزی سقف خانه، پوشاندن مناسب وسایل و یا قسمت‌هایی از سقف و یا دیوارها که قبلا رنگ شده‌اند به وسیله کاوری است که امکان پاشش رنگ را به حداقل ممکن برساند.. توجه کنید که غلتک‌های رنگی در مقایسه با اسپری‌های رنگ‌آمیزی سطح بیشتری را پوشش داده و راندمان کاری شما را هنگام رنگ کردن سقف خانه افزایش می‌دهند.

نکات رنگ آمیزی سقف خانه که بایستی هنگام رنگ کردن منزل رعایت شوند

به فکر نصب داربست نباشید؛ چرا که نردبان و چهارپایه سرعت عمل بالاتری به شما خواهند داد

البته در صورتی که مساحت خانه شما زیاد بوده و علاوه بر رنگ‌آمیزی سقف، دیوارها هم نیاز به کار داشته باشند، داربستی ایمن که در آن از وسایل ضایعاتی استفاده نشده باشد، مناسب است. از غلتکی با کمترین وزن ممکن استفاده کنید تا خستگی استفاده از آن به حداقل ممکن برسد. چون که در هر صورت جهت رنگ‌آمیزی سقف نیاز به بلند کردن دستتان دارید و وزن دست شما و غلتک فشار مضاعفی بر روی شانه‌ها و بازوی شما وارد خواهد کرد.

نکات رنگ آمیزی سقف خانه که بایستی هنگام رنگ کردن منزل رعایت شوند

رنگ آمیزی سقف اتاق را به‌عنوان یک پروژه کامل در نظر بگیرید

این نکته یکی از مهم‌ترین نکات رنگ آمیزی سقف خانه بوده و بدین جهت حائز اهمیت است که برخی افراد پس از اتمام رنگ‌آمیزی دیوارهای منزل خود ناگهان به یاد سقف اتاق می‌افتند. در صورتی که رنگ‌آمیزی سقف اتاق پروژه‌ای زمان‌بر و خسته‌کننده بوده و ممکن است موجب پاشش رنگ بر روی دیوارهای تازه رنگ شده هم بشود. پس در کل بهتر است که رنگ آمیزی خانه را یک بار انجام دهید و رنگ کردن سقف را به زمان دیگری موکول نکنید که بعدا با مشکلات آن روبرو شوید.

بین بعضی از مردم به اشتباه سقف به‌ عنوان دیوار پنجم نامیده می‌شود. شاید چنین جمله‌ای بر جنبه‌های معماری فراموش شده سقف تأکید می‌کند، اما رنگ آمیزی سقف همان‌طور که ذکر شد، پروژه‌ای بزرگ و زمان‌بر است. به طوری که شاید تمام تعطیلات مثلا یک هفته‌ای خود را به رنگ‌آمیزی سقف اختصاص دهید، اما مطمئنا در نهایت نتیجه رضایت‌بخش خواهد بود.

نکات رنگ آمیزی سقف خانه

رنگ سفید مناسب سقف است

بحثی که همواره در مورد رنگ آمیزی سقف وجود دارد این است که چرا کسی از رنگ‌های متنوع برای آن استفاده نمی‌کند؟ اما در جواب این سؤال باید گفت دیوار شاخص به همین منظور ساخته شده است تا شما رنگ‌های مختلف را روی آن امتحان کنید؛ اما بر روی سقف این تنوع رنگ چندان به چشم نمی‌آید و حتی شاید زیاد جالب نباشد. پیشنهاد می‌کنیم تصاویر انواع مدل‌های دیوار شاخص را نیز مشاهده کرده و با این نوع دیوار، که ممکن است در بسیاری از سبک‌های دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار گیرد، بیشتر آشنا شوید.

بنابراین شاید به طور تصادفی نباشد که همچنان رنگ سفید به‌عنوان رنگ 99 درصد سقف‌های منزل به کار می‌رود. چرا که این رنگ در بسیاری از خانه‌ها به عنوان رنگ اصلی در اتاق نشیمن مورد استفاده قرار گرفته و به دنبال سایر اتاق‌ها و سقف خانه نیز با همین رنگ نقاشی می‌شوند.

نکات رنگ آمیزی سقف خانه که بایستی هنگام رنگ کردن منزل رعایت شوند

انتخاب رنگ سفید جهت سقف دارای مزایایی است که عبارتند از:

  1.  نور بیشتری را از خود منعکس کرده و لذا روشنایی بیشتری برای اتاق فراهم می‌کند.
  2. نمایشی بی‌نهایت: رنگ سفید سقف چشم‌اندازی بی‌حد و حصر را ایجاد می‌کند که چشمان شما می‌تواند برای تمرکز روی آن خیره شود. به عبارت دیگر زمانی که شما به دیواری با رنگ آبی نگاه  می‌کنید به نظر می‌رسد که چشمانتان در نقطه متوقف می‌شود، اما سطح سفید این گونه نیست و چشم بر روی آن متوقف نشده و انگار به بی‌نهایت می‌توان نگاه کرد. این امر موجب می‌شود احساس فضای بیشتری در اتاق احساس شود و به نوعی اتاق کوچک بزرگتر نشان داده شود.
  3.  رنگ سفید ساده بهترین انتخاب است. اگر بین رنگ مات، ساده یا براق شک دارید، بهتر است بدانید که رنگ مات نور وسعت بی‌حدوحصر رنگ ساده را نداشته و رنگ براق هم بازتاب نوری بیش‌ازحد دارد که موجب می‌شود چشم اذیت شود.

نکات رنگ آمیزی سقف خانه که بایستی هنگام رنگ کردن منزل رعایت شوند

برای چکه کردن رنگ حاضر باشید

شاید فکر می‌کنید که می‌توانید به سقف را بدون چکه کردن رنگ نقاشی کنید، اما باید بگوییم که این امر غیرممکن است. حتی حرفه‌ای‌ترین نقاشان ساختمان هم نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند. شاید دیوارها و سطح‌های عمودی را بتوانید بدون چکه کردن رنگ بر روی لباس‌هایتان رنگ‌آمیزی کنید، اما برای سقف چنین اتفاقی نمی‌افتد و مطمئنا لباس‌هایتان و حتی وسایل موجود در خانه رنگی خواهند شد.

سقف را  تقسیم‌بندی کرده و طبق آن شروع به رنگ‌آمیزی کنید.

شما می‌توانید به طور خیالی بخش‌های یک مترمربعی در سقف ایجاد کرده و به ترتیب هر قسمت را رنگ‌آمیزی کنید. اما اگر مساحت سقف زیاد باشد، معمولاً مسیر حرکت نقاشی را از دست می‌دهید. به خصوص وقتی زمینه سقف هم گچ سفید باشد. یک ترفند این است که نور لیزر را روی سقف قرار دهید. خط شما را در مسیر نگه می‌دارد و شما می‌توانید آن را همان طور که حرکت می‌کنید حرکت دهید.

امیدواریم مطالعه این مطلب با عنوان نکات رنگ آمیزی سقف خانه، به شما کمکی هر چند کوچک در رنگ‌آمیزی خانه‌تان کرده باشد. شما هم نظرات و تجربه‌های خود را در این باره با ما در میان بگذارید. در کل ترجیح می‌دهید که کار رنگ‌آمیزی سقف خانه خود را به یک نقاش حرفه‌ای بسپارید، یا اینکه دوست دارید این کار نسبتا هیجان‌انگیز را خودتان بر عهده بگیرید؟

برگرفته از: thespruce.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.7 / 5. تعداد امتیازات 108

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

omid
کار اصلی من نویسندگی نیست اما به دلیل علاقه ام به دکوراسیون داخلی منازل، مقالاتی رو در این زمینه‌ها ترجمه می‌کنم و بر اساس تجربه‌ای که تو این سال‌ها کسب کردم در اختیار مخاطب‌ها قرار میدم؛ به نویسندگی علاقمندم و هر زمانی که از لحاظ روحی شرایط مناسبی داشته باشم، سعی می‌کنم خودم رو با نوشتن مشغول کنم... ممنون که مطالبم رو میخونین!