16 ایده جالب طراحی کتابخانه در منزل

کتابخانه منزل

درست است، ما در شرایطی زندگی می‌کنیم که چیزهایی که در صفحه های ویدیویی ظاهر می‌شوند بیشتر از چیزهایی که در صفحه های کتاب ها نوشته می‌شوند مورد توجه قرار می‌گیرند؛ با این وجود در پایان یک روز طولانی یا آغاز یک آخرهفته، چیزی بهتر از این نیست که یک کتاب خوب را شروع کنید. برای برخی از ما کتاب هایمان چیزی بیشتر از فقط یک سرگرمی هستند و به همین دلیل کتاب های موجود در خانه های ما مستحق چیزی بیشتر از این هستند. آن ها باید در دکوراسیون کتابخانه های خانگی نمایش داده شوند که به اندازه هر اتاق دیگری در منزل زیبا هستند. ما می‌خواهیم در مورد طراحی کتابخانه در منزل برایتان بگوییم تا شما بتوانید خودتان با رعایت فقط چند نکته کتابخانه جذاب تری بسازید. پس اگر به دنبال ایجاد یک کتابخانه برای  خانه خود هستید، در اینجا چندین شاهکار الهام بخش وجود دارد که شما را به سمت خود سوق می دهد.

صندلی کلاسیک

مانند هر اتاق دیگری در خانه تان، بسیاری از احساسات و سبک اتاق کتابخانه شما با وسایلی که در آن قرار می‌دهید تعیین می‌شود. اگر می‌خواهید ظرافتی به فضای کتابخانه خود اضافه کنید، با چیزی ساده مانند مبل کلاسیک شروع کنید. عموما این صندلی ها برای دکوراسیون هایی استفاده می‌شود که ساختار کلاسیک و قدیمی در آن موج می‌زند. در این نوع از طراحی دکوراسیون آنچه که بیشتر از همه اهمیت دارد، جنس صندلی است. عموما این نوع صندلی‌ها از جنس چوب ساخته می‌شوند و طراح نهایت دقت خود را برای نزدیک کردن طرح صندلی به صندلی‌های کلاسیک به خرج می‌دهد.

صندلی کلاسیک در طراحی کتابخانه در منزل

نشیمنگاه داخل کتابخانه

مهم ترین بخش لذت بردن از کتابخانه کتاب های شما نیستند بلکه جایی است که می‌نشینید و کتاب هایتان را می‌خوانید. هنگامی که شما به دنیای کلمات داخل کتاب پرتاب می‌شوید آسایش و راحتی مهم ترین چیز است، بنابراین اگر فضای آن را پیدا کردید ساختن یک فضای مطالعه داخل قفسه های کتابخانه تان یک انتخاب طبیعی و یک راه عالی برای این است که در استفاده از فضایتان صرفه جویی کنید. و از همه بهتر، وقتی همه کتاب های شما درست کنار دستتان قرار دارند، در هنگام پیدا کردن کتاب های خود مشکلی نخواهید داشت.

نشیمنگاه داخل کتابخانه

وسایل هنری

برای اینکه به محل کار خود در خانه یا محل قرار گرفتن کتاب هایتان احساس یک کتابخانه واقعی را بدهید نیاز به چیزهای بیشتری از قفسه ها و ردیف هایی از کتاب دارید. قفسه های کتاب نباید فقط برای نمایش کتاب ها باشند. با اطمینان خاطر از داشتن برخی هنرها در فضای خود، به فضایتان کمی ویژگی های دیگر اضافه کنید و یک طراحی کتابخانه در منزل مطلوب داشته باشید. در این عکس اثر هنری به طور مستقیم روی قفسه کتاب ها آویزان شده است و همه چیز را در همان یک نمایشگر به نمایش درآورده است.

وسایل هنری در طراحی کتابخانه در منزل

مجموعه های برجسته

ذخیره سازی همیشه بخش مهمی از نگه داشتن یک اتاق به بهترین شکل ممکن است و در طراحی کتابخانه در منزل بسیار کاربرد دارد. اگر مجموعه کتاب های شما به اندازه ای نیست که هر اینچ از فضای قفسه ای که به آن ها اختصاص داده‌اید را اشغال کند، خوب است که به مجموعه وسایل دیگری که دارید و جایی ندارید تا آن ها را بگذارید در قفسه هایتان فضایی اختصاص دهید. نکته اصلی برای اینکه همه این ها کنار هم خوب به نظر برسند این است که ارتباط نزدیکی بین انواع چیزهایی که در قفسه های خود نگه می‌دارید وجود داشته باشد؛ به طور مثال یک کاسه در وسط مجموعه کتاب های بیوگرافی های شما قرار نیست جلوه‌ای دلپذیر به شما بدهد. سعی کنید وسایلی را که کنار کتاب هایتان داخل قفسه ها می‌گذارید از طریق رنگ به دیگر وسایل داخل اتاقتان ربط دهید؛ مثلا در عکس زیر جعبه های قرمز داخل قفسه ها با صندلی هم رنگ هستند.

مجموعه های برجسته داخل قفسه های کتابخانه

کتابخانه در اتاق کار

اتاق کار در خانه بهترین مکان برای قرار دادن کتابخانه است؛ حتی اگر موضوع همه کتاب های داخل قفسه ربطی به کار و یا شغل شما نداشته باشد، باز هم یک مکان عالی برای داشتن کمی آرامش در هنگام خواندن است. شما بیشتر وقت خود در روز را در اتاق کارتان سپری می‌کنید و اگر کتابخانه خود را در آنجا طراحی کنید همین امر باعث می‌شود که از طراحی محیط اطراف خود نیز لذت بیشتری ببرید و با شوق بیشتری مشغول به کار شوید. همچنین وقتی زمان استراحتتان میان کار فرا می‌رسد شما دیگر مجبور نیستید تا دنبال کاری بگردید که وقتتان را پر کند، می‌توانید کتاب بخوانید.

اتاق کار به عنوان محل کتابخانه

اهمیت رنگ

رنگ در طراحی یک کتابخانه جذاب به همان اندازه که در طراحی هر فضای دیگری وجود دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. درحالیکه رنگ های قهوه ای و  مشکی رنگ های شگفت انگیزی برای انتخاب هستند، هنگام طراحی کتابخانه منزل خود شما به سختی می‌توانید خودتان را فقط به این رنگ ها محدود کنید. برای مثال ترکیب ساده آبی و قهوه ای، به شما نشان می‌دهد که چگونه ترکیبی از رنگ های گرم و خنک در فضا، جلوه کاملی از تعادل را به وجود می‌آورد. با اینکه همیشه تاکید در هر کتابخانه ای بیشتر بر روی کتاب ها است، اما هنگام ورود رنگ به فضا شما گزینه های بیشتری پیش رویتان دارید و می‌توانید کتاب ها را بر اساس رنگ و یا نقاشی دیوار خانه و همینطور قفسه ها تنظیم کنید. تمام وسایل و اکسسوری هایی که برای تزئین و طراحی کتابخانه اتاقتان استفاده می‌کنید می‌توانند به داستان رنگ اتاق اضافه شوند و با آن ها هم خونی داشته باشند. حتی اگر کتاب های شما از نظر رنگ باهم هماهنگ نیستند، هنوز هم می‌توانید لایه هایی از رنگ را در فضای خود ایجاد کنید.

اهمیت رنگ در طراحی کتابخانه در منزل

چاپ های رنگی

کتابخانه باید ساکت باشد نه کسل کننده. شما می‌توانید هرچقدر که دوست دارید در آنجا تفریح کنید. در عکس زیر هنگام استفاده از پالت رنگ بیشتر رنگ سبز جسورانه و پر انرژی به کار برده شده است که توسط صندلی های سرگرم کننده در چاپ های پلنگی برجسته شده است. چاپ های رنگی باعث می‌شود که به کتابخانه بیشتر از کتاب هایتان نگاه کنید. سعی کنید تا می‌توانید در طراحی کتابخانه منزلتان از چاپ های رنگی و برجسته استفاده کنید تا هنگام خواندن کتاب مورد علاقه تان انرژی داشته باشید و هرگز خواب آلود نشوید.

چاپ های رنگی برای صندلی

قفسه بندی

حتی بزرگ ترین مجموعه های کتاب را می‌توان با فضای کافی و برنامه ریزی صحیح به نمایش گذاشت. برای عاشقان کتاب این قفسه بندی کتاب ها همانند رویایی است که به حقیقت تبدیل می‌شود. سعی کنید کتاب های خو را بر اساس موضوع، ژانر و یا هرچه ک دوست دارید قفسه بندی کنید تا هم راحت تر آن ها را پیدا کنید هم بتوانید تمامی کتاب هایتان را در فضایی که دارید جای دهید. هنگام ذخیره کردن فضا برای تعداد بسیار زیادی کتاب، رنگ سفید انتخاب مناسبی است تا همه چیز تمیز و مدرن به نظر برسد.

قفسه بندی کتاب های کتابخانه

جزئیات معماری در طراحی دکوراسیون

یک کتابخانه می‌تواند مکملی ایده آل برای لحظات معماری کلاسیک در خانه شما باشد. یکی از ویژگی های خانه های لوکس این است که شما می‌توانید از بعضی از نقاط جالب خانه تان بیشترین استفاده را بکنید و آن ها را به سلیقه ی خود تغییر دهید. عکس زیر نمونه جذابی است که نشان می‌دهد چگونه یک کتابخانه می‌تواند از معماری خانه ای با ساخت کلاسیک بهره ببرد. سعی کنید هنگام طراحی کتابخانه در منزل خود ریسک پذیر باشید و هر چیز جدیدی را امتحان کنید. یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می‌شود کلاسیک ها کلاسیک باقی بمانند این است که تقریبا خودشان را با هر موقعیتی وفق می‌دهند؛ و وقتی نوبت به پالت رنگ می‌رسد، چیزی کلاسیک تر از سیاه و سفید نیست. این فضای کتابخانه با یک داستان رنگی ساده جلوه ای تمیز و مدرن را حفظ می‌کند. اگر طراحی کلاسیک مورد علاقه شما نیست قطعا همیشه رنگ های رنگارنگ و جسورانه وجود دارد؛ پالت رنگ صورتی، خاکستری و آبی تنها چیز برای یک کتابخانه پر جنب و جوش و پر انرژی است که می‌توانید در آن بخوانید و بخوانید و نخوابید.

معماری کلاسیک در طراحی کتابخانه در منزل

 

ساخت قفسه های اضافی

اگر قفسه های کتاب شما تمام فضایی که مورد نیازتان است را به شما نمی‌دهد یا تمام کتاب هایتان در فضایی که دارید جای نمی‌گیرد، می‌توانید قفسه های خودتان را بسازید. هرچند قفسه های سفارشی کارآمد تر و دارای مزایای بسیاری نسبت به آن هایی است که خود صاحب خانه مایل است آن ها را بسازد، با این حال مهم ترین ویژگی این قفسه ها انعطاف پذیری در تنظیم فضای کوچک یا زاویه های ناخوشایند است. اگر خودتان را در موقعیتی یافتید که قفسه برای طراحی کتابخانه منزلتان کم آوردید خودتان یکی بسازید و ترجیح این است که رنگ این قفسه ها آبی روشن باشد تا اتاق شما را بزرگ نمایش دهد و حس آرامش و آزاد از نگرانی ها در شما ایجاد کند.

ساخت قفسه های کتابخانه

پرده تقسیم کننده

اگر کتاب های زیادی دارید اما فضای شما کم است؛ یکی دیگر از گزینه ها این است که با استفاده از یک پرده فضای کتاب خواندن خود را جدا کنید. اگر اتاقی در منزلتان دارید که بزرگ است و می‌توانید بخشی از آن را به محل کتاب خواندنتان اختصاص دهید با یک پرده ساده اتاقتان را به دو قسمت تبدیل کنید و از این طراحی در منزلتان لذت ببرید. در عکس زیر یک پرده سبز ساده تمام آن چیزی است که برای ایجاد یک کتابخانه مخفی لازم است که می‌توانید هروقت به آن نیاز داشتید آن را ظاهر یا پنهان کنید.

پرده تقسیم کننده کتابخانه خانگی

کتابخانه دو طبقه ای

این طراحی کتابخانه دو طبقه ای شگفتی ای از معماری داخلی است که هر عاشق کتابی را به تحسین و تمجید وا می‌دارد. با این طراحی شما هم جلوه ای زیبا و خلاقانه به اتاق مطالعه خود داده‌اید هم فضای بیشتری برای مجموعه کتاب های خود درست کرده‌اید و هیچ وقت دغدغه ی نداشتن فضا برای قرار دادن کتاب هایتان را نخواهید داشت. اما از طرفی این طراحی می‌تواند برای شما مشکل ساز باشد؛ آن هم این است که دسترسی به کتاب هایی که در طبقه های بالا هستند کمی دشوار است

کتابخانه دو طبقه ای در دکوراسیون کتابخانه

قفسه بندی مورب

مجموعه کتاب های خود را بر روی گوشه ی آن بچرخانید و آن ها را بر روی قفسه های زیبای به صورت مورب ساخته شده بچینید. فقط با یک چرخش جزئی این قفسه های کتاب الگوی هندسی جسورانه ای را به دیوارها اضافه می‌کند که هرکسی را خودش علاقمند می‌کند. این مدل قفسه ها یکی از محبوب ترین مدل کتابخانه های سال های اخیر در طراحی کتابخانه در منزل بوده است و افراد زیادی دست به ساخت این چنین کتابخانه‌هایی زده اند. شما هم می‌توانید یکی از همان معدود افراد جسوری باشید که این کتابخانه ی خارق العاده را در اتاقش طراحی می‌کند.

قفسه بندی مورب برای کتابخانه

 

کتابخانه و مرکز سرگرمی

درحالیکه برای بعضی ها که نسبت به فضای کتابخانه خود وسواس زیادی دارند قرار دادن تلویزیون در میان کتاب ها اوج قربانی کردن فضا خواهد بود، اما برای اکثر ما بسیار جالب است. شما می‌توانید با کمی سبک تلویزیون خود را در درون مرکز سرگرمی خود قرار دهید و جلوه ای از هنر دیواری به اتاق خود ببخشید. اگر سرگرمی شما کتاب خواندن و فیلم دیدن است می‌توانید در آن اتاق هم فیلم های مورد علاقه تان را ببینید، هم کتاب های مورد علاقه تان را بخوانید و هر دو این ها می‌تواند در یک زمان اتفاق بیافتد. این هنر دیواری کردن تلویزیون می‌تواند فضای کمتری نیز از اتاق شما را اشغال کند.

مرکز سرگرمی در فضای کتابخانه

استفاده از میزهای بلند

چه این کلوب کتاب هایتان باشد چه محل برگزاری جلسه هایتان، یک میز بلند در کتابخانه خانه تان بعید است که بلا‌استفاده بماند. در این فضا یک میز قرمز روشن و لاکچری فضای کافی برای یک جلسه گروهی را برای شما فراهم می‌کند. کتابخانه منزل خود را با همان نشاط و سرزندگی که در مبلمان ، فرش و دیگر وسایلتان که دوست دارید در هر اتاق دیگری در خانه تان باشد بچینید و تضمین کنید که فضای کتابخانه ای دارید که عاشقش خواهید شد.

میزهای بلند در طراحی کتابخانه

 تطبیق وسایل

گاهی اوقات شما می‌توانید در طراحی کتابخانه در منزل خود آنچه بر روی دیوار دارید را با آنچه بر روی زمین است تطبیق دهید. الگوی موجود بر روی این فرش سیاه و سفید الگوی کتاب های روی قفسه را تکرار می‌کند. در عین حال رنگ های خنثی فرش به پایین آمدن برخی از رنگ های روشن تر در قفسه ها کمک می‌کند. با اندکی هنر و چند لوازم جانبی چشم نواز که درون آن پرتاب شده است، این مکان اتاقی شیک و رنگارنگ برای شیرجه زدن به سمت یک کتاب خوب است.

تطبیق وسایل کتابخانه خانگی

در مطلب طراحی کتابخانه در منزل از مجله توکامگ چندین ایده طراحی کتابخانه در منزل را باهم بررسی کردیم، آیا شما ایده خاصی دارید؟ پیشنهادات خودتون رو برای ما ارسال کنید.

منبع: Thespruce

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

 

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.6 / 5. تعداد امتیازات 11

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

فهیمه معصومی
معصومی هستم علاقه مند به چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی، خوشحال میشم که بتونم تجربیات و آموخته های خودم تو این حوزه رو باهاتون به اشتراک بگذارم.