نورپردازی دکوراسیون مینیمال و راهکارهای آن

راهنمای نورپردازی دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال را می‌توان یکی از محبوب‌ترین سبک دکوراسیون‌ها دانست که روز به روز بر طرفداران آن افزوده می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی این سبک دکوراسیون نورپردازی آن و نحوه استفاه از چشمه‌های نور در محیط است که در این مطلب از مجله مبلمان و دکوراسیون توکامگ به آن پرداخته‌ایم. با ما و نورپردازی دکوراسیون مینیمال همراه باشید.

راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال

چگونه در دکوراسیون مینیمال نورپردازی انجام دهیم؟

همان طور که در مطلب معرفی سبک دکوراسیون مینیمال نیز اشاره کردیم، نور یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در این سبک به شمار رفته و از مهم‌ترین ویژگیهایی دکوراسیون مینیمال است و از همین رو استفاده از آن در محیط‌های مینیمال به نوعی حرف اول را می‌زند. به همین دلیل بایستی از نور خورشید در طول روز و از چشمه‌های نور مصنوعی در طول شب در سبک مینیمال به درستی استفاده کرد.

در دکوراسیون مینیمال بایستی استفاده حداکثری را نور کرد و به همین دلیل نیز گاهی اوقات حتی از پرده نیز در اتاق‌های مینیمال استفاده نمی‌شود تا نور طبیعی به آسانی به داخل اتاق بتابد. از طرفی نیز تا جایی که امکان دارد از پنجره‌های بزرگ در این محیط‌ها استفاده می‌شود تا بتوان استفاده حداکثری از نور طبیعی داشت. اما استفاده از نور خورشید تنها در طول روز و روشنایی امکان‌پذیر است و پس از غروب آفتاب بایستی از نور مصنوعی برای روشنایی محیط‌های با دکور مینیمال بهره برد. اهمیت این موضوع در مکان‌های کوچکی که از سبک مینیمال استفاده می‌کنند بیشتر خود را نشان می‌هد؛ چرا که نور همراه با رنگ سفید، که در سبک مینی مال بسیار استفاده شده و از رنگ‌های اصلی دکور مینیمال به حساب می‌آید، باعث می‌شود که محیط بزرگ‌تر نشان داده شود. به همین جهت در ادامه به معرفی تعدادی از ترفندها و روش‌ها برای نورپردازی دکوراسیون مینیمال می‌پردازیم.

راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال

پیشنهادهایی برای نورپردازی دکوراسیون مینیمال

نورپزدازی غیر مستقیم (Indirect lighting)

نوارهای ال ای دی که وظیفه نورپردازی غیر مستقیم را انجام می‌دهند، در طول روز دیده نشده و به نوعی در دکوراسیون منزل نامرئی به حساب می‌آیند، ولی با تاریک شدن هوا کار خود، یعنی روشن کردن خانه را شروع می‌کنند. نورپزدازی غیر مستقیم یکی از معمول‌ترین روش‌های نورپردازی در خانه است که باعث ایجاد خطوطی با رنگ شاخص و مجزا در سقف خانه و اتاق‌های آن نظیر اتاق خواب، آشپزخانه مینیمال و… شده و زیبایی خاصی نیز به محیط می‌بخشد.

راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال

لامپ‌های توکار (Recessed spotlights)

لامپ‌های توکار یکی دیگر از روش‌های نورپزدازی منزل و البته سبک مینیمالیست به حساب می‌آید. تفاوتی نمی‌کند که شکل این لامپ‌ها دایره‌ای باشد یا مربعی، تکی باشند یا دوتایی، فیکس شده باشند یا قابل تنظیم، کوچک باشند یا بزرگ؛ از این لامپ‌ها با سلیقه خود می‌توانید در محیط مینیمال خود استفاده کنید.

راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال

لامپ های فلاس استرینگ (Flos String Light)

با استفاده از لامپ‌های آویز با شکل‌های مختلف و با سیم هایی بلند، می‌توان خطوط موجود در دکوراسیون داخلی مینمال را بیشتر نشان داد. در واقع می‌توان گفت که از سیم طولانی این لامپ‌ها که گاهی از 10 متر نیز بیشتر هستند، برای تزیین اتاق نیز استفاده می‌شود و می‌توان با بهره بردن از کابل آن‌ها انواع اشکال هندسی را در فضا تداعی کرد. لامپ های فلاس استرینگ از جمله این نوع لامپ‌ها هستند که در طراحی‌های مدرن و مینمال محبوبیت بسیاری کسب کرده‌اند و بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی از آن‌ها در دکوراسیون منازل استفاده می‌کنند.

راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال

راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال

انواع آباژورها

از انواع آباژورهای ایستاده کنار مبلی یا رومیزی می‌توان برای دکوراسیون خانه‌های مینیمال استفاده کرد. البته این آباژورها بایستی تا حد امکان ساده بوده و با سبک مینیمال همخوانی داشته باشند. نمونه‌ای از نورپزدای در دکوراسیون مینیمال با استفاده از آباژور را می‌توانید در عکس‌های زیر مشاهده کنید.

راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال

استفاده از لوسترهای ساده 

از لوسترهای مختلف نیز می‌توان برای طراحی دکوراسیون مینیمال و البته نورپردازی آن استفاده کرد. لوسترهای استفاده شده در دکور مینیمال نیز بایستی همانند آباژورها و سایر وسایل استفاده شده مینیمال و ساده باشند.

راهنمای نورپزدازی دکوراسیون مینیمال

نظر شما در مورد نورپردازی در خانه‌های مینیمال چیست؟ از چه منابع نور دیگری می‌توان برای نورپردازی در سبک مینیمال استفاده کرد؟

برگرفته از: dmlights

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 1 / 5. تعداد امتیازات 1

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

علی عیسی زاده
دانشجوی تجارت الکترونیک هستم و عاشق مطالعه، گردش و فیلم و سریال. چند ساله که کار نویسندگی و تولید محتوا انجام میدم و خوشحالم این بار مطالبی رو آماده میکنم که قراره به خوشگل‌تر شدن خونه‌هاتون کمک کنه!