فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی ؛ استفاده از فرش و گلیم سنتی

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

فرش ایرانی نماد فرهنگ و اصالت گذشتگان ایرانیان است. قدیمی‌ترین قالی جهان که تا کنون پیدا شده، قالی پازیریک است که به دوره هخامنشی در ایران باستان باز می‌گردد. امروزه نیز قالی ایرانی محبوبیت زیادی در سراسر جهان دارد و فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. فرش ایرانی گرمابخش خانه‌های مدرن امروزی است و  با نقش و طرح‌های منحصر به فرد خود، انرژی زیادی به محیط می‌بخشد. در ادامه با توکامگ و معرفی نمونه‌هایی از استفاده فرش ایرانی در طراحی خانه‌های مدرن و امروزی همراه باشید.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

جایگاه فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

استفاده از فرش ایرانی در خانه‌های امروزی کار زیاد سختی نیست و با کمی دقت و خلاقیت می‌توان آن را با یکپارچگی و هماهنگی با سایر عناصر دکوراسیون مدرن امروزی به کار برد. از دکوراسیون‌های گرم و صمیمی خانه‌های ییلاقی گرفته، تا دکوراسیون ساده و سرد خانه‌های مینیمال شهری و مدرن، همه و همه ظرفیت پذیرش قالی و گلیم ایرانی را در خود دارند.

قالی ایرانی را می‌توان در اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری، اتاق خواب، آشپزخانه‌های ایرانی و راهرو و راه پله‌ها به راحتی استفاده کرد و نگران این نبود که هماهنگی و یکپارچگی چیدمان خانه به هم بخورد. در ادامه این مطلب نمونه‌هایی از استفاده خلاقانه از فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی را در اتاق‌های مختلف خانه تقدیم حضورتان می‌کنیم و نکاتی را برای پیاده‌سازی بهتر این ایده با شما در میان می‌گذاریم.

فرش ایرانی در اتاق نشیمن

اتاق نشیمن جایی است که اعضای خانواده و مهمانان دور هم جمع می‌شوند و به گفتگو و فعالیت‌های روزمره می‌پردازند. از این رو چیدمان اتاق نشمین در خانه از اهمیت زیادی برخوردار است. خوشبختانه چه اتاق نشمین شما بزرگ و چه کوچک باشد، فرش ایرانی را می‌توانید در اندازه های مختلف استفاده کنید.

بهتر است سرتاسر کف را با فرش نپوشانید و قسمت بیشتری از موکت یا کفپوش خانه را به نمایش بگذارید. در اتاق نشیمن بزرگ، مانند تصاویر زیر، می‌توانید مبل‌ها را دور فرش و روی کفپوش بچینید. به طوری که هیچ قسمتی از فرش زیر مبل نباشد. و یا تنها قسمت کوچکی از فرش زیر مبل قرار گیرد.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

این اتاق نشیمن فضایی نسبتا امروزی دارد و ترکیب آن با فرش ایرانی بسیار خلاقانه است.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

البته اگر فرش بزرگی برای اتاق نشیمن بزرگتان انتخاب کرده‌اید، می‌توانید مبل‌ها را تماما روی فرش بگذارید.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

در اتاق نشمین کوچک هم می‌توانید از فرش‌های بزرگ استفاده کنید و مبل‌ها را روی فرش بچینید.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

فرش را بیشتر در جلوی شومینه یا بخاری قرار می‌دهند. این کار هم حس صمیمیت فضا را بیشتر می‌کند و هم اگر دلتان بخواهد کنار شومینه دراز بکشید، سطحی نرم زیرتان قرار می‌گیرد.

در استفاده از فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی اتاق نشمین، حتما لازم نیست از شکل مستطیلی فرش تبعیت کنید و آن را به درازا یا پهنای سالن قرار دهید. می‌توانید خلاق باشید و فرش را کمی مدرن‌تر روی زمین پهن کنید. می‌توانید از تصاویر زیر در این زمینه کمک بگیرید.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

یا مثل تصویر زیر، از یک دکوراسیون مینیمالیستی همراه با فرش ایرانی استفاده کنید. این ترکیب بسیار زیبا می‌شود.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

می‌توانید از گلیم یا فرش فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی بر روی موکت هم استفاده کنید.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

همانطور که می‌بینید، در استفاده از فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی می‌توانید هم از مبل کلاسیک یا مبل استیل، و هم از کاناپه راحتی استفاده کنید و کوچکترین خللی در هماهنگی و زیبایی محیط اتاق نشیمن ایجاد نشود.

فرش ایرانی زیر میز غذاخوری

می‌توانید از گلیم یا فرش ایرانی برای زیر میز غذاخوری استفاده کنید که نمونه‌هایی از آن را در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - میز غذاخوری
استفاده از فرش ایرانی همراه با میز غذاخوری مدرن
فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - میز غذاخوری
استفاده از فرش ایرانی همراه با میز غذاخوری سنتی چوبی

فرش ایرانی در آشپزخانه

آشپزخانه‌های مدرن و امروزی، ظرفیت داشتن فرش یا گلیم ایرانی را در خود دارند. ترکیب طراحی مدرن آشپزخانه با احساس نوستالژی فرش ایرانی بسیار دلپسند و زیبا شده و آن را تبدیل به یک آشپزخانه کوچک ایرانی شیک و زیبا می‌کند.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی
استفاده از قالیچه ایرانی در آشپزخانه

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - آشپزخانه

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - آشپزخانه

فرش ایرانی در راهروی خانه‌های امروزی

می‌توانید در راهروهای مدرن خانه تان نیز از نوستالژی فرش و گلیم ایرانی بهره ببرید. نمونه‌هایی از این موارد را نیز در عکس‌های زیر مشاهده می‌کنید.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - راهرو

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - راهرو
نمونه‌ای از فرش سنتی ایرانی در خانه‌های امروزی

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - راهرو

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - راهرو
نمونه‌ای از استفاده فرش ایرانی در راهرو

یک دکور کاملا مدرن به همراه یک گلیم رنگ و رو رفته قدیمی، نمایی بسیار زیبا و شیک را پدید آورده است.

فرش ایرانی در راه پله‌ها

می‌توانید حتی راه پله‌ها را هم با فرش ایرانی بپوشانید. منتها مراقب باشید که حتما فرش را روی پله ها فیکس کنید که مبادا روی آن لیز بخورید. با توجه به ایده‌های زیر می‌توانید فرش را روی پله‌ها محکم کنید.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - راه پله

با استفاده از میله‌های محافظ

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - راه پله

یا می‌توانید با چسباندن تکه‌های فرش به پله ها فضا را خلاقانه‌تر کنید.

فرش ایرانی در اتاق خواب

حتی اتاق خواب خودتان را هم می‌توانید با فرش ایرانی زیبا کرده و یک اتاق خواب ایرانی شیک داشته باشید.

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی - اتاق خواب

همانطور که در تمامی تصاویر مشاهده کردید، فرش یا گلیم ایرانی می‌توانند در هر نوع دکوراسیونی به کار روند و بدون رعایت کوچکترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی، به هماهنگی کامل با فضا در بیایند. این ویژگی فرش ایرانی است که با تمام دکوراسیون‌ها سازگاری دارد و به همین دلیل است که امروزه می‌توانیم شاهد دکوراسیون‌های مدرن ایرانی چشم‌نوازی باشیم. امروزه می‌توانید فرش ایرانی را در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف خریداری کنید و متناسب با سلیقه و چیدمان خانه زیبایتان در اتاق‌های مختلف قرار دهید.

امیدواریم توانسته باشیم شما را یک بار دیگر در طراحی و چیدمان دکوراسیون منزلتان کمک کرده باشیم. نظر شما در مورد استفاده از فرش‌های ایرانی در دکوراسیون خانه‌های امروزی چیست؟ فرش‌های ایرانی و سنتی خوش نقش و نگار را برای خانه خود انتخاب می‌کنید یا فرش‌ها و قالیچه‌های مدرن را؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.5 / 5. تعداد امتیازات 13

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.